Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Kredi Kartı Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

10.05.2023
1.388
A+
A-
Kredi Kartı Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Zamanında Ödenmezse Ne Olur? Kredi kartı birçok ödeme aracı olarak kullanılan banka hizmetleri arasında yerini almaktadır. Doğru kullanıldığında ödemelerinizi rahatlıkla halledebileceğiniz bir banka hizmeti olsa da, kredi kartını doğru kullanmadığınız takdirde olumsuz sonuçlar yaşanabilmektedir.

Kredi Kartı Zamanında Ödenmezse Ne Olur?
Kredi Kartı Zamanında Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartına çok yüklenilmesi, bilinçsizce alışveriş yapılması veya ödeme gücünden fazla kredi kartının kullanımı, kullanıcılarını zor duruma düşürebilir. Zor duruma düşmemek için kredi kartının doğru ve mantıklı bir biçimde kullanılması gerekmektedir. Kredi kartınızı kullandınız ve bir ödeme yapamadınız. Peki, kredi kartı zamanında ödenmezse ne olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Aslında bu tamamen kredi kartınızın ödemesini geciktirdiğiniz süreye bağlıdır. Son ödeme tarihini birkaç gün geciktirmek, 1-2-3 dönem geciktirmek veya bankanın belirlediği asgari ücretten daha az ödemek gibi durumlarda banka farklı yöntemler izlenmektedir.

Öncelikle son ödeme tarihinden itibaren ne kadar geciktirdiğinizin bir önemi olmadan gecikme ve akdi faiz ödeyeceğinizi bilmelisiniz. Yazımızın ilerleyen kısımlarında gecikme ve akdi faiz oranlarından sizlere bahsedeceğiz. Şimdi sizlerle madde madde kredi kartınızı ödeyemediğiniz durumlarda neler olabileceğini derledik. Birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Son ödeme tarihinizden bir kaç gün geçtiği durumlarda öncelikle banka tarafından kısa mesaj ile bilgilendirileceksiniz. Bu kısa mesaj borcunuzu geciktirdiğinize dair olacak ve sizin ödemenizi en kısa sürede yapmanız banka tarafından istenecektir. Geciktirdiğiniz gün kadar gecikme ve akdi faiz ödemeniz gerekmektedir. Bu durumda herhangi bir yasal takip başlatılamaz. Ancak kredi notunuz düşer ve kredi sicilinize bu gecikmeler işlenir.

Son ödeme tarihinizden itibaren hesap kesimlerini arasında bulunan 1 aylık dönemi (yani 30 günlük süreyi) geçtiniz ve kredi kartınızın ödemesini yapamadığınızı varsayalım. Bu durumda yine yukarıda bahsettiğimiz gibi gecikme ve akdi faiz kredi kartınızın borcunun üstüne eklenir. Herhangi bir yasal işlemin başlatılmadığı bu dönemde, banka tarafından mal varlığına el koyma gibi durumların oluşması mümkün değildir.

Hesap kesimleri arasındaki 1 aylık dönemde ödeme yapamadınız ve 2. dönem ekstreniz geldi. 2 aylık dönem (60 gün) boyunca herhangi bir şekilde ödeme yapmadıysanız, bu sefer bankanız anlayışlı olmayacak ve elindeki avantajı kullanacaktır. 60 günlük sürede ödeme yapmadığınızda, kredi kartınız banka tarafından kullanıma kapatılacaktır. Bu durumda kredi kartınızı herhangi bir alışverişinizde kullanamayacak ve nakit çekim işlemlerinizi gerçekleştirilmeyecektir. Bu dönem itibariyle bankanız tarafından sürekli aranacak ve borcunuzun en kısa sürede kapatılması isteyecektir. Bankanız tarafından arandığınızda ödeme yapmadığınız takdirde yasal işlem başlatılacağı belirtilerek, gecikme ve akdi faizinde borcunuzun üstüne eklendiğini tarafınıza iletecekler. Bu durumda yine kredi notunuz düşerek, kredi sicilinize işlenir.

Bankanız ile görüşmelerinizin sık sık devam ettiği bu dönemde, 3 aylık dönemin yani 90 günlük sürenin bitmesini beklerler. 90 günlük sürenin sonunda ödeme yapmamanız durumunda bankanız sizinle tekrar iletişime geçerek, son olarak 7 günlük bir süre verecektir. Bankanızın belirttiği 7 gün içinde ödeme yapmamanız takdirde, bankanız tarafından yasal süreç başlatılacaktır. Yasal süreç ile bankanızın üzerinizdeki mallara el koyma ve maaşınızın belirli bir bölümünü kesme gibi hakları bulunmaktadır. Bu süreçte hakkınızda yasal işlem başlatıldığından dolayı adınız kara listeye alınacak ve 5 yıl boyunca sicilinizde gözükecektir. 5 yıl boyunca herhangi bir bankadan kredi kartı alamayacak ve kredi kullanamayacaksınız.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Yine de bazı olumsuzluklar durumunda kredi kartınızı zamanında ödeyemediğiniz takdirde nelerin olabileceğini madde madde sizler için anlattık. Yukarıdaki maddelerin hangi sürecinde olursanız olun gecikme ve akdi faizler kredi kartı borcunuzun üstüne eklenmektedir. Peki, bahsettiğimiz gecikme ve akdi faiz nedir?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Kredi Kartı Gecikme ve Akdi Faiz

Gecikme ve akdi faiz, kredi kartınızın son ödeme tarihine kadar size tanınan sürede geciken ve her gün için borcunuzun üstüne eklenen faizdir. Kredi kartlarına uygulanabilecek en yüksek faiz bankalar tarafından değil, merkez bankası tarafından her yılın çeyrek diliminde belirlenmektedir.

Merkez bankasının belirlediği en yüksek faiz oranına göre bankalar faiz oranlarını ayarlamaktadırlar. Merkez bankası tarafından en son 1 Kasım tarihinde faiz oranları belirlenmiştir. Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan (TL cinsinden) aylık azami akdi faiz oranı %1,46 ve aylık azami gecikme faiz oranı %1,76 olarak merkez bankası tarafından kamuoyuna duyurulmuştur.

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar (ANINDA KREDİ)

Kredi kartı son ödeme tarihi 2 gün geçerse ne olur?

Kredi kartı son ödeme tarihi 2 gün geçtiğinde, banka ödemeyi gecikmiş olarak kaydedebilir ve gecikme faizi uygulayabilir. Ayrıca, gecikmenin süresine ve kredi kartı kullanımına göre ek ücretler de uygulanabilir. Bu nedenle, kredi kartı ödemelerinin son ödeme tarihinde ödenmesi önemlidir.

Kredi kartı kaç gün gecikirse ne olur?

Kredi kartı borcu ödemesi genellikle son ödeme tarihinden itibaren 30 gün içinde yapılmalıdır. Eğer ödeme süresi 30 günü aşarsa, gecikme faizi işlemeye başlar ve kredi notunuz olumsuz yönde etkilenebilir. Ayrıca, kredi kartınızın kullanımı da bloke edilebilir ve borcun tahsil edilmesi için hukuki süreç başlatılabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık