Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

10.05.2023
1.179
A+
A-
Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Yoksul vatandaşlara her sene olduğu gibi bu sene de erzak yardımı yapılmaktadır. Belediyeler ve vakıfların yüklenmiş oldukları erzak yardımları birçok aileye dağıtılarak yüzleri güldürmeyi başarabilmektedir. Bunun yanı sıra tercih edildiği takdirde nakit yardımı da yapılmakta ve ihtiyaçlar bu sayede giderilebilmektedir. Belediyeler yapacakları yardımlar için her yıl belirli bir miktarda bütçe ayırmaktadır.

Bununla birlikte bölgedeki yardıma muhtaç aileler ve evlerinde yaşayan kişi sayılarının istatistikleri de bu bütçenin sınırlandırılmasını etkileyen faktörler arasında gelmektedir. Buna istinaden her şehirde verilen erzak yardımı ya da nakit desteği farklılık gösterebilmektedir. Peki detayı ile gıda (erzak) yardımı nedir?

Erzak Yardımı Almak İçin Gerekli Şartları Nelerdir?

Erzak yardımına başvuru yapabilmek için seçili belediyelerin şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yapacağınız başvuru yetersiz kalmakta ve olumsuz bir yanıt alma olasılığınız yükselebilmektedir. Elbette ki edineceğiniz yardım maddi bir düzlemde bulunduğu için oluşturulan şartlar gelir durumunuz ile ilişkili görünmektedir. Gıda (erzak) yardımı nedir? Erzak yardımı almak için gereken şartlar nelerdir?

 • Belediyeler veya vakıf kuruluşları bu tür yardımları gerçekten muhtaç olan insanlara yapmak amacında olduğundan ekonomik seviyenizin belirtilen miktarın altında olması şart koşulmaktadır.
 • Bunun için hanede bulunan çalışan sayısı önem arz etmektedir.
 • Başvuru sırasında bu bilgilerinizin tam ve eksiksiz olması gıda yardımı alabilmeniz için mühim hususlardır.
 • Yardımlardan yararlanabilmeniz için gelir düzeyinizin sınırı her şehirdeki belediyeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Erzak Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Eğer sizler de gerekli kuruluşlara erzak yardımı ya da nakit desteği konusunda başvurmak istiyorsanız bunun için kurumlara birtakım belgeler götürmek zorundasınız. Bu belgelerin içerisinde sizin kişisel ve ekonomik geliriniz hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kurumlar bu belgelerdeki verilere bakarak yardım edecekleri aileleri belirlemektedirler. Bunun için gıda yardımı almadan önce muhakkak yanınızda bulunması gereken evraklar mevcut olmalıdır. Eğer belediyelerden ya da vakıflardan yardım almak için hangi belgelere ihtiyaç olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 1. Üzerinde T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanı fotokopiniz
 2. Ekonomik gelirinize dair bilgi bulunmakta olan muhtaçlık belgesi
 3. Mahallenizin muhtarından almanız gereken başvuru dilekçesi

Bu belgeler şehrinizdeki belediyeler için gerekli olan evrakları göstermektedir. Şayet sizler farklı bir kuruluştan yardım almayı talep edeceksiniz mutlaka o kurumun şartlarını öğrenmelisiniz. İstenen evraklar kurumdan kuruma farklılık gösterebilmektedir.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır

Gıda Yardım Para Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur

Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim?

Erzak yardımı alacak olan kişiler kuruma başvurularını yaptıkları takdirde ekonomik durumları incelenmektedir. Belirtilen şartları yerine getirmiyor olanlar bu yardım dahilinde bulunamamakta ve listeden isimleri silinmektedir. Yardım paketlerinin içerisinde genellikle kuru gıdalar bulunmaktadır. Kuru gıdanın tercih edilmesi yardım paketlerinin içindeki malzemelerin uzun süre dayanması ve korunması için mühim bir husustur. Aynı zamanda paketlerin içinde bebek bezi, temizlik ürünleri gibi malzemeler de yer almaktadır. Erzak yardımından faydalanabilecek olan kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Evsizler, kimsesi olmayan kişiler,
 • Ekonomik bir geliri olmayan muhtaçlar,
 • Okuduğu için çalışmaya vakti olmayan öğrencilerdir.

Gıda (Erzak) Yardımı Başvurusu E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Yap 2023 - Yardım Başvurusu

Erzak Yardımı Kimlere Verilir?

Erzak yardımı ya da nakit desteği belediyeler tarafından belirli zamanlarda yapılmakta olup bunun için ayrıca bir bütçe belirlenmektedir. Totalde bakılacak olursa belediyelerin yardım sistemi 4 kişilik bir aileye göre yürütülmektedir.

Sağlanacak olan erzak yardımı ve nakit yardımı da bu sınıra göre değerlendirilmektedir. Fakat bunun haricinde ise eğer bir ailede daha fazla kişi yaşıyor ise o aileye yönelik özel bir yardım planı da çizilebilmektedir. Sonuç itibariyle başvuruda bulunan ailenin ihtiyacı göz önünde bulundurularak yardım sağlanmaktadır.

Belediye Erzak Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Her yıl yardım için belirli bir miktarda bütçe ayırmakta olan belediyelere kişisel olarak başvurunuzu gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Bunun haricinde muhtarlık aracılığı ile de belediyeye başvurabilir ve yardım paketine sahip olabilirsiniz. Tercih edeceğiniz her yol ile belediyenin Sosyal Yardım Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Belediyeler genellikle yardıma muhtaç aileleri kendileri tespit etmektedir. Fakat İstanbul gibi büyük şehirlerde bu tespitlerin yapılması ve eksiksiz tamamlanması pek mümkün görünmemektedir. Bundan dolayı eğer erzak yardımı almak istiyorsanız vakit kaybetmeden belgeleriniz ile birlikte belediyelere başvuru yapmanız sizin için daha faydalı görünmektedir.

Belediye erzak yardımı almak için aklınıza takılan soruları yorum Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardım Nasıl Alınır yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Belediyelerin yaptığı tüm yardımı incelemek için Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediyeler Ne Zaman Erzak Yardımı Yaparlar?

 1. Belediyeler genellikle dini bayramlardan önceki tarihlerde erzak yardımı taleplerini kabul etmektedirler.
 2. Fakat açıklanan bu süreler değişiklik gösterebilmektedir.
 3. Eğer yardım almak istiyorsanız belediyenizin sosyal medya hesaplarından yardım günlerini takip edebilirsiniz.
 4. Bunun yanı sıra belediyenizin telefon numarasına ulaşarak ya da bizzat belediyenin Sosyal Yardım Hizmetlerine giderek erzak yardımı tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İstanbul Belediyesi’nin gündeme getirmiş olduğu bir yenilik olan sosyal yardım kartı muhtaç olan kişilere nakit yardımı sağlamakta ve onların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Gerekli başvurularınızı yaptıktan sonra belirli marketlerde harcayabilmek üzere belediye tarafından karşılanmış olan kartınıza ulaşabilirsiniz.

Erzak Yardımı Yapan Dernekler

 1. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 2. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
 3. Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 4. Sosyal Hizmetler
 5. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 6. Vakıflar Genel Müdürlüğü

Erzak Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur

Özellikle Ramazan ayında bir çok dernek ve Vakıf erzak kolisi yardımı yapmaktadır. Erzak yardımı ayrıca İl ve İlçe belediyeleri tarafından her sene yılda 2 defa olmak üzere Ramazan ve Kurban Bayramında yapılmaktadır. Erzak yardımı almak için bulunduğunuz ildeki belediye binalarındaki sosyal yardım masaları ve Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmetler ve Yardım masalarında başvurulması halinde verilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak Yardımı İçin Hangi Numara Aranır

Erzak yardımı almak isteyen bir çok nereyi yada hangi numaraya arayacağını bilmemektedir. Erzak yardımı başvurusunda bulunmak için 153 numaralı yardım masasını arayabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ildeki Belediyenin internet sitesinden erzak yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Erzak Yardımı Ne Zaman Yapılacak

Erzak yardımı sadece bayramlar olmak üzere yılda 2 defa bayramlardan 1 hafta önce yapılmaktadır. Düzenli olarak erzak yardımı alanlar ise belediye tarafın ayın ilk haftası dağıtılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Erzak Yardımı Nasıl Alınır? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

Belediye Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyelere giderek veya arayarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belediyeler Ramazan Kolisi Yardımında Bulunur mu?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Dilek Turan dedi ki:

  Iyi günler bursa yenişehir de oturuyorum zor durumda yız evim kirada oturuyorum benimde ihtiyacım var lütfen yardım cı olursanız sevinirim

 2. Dİnçer Özkahya dedi ki:

  Madi manevi destek istiyoz iş istiyoz çok zor durumdayız beyaz eşamiz yok

 3. anıl tınaz dedi ki:

  %40 engelim var.1600tl gelirim var.oğlum üniversiteye gidiyor.geçinmekte zorluk çekiyoruz.925 kira veriyorum.nakit ve gıda yardımı talep ediyorum.

 4. Halil dedi ki:

  Erzaga ihtiyacım var

 5. Ceylan dedi ki:

  Bende ramazan kolisi aşmak istiyorum zor durumdayım

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık