Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

10.05.2023
2.228
A+
A-
Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım? Alışveriş yapmak gibi günlük yaşamımızda faaliyetlerimizde sıklıkla kredi kartını kullanmaktayız. Bazen isteyerek, bazen mecbur kaldığımız için kullanmakta olduğumuz kredi kartlarımız, günlük hayatımızdaki alışkanlıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hesap öderken veya alışveriş yaparken kullandığımız kredi kartları, dikkat çeken taksit seçenekleri ile kullanma isteğini daha da cazip hale getiriyor. Bu nedenle kredi kartlarına sıklıkla başvuruyoruz.

Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?
Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım

Kredi kartını bilinçli bir şekilde kullandığınız takdirde, birçok işinizi zamanında ve kolaylıkla halledebilirsiniz. İşlerinizi halletmek için bankanıza kredi kartı başvurusunda bulundunuz ve bankanız kredi kartı talebinizi onaylamadı. Eğer bankanız sizin kredi kartı başvurunuzu onaylamadıysa, mutlaka en az bir şartını ihlal etmişsiniz demektir. Peki, kredi kartı almak için gerekli olan şartlar nelerdir?

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı almak için bazı gerekli şartları da sağlıyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kredi kartı başvurunuz onaylanmayacak ve sizin  adınıza bir kredi kartı da çıkarılmayacaktır. Öncelikle bütün bankaların ortak olarak istediği genel geçer şartları hep birlikte inceleyelim. Aynı zamanda maddelerde belirtilen şartlara uymuyorsanız, çözümlerini de sizler için yazımızda derledik. Kredi kartı almak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

Kredi Kartı Vermiyorlar Ne Yapmalıyım

Bankalardan kredi kartı alamıyorsanız ve bankalar kredi kartı vermiyorsa ne yapmalısınız hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Kredi Kartı Almak İçin 19 Yaşını Doldurmalısınız

Bankaların dikkat ettiği ilk şartlardan biri de yaş sınırıdır. Yasal olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız Eğer kredi kartı başvurunuz onaylanmadıysa, 18 yaş sınırına takılmış olabilirsiniz. BDDK tarafından 18 yaş altındakilere yasal olarak kredi kartı verilmesi yasaklanmış ve kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Eğer öğrenciyseniz ve kredi kartını nasıl çıkartabileceğinizi düşünüyorsanız, sizin için bir çözüm yolu öneriyoruz. 18 yaş sınırına takılıyor ve kredi kartı başvurunuz onaylanmıyorsa, ancak ailenizin imzası ile kendinize ek bir kredi kartı çıkarttırabilirsiniz. Yasal olarak yaş sınırına takılan kişiler için uygulanabilecek tek çözüm yoludur.

Kredi Kartı Almak İçin Gelir Belgesi yada Maaş Bordrosu Sahibi Olmalısınız 

Eğer 18 yaşının üstündeyseniz ve bankanız kredi kartı başvurunuzu onaylanmıyorsa, bankanızın dikkat edeceği başka bir şarta birlikte göz atalım. Bankaların genel olarak istediği şartlardan bir tanesi de gelir belgenizdir. Eğer ispatlayabileceğiniz bir geliriniz bulunmuyorsa, bankanız kredi kartı başvurunuzu onaylamıyor olabilir. Her ay düzenli bir maaş aldığınızı ispat edemiyorsanız veya bir yerde çalışmıyorsanız, bankalar sizin kredi kartı başvurunuzu onaylamaz.

Bankaların gelir belgesini istemesinin sebebi, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi kredi kartınızın ödemesini yapıp yapamayacağınızı belirlemek içindir. Bu şart ile de hem banka kendini hem de sizi güvence altına almayı çalışır. Bu durumda banka kredi kartı başvurunuzu genel olarak onaylamasa da, internet üzerinden başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Puanınızı Yükseltin

18 yaşından büyükseniz ve bir gelir belgesine de sahipseniz, bankalara kredi geçmişiniz kötü olduğu için de kredi kartı başvurunuzu onaylamıyor olabilir. Kredi geçmişiniz, kredi notu üzerine işlenmekte ve zorunlu olarak bankalar bunu birbirleri ile paylaşmaktadırlar.

Kredi notunuz riskli veya düşük ise bankalar, maalesef ki kredi geçmişinizi düzeltmeden sizlerin kredi kartı başvurunuzu onaylamayacaklardır. Bununda tabii ki bir çözümü vardır. Nasıl mı? Tahmin edeceğiniz gibi kredi notunuz, kredi geçmişinizde bulunan borçlar yüzünden düşmüştür ve bankaların riskli diye adlandırdığı bölümde yerini almıştır. Bundan kurtulmak için yapmanız gereken, kredi geçmişinizde bulunan borçları kapatmanızdır.

Kredi geçmişinizdeki borçlarınızı kapattığınız kredi notunuz otomatikman yükselecek ve kredi kartı alımınız kolaylaşacaktır. Eğer ki kredi geçmişinizde, düzenli kredi kartı taksitlerini ödemediyseniz taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödemeye başlamanız gerekmektedir. Ayrıca kullandığınız kredi kartı varsa, faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuzu yavaş yavaşta olsa yükseltecektir.

Maaş Aldığım Banka Kredi Kartı Vermiyor

Diğer bankalara oranla maaş bankanızdan kredi kartı olmak tahmin ettiğinizden daha kolaydır. Çünkü maaş bankanıza gelir belgenizi belirtme gibi bir durumunuz mantıken yoktur. Başka bir taraftan anlatmak gerekirse, bankalar anlaşmalı çalıştıkları iş yerlerindeki çalışanlara kredi kartı  vermek zorunluluğunu da bulundurmaktadır. Siz yine de maaş bankanıza kredi kartı başvurusunda bulundunuz ve olumsuz sonuçlandıysa bunun nedenleri aşağıdaki gibi olabilir.

BDDK tarafından belirlenen, aylık her gelirin bir kredi kartı harcama limiti bulunuyor. Örneğin; aylık 4.000 TL maaş alıyorsanız, bankalar size bunun 4 katı değerindeki bir kredi kartını verebilir. Yani toplamda kredi kartınızın harcama limiti 16.000 TL’dir. Burada her bankadan 16.000 TL’lik kredi kartı alabileceğiniz aklınıza gelmemelidir. Önemli olan bütün kredi kartlarınızın toplam limitidir. Daha açık anlatmak gerekirse, ister 1 tane kredi kartınız olsun isterseniz de 10 tane kredi kartınız olsun hiç fark etmez. 1 tane de kredi kartı harcama limitiniz 16.000 TL’dir. Ancak 10 tane kredi kartınız varsa, kartlarınızın her birinin harcama limitinin aynı olduğunu varsayarsak, 1 kartınızdaki maximum limit 1.600 TL olacaktır. Böyle bir şarta uymuyorsanız, maaş bankanız dahil hiç bir banka size kredi kartı veremez.

Diğer başka bir şart ise kredi notunuzdur. Az önce yukarıda kredi notunuzun neden düştüğünden ve nasıl yükseltebileceğinizden en ince ayrıntılarıyla bahsettik. Sizleri sıkmamak ve aynı şeylerin üzerinden bir daha geçmemek için bu maddede kredi notunun ayrıntılarına yer vermiyoruz. Ancak bilmelisiniz ki, kredi notunuz düşük veya riskli olduğu takdirde maaş bankanız da sizin kredi kartı başvurunuzu onaylamayacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 2 madde ile ilgili herhangi bir şartı ihlal etmiyorsanız, kesinlikle çalıştığınız firma ile konuşmalısınız. Onlar yaptıkları anlaşma doğrultusunda, imzalamış oldukları sözleşmeyi göstererek, sizin kredi kartı almanızı sağlayacaklardır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Notunu Hızlı Yükseltme

Kredi Puanı Düşüklere Olanlara Hemen Kredi Veren Bankalar

Neden bana kredi kartı vermiyor?

Bankalar kredi kartı başvurularını birçok faktöre göre değerlendirirler. Kredi kartı başvurusunun onaylanması için gelir düzeyi, kredi notu, ödeme geçmişi, çalışma durumu gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur. Eğer bu faktörlerden herhangi biri yetersizse kredi kartı başvurusu reddedilebilir. Bunun yanı sıra bankalar kredi kartı verirken kendi risk politikalarına ve kredi kartı verme stratejilerine göre hareket ederler, bu nedenle kredi kartı başvurusunun reddedilmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Reddedilme sebebini öğrenmek için bankanızla iletişime geçmenizi öneririm.

Kimler kredi kartı alamaz?

Kredi kartı başvurusu yapacak kişilerin banka tarafından yapılan değerlendirmede, gelir durumları, kredi notları, kredi borçları gibi faktörlere göre onay alamama durumları olabilir. Ayrıca, geçmişte kredi kartı ya da diğer borçlarını zamanında ödemeyenler, sicil kaydı bozuk olanlar, gelir belgelerinde ya da kimlik bilgilerinde yanlışlık olanlar da kredi kartı alamayabilirler.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık