Yeni Mezun Öğrencinin Sağlıktan Yararlanma Süresi

Yeni Mezun Öğrencinin Sağlıktan Yararlanma Süresi
SGK
10.05.2023 16:58
1.528
A+
A-

Yeni Mezun Öğrencinin Sağlıktan Yararlanma Süresi; Öğrencilerin sağlıktan yararlanma süreleri ne kadar gelin birlikte bakalım. Ülkemizde çocuklar ve gençler; anne ve babalarının sigortaları sayesinde sağlık hizmetinden bir süreliğine yararlanabiliyorlar. Kızlar, evlenene ya da iş bulana kadar sağlık hizmeti alabilirlerken, söz konusu erkek evlatlar olduğunda daha sıkı kurallar geçerli oluyor.

Evlenmeyen kız çocukları, işe de başlamadıkları takdirde bir ömür boyu anne ve babalarının sigortası kapsamında devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde muayene olabiliyorlar.

Bu noktada kız çocuklarına pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Yeni mezun olan yani lise, üniversite ya da yüksek lisans eğitimini tamamlayan erkeklerin ya da kadınların ne kadar bir süre için sağlıktan yararlanabilecekleri ise internette en çok araştırdıkları sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca yeni mezun öğrencinin sağlıktan yararlanma süresi nedir? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, kız ve erkek çocukların sağlıktan yararlanma haklarına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Yeni Mezun Kız Çocukları Kaç Yaşlarına Kadar Genel Sağlık Sigortası Haklarından Yararlanabilir?

Ülkemizde genel sağlık sigortası, Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı’nın yanı sıra kendi primlerini her ay kendisi düzenli bir şekilde ödeyerek, sigorta yaptıran kişileri yani düzenli geliri bulunmayan işsiz kişileri de kapsıyor.

Annesi ya da babası GSSli olan kız çocukları, sigortalı bir iş bulana ya da evlenene dek genel sağlık sigortasından yararlanabiliyorlar.

Bununla birlikte anne ya da babasının sigorta prim borcu 60 günün üzerinde olan kız çocuklarının da tıpkı anne ve babaları gibi sigortadan yararlanma hakları borç ödenene kadar kesiliyor.

Kısacası kız çocuklarının sigorta ve sağlık hizmetlerinden yararlanmasına dair herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor.

Kız Çocuklarında 2008 Öncesi ve Sonrası Ayrımı

Kız çocuklarının anne ya da babalarının sigortalılığından ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerinde 2008 öncesi ve sonrası ayrımı bulunuyor.

Bu ayrıma göre 1 Ekim 2008 tarihinden önce doğan, anne ve babasının sigortalılığı da bu süre öncesinde başlayan kız çocukları, işe başlamadıkları ve evlenmedikleri takdirde bir ömür boyu sigortalılıktan faydalanabiliyorlar.

1 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında doğan, bu tarihten önce doğsa dahi anne ya da babasının sigortalılığı bu tarihten sonra başlayan kız çocukları ise lise mezunu oldukları takdirde 20 yaşlarını doldurana, üniversite, yüksek lisans ya da doktora mezunu oldukları halde ise 25 yaşlarına kadar sigortalılık ve sağlık hizmetinden yararlanabiliyorlar.

Kısacası 2008 tarihi ve sonrası doğan kız çocukları ile 2008 öncesi ya da sonrası doğan erkek çocukları arasında herhangi bir ayrım bulunmuyor.

Malullük yani engellilik halinde ise doğum tarihinin herhangi bir önemi bulunmuyor.

Yeni Mezun Erkek Çocukları Kaç Yaşlarına Kadar Genel Sağlık Sigortası Haklarından Yararlanabilirler?

Yeni mezun erkek çocuklarının maksimum kaç yaşlarına kadar anne ve babalarının sağlık sigortasından yararlanabilecekleri eğitim durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Lise eğitimini tamamlayan, sonrasında lisans öğrenimine devam etmeyen erkek çocukları 20 yaşlarını doldurana yani 21 yaşlarına kadar sigortadan yararlanabiliyorlar.

Yüksek lisans, lisans, doktora öğrencileri ise 25 yaşları dolana yani 26 yaşlarına kadar anne ve babalarının sigortaları sayesinde sağlık hizmeti alabiliyorlar.

Yani 26 yaş ve üzerinde olan, doktora ya da yüksek lisans eğitimi almaya devam eden erkek çocukları, kız çocuklarının aksine sigortadan yararlanamıyorlar.

Erkek öğrencilerin sağlık hizmeti alabilmeleri için mutlaka kendilerine genel sağlık sigortası başlatmaları gerekiyor.

Yukarıdaki bilgiler, kız ya da erkek çocukların sigortadan yararlanma sürelerine dair genel bilgiler olmakla birlikte bu süre, anne ve babanın sigortalılık durumuna, Emekli Sandığı, SSK, Bağkur ya da isteğe bağlı sigorta çeşitlerinden hangisine bağlı olduklarına göre de değişiklik gösterebiliyor.

18 yaşını doldurana kadar tüm kız ve erkek çocukları, anne ve babaları sigortasız dahi olsa genel sağlık hizmetlerinden yararlanabilseler dahi bu durum, 18 yaşın doldurulması ile sona eriyor.

18 yaşını tamamlayan gençlerin sağlık hizmetlerinden yararlanma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Lise eğitimi almayan yani ortaöğretim mezunu erkeklerin 18 yaşlarını tamamladıklarında sigortalarını başlatmaları gerekiyor. Yani lise mezunlarının aksine ortaöğretim mezunu erkekler, 20 yaşlarına kadar sigortadan yararlanamıyorlar.
  • Annesi ya da babası 4Cli yani Emekli Sandığı’na tabi olan erkek çocukları, eğitim hayatlarına devam etmeseler dahi sağlık hizmetlerinden 25 yaşlarını doldurana dek faydalanabiliyorlar.
  • Mezun olan lakin iş bulamayan erkek çocukları kaç yaşlarında olurlarsa olsun, hane halkı kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden daha azsa genel sağlık sigortasından prim ödemesi yapmaksızın faydalanabiliyorlar. Bu kişilerin genel sağlık sigortası primleri, devlet tarafından ödeniyor. Kişiye bağlanan bu sigorta, kişinin işe girmesi ile sona eriyor.
  • Engelli raporu olan, en az %40 engelli olan kız ve erkek çocukları ise evlenseler dahi anne ve babalarının sağlık sigortalarından yararlanabiliyorlar. Engelli kişinin engellilik oranının %40’ın altına düşmesi durumunda kişi, şayet erkekse sigortadan yararlanma hakkı sona eriyor. Kız çocuklarının ise sigortalılığı devam ediyor.

Ailesinin Sosyal Güvencesi Olmayan Gençler Ne Yapmalı?

Anne ya da babası hiçbir sağlık sigortasına tabi olmayan yani kız ve erkek çocuklarına tanınan sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin ise sigortalılıkları 18 yaşlarını doldurmaları ile birlikte sona eriyor.

Bu noktada hem erkek hem de kızların genel sağlık sigortasına başvurmaları gerekiyor.

Hane halkı kişi başına düşen gelirin güncel asgari ücretin üçte birinin altında olması halinde gençler, prim ödemeksizin genel sağlık sigortasına dahil ediliyorlar.

Hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinin üstünde olan gençler ise aylık sabit sigorta primini ödeyerek, sigortalıklarını sürdürebiliyorlar.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Genel Sağlık Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Genel sağlık sigortası sorgulaması ile genel sağlık sigortasına dahil olup olmadığınızı, sigorta prim borcunuzun bulunup bulunmadığını, aylık ödemeniz gereken prim miktarını ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden genel sağlık sigortası sorgulama işlemini birkaç basit işlemle kolaylıkla tamamlayabilir, prim borçlarınızı kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkini tıklamalı, sonrasında e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapmalısınız.

e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

Yetim Maaşı Alan Çocuklar Kaç Yaşlarına Kadar Sigorta Haklarından Yararlanabilir?

Sigortalı bir şekilde vefat eden anne ya da babası üzerinden yetim maaşı alan kişilerin de kaç yaşlarına kadar sağlık hizmetlerinden ve sigortalılıktan yararlanabilecekleri cinsiyetlerine göre farklılık gösteriyor.

Yetim kız çocukları, işe başlayana ya da evlenene kadar sigorta haklarını kullanabiliyorlar.

Erkek çocukları ise eğitim düzeyleri fark etmeksizin maksimum 25 yaşlarını doldurana kadar sigortalılık ve sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

Yani 25 yaşını dolduran erkek çocuklarının sigortalı bir işe girerek çalışmaları gerekiyor.

Çalışmayan, iş bulamayan erkek çocukları ise gelir testine başvurup, muhtaç olduklarını kanıtladıkları takdirde genel sağlık sigortasına dahil ediliyorlar.

Aylık geliri asgari ücretin üçte birinin altında olan erkeklerin aylık genel sağlık sigortası prim ödemeleri devlet tarafından yapılıyor.

Erkek yetim çocuğun sigortalı bir işe girmesi ya da gelirinin asgari ücretin üçte birini aşması halinde ise sigortalılığı kesiliyor yani kişinin kendi sigorta primlerini kendi ödemeye başlaması gerekiyor.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

SGK Aktivasyonu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

SGK Aktif mi Nasıl Anlarız?

e-Devlete girerek SGK yazıp hizmet dökümünden aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.