Açık Kapı Başvurusu Kapatıldı Ne Demek?

Açık Kapı Başvurusu Kapatıldı Ne Demek?
10.05.2023 17:31
6.106
A+
A-

Açık Kapı Başvurusu Kapatıldı Ne Demek? Artık birçok uygulama internet ortamında kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Vatandaşların kaymakamlık ve valiliklere giderek gerçekleştirebilecekleri birtakım önemli taleplerinin internet ortamında tamamlanabilmesine olanak tanıyan Açık Kapı uygulaması ile artık vatandaşlar; taleplerini tek bir tıkla valiliklere iletebiliyorlar.

Akıllı telefonlara Google Play ya da Apple Store üzerinden hızlıca indirilebilen bu uygulama sayesinde valilik bünyesinde hizmet veren açık kapı masalarına vatandaşlar, talep, istek ve şikayetlerini kolaylıkla ulaştırabiliyorlar.

Yani vatandaşların problemlerini daha hızlı ve etkili bir şekilde çözebilmelerine öncülük eden ‘Açık kapı uygulaması’ ile tüm talep, şikayet ve istekler; elektronik platformda kayıt altına alınıyor, takip ediliyor ve valilikler tarafından sonuçlandırılıyor.

Bu yazımızda kısaca ‘Açık kapı başvurusu kapatıldı ne demek? sorusunu yanıtlamaya, açık kapı başvuru işlemlerine dair merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Açık Kapı Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Son zamanlarda koronavirüs salgını yüzünden açık kapı uygulaması üzerinden valiliklere pek çok yardım başvurusu yapılıyor.

Açık kapı uygulaması; temelde sosyal yardımlar için başvuru yapabileceğiniz bir platform olarak hizmet vermiyor. Bu uygulamayı daha çok şikayet ve önerilerinizi iletebileceğiniz bir platform olarak görmeniz gerekiyor.

Yani gerek 1100 TL pandemi yardımı gerekse koli yardımı, giyecek, içecek yardımı vb. tüm yardım ihtiyaçlarınızda yaşadığınız yerdeki kaymakamlıklarda hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da valiliklere gitmeniz gerekiyor.

Aynı zamanda e-Devlet üzerinden de sosyal yardım talebinde bulunabiliyorsunuz.

Bununla birlikte Açık Kapı uygulamasında bulunan toplam 17 farklı alandan biri de Sosyal Hizmetler olarak karşımıza çıkıyor.

Bu bağlamda 65 yaş üstü kimsesiz ve muhtaç kişilerin emekli aylığına bağlanması, öksüz-yetim maaşları, engelli yardımları vb. bazı konularda site üzerinden sosyal yardımlara başvurabiliyorsunuz.

Açık kapı uygulaması sayesinde sistemde belirtilen sosyal yardımlara başvurabileceğiniz gibi kaymakamlık ve valiliklerin sunduğu hizmetlerle ilgili şikayet, öneri, istek ve dileklerinizi iletebiliyorsunuz.

81 ilde 161 farklı ilçe kaymakamlığında örgütlenen, İç İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen Açık Kapı uygulamasında talep, şikayet ve isteklerinizi iletilebileceğiniz toplamda 17 farklı alan ve 322 adet konu başlığı bulunuyor.

Yani yalnızca 17 alan ve 322 konu başlığıyla ilgili konularda açık kapı üzerinden başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Bu uygulama ile valilikler ve vatandaşlar arasındaki iletişimi sürekli kılmak, vatandaşların sorunlarını ve şikayetlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde takip edebilmek ve sorunları kısa sürede çözüme kavuşturmak hedefleniyor.

Açık kapı başvurularınızı e-Devlet üzerinden hızlıca gerçekleştirebiliyorsunuz. Başvuru sürecini ve başvuru sonucunu da aynı şekilde e-Devlet üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Örneğin, şehrinizdeki hayvan barınaklarında yaşayan hayvanlara yeterince ilgi gösterilmediğini, onların bakımlarının çalışanlar tarafından ihmal edildiğini düşünüyorsanız; açık kapı uygulaması üzerinden konu ile ilgili şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

1100 TL sosyal yardım ve diğer yardımlar için e-Devlet sitesine giriş yapmalı ve başvurularınızı e-Devlet üzerinden tamamlamalısınız.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı ile her türlü şikayet ve taleplerinizi valiliklere kolaylıkla iletmek için https://www.acikkapi.gov.tr linkini tıklayabilir, sitede yer alan farklı konu başlıklarını ilgilendiren tüm konularda başvuru yapabilirsiniz.

TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile site üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hala e-Devlet şifreniz mevcut değilse size en yakın PTT şubesine giderek, e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa başvuru işlemini direk Açık kapı sitesi üzerinden de ‘Başvuru YAP’ kategorisine tıklayarak tamamlayabilirsiniz.

Yani Açık Kapı başvurusu yapmanız için illa ki e-Devlet şifreniz olması gerekmiyor.

Direk site üzerinden de başvuruda bulunma şansına sahipsiniz.

Site üzerinden başvuru yaptığınızda size TC kimlik numaranız, annenizin kızlık soyadının ilk ve son harfi, telefon numaranız vb. sorular yöneltiliyor.

Soruları doğru bir şekilde cevapladığınızda ise telefonunuza onay kodu gönderiliyor.

Onay kodunu talep edilen kutucuğa girerek, sisteme giriş yapabiliyorsunuz.

Farklı alanlardaki konu başlıklarına göz atarak, dilediğiniz konuda başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Açık Kapı Başvuru Sorgulama

Başvuru sürecini ve başvuru sonucunu Açık Kapı resmi sitesi üzerinden takip edebileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de sorgulayabiliyorsunuz.

e-Devlet üzerinden başvuru, takip ve sorgulama işlemini https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkini tıklayarak, gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Kapı Başvuru Kapatıldı Ne Demek?

Sanılanın aksine açık kapı başvuru kapatıldı ifadesi, artık başvuruların alınmadığı anlamına gelmiyor. Bu ifade ile daha önce yaptığınız başvurunun valilik tarafından alındığı, değerlendirildiği, olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı ifade ediliyor. Başvurunuzun olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlandığını öğrenmek için Açık Kapı başvurunuzu mutlaka sorgulamanız gerekiyor.

Açık kapı başvurusu kapatıldı ne demek sorunu ile karşılaşanlar yaptıkları yorumlar başvurularının red olduğunu sanmalarına karşın şimdilik başvuru alımının kapatıldığı ve yakında açılacağı anlamana gelir.

Açık Kapı Başvuru Konuları

Açık Kapı uygulaması üzerinden başvuru yaparken, öncelikle başvuru konusuna dair bir Hizmet Başlığı ve Hizmet Alt Başlığı seçmeniz gerekiyor.

Açık Kapı başvuru konularını yani hizmet başlıklarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Vefa Masası Yardım
 • Sosyal Hizmetler
 • Valilik Hizmetleri
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 • Çevre ve Şehircilik
 • Din Hizmetleri
 • Eğitim
 • Ekonomi ve Sanayi
 • Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri
 • Enerji
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık
 • Tapu ve Kadastro
 • Kültür ve Turizm
 • Yerel Yönetimler
 • Orman ve Su İşleri
 • Sağlık
 • Gençlik ve Spor
 • Diğer

Yukarıda da sıraladığımız gibi toplamda 17 alanda başvuru yapabiliyorsunuz.

Açık Kapı Hizmet Alt Başlıkları

Açık Kapı’da 17 farklı hizmet başlığı bulunurken, 322 adet de alt hizmet başlığı bulunuyor.

Başvurunuzun yalnızca hizmet başlığını değil alt başlığını da ilgilendirmesi gerekiyor. Yani alt başlık kapsamında olmayan konularda başvuru yapamıyorsunuz.

Açık Kapı Hizmet Alt Başlıklarını aşağıdaki şekilde örneklendirebiliriz:

 • Din Hizmetleri Hizmet Alt Başlıkları:

Umre ve hac ile ilgili talepler, cami ve Ku’ran kursu yardımları, özel gün ve gecelerle ilgili talepler, din görevlisi talebi, Kurban hizmetlerine dair başvurular, taziye evi iş ve işlemlerine dair başvurular; din hizmetleri hizmet alt başlıkları listesinde ön plana çıkıyorlar.

 • Çevre ve Şehircilik Hizmet Alt Başlıkları:

Gürültü ve çevre kirliliği ile ilgili şikayetler, kaçak yapılaşma şikayetleri, gecekondu tapu edinme talepleri, TOKİ konut talepleri, geri dönüşüme yönelik talepler vb. pek çok alt başlık sayesinde şikayet ve taleplerinizi dile getirebiliyorsunuz.

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Hizmet Alt Başlıkları:

Çalışma ve Sosyal Güvenliğe dair belirtilen alt hizmet başlıklarını ilgilendiren konularda sistem üzerinden başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Örneğin; iş kaybı tazminat başvuruları, iş göremezlik rapor ücreti alma işlemleri, genel sağlık sigortası işlemleri, yurt dışı iş arama başvuruları, SGK maaş ve kesinti sorgulama işlemleri vb. hizmet alt başlıklarıyla ilgili olarak başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Hizmet Alt Başlıkları:

Açıkta satılan yiyecekler, gıda güvenliği sorunluğu; çayır ve mera alanları sorunları; hayvanları koruma/hayvan hakları sorunu, sokak hayvanlarının barındırılması ve beslenmesi, karantina ile ilgili işlemler, su ürünleri ile ilgili başvurular vb. hizmet alt başlıklarından birini seçerek, başvurunuzu oluşturabiliyorsunuz.

 • Diğer Hizmet Alt Başlıkları:

Bu kategoride ailevi sorunlar, cezaevi ve mahkum sorunları, avukatlar ile ilgili sorunlar vb. alt başlıklar bulunuyor.

Bu yazımızda Açık Kapı uygulamasına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Açık Kapı Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Açık Kapı Yardım Başvurusu ve Sorgulama

e-Devlet Şifresini Unutunca Ne Yapmalıyız?

e-Devlet şifresini unutursanız PTT şubelerine giderek yeni şifre alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Hattına Nasıl Ulaşabilirim?

ALO 144 hattı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.