Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

10.05.2023
1.784
A+
A-
Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli Maaşı Neden Kesilir? Engelli maaşı alan kişilerin maaşının kesintiye uğraması sebepleri nelerdir gelin birlikte bakalım. En az %40 oranında engelli olduğu tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık raporu ile kanıtlanmış, yapılan engelli aylığı başvurusu kabul edilmiş engellilere bağlanan engelli maaşı, bazı hallerde kesilebiliyor.

Kesilen engelli aylığı, bazı durumlarda kişinin başvurusu ile tekrar bağlanırken, bazı hallerde ise kesilen aylığın kişiye tekrar bağlanma şansı bulunmuyor.

Yani kişi, bir ömür boyu engelli aylığı alma hakkını kaybedebiliyor.

Kendisine hiçbir şekilde nafaka bağlanmayan, sigortalı bir işte çalışmayan yani düzenli geliri olmayan, tüm gelirlerinin toplamı güncel asgari ücretin üçte birinin altında olan engelli kişilere ya da engelli kişiye bakmakla yükümlü olan kişiye bağlanan engelli maaşı başvurularının kaymakamlık binalarında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılması gerekiyor.

Bu yazımızda engelli maaşım kesildi neden? sorusunu yanıtlamaya, engelli maaşı kesilme nedenlerine dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, engelli maaşının kesilmesine yol açabilen faktörlere dair bilmeniz gereken o detaylar:

Engelli Maaşı Neden Kesilir 2023? 

Engelli maaşı kesilme nedenlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Adres değişikliği:

Engelli maaşlarının yanı sıra diğer sosyal yardımların kesilme nedenleri arasında sıklıkla adresin değiştirilmesi bulunuyor.

Bu yüzden de engelli maaşında ani bir kesilme ile karşılaşmak istemeyen kişilerin adres değişikliklerini mutlaka nüfus müdürlüklerine bildirmeleri gerekiyor.

Aksi halde düzenli bir şekilde vakıftan gelen yetkili kişiler, engelli bireyi belirttiği adreste bulamadıklarında bu durumu vakfa rapor ediyor ve kişinin aldığı maaş kesiliyor.

Bu durumda sonradan yapılan adres değişikliği beyanı ile kişinin aldığı maaş ne yazık ki tekrar bağlanmıyor.

Engelli bireyin tekrar engelli maaşına başvurması yani yasal prosedürü tekrar takip etmesi gerekiyor.

 • Ölüm:

Kendisine engelli maaşı bağlanan kişinin vefatı ile aldığı maaş de kesiliyor. Hane halkında bakmakla yükümlü olduğu engelli birey bulunan kişiye bağlanan maaş da engelli bireyin ölümü ile kesiliyor.

 • Muhtaçlığın ortadan kalkması:

Engelli maaşı, hane halkı kişi başına düşen aylık net geliri, asgari ücretin üçte birinin altında olan yani muhtaç kişilere bağlanıyor.

Ailedeki ya da engelli bireydeki muhtaçlık halinin ortadan kalkması ile bağlanan aylık da kesiliyor.

Örneğin, engelli çocuğuna bakmak için kendisine aylık bağlanan, düzenli geliri olmayan bir babanın sigortalı ve dolgun maaşlı bir işe girmesi ile kendisine bağlanan aylık kesiliyor.

 • Engellilik oranının %40’ın altına düşmesi:

Daha önce de belirttiğimiz gibi engelli aylığı, engellilik oranı en az %40 olan kişilere bağlanıyor.

Eski sağlık raporunun kaybedilmesi yüzünden yeni sağlık raporu çıkaran ve sağlık raporunda engelli oranı %40 altında belirtilen kişilerin aldığı maaş kesiliyor.

Engelli bireyin ya da ona bakmakla yükümlü olan kişinin yeni engelli raporundaki oranın %40’ın altında olduğunun vakfa bildirilmediği durumlarda kişiye vakıf tarafından kamu davası açılıyor.

Üstelik bu süre içerisinde yani yeni rapordan sonra kişiye verilen aylıklar da yasal faizi ile engelli bireyden ya da ona bakmakla yükümlü olan kişiden geri alınıyor.

Bu yüzden de kişinin sağlık durumundaki değişikliğin mutlaka zamanında ibraz edilmesi gerekiyor.

 • Feragat:

Kendisine engelli maaşı bağlanan kişinin yazılı bir dilekçe ile hakkından feragat etmesi yani artık engelli maaşı almak istemediğini belirtmesi halinde de aldığı maaş kesiliyor.

 • Sosyal Güvenlik Kaydının Tespiti:

Vakıf tarafından engelli bireye dair sosyal güvenlik kaydının yani kişinin sigortalı bir işe başladığının tespit edildiği durumlarda da aldığı aylık otomatik bir şekilde kesiliyor.

 • Engelli maaşının kesintisiz 1 yıl boyunca alınmaması:

Engelli maaşını bir yıl boyunca hesabından çekmeyen ya da birikim yapmak amacıyla hesabında bekleten kişilere bağlanan aylık da kesiliyor.

Bu maaş, sadece maddi anlamda muhtaç engellilere bağlandığından kişinin engelli maaşı ile birikim yapmasına da izin verilmiyor.

 • 18 yaş altı engelli yakını aylığı alan kişiler için engelli bireyin 18 yaşını doldurması:

18 yaş altında engelli bireye bakmakla yükümlü olan kişilere de devlet tarafından engelli yakını aylığı bağlanıyor.

Bakıma muhtaç, engelli kişinin 18 yaşını doldurması ile engelli yakınına bağlanan maaş da kesiliyor.

Aynı zamanda engelli kişiye bakan ve engelli yakını aylığı alan kişinin, örneğin annesinin ya da babasının engelli çocuğu ile aynı evde yaşamadığının tespit edildiği hallerde de aldığı maaş kesiliyor.

Bakıcının ya da anne babanın aldıkları aylığı başka yerlerde ve yalnızca kendi ihtiyaçları için harcadıklarının, engelli kişiye bakmadıklarının tespit edildiği durumlarda da bağlanan maaş kesiliyor.

 • Engelli kişinin Türk vatandaşlığından çıkması ya da çıkarılması:

Devlet tarafından Türk vatandaşlığından çıkarılan ya da kendi isteği ile Türk vatandaşlığından çıkarak, yabancı bir memleketin vatandaşı olma kararı alan kişinin maaşı kesiliyor.

Kişinin hem TC vatandaşı hem de yabancı ülke vatandaşı olduğu yani çifte vatandaşlık durumunda ise aldığı maaş kesilmiyor.

Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir mi?

Dul ya da yetim aylığı gibi sosyal yardımlardan farklı olarak kişiye bağlanan engelli maaşı, kişi evlendiğinde kesilmiyor.

Bununla birlikte kişinin adres değişikliği beyanında bulunması ve vakfa giderek, gelir testi yaptırması gerekiyor.

Bu durumda hane halkı geliri tekrar değerlendiriliyor ve kişiye engelli maaşı verilip verilmeyeceği vakıf tarafından belirleniyor.

Yani kişinin yeni ailesi için vakıfta yeni bir dosya açtırması gerekiyor.

Engelli Maaşı Sigortalı İşe Girilince Kesilir mi?

Engelli kişinin ya da ona bakmakla yükümlü olan kişinin sigortalı işe girmesi halinde bağlanan maaş, otomatik kesiliyor.

Lakin engelli kişinin ya da ona bakan kişinin sigortalı olmasına rağmen hane halkı kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin üçte birinin altındaysa tekrar engelli maaşı bağlanabiliyor.

Bu noktada kişinin vakfa giderek gelir testi başvurusunda bulunması gerekiyor.

2023 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşları da tıpkı dul, yetim vb. diğer sosyal yardım maaşları gibi memur maaş katsayısına indeksli bir şekilde yılda iki sefer artış gösteriyor.

Ocak ayı enflasyon rakamlarına bağlı olarak, engelli maaşlarında da tıpkı diğer sosyal yardım maaşlarında olduğu gibi artışa gidildi.

İlk 6 aylık enflasyon artışına göre 2023 yılı engelli aylığının ne kadar olduğunu aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Engellilik oranı %40-69 arasında olan kişiler için 1594 TL
 • Engellilik oranı %70 ve üstünde olan kişiler için 2392 TL

Sizlere bu yazımızda engelli maaşım kesildi sorunu yaşayanlara cevap vermeye çalıştım. Engelli Maaşı Neden Kesilir? hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır? Ne Kadar

Engelli Yakını Aylığı Kaç TL Oldu?

1.594 TL oldu.

Engelli Maaşını Nereden Alabiliriz?

PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık