Yardım Başvurusu

Engelli Vatandaşlar Yeni Kimlik Başvurusunu Nasıl Yapacak?

Engelli Vatandaşlar Yeni Kimlik Başvurusunu Nasıl Yapacak? 2017 yılında başlayan yeni çipli kimlik uygulaması ile artık vatandaşlar kamu hizmetlerine web portalları üzerinden kolaylıkla erişebiliyorlar.

Üstelik yeni kimlik başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar; randevu almak zorunda bile kalmadan direk olarak nüfus müdürlüklerine başvurabiliyorlar.

Eski nüfus cüzdanına göre daha güvenlikli bir altyapıya sahip olan yeni çipli kimliklerin taklit edilmesi oldukça zor olduğundan bu kimlikler, vatandaşları her türlü dolandırıcılık ve sahtekarlığa karşı da koruyorlar.

2023 yılına kadar herkes tarafından alınması yasa ile zorunluluk haline getirilen yeni çipli kimlikler; kredi kartı boyutlarında olma özelliği taşıyorlar.

Yeni kimlik başvurusu için nüfus müdürlüğüne giden kişilerin yanlarında mutlaka nüfus cüzdanlarını ya da nüfus cüzdanına denk gelen pasaport, avukat kimlik kartı vb. kimliklerini ve bir adet fotoğraflarını mutlaka yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Yasa tarafından engellilere, hastalara ve yatalaklara tanınan hak ile engellilerin ise başvuru için nüfus müdürlüklerine gitmesine gerek kalmıyor.

Bu yazımızda kısaca engelli vatandaşlar yeni kimlik başvurusunu nasıl yapmalı? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

İşte yeni kimlik başvurusunda engelli vatandaşlara tanınan ayrıcalıklara dair bilmeniz gereken detaylar:

Engelliler Yeni Çipli Kimlik Başvurusunu Nasıl Yapacak?

Gezici Kayıt Terminali isimli proje ile engellilerin, yaşlıların ya da yatalak hastaların kimlik başvurusunda bulunmaları için nüfus müdürlüğüne gitmeleri gerekmiyor.

Bu noktada engelli vatandaşların, yaşlıların ya da yatalak hastaların Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Alo 199 hattından randevu almaları gerekiyor.

Randevu alan engelli vatandaşlara Nüfus Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş olan memurlar gönderiliyor.

Nüfus Müdürlüğü tarafından belirtilen tarihte engelli vatandaşların evine gelen memurlar; biyometrik fotoğraf çektirme imkanı da bulunmayan kişilerin fotoğraflarını evde bizzat kendileri çekiyor.

Eve gelen Nüfus Müdürlüğü memurlarına engelli, hasta ya da yaşlı vatandaşların mutlaka mevcut nüfus cüzdanlarını göstermeleri gerekiyor.

Sonrasında vatandaşların parmak izi, parmak damar izi vb. biyometrik verileri de yine yetkili memurlar tarafından alınıyor.

Kısacası engelli vatandaşların yeni kimlik başvuruları kendi evlerinde yetkili memurlarca alınıyor.

Başvuru sonrasında yeni çipli kimlik çıkarma işlemi, yaklaşık 1 ay kadar sürebiliyor. 1 ay sonrasında ise yeni kimlikler, engelli vatandaşların ev adreslerine PTT kargo ile gönderiliyor.

Engelli vatandaşların yeni çipli kimliğini almaması üzerine PTT kargo tarafından yeni çıkarılan kimlikler, Ankara’da kimlik üretimini gerçekleştiren adrese geri gönderiliyor.

Bu durumda engelli vatandaşların da tıpkı diğer vatandaşlar gibi yeniden kimlik başvurusunda bulunmaları yani ALO 199 hattını arayarak, tekrar randevu almaları gerekiyor.

Dışarıya çıkabilecek gücü bulunan ve nüfus müdürlüğüne kimlik başvurusu için giden engelli vatandaşlara ise nüfus müdürlüklerinde sıra önceliği tanınıyor.

Kısacası engellilere, yaşlılara ve yatalak hastalara devlet tarafından pek çok kolaylık tanınıyor.

Bu yazımızda engelli vatandaşlar yeni kimlik başvurusunu nasıl yapacak? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de kendiniz ya da engelli yakınınız için ALO 199 hattını hemen arayabilir, kolaylıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

Böylelikle yeni çipli kimlik kullanmanın avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu