Açık Kapı Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Açık Kapı Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır?
27.04.2023 21:30
1.285
A+
A-

Açık Kapı Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır? Açık kapı uygulaması, elektronik ortamlarda ve kurumlarda sunulan, devletin taleplere hızlı çözümler üretmesi için oluşturulan sistemden oluşmaktadır. Özellikle üst düzey iletişim sağlanması ve vatandaşın isteklerinin kısa sürede çözüme oluşturulması için yürütülen bu proje, kısa sürede birçok kişinin dikkatini çekmiştir. 2017 yılından itibaren birçok konuda açık kapı uygulamasının etkin şekilde kullanıldığı haber ve sosyal medya içerisinde sıkça yer almıştır. Son dönemde yine adından söz ettiren açık kapı, uygulama üzerinden maddi destek sağlayabileceği bilgisi ile gündeme gelmiştir.

Özellikle pandemi süresi boyunca pek çok kişi ekonomik olarak sıkıntılar yaşamaktadır. İşsizliğin, kısıtlamaların ve çalışma şartlarının getirdiği sonuçlar pek çok kişide maddi imkansızlık oluşturmuştur. Bu noktada devletin sunduğu maddi destek kampanyaları çokça talep görmüş, birçok kişi bu konuda araştırmaya girmiştir. Bunlardan birisi de son dönemde çıkan açık kapı para yardımıdır. Peki açık kapı para yardımı kimlere verilmektedir? Nasıl ve nereden alınmaktadır?

Açık Kapı Para Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Açık kapı para yardımları, birçok kişinin merak ettiği yardımlardan birisidir. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen Açık Kapı uygulamasının, internet üzerinde maddi yardım paketleri sağladığı konuşulmuştu. Açık kapı para yardımları, bayram harçlığı adı altında yetişkinlere 500₺ verileceği söylenmişti. Açık kapı para yardımı olarak adı geçen bu destekler başvuru sonucunda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı da söylemler arasındaydı. Birçok kişinin bu bilgiler sonrası sisteme talepte bulunduğu ve para yardımı beklediği açıklandı. Özellikle herkesin yararlanabileceği de konuşulan bu para yardımları, yüzlerce kişinin açık kapı birimlerine başvurusu ile sonuçlandı.

Birçok kişinin dikkatini çeken ve merakını kazanan bu konu, resmi birimler tarafından bir sonuca bağlanmıştır. Tüm bu detaylar İçişleri bakanlığının açıklama yapması ile netlik kazanmıştır. Sosyal medya üzerinden verilen bilgilerin doğruluğunun olmadığı, açık kapı birimleri tarafından sosyal yardım ve maddi destek sağlanmadığı, paylaşılan belgelerle bildirilmiştir. Bu sayede birçok kişinin açık kapı konusundaki soruları da cevap bulmuştur.

Açık Kapı Maddi Yardımı Nereden Alınır?

Açık kapı maddi yardımları hakkında çıkan bilgilerin doğruyu yansıtmadığını sizlerle paylaşmıştık. Bu noktada pek çok kişi açık kapı üzerinden maddi bir yardım beklentisi içerisine girmiştir. Elbette ki devletimiz, sosyal ve maddi yardımlarını farklı kollarla da sürdürmektedir. resmi açıklama ile yönlendirme yapmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu ekonomik istikrar paketleri, maddi yardım bekleyen kişilerin başvuracağı seçeneklerdendir. Pandemi sosyal destek ön başvuru adı altında belirli şartları sağlayan kişiler, bu yardımdan faydalanmaktadır. Bu noktada sosyal destek ödemesi yapan bakanlık, ön başvuru kabul etmektedir. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurularda, nakdi yardım, bayram harçlığı gibi destek bekleyen her vatandaşa başvuru hakkı tanınmıştır.

Açık Kapı Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık kapı yardım başvurusu İçişleri Bakanlığı tarafından açılan resmi site üzerinden yapılmaktadır. Yardım talebinde bulunmak isteyen kişi tarafından açık kapı yardım başvuru formu doldurulması gerekmektedir.

Açık kapı başvurusu bu https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruGiris link üzerinden e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yap linkine tıkladığınızda açılan sayfadan sizden istenen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmalısınız.

Açık Kapı yardımı başvurusu şu an e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Son yapılan maddi yardım başvuruları için açık kapı yerine e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Açık Kapı Yardımı Başvuru Şartları

Açık kapı yardımı başvuru şartları arasında yardım talebinde bulunan kişilerin maddi durumun kötü olması, işsiz kalması ve gelir kaybı yaşaması durumunda verilmektedir. Başvurusu sonrası yapılan inceleme sonrası ihtiyaç sahibi ailelere maddi yardım yapılacaktır.

Açık Kapı Yardımları Nelerdir?

Peki adını sıklıkla duyduğumuz açık kapı yardımları nelerdir? Açık kapı projesi, içerisinde 17 farklı başlık ile vatandaşın gelen isteklerine cevap vermeyi hedefleyen bir uygulamadır. Bu başlıklar 322 farklı konuyu çözüme ulaştıracak niteliklerde oluşturulmuştur. Açık kapı başvurusu yapacak kişilerin karşısına çıkan hizmet başlıkları şöyledir:

 • Vefa Masası Yardım
 • Sosyal Hizmetler
 • Valilik Hizmetleri
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 • Çevre ve Şehircilik
 • Din Hizmetleri
 • Eğitim
 • Ekonomi ve Sanayi
 • Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri
 • Enerji
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık
 • Tapu ve Kadastro
 • Kültür ve Turizm
 • Yerel Yönetimler
 • Orman ve Su İşleri
 • Sağlık
 • Gençlik ve Spor

Açık kapı yardım başvurusunda bulunan kişiler temel olarak isteklerini bu başlıklar arasından seçmektedir. Daha sonra hizmet alt başlığı ile de detaylandırılan hizmetler, pek çok konuyu kapsamaktadır. Gıda yardımından, eğitime, yaşlı bakım hizmetinden tüketici heyeti başvurusuna kadar pek çok seçenek sunulmaktadır. Bu anlamda vatandaşlara geniş bir yelpaze sunan Açık kapı, yapılan başvuruları inceleyerek sonuca ulaştırmaktadır.

Açık kapı bünyesinde gerçekleştirilen hizmetleri ve güncel bilgileri sizlere paylaştık. Ülkemizin de içinde bulunduğu zor pandemi şartlarında birçok kişi bu paketlerden yararlanmaktadır. Oldukça etkili ve avantajı olan Açık Kapı Uygulaması gün geçtikçe daha da fazla kullanılmakta, etkinliğini daha da arttırmaktadır.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık kapı başvurusu, iki şekilde yapılabilmektedir. İlk seçenek bulunduğunuz bölgedeki kaymakamlık/valilik binasında, giriş katta yer alan Açık Kapı bürosudur. Buraya gidip görevliler yardımıyla istediğiniz başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada görevliler talep ve başvurularınızı, elektronik ortama geçirip, ilgili birimlere aktaracaklardır. İkinci seçenek ise, online başvurudur. Online başvuruda iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

 • İlk olarak acikkapı.gov.tr adresine giriniz.
 • Varsa e-devlet şifreniz ile bağlantı kurabilirsiniz. e-Devlet şifreniz yoksa, bilgilerinize ulaşamıyorsanız “Başvuru Yap” butonuna tıklayınız.
 • Ekranda çıkan sayfada, sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek, onay kodu gönderiniz.
 • Bu aşamada karşınıza gelen ekranda, başvuru ayrıntılarınız, konu vs. gelecek. Dilediğiniz gibi doldurarak işleminizi bitebilirsiniz. Başvurunuz tamamlanacaktır.

Açık Kapı projesi başvuru, dilek ve şikayetlerin ilgili birimlere ulaşmasını hızlandırmayı amaçlamaktadır. Bundan dolayı en geç 7 gün içinde başvurunuza bir yanıt alacaksınız. Tarafınıza verilen takip numarasını kullanarak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Açık Kapı Yardımı Ne Kadar?

Açık kapı yardımı ne kadar sorusuna cevap vermek gerekirse daha önce 1000 TL olarak devlet yardımı yapılan düzenleme ile 1100 TL olmuştur.

Açık Kapı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Açık Kapı projesi, çok geniş ve vatandaş odaklı bir projedir. Proje çalışanları insanlara yardımcı olabilmek, en iyi hizmeti verebilmek için çalışmaktadırlar. Kaymakamlık/valiliklerde çalışan açık kapı personelleri gayet güler yüzlü, yardım etmek için hazır ve çözüm odaklıdırlar.

Belirttiğimiz gibi bu projenin birincil hedeflerinden biri de başvuru sürelerinin kısaltılması, vatandaş ve devlet arasında mümkün mertebe en kısa zamanda iletişim kurulabilmesidir. Bundan dolayı başvurularınız en geç 7 gün içinde açıklanmaktadır. Üstelik sonuçlanan başvurunuz SMS ile bildirilir ya da dilerseniz internet sitesinden takibini yapabilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu Kapatıldı Ne Demek?

Açık Kapı yardım parası nereden alınır?

Açık Kapı yardım parası, Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Başvuru işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabilir.

Açık Kapı ne yardımı yapılıyor?

Açık Kapı, Türkiye’de ihtiyaç sahibi ailelere yapılan bir sosyal yardım programıdır. Program kapsamında, gıda, giyim, barınma, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlara yönelik nakdi veya ayni yardımlar yapılır. Ayrıca, engelliler, yaşlılar ve şehit yakınları gibi özel gruplara da destek sağlanır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.