Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

10.05.2023
1.519
A+
A-
Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek? Sosyal devlet olmanın gereği olarak ülkemizde her türlü ihtiyaç sahibi düşünülerek farklı yardım paketleri düzenlenmektedir. Özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önderliğinde birçok sosyal yardım planı hayata geçirilmektedir.

Korona virüs salgınının tüm dünyayı sardığı günlerde vakalar, ne yazık ki bir türlü sona ermek nedir bilmiyor. Virüse yakalanan kişilerin yanı sıra ölü sayısı da her geçen gün artıyor.

Pek çok esnafın iş yerini açmadığı, gelirinin ciddi anlamda azaldığı, maddi anlamda sıkıntıya düştüğü bu süreçte devletimiz; esnafların yanı sıra işsiz kalan kişilere de sosyal yardım sunarak, onların ihtiyaçlarını bir nebze de olsun karşılıyor.

Pandemi sosyal yardım almak isteyen kişilerin ise e-Devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri ve başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

e-Devlet üzerinden sosyal yardıma başvuran çoğu kişi; bu günlerde ‘yardım kapsam dışına çıktı’ uyarısı ile karşılaşıyorlar.

Desteğe başvuran kişileri paniğe sürükleyen bu uyarının ne anlama geldiği de başvuru sahipleri tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor.

Bu yazımızda pandemi sosyal destek ön başvurusunu e-Devlet üzerinden gerçekleştiren ve ‘yardım kapsam dışına çıktı’ ibaresi ile karşılaşan kişiler için bu ibarenin ne anlam ifade ettiğini açıklamaya, konuya dair merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Açık Kapı Başvurusu Kapatıldı Ne Demek?

Sosyal Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Yardım kapsam dışına çıktı ne demek? İlk bakışta olumsuz gibi görünen bu ifade, aslında herhangi bir olumsuzluğu içermiyor. Yardım kapsam dışına çıktı yazısı; başvuru sahibinin başvurusunun alındığını, onaylandığını ve kısa sürede 1100 TL pandemi sosyal yardımının hesabına yatırılacağını ifade ediyor.

Yardım kapsam dışına çıktı ifadesi ile yardımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan çıktığı ve yardımın yakında kişiye teslim edileceği anlatılıyor.

Kapsam dışı ifadesinden çoğu kişi; yardımın alınamayacağını algılasa da aslında kapsam dışına çıkmak, başvurunun kabul edildiğini gösteriyor.

Sizler de e-Devlet başvurusunda böyle bir ifade ile karşılaştıysanız; panik yapmanıza gerek olmadığını, sosyal desteğin hesabınıza yatırılacağını söyleyebiliriz.

Pandemi Sosyal Yardım Kapsam Dışı Ne Demek?

Sosyal Yardım Kapsam Dışı ifadesi; Kapsam dışına çıktı ifadesinin aksine olumsuz bir durumu gösteriyor.

Bu ifade; başvurunun kabul edilmediğini, başvuru sahibinin gerekli başvuru koşullarını taşımadığını ifade ediyor.

Yani sosyal yardım kapsam dışına çıktı ile kapsam dışı ifadeleri arasında belirgin bir fark bulunduğundan tüm sosyal yardımlarda kullanılan ve geçerli olan bu iki ifadeyi de birbirine hiçbir şekilde karıştırmamak gerekiyor.

Teslim Edildi Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

e-Devlet pandemi yardımında ‘teslim edildi, kapsam dışına çıktı’ ifadesi; maddi yardımın başvuru sahibi tarafından çekildiği anlamına geliyor.

Yani devlet tarafından başvuran kişinin hesabına aktarılan paranın PTT’ ye gidilerek, başvuru sahibi tarafından teslim alındığını gösteriyor.

e-Devlet Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Pandemi yardımının yanı sıra e-Devlet üzerinden yardıma muhtaç olan kişiler; farklı yardımlara da başvurabiliyorlar.

Pandemi yardımı dahil tüm yardımlarda karşılaşılan ‘e-Devlet ödemeniz hazırdır’ ifadesi ise başvurunun kabul edildiğini, kısa sürede de yardımın başvuru sahibine yapılacağını gösteriyor.

Yani olumlu bir anlam ifade ediyor.

Yardım kapsam dışına çıktı, Ödemeniz hazırdır kapsam dışına çıktı ve sosyal yardım hazır demek ödemenizin onaylandığını ve yakında yapılacağı anlamana gelir.

1100 TL Pandemi Destek Başvuru Sonuçları 

Pandemi yardımına e-Devlet üzerinden başvuran kişiler; sonuçların ne zaman açıklanacağını, maddi yardım almaya hak kazanıp kazanmadıklarını da araştırıyorlar.

3.faz pandemi destek başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz bilinmiyor.

Yani bu konuda Bakanlık tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor.

e-Devlet sitesini sık sık ziyaret ederek, başvurunuzun durumunu sorgulayabilir, maddi destek alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.

Pandemi yardımı, 3. faz başvurularının hala devam ettiğini de belirtmek istiyoruz.

Ön başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

Pandemi Sosyal Yardımına Kimler Başvurabilir?

Hane halkı geliri 5000 TL’nin altında olan tüm vatandaşlar, 1. ve 2. faz sosyal yardıma başvurabiliyorlardı. 3. faz başvurularda ise herhangi bir gelir kıstası aranmıyor.

Aylık geliri 5000 TL üzerinde olan kişiler de bu yardıma başvurabiliyorlar.

Pandemi başvurularında başvuru sahibinin işine, aylık gelirine, çocuklarının olup olmadığına, çocuk sayısına, bankadaki birikimlerine, kirada oturup oturmadığına, en son ödediği su, elektrik, doğalgaz faturalarına yönelik de pek çok soru soruluyor.

Bu sorular; başvurularının daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve yardımın gerçekten ihtiyacı olan kişilere ulaşabilmesi noktasında önem arz ediyor.

e-Devlet üzerinden önbaşvuru gerçekleştiren kişilerin de bu soruları mutlaka doğru yanıtlamaları ve dürüst davranmaları gerekiyor.

Daha önce Faz 1 ve Faz2 pandemi maddi yardımından yararlanan kişiler, 3. Faz desteğe başvuramıyorlar.

Yani daha önce 2 kez pandemi yardımı almış kişilerin 3. yardıma başvurma şansları ne yazık ki bulunmuyor.

Aynı zamanda İşkur Kısa Çalışma ya da İşsizlik Ödeneği alanlar, SGK’dan geliri olanlar, SGK’dan emekli olanlar, 5510 sayılı kanunun 4/A maddesinde belirtilen kamu işçileri ve aynı kanunun 4/C maddesinde belirtilen memurlar da pandemi desteğine daha önceki pandemi fazlarında da olduğu gibi başvuramıyorlar.

e-Devlet 1100 TL Yardım Başvurusu Devam Ediyor Mu?

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre pandemi yardım başvuruları hala devam ediyor.

Henüz pandemi yardımına başvurmadıysanız e-Devlet üzerinden ön başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu

Ön başvuru işleminizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Hala e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

3.faz pandemi yardımlarına gösterilen yoğun ilgiden ötürü, e-Devlet sitesinde tüm vatandaşlara yönelik bir uyarı bulunuyor.

Bu uyarıya göre online başvurulardaki yoğunluk yüzünden herhangi bir teknik arızanın baş göstermemesi adına vatandaşlardan başvurularını TC kimlik numaralarının son hanesine göre farklı tarihlerde yapmaları rica ediliyor.

Yani vatandaşlar, TC kimlik numaralarının son hanelerine göre başvuru yapabiliyorlar.

Bu bağlamda TC kimlik numarasının son hanesi O olanların Pazartesi; 2 olanların Salı, 4 olanların Çarşamba, 6 olanların Perşembe, 8 olanların ise Cuma günü başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Cumartesi ve Pazar günleri ise sistem üzerinden pandemi yardımına başvurulamıyor.

Bu yazımızda kısaca sosyal yardım kapsam dışı/kapsam dışına çıktı ne demek? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Sosyal Destek Başvurusuna Hafta Sonu Başvuru Yapabilir miyim?

Sosyal destek başvurusuna T.C kimlik numarasındaki son rakamlara göre kişiler, belirlenen günlerde başvuru yapabilmektedir. Ama hafta sonu yapılmamaktadır.

Faz 1 ve Faz 2 den Yararlananlar Faz 3 den de Yararlanabilir mi?

İlk iki fazdan yararlanan kişiler üçüncü fazdan yararlanamazlar.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık