Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu

10.05.2023
267
A+
A-
Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu

Kastamonu Belediyesi tarafından verilen sosyal yardımlar; Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara yardım eli uzatan Kastamonu belediyesi bu sene de çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Muhtaç, yoksul, kimsesiz, düşkün ve engelli kişiler için Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu ve sorgulamayı sizin için araştırdık. Zor durumda olan vatandaşlarının her zaman yanında olmaya devam eden Kastamonu Belediyesi, belediye sınırları içerisinde ikamet eden yardıma muhtaç, yoksul, kimsesiz, düşkün ve engelli kişilere; devlet okullarından eğitimini sürdüren ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere; doğal afetler sebebiyle yardıma ihtiyaç duyan ve ihtiyacı olduğu tespit edilen kişilere ayni ve nakdi yardımlar yapıyor.

Kastamonu Belediyesi Yardımları

Bizler de sizin için hazırladığımız bu yazımızda Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama adımlarına dair merak edilen sorularınızı cevaplıyoruz. Yardımcı olması dileğimizle.

Açık Kapı Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır? > TIKLAYIN

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler;

 • Kastamonu Belediyesine bağlı olan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü kuruluşu olan “Sosyal Yardım İşleri Şefliği”ne bizzat giderek başvuru yapabilir;
 • Kastamonu Belediyesi’nin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı online başvuru sistemi üzerinden başvuru yapabilir;
 • 0366 214 00 72 numaralı Kastamonu Belediyesi iletişim hattı üzerinden telefon aracılığı ile de başvuru yapabilir;
 • İsterseniz de Kastamonu Belediyesinin iletişim hattı olan ALO 153 Hilal Masa üzerinden de yardım başvuru taleplerinizi iletebilirsiniz.

Bireysel başvuru yapan kişilerin yanı sıra, basında yer alması, Belediyenin zabıta birimleri ya da muhtarlıklar tarafından yardıma muhtaç olduğu tespit edilen afetzede, yoksul, muhtaç, engelli, kimsesiz, yaşlı ve düşkün kişiler hakkında da direkt olarak başlatılacak inceleme ile belediye Kastamonu Belediyesi yardımları yapılabilir.

Belediyeye yaptığı başvurusu hakkında ilgili birimler tarafından yapılan incelemeler sonucu, başvurusu onaylanarak yardım almaya hak kazanan kişiler, yardım başvurularını yıllık olarak yenilemek durumundalar. Yardım başvurusu onaylanarak yardım almaya hak kazanan aileler, bir sonraki yardım başvurusu döneminde, tekrar başvuru yapmaz ve başvurusunu yenilemezler ise bu dönem yapılacak olan yardımlardan yararlanamazlar.

Bununla birlikte, yardım başvuru yaptıktan sonra yardım almaya hak kazanan kişi, eğer bir (1) yıl içerisinde mali durumunu düzeltir ise bu durumu derhal belediyeye bildirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, eğer maddi durumunun iyileşmesi belediye tarafından tespit edilirse daha yapılmış olan bütün yardımların toplam bedeli, ilgili kişiden yasal faizi birlikte geri alınıyor.

Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu sorgulamak için;

 • Kastamonu Belediyesi “Sosyal Yardım İşleri Şefliği”ne bizzat giderek;
 • 0366 214 00 72 numaralı Kastamonu Belediyesi iletişim hattını arayarak veya
 • ALO 153 Hilal Masa iletişim hattı üzerinden başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

e-devlet 1100 TL yardım başvurusu! Pandemi yardımı başvurusu nasıl yapılır? 1100 TL sosyal yardım başvuru sonuçları sorgulama sayfası - Son Dakika Ekonomi Haberleri

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kastamonu Belediyesinin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı “Sosyal Yardım İşleri Şefliği”ne bizzat giderek başvuru yapmak için bir sonraki adımda, sizden istenen belgeleri hazırlayarak direk başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı online başvuru sistemi üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin, ilk önce bu vakıf üzerinde, kendi adlarına bir kayıt açtırmaları gerekiyor. Vakıf üzerinde yardım kaydınızı oluşturduktan sonra ise şu adımları takip edebilirsiniz;

 1. Buradaki link üzerinden ilgili sayfaya gidin.
 2. Sayfa üzerinde, sizden doldurmanız istenen şu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girin:
  • Başvuru tarihi,
  • Adınız ve Soyadınız,
  • TC kimlik numaranız,
  • Ev adresiniz,
  • Telefon numaranız,
  • Başvuru yapmak istediğiniz yardım türü,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kayıt numaranız.
 1. Ardından en aşağıda bulunan “Başvuruyu Gönder” butonuna tıklayın.

Devlet Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu İçin İstenen Belgeler Neler?

Sizden, Kastamonu Belediyesi yardımları başvuru aşamasında sizden istenen belgeler şunlardır:

 1. Yardım başvurusu yapacak olan kişinin TC kimlik kartı ve fotokopisi,
 2. Yardım başvurusu yapmak için başvuru dilekçesi,
 3. Mahalle muhtarlığı tarafından verilen muhtaçlık (fakirlik) belgesi,
 4. Maddi durumunu gösterir belge ( var ise SGK dökümü),
 5. Bütün taşınır ve taşınmaz mallarını gösteren tapu ve diğer belgeler,
 6. Eğer başka bir resmi kurumdan yardım alıyorsanız buna dair belgeler,
 7. Engelli kişiler için engelli sağlık kurulu raporu,
 8. Belediye inceleme birimleri tarafından istenen kişiye özel diğer belgeler,
 9. Eğer öğrenci yardımına başvuru yapıyorsanız, öğrenciye ait öğrenci belgesi ve ebeveynine ait olan ve mahalle muhtarından alınmış fakirlik belgesi,
 10. Eğer doğal afetlerden zarar görmüş ve belediye yardımı istiyorsanız da afet durumu ile ilgili ek bilgi ve belgeleri hazırlamanız gerekiyor.

Kızılay Gıda Yardımı ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

Kastamonu Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Kastamonu Belediyesi sınırları içinde ikamet eden ve maddi durumu yerinde olmayarak yardım talebinde bulunan kişilere şu alanlarda yardımlar yapılıyor:

 • Gıda,
 • Yakacak,
 • Giyecek,
 • Kırtasiye,
 • Yol yardımı,
 • İlaç ve tıbbi araç – gereç yardımı,
 • Rehabilitasyon amaçlı protez araç-gereç yardımı gibi yardımlar bulunuyor.

Gıda yardımı, yakacak yardımı, öğrenciler için kırtasiye yardımı, maddi durumu yerinde olmayan kişiler için giyecek gibi temel ihtiyaçlar alanındaki yardımlar, Belediye Müdürlüğün Değerlendirme Kurulu tarafından o dönem için belirlenen sayı, içerik ve adet olarak, Belediye Başkanlık Makamının harcama yetkilisinin verdiği talimat ile ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Diğer bir temel ihtiyaç durumu olan ilaç, tıbbi araç-gereç, engelliler için tekerlekli sandalye, koltuk değneği, rehabilitasyon amaçlı protez araç-gereçleri gibi yardımlar ise yardıma ihtiyaç duyan kişi tarafından başvuru yapıldıktan ve Belediye Değerlendirme Kurulunun yardım başvurusunu onaylaması sonrasında ilgili kişinin verdiği iletişim bilgileri üzerinden tekrar o kişiye ulaşılarak yapılıyor.

Ayrıca, maddi durumu yerinde olmayan aileler için verilecek olan yardımlar, Sosyal Markete ait özel akıllı kart üzerinden de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Belediye tarafından verilen bu sosyal yardım kartı ile alışveriş yapabilir ve temel giderlerinizi, anlaşmalı yerlerden karşılayabilirsiniz.

Verilecek olan yardımlar, her yıl ve sadece bir defaya mahsus olarak yapılabildiği gibi belediye birimleri tarafından yapılan incelemeler ve onay doğrultusunda, periyodik olarak da yapılabiliyor. Muhtaç ve yoksul kişilere yapılacak olan bu yardımların dağıtımı, sadece ilgili kişinin kimlik bilgilerinin doğrulanması ve kişilere verilen uygun bir belge üzerinden onay alınması ile gerçekleştiriliyor.

Ayrıca bakınız:

Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu > TIKLAYIN

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu > TIKLAYIN

Yardım Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Erzak Kolisine Nasıl Başvurabilirim?

Bölge müdürlüğüne giderek şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık