Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)
10.05.2023 16:08
1.149
A+
A-

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu; Gıda ve maddi yardım talebinde bulunmak isteyen yardıma muhtaç vatandaşlar başvuru sürecini merak etmektedirler. Ülkemizin en kalabalık 5. şehri olan Antalya ilimizde faaliyetlerine devam eden Antalya Büyükşehir Belediyesi; 2023 yılında da yoksul, muhtaç ve pandemi sürecinde işini kaybetmiş kişilere sosyal yardımlarda bulunuyor.

Yoksul ve temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun kişilere ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları ailelerine yardım elini uzatan Antalya Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile ailelerin ve kişilerin gıda, temizlik, yakacak, kıyafet vb. temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Muhtaç ailelerin kira giderlerini karşılayan Antalya Belediyesi; bünyesindeki aşevi sayesinde kimsesiz kişilerin her gün sıcak yemek yemelerine olanak tanıyor.

Bu yazımızda Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Muhtaç kişilere yönelik düzenlediği sosyal yardımları ile diğer belediyelerimize de örnek olan Antalya Büyükşehir belediyesi sosyal yardımlarını kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda yardımları
 • Temizlik malzemesi yardımları
 • Eğitim ve öğretim çağındaki çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi terk etmiş kadınlara ve çocuklara yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Nakdi yardımlar (para yardımları, alışveriş çeki ve fişi vb. yardımlar)
 • Kira yardımları
 • Yakacak yardımları
 • Bebekler için mama ve bebek bezi yardımı
 • Halk Süt Yardımı
 • Giyecek yardımı

Antalya Büyükşehir Belediyesi; dilekçe ile belediyeye başvuran ve muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Önceliğini kimsesizlere, ailesi olmayanlara, kaza, hastalık ya da doğal afetler sonrasında maddi durumu kötüleşenlere, eşi terk etmiş kadınlara, engellilere, yaşlılara veriyor.

Nakdi yardımlar kapsamında muhtaç kişilerin banka hesaplarına para yatırabileceği gibi onlara alışveriş kartı ya da alışveriş fişi de verebiliyor.

Böylelikle muhtaç ailelerin kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi; tüm ayni ve nakdi yardımlarını bütçesi doğrultusunda yapıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin sosyal yardımlarına başvurmak için bir dilekçe yazabilir ve yazdığınız dilekçeyi büyükşehir belediyesine bizzat giderek teslim edebilirsiniz.

Alternatif olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesine girebilir ve site üzerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu noktada öncelikle https://www.antalya.bel.tr/ linkine tıklamalı, ardından sayfada İletişim seçeneğine tıklamalısınız.

İletişim seçeneği ile içinde bulunduğunuz maddi sıkıntılardan ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzdan bahsedebilir ve oluşturduğunuz mesajı belediyeye gönderebilirsiniz.

Ancak daha iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız; sosyal yardım başvurusu için mutlaka bizzat belediyeye gitmenizi, başvuru formunu doldurmanızı ve hazırladığınız dilekçeyi teslim etmenizi öneriyoruz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye sosyal yardımlara başvurmak için gittiğinizde sizden başvuru formunu doldurmanız talep ediliyor.

Başvuru formunda adınız, soy isminiz vb. soruların yanı sıra mesleğinize, aylık gelirinize, evli olup olmadığınıza, evliyseniz çocuk sahibi olup olmadığınıza, hane kişi sayısına, hanedeki çalışan kişi sayısına vb. yönelik sorular bulunuyor.

Bu form ile gerçek anlamda sosyal yardımlara ihtiyaç duyup duymadığınız tespit edilmeye çalışıyor.

Sizler de içinde bulunduğunuz zorluklara dair bir dilekçe hazırlayarak ve belediye yetkililerine teslim ederek, başvurunuzun onaylanma ihtimalini yükseltebilirsiniz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi yardım talep etmek için başvuru dilekçesini doldurup belediye sosyal yardım birimine bizzat teslim edebilirisin. Antalya Belediyesi yardım talep dilekçesi örneği;


T.C.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞINA ANTALYA Antalya İlinde ikamet etmekteyim. Sosyal
ve ekonomik yetersizlik içerisindeyim. Durumuma uygun Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinden yararlanmak istiyorum.

Gereğini arz ederim. …/…/202

Adı Soyadı
İmza
ADRES:
Tel:


Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama

Belediyeye ait olan online site üzerinden veya belediyeye giderek ve dilekçe ile gerçekleştirdiğiniz başvuruların sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için Büyükşehir Belediyesine ait olan 0242 249 50 00 şeklinde olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Site üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınız içinse size mesaj yani belediye tarafından cevap gönderilip gönderilmediğini takip edebilirsiniz.

Başvurunuzdan ortalama 15-20 gün sonra belediyeye giderek de başvurunuzla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Gıda ve temizlik gibi en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan, düzenli bir geliri olmayan yani sigortalı bir işte çalışmayan kişilere ve ailelerine düzenli olarak gıda ve temizlik malzemesi içeren yardım kolileri dağıtan Antalya Büyükşehir Belediyesi; pandemi sürecinde işsiz kalan ya da işyerini kaybeden vatandaşlarına da yardım kolileri dağıtıyor.

Gıda yardım kolilerinden yararlanmak isteyen kişilerin bizzat belediyeye giderek, başvurmaları gerekiyor.

Gıda kolilerine başvurmak için kaymakamlık binasında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına da başvurabiliyorsunuz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında üyelik oluşturarak, belediye yardımlarının yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç kişilere yapılan yardımlardan da yararlanabilirsiniz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu

Belediye, doğal afet, kaza, ciddi bir hastalık yüzünden çalışamayacak durumda olan ya da engelli vatandaşlara, yaşlılara, dul kadınlara ve yetimlere de nakdi yardımlarda bulunuyor.

Para yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşların da bizzat belediyeye gitmeleri ve dilekçe ile başvuru formunu doğru ve detaylı bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Nakdi yardımlar, muhtaç kişilere yani hane halkı kişi başına düşen ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere yapılıyor.

Kira yardımı da nakdi yardımlar kapsamında bulunuyor.

Kimi zaman da belediye, nakdi yardım olarak muhtaç kişilere alışveriş çeki ya da fişi dağıtabiliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu

Antalya Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ailelerin yeni doğmuş bebeklerini de unutmuyor.

24-60 ay aralığında çocuğu olan aileler, Halk Süt başvurusunda bulunmak suretiyle belediye tarafından dağıtılan Halk sütlerden tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyorlar.

Yardım kapsamında Büyükşehir Belediyesi, ailelere her ay 8 litre süt desteğinde bulunuyor.

Bu yardım ile bebeklerin ve çocukların sağlıklı, güvenli ve temiz süt ihtiyaçlarını karşılamak hedefleniyor.

Belediye tarafından yoksul aile çocuklarına dağıtılan sütler, Antalya İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği’nden satın alınıyor.

Halk Süt başvurusu internet üzerinden de hızlıca gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru için hemen https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkini tıklayabilirsiniz.

antalya büyükşehir belediyesi gıda yardımı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu

Belediye tarafından yoksul kişilere ve ailelerine dağıtılan sosyal kartlarda yani alışveriş çeki veya fişlerinde belirli bir limit bulunuyor. Limitler; genellikle 200-400 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Kişiler, bu limit kapsamında her ay gıda, temizlik vb. temel ihtiyaçlarını anlaşmalı market ve mağazalardan satın alabiliyorlar.

Muhtaçlık belgesine sahip olan kişiler ve aileler; belediyeye giderek sosyal karta başvurabiliyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il ya da ilçe müdürlüklerinden de sosyal kartlara başvurulabiliyor.

Bu noktada öncelikle muhtarlığa gitmeniz ve muhtarlıktan muhtaç olduğunuzu gösteren ‘fakirlik belgesi’ almanız gerekiyor.

Sigortalı bir işte çalışmasına rağmen hane halkı kişi sayısı yüksek olan, bu yüzden ailesini geçindiremeyen ebeveynlerin de başvuruları, gerekli görülmesi üzerine büyükşehir belediyesi tarafından kabul edilebiliyor.

Sosyal kartlara başvurmak için Büyükşehir Belediyesine ait telefon numarasını da arayabiliyorsunuz.

Antalya Büyükşehir belediyesi tarafından dağıtılan sosyal yardım kartlarını BİM, A101, ŞOK, Migros gibi anlaşmalı marketlerde kullanabiliyorsunuz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu

Yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına ücretsiz tablet dağıtan Antalya Büyükşehir Belediyesi; pandemi sürecinde uzaktan eğitim alması gereken çocuklarımızı da unutmuyor.

Çocukların eğitim ve öğretimlerine devam edebilmeleri ve EBA ders içeriklerini izleyebilmeleri için muhtaç aile çocuklarına tablet dağıtıyor.

Çocuklarının eğitimi için ücretsiz tablet almak isteyen ailelerin ise muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ile belediyeye bizzat başvurmaları gerekiyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketi Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizdeki belediyeler; sosyal yardımlarda bulunurken, başvuru sahiplerinde ‘muhtaçlık’ kriterini temel alıyor.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, aylık asgari ücretin 1/3’ünün altında olan aileler; yoksul olarak kabul ediliyor.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, yardım başvurularının olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunuyor.

Belediye; eşi vefat etmiş dul kadınlara yardım yaparken onlardan vefat eden eşlerine dair ölüm belgesini talep ederken, çocuğu için eğitim-öğretim yani kırtasiye ya da tablet desteği isteyen ailelerden ise muhtaçlık belgesinin yanı sıra çocuklarına dair öğrenci belgesini de talep ediyor.

Pandemi sürecinde işini kaybeden çalışanların da çalışmadıklarına dair SGK’dan belge almaları gerekiyor. Aynı şekilde gıda kolisi ya da nakdi yardımlara başvurmak isteyen ve pandemi yüzünden işyerini kapatan esnafların da SGK’dan çalışmadıklarını ve işyerlerini kapattıklarını gösteren belgeleri almaları gerekiyor.

Trafik kazası, doğal afet, ciddi bir hastalık vb. sebeplerden ötürü çalışamayacak durumda olan kişilerden ise durumlarını kanıtlar nitelikteki belgeler talep ediliyor.

Engellilerin ise belediye sosyal yardımlarından yararlanabilmeleri için engellilik oranlarının en az %40 olduğunu gösteren Sağlık Kurulu Raporunu belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Kısacası sosyal yardımlara başvuran kişilerin içindeki bulundukları duruma göre farklı belgeler götürmeleri gerekebiliyor.

Başvuru sonrasında belediye; evde inceleme yapmak üzere belediye çalışanlarını görevlendiriyor.

Çalışanlar, muhtaç kişilerin evinde sosyal inceleme yaptıktan sonra rapor hazırlıyorlar.

Belediye değerlendirme kurulu, daha sonra bu raporu ve muhtaç kişilerin başvuru esnasında teslim ettikleri belgeleri inceliyor.

Sosyal yardıma ihtiyacı olduğuna karar verdiği başvuru sahiplerine ve ailelere nakdi ya da ayni yardımlarda bulunabiliyor.

Sosyal yardımlar yaparken başvuru sahiplerinin ihtiyaçlarını, taleplerini ve maddi durumlarını da göz önünde bulunduruyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Ramazan aylarında yoksul ve kimsesiz vatandaşları unutmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, her gün yüzlerce aileye gıda kolisi dağıtıyor.

Ramazan Gıda paketine başvurmak isteyen muhtaç kişiler; başvurularını Antalya Büyükşehir Belediyesi telefon numarasını arayarak gerçekleştirebiliyorlar.

Ramazan kolisi dağıtılırken Antalya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydı bulunan muhtaç ailelere öncelik veriliyor.

Ramazan gıda kolileri, muhtaç ailelerin ev adreslerine kadar personeller tarafından teslim ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapmaktadır. Yılda 2 defa olmak üzere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında Kurban Bayramında gıda yardımı yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvuruları için Belediyenin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı gidebilirsiniz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımına başvurmak için dilerseniz ABİM’in 444 94 20 telefonu ve www.antalya.bel.tr adresi üzerinde oluşturula Gıda Paketi Talep Formunu doldurmanız yeterlidir. Antalya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvuruları bazı dönemlerde durdurulmaktadır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 65 Yaş Üstü veya Kronik Rahatsızlığı Bulunan Vatandaşların İhtiyaçlarını Karşılıyor

Pandemi dolayısıyla ülke çapında başlatılan Vefa Sosyal Destek Projesi kapsamında belediye; görevlendirdiği 6 adet personeli ile sokağa çıkması yasak olan 65 yaş üstü yaşlılara ve kronik rahatsızlıkları bulunanlara alışveriş desteği sunuyor.

Vatandaşlar, 153, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayıp, Vefa Sosyal Destek hattına bağlanabiliyor ve gönüllülerden ya da belediye çalışanlarından yardım talep edebiliyorlar.

Gıda, temizlik, ilaç vb. ihtiyaçlarını personellere ileterek, temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

65 yaş üstü kişiler ya da kronik hastalar tarafından verilen siparişler, belediye personelleri ya da gönüllüler tarafından vatandaşların ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Sipariş veren kişiler; sipariş tutarını ise kapıda ödeyebiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvurusunda bulunmak ya da daha önce yaptığınız başvurunuza dair bilgi almak yani başvurunuzu sorgulamak için 0242 249 50 00 şeklinde olan belediye telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda Antalya Büyükşehir belediyesi sosyal yardımları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, ayni ya da nakdi sosyal yardımlardan nasıl faydalanabileceğinize değinmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Yardımı Nedir?

Devlet memuru olan kişilerin eşlerine ve çocuklarına yapılan yardımdır.

Kaç TL Doğalgaz Yardımı Verilecek?

1000 TL.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Cennet sarikaya dedi ki:

  Ailemizden kimse calismiyo benimde küçük çocuğum var ve karnımızı zor doyuruyoruz kardiminizi bekliyoruz

 2. Esma dedi ki:

  Allah sizden razı olsun böyle yardımları yapıyorsunuz

 3. Neslihan köseoğlu dedi ki:

  Eşimle boşanma aşamasındayım kirada oturuyorum iki çocuğumla çalışamıyorum iki amaliyat geçirdim yardıma ihtiyacım var

 4. Hasan dedi ki:

  1.5 yıldır işsizim 4 defa Antalya büyükşehir belediyesine gittim kart yardımı nakdi yardım yapılıyormuş bizzat alan kişiler yolladı ama hepsinde geri çevrildim oradaki çalışanlar belediyemizin böyle bir hizmeti yok diye geri çevirdi keyfimizden gitmedik Allah kimseyi düşürmesin beni geri çevirenler de elbet birgün düşer Allah büyüktür yardım yapan yerde bile adamına göre muamele yapılıyorsa ülkemizde maalesef yaşamak çok zor…

 5. Cemile dedi ki:

  Eşimden ayrıyım 2 çoçuk var gelir yok

 6. Kadriye dedi ki:

  4 çocuk annesiyim 3 öğrenci biri liseye gidiyor yatılıda kalıyor eşim ýomiyeye gidiyor şu anda hal kapalı olduğundan gidemiyor kiramı faturalarını ödeyemiyorum çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamak için yardîm taleb ediyorum

 7. Sermin dedi ki:

  İki çocuğum var işten cikarildim maddi manevi yardıma ihtiyacım var evim kira günlük işlerle geçinmeye çalışıyorum Allah rızası için maddi manevi desteğe ihtiyacım var

 8. Haydar Yaman dedi ki:

  Emekliyim çalışmıyor kıredim var 1300 TL ödeme var zorlaniyorum

 9. Muammer dedi ki:

  Emekliyim 2 çocugum var ödemeler var ödeyemiyorum zorlanıyorum

  1. Muammer göktaş dedi ki:

   Maddi durumu kötü