Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası 2023

03.09.2023
1.281
A+
A-
Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası 2023

Çocuk Yardım Parası Başvuru Şartları, Çocuk Yardım Parası Başvuru İşlemleri, Çocuk Yardım Parası Başvuru Sonucu Sorgulaması, Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası, Çocuk Yardım Parası Miktarı Nedir ve Nasıl Yatırılır?

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası;  Çocuk yardım parası veya bir diğer adıyla doğum yardımı; Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan maddi bir yardımdır. Adından da anlaşılacağı üzere yardım yeni doğan çocukları kapsamaktadır. Çocuk sahibi olan ailelere destek amaçlı sunulan çocuk yardım parası, her çocuk için bir kereye mahsus çıkmaktadır. Uygun şartları sağlayan ailelerin, e-Devlet veya kurum üzerinden yaptıkları başvuru ile işleme alınan yardım ödeneği, PTT üzerinden anne veya baba adına ödeme olarak yapılmaktadır. Herhangi bir geri ödemesi olmayan çocuk yardım parası, maddi duruma bağlı olmaksızın tüm ailelere sunulmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her annenin, 5 yaşından küçük çocuğu veya çocukları için başvuru yapabileceği yardım farklı kriterlere göre hesaplanmaktadır. Devletin sunduğu bu imkândan yararlanmayı isteyen ailelerin yaptığı başvuru sonrası, çocuk yardım parası sorgulama numarası ile başvuru süreci takip edilmektedir. Sonrasında hak kazanan kişiler belirli tarihler arasında ödemelerini hesaplarına almaktadır.

Çocuk Yardım Parası Başvuru Şartları

Çocuk yardım parası; Türkiye Cumhuriyeti devletinin sunduğu, çocuk sahibi ailelere yardım amaçlı yapılan bir ödemedir. 2015 yılı itibari ile başlayan bu yardım ödeneği, çocuk sahibi olan tüm ailelere istisnasız olarak sağlanmaktadır. Her çocuk için tek seferlik olarak düzenlenen ve devamlılığı olmayan çocuk yardım parası, başvuru süreci ardından anne veya baba üzerine yatırılmaktadır. Çocuk yardım parası başvuru şartları ise şunlardır:

 • İlk şart, doğum yapan anne ve ailenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.
 • Çocuk yardım parasından yararlanmak için 15.05.2015 tarihi sonrası doğum gerçekleşmiş olmalıdır. Aynı zamanda dünyaya gelen bebek sağlıklı olmalı, ölü doğan bebekler için kullanılamamaktadır.
 • Resmi doğum belgesi ve kimliği bulunan çocuklar için kullanılan 5 yaşını tamamlamayan her çocuk için geçerli olan yardım parası başvurusu, bir kereye mahsus olarak yapılmaktadır.
 • Herhangi bir sigorta, ödenek, işsizlik, maddi gelir durumu gibi faktörlere dikkat edilmeksizin her Türk vatandaşı çocuk ve ailesi için bu yardım sağlanmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Başvuru İşlemleri

Çocuk yardım parası başvuru şartlarını sağlayan aileler, bulundukları ildeki Sosyal Hizmet Bürosu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya İl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bürosu gibi kurumlar üzerinden doğrudan başvuru yapılabilmektedir. Buraya yapılacak olan işlemlerde kurumların istediği anneye ve çocuğa ait kimlik fotokopileri ve farklı belgeler ile müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bunun yanında başvuru işlemleri elektronik olarak e-Devlet uygulaması üzerinden de aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada anne sağ ise başvuru anne tarafından yapılmaktadır. e-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilen başvuru aşamalarını şu şekildedir:

 • Öncelikle e-devlet şifresi olmayan ailelerin, PTT aracılığı ile bir e-Devlet şifresi alması gerekmektedir.
 • Oluşturulan hesap sonrası, turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme bilgilerin tamamı doğrulanarak giriş yapılmalıdır.
 • Sistem üzerinde bulunan “E-Hizmetler” bölümü seçeneği seçilmeli, orada çıkan “Kurum Hizmetleri” başlığına tıklanmalıdır.
 • Çıkan seçeneklerden “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” başlığı altındaki “Doğum Yardımı Başvurusu” seçilerek gerekli işlemlerin ardından başvuru işlemi tamamlanmalıdır.
 • Aynı zamanda site ana sayfasında bulunan arama sekmesi kullanılarak, doğrudan başvuru sayfasına gidilebilmektedir.

Çocuk Yardım Parası Başvuru Sonucu Sorgulaması

Çocuk yardım parası başvuru sonucu sorgulaması, farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri e-Devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemi diğeri ise telefonla PTT üzerinden gerçekleştirilen sorgulama işlemidir.

Gerekli şartları sağlayan ve başvuru aşamalarını gerçekleştiren aileler, ilk olarak başvuru sorgulamasını e-Devlet üzerinden takip edebilmektedirler. turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet hesabına giriş yapıldıktan sonra arama butonuna yazılan “Doğum yardımı başvuru sorgulama” ile başvuru sonucuna ulaşılmaktadır. Burada sunulan rapor ile başvuru sonucunuzun onay durumu gösterilmektedir. Onaylanan başvurularda sayfada, ödeme detayları ve tarihi, sicil numaraları gibi tüm detaylar paylaşılmaktadır.

Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

Bir diğer sorgulama yöntemi ise telefon üzerinde gerçekleştirilen Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na ait olan ALO 144 iletişim hattı ile yapılan başvuru sorgulamadır. Alo 144 iletişim hattı anne tarafından aranmasının ardından, anneye ait T.C kimlik numarası ile sorgulama yapılmaktadır. Gerekli bilgiler teyit edildikten sonra kurum, çocuk yardım başvuru durumunu kişilerle paylaşmaktadır. Annenin PTT şubelerine giderek, yine T.C kimlik numarası ile gişe görevlisinin yaptığı sorgulama işlemi ile de bilgilere ulaşılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Telefon Numarası

Çocuk yardım parası için gerekli başvuru yapıldıktan sonra beklemeniz gerekmektedir. Ancak başvuru durumunu sorgulamak çocuk yardım parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için ALO 144 numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Miktarı Nedir ve Nasıl Yatırılır?

Çocuk yardım parası miktarı her aile için ayrı olarak hesaplanmaktadır. Bu noktada çocuk sayısı ve çoklu doğum durumu ödeme miktarının değişmesinde rol oynamaktadır. Başlıca çocuk yardım parası miktarları şu şekilde oluşturulmaktadır:

 • İlk doğumda dünyaya gelen çocuk için ödenen çocuk yardım parası 300 TL,
 • İkinci çocuk için ödenen çocuk yardım parası 400 TL,
 • Üç veya üzeri her çocuk için ödenen çocuk yardım parası 600 TL,
 • İlk doğumda dünyaya gelen ikiz bebekler için ödenen çocuk yardım parası toplam 700 TL,
 • İlk doğumda dünyaya gelen üçüz bebekler için ödenen çocuk yardım parası 300+400+600 olmak üzere toplamda 1300 TL olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Ayrıca 2015 yılı öncesi doğan çocuklar bu yardım kapsamına girmemekte, 2015 sonrasında doğan çocuklar ilk çocuk olarak değerlendirilmektedir.

Yapılan çocuk yardımı ödemeleri annenin sağ olma durumuna göre, annenin üzerine yatırılmaktadır. İşlem sırasına göre gerçekleştirilen ödemeler, PTT üzerinden gerçekleşmektedir. Ödeme işleminin yapıldığının sorgulaması yine anne T.C kimliği ile ALO 144 hattı, PTT iletişim hattı üzerinden veya doğrudan PTT gişeleri üzerinden teyit edilebilmektedir. “Ödeme yapıldı” bilgisinin alınmasının ardından PTT hesabınıza yatırılan çocuk yardım parası, PTT bankamatiklerinden veya gişe işlemleri ile vezneden ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları, Kimlere Verilir?

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Sosyal yardım parasını yattığını nasıl öğrenebilirim?

Sosyal yardım ödemelerinin yattığını öğrenmek için banka hesabını kontrol etmek, e-Devlet’i kullanmak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmak ya da Alo 144’ü aramak gibi yöntemlerden faydalanılabilir.

2023 Şartlı eğitim yardım parası ne kadar?

2023 Şartlı Eğitim Yardımı tutarı henüz açıklanmadı ancak önceki yıllarda ortalama 200-250 TL civarında olduğu bilinmektedir.
Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası
Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık