Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.104
A+
A-
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yaptığı yardımlar ile ön plana çıkan belediyelerden biri de Antalya’dır. Ayni ve nakdi sosyal yardımları ile diğer belediyelerimize de örnek teşkil eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerini unutmayarak, onlara destek oluyor.

Yoksul vatandaşlarına temel gıda malzemelerinin yer aldığı gıda kolileri dağıtan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi; kıyafet, yakacak, eşya vb. diğer yardımları ile de yoksul vatandaşların yüzünü güldürüyor.

Bu yazımızda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin para yardımına ya da ayni yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin bağlı oldukları belediyeye gitmeleri gerekiyor. Başvurular; online bir şekilde e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor.

Özellikle pandemi döneminde dışarı çıkmaları riskli olan 65 yaş üstü ve kimsesiz vatandaşlarla kronik hastalar; sosyal yardımlara e-Devlet sayesinde başvurup, yardımlardan yararlanmaya başlayabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden belediye yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar; Uygulamaya Git butonuna tıklayıp, yeni açılan sayfada bağlı oldukları belediyeyi seçip, başvuru formunu doldurup ve başvurmak istedikleri sosyal yardım türlerini seçmek suretiyle sosyal yardım başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Eskişehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Erzak ve gıda yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Mobilya ve ev eşyası yardımı
 • Evsiz vatandaşların kış aylarında barınma ihtiyaçlarının karşılanması
 • Kıyafet yardımı
 • Kira yardımı
 • Yoksul aile çocukları için kırtasiye ve ücretsiz tablet yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Afetzedelere yönelik yardımlar

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi yardımları ile toplumun ihtiyaç sahibi olan yani yoksul kesimine yardımcı olmayı, onların yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaç ediniyor.

Yani belediyenin sosyal yardımlarına engelliler, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, eşi tarafından terk edilmiş ya da eşinden ayrılmış kadınlar, dar gelirli vatandaşlar kısacası maddi açıdan zorluklar içerisinde yaşayan kişiler başvurabiliyorlar.

Belediye; önceliğini her daim kimsesizlere, muhtaçlara ve dar gelirli vatandaşlara veriyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi; yoksul vatandaşların ısınma ihtiyaçlarını karşılamak adına kış ayları yaklaşmaya başladığında onlara kömür, odun vb. bir kış boyunca kullanabilecekleri malzemeleri dağıtıyor.

Muhtaç ve dar gelirli aile çocukları için her eğitim ve öğretim dönemi başladığında kitap, kalem, defter vb. kırtasiye yardımında ve önlük, mont, ayakkabı, okul çantası vb. kıyafet yardımlarında bulunuyor.

Yoksul ailelerin lise veya ilköğretim eğitimlerine devam eden, pandemi sürecinde online eğitimlere katılmaları gereken çocuklara ise ücretsiz tablet sunuyor.

Üniversitede eğitim görmeye hak kazanmış ve maddi durumu elverişli olmayan gençler için nakdi yardımlarda yani para yardımında da bulunabiliyor.

Gıda yardımı nasıl alınır? Yardım başvurusu nereye yapılır? Kimlere verilmekte?

Engelli vatandaşların da hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen belediye; onların tekerlekli sandalye, havalı yatak, baston, akülü tekerlekli sandalye vb. başvurularına yanıt vermeye çalışıyor.

Eskişehir il sınırları içerisinde yaşayan ve kimsesi olmayan yaşlı vatandaşlar için evde yaşlı bakım hizmeti sunan belediye; yaşlıların rutin sağlık kontrollerini gerçekleştirmek üzere onların evlerine sağlık görevlileri gönderiyor.

Böylelikle özellikle pandemi sürecinde yaşlı kişiler; hastaneye gitmek yerine evlerinde muayene olarak, korona virüse karşı önlem almış oluyorlar.

Yoksul ve muhtaç vatandaşların evlerine yönelik olarak, boya, badana, ufak tefek tamirat ve onarım işlemlerini de ücretsiz bir şekilde karşılayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi; böylelikle hem yoksul ailelerin hem de çocuklarının daha sağlıklı, steril ve hijyenik bir ortamda yaşayabilmelerine olanak tanıyor.

Kira giderlerini ödemekte zorlanan dar gelirli ve muhtaç aileler için kira desteğinde bulunabiliyor.

Muhtaç şehit, gazi yakınlarını ve asker ailelerini de hiçbir şekilde unutmayan belediye; onlara da ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Yoksul ailelerin dünyaya gözlerini yeni açan bebekleri için içerisinde bebek maması, bebek bezi, battaniye vb. birçok malzemenin yer aldığı yeni doğan bebek paketlerini Hoş Geldin hediyesi olarak sunuyor.

Sokaklarda yaşayan kimsesiz ve sahipsiz vatandaşların kış aylarında barınma ihtiyaçlarını karşılayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi; kimsesizler ve sahipsizler için her gün sıcak yemek dağıtıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Eskişehir il sınırlarında yaşayan, sosyal yardımlara başvurmayı düşünen tüm vatandaşlar; belediyeye giderek, belediyeye ait telefon numarasını arayarak ya da e-Devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

e-Devlet üzerinden belediye sosyal yardım başvuru son durumunu takip etmeyi dileyen dar gelirli ya da ihtiyaç sahibi kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Tüm vatandaşlar; sosyal yardım başvurularını sorgulamak, yardımlara dair detaylı bilgi almak, hangi yardımlardan yararlanabileceklerini ve başvuru için teslim etmeleri gereken belgeleri öğrenmek istediklerinde belediyeyi arayabiliyorlar.

Vatandaşlar; 0222 211 55 00 telefon numarasını arayarak, belediye yetkileriyle iletişime geçebiliyorlar.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ülkemizde belediyelerin sosyal yardımlarına başvurmak isteyen herkesin gerek belediyeye gittiklerinde gerekse e-devlet başvurularında ilk olarak kendilerine bazı soruların yöneltildiği başvuru formundaki soruları yanıtlamaları gerekiyor. Ayrıca Eskişehir belediyesi yardım başvurusu formu bu http://www.odunpazarisydv.gov.tr/online.asp linke tıklayarak doldurmanız mümkün.

Bu formda başvuran kişilerin mesleklerine, gelir durumlarına, hanedeki çalışan ve kişi sayısına yönelik bazı sorular bulunuyor.

Belediyeler; bu sorular ile sosyal yardımlara başvuran vatandaşlara yardım edip edemeyeceklerine daha kolay bir şekilde karar veriyorlar.

Yani başvuru formunda başvuru sahibi tarafından doldurulan bilgileri inceleyerek, başvuru sahibinin yardıma ihtiyaç duyup duymadığını kararlaştırabiliyorlar.

Bu yüzden de gerçek anlamda yoksul olmayan vatandaşların belediye yardımlarına başvurmaktan kaçınmaları, yoksul kişilerin yardım ihtiyaçlarına öncelik vermeleri noktasında son derece önem arz ediyor.

Başvuru formunda yanlış bilgi verdiği tespit edilen kişiler; şayet tespit edilme tarihine kadar ayni ve nakdi yardımlardan yararlanmışlarsa belediye tarafından yapılan yardımlar kesiliyor. Bu kişiler; belediyeden aldıkları yardımların nakdi karşılığını faiziyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Bir diğer deyişle başvuru formunda yanlış bilgiler beyan etmek, yasal anlamda suç teşkil ediyor.

Eskişehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Odunpazarı Belediyesi Halk Market ile İhtiyaç Sahiplerini ve Hayırseverleri Buluşturuyor. Eskişehir’in en güzel ve en tarihi ilçelerinden biri olan, tarihi dokusunu kaybetmemiş evleri ile turist akınına uğrayan Odunpazarı’ndaki belediye; belediyeye bağlı olarak faaliyet gösteren Halk Market ile ihtiyaç sahiplerinin kendi ihtiyaç duydukları malzemeleri kendilerinin seçebilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Halk Market’e giderek, bizzat başvuru yapan ihtiyaç sahipleri; buradan kıyafet, mobilya, gıda, temizlik malzemesi vb. farklı ihtiyaçlarını temin edebiliyorlar.

Halk Market’e yalnızca Odunpazarı tarafından kendilerine Halk kart verilen kişiler girebiliyorlar.

Halk kart sayesinde vatandaşlar; BİM, Migros, Carrefoursa vb. anlaşmalı mağazalardan kartlarındaki limit doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.

Halk Market uygulaması; ülkemizdeki birçok belediyeye örnek olmaya devam ediyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Eskişehir belediyesi yardım kolisi başvurusu belediyenin resmi sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi bizzat belediyeye gidebilirsiniz. İşsiz kalan, iş yeri kapanın ve maddi zorluk çekenlere yardım kolisi verilmektedir. Eskişehir Belediyesi Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Eskişehir Belediyesi tarafından kolisi yardımı dışında Sosyal Yardımlar Birimi tarafından (Gıda Yardımları, Yakacak Yardımları, Ev Eşyası Yardımları, Yol Yardımları, Kırtasiye ve Okul Forması Yardımları, Sosyal Etkinliklere Destek Verilmesi, Evsiz Vatandaşların Kış Aylarında Barındırılması) verilmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu belediyenin resmi sitesi üzerinden yapılanmaktadır. Pandemi döneminde olumsuz olarak etkilene ve maddi durumu kötüleşen ailelere verilen yardım kolisi hayır sever kirşlerin belediyeye bağışladığı kolilerden oluşmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği aracılığı ile verilen yardım kolisi başvurusundan bulunmak için online başvuru formunu bu link üzerinden doldurup göndermeniz http://www.odunpazarisydv.gov.tr/online.asp yeterlidir.

Belediye tarafından yapılan inceleme sonrası uygun görülen ailelere yardım kolisi verilecektir.

Eskişehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Eskişehir Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlılar ve Kronik Hastalara Sahip Çıkıyor. Covid-19 ile mücadele kapsamında ülke çapında yardım kampanyaları başlatan Vefa Sosyal Destek Grubu’nun Eskişehir gönüllüleri; Eskişehir’deki muhtaç ve dar gelirli kişilere gıda yardımında bulunmayı sürdürüyor.

Genç ya da yaşlı, kronik bir hastalığı olan kişilerle, kendisine bakacak kimsesi olmayan 65 yaş üstü yaşlılar; 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını arayarak, gıda, ilaç, temizlik malzemesi vb. ihtiyaçları için yardım isteyebiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek grubu, hatları arayan kişilerin ihtiyaç duydukları malzeme ve ürünleri satın aldıktan sonra onlara ev adreslerinde teslim ediyor. Teslimat esnasında ise ürün ücretini alıyor.

Yaşlılar ve hastalar; kamu ve bankacılık işlemlerinin görülmesi adına da Vefa Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Engelli vatandaşlar, yaşlılar, dar gelirli ve yoksullar, muhtaç kişiler, dul kadınlar, doğal afetlere maruz kalanlar, yetimler kısacası ihtiyaç sahipleri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediye sosyal yardımlarına başvuran kişilerden bazı belgeler talep ediliyor.

Örneğin; doğal afetlere maruz kalan kişilerin bu duruma dair belge götürmeleri gerekiyor. Engellilerden ise en az %40 engelli olduklarına dair sağlık kurulu raporu isteniyor. Dul kadınların ise eşlerine dair ölüm belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye, başvuruları değerlendirdikten sonra yardım yapıp yapmayacağına daha kolay karar verebilmek adına yardımlara başvuran kişilerin ikametgah adreslerine inceleme raporu hazırlamak üzere bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon; ihtiyaç sahipleri için hazırlanan inceleme raporunu ve diğer belgeleri son bir kez araştırıp, nihai kararını veriyor.

Bu yazımızda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Eskişehir’de yaşıyorsanız; konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Gıda Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama

Eşi Vefat Eden Kadına Yapılan Yardımlar

700 TL Erzak Yardımına Nasıl Başvurabilirim?

e-Devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kaç TL Destek Verilmektedir?

1100 TL destek verilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  Eğitim yardımı para yardımı

 2. Elif Yahşi dedi ki:

  4 çocuğum için maddi desteğe ihtiyacım var

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık