Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Kredi Kartının Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

09.05.2023
1.508
A+
A-
Kredi Kartının Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Kredi Kartının Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur? Son dönemlerde popülaritesi artan kredi kartı bir banka ürünü olarak kullanıcılarına hizmet vermeye devam etmektedir. Özellikle tüm dünyayı saran Covid-19 salgınında kişiler, kredi kartını daha fazla kullanmaya başlamışlardır. Para alıp verme sürecinde korona virüsünün birçok insana bulaştığı korkusu, insanları bilinçli veya bilinçsiz olarak kredi kartı kullanımına itmiştir. İnsanlar hem maddi yönden oluşan olumsuzlukları gidermek hem de salgından kendilerini korumaya yönelik bir önlem olarak kredi kartı kullanımlarını da hızlandırmıştır.

Kredi Kartının Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?
Kredi Kartının Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Başvuruları ve kullanımları son dönemlerde oldukça artan kredi kartlarının, salgın ilerledikçe maddi zorluk yaşayan kişilerde ödeyememe gibi durumlar oluştuğu bilinmektedir. Dolayısıyla kredi kartı kullanan kişilerde “Kredi kartının son ödeme tarihi geçerse ne olur?” şeklinde bir soru akılları karıştırıyor olabilir. Ayrıca kredi kartını sıkça kullanan kişilerde kredi notunun düşmesi, kara liste gibi durumların oluşup oluşmaya çağı merak konusu. Bu yazımızda kredi kartının son ödeme tarihinin geçmesi durumunda neler olabileceği konusundaki ayrıntıları bulacaksınız. Hep birlikte inceleyelim.

Kredi Kartının Asgari Borcu ve Son Ödeme Tarihi

Kredi kartında ay boyunca yaptığınız harcamaların bir kısmını geri ödeyeceğiniz tutara kredi kartının asgari borcu denmektedir. Bu asgari tutar belirlendikten sonra sizlere 9-10 gün bir ödeme süresi tanınır ve bu süre de banka tarafından asgari ücretinizin ödenmesi beklenir.

Banka size süre verirken aynı zamanda da son ödeme tarihini belirlemektedir. Eğer bankanızın belirlediği son ödeme tarihine kadar asgari borcu öderseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Peki ya kredi kartının asgari borcunu geciktirdiğinizde?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartının borcunun düzenli olarak ödenmemesi ve son ödeme günün geçmesi durumunda Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununsa net olarak belirtilmiştir. Son ödeme günü gelen kartın borcunun ödenmemesi durumda yasalarda geçerli olan faiz uygulanır.

Kredi kartı borcu bir takvim yılı içerisinde 3 defa ödenmediğinde;

  • 1 Takvim yılı içerisinde 3 defa asgari ödeme tutarı geçtiğinde kart nakit para çekimine kapatılır
  • Art arda 3 defa en az asgari ödemesi yapılan kart kullanıma kapatılır
  • Eğer kart kullanıma kapatılırsa kart içerisinde bulunan dönem borcunun tamamının ödenmesi gereklidir.
  • Kapatılan karta 1 ay boyunca ödeme yapılmadığında kart icralık olur ve yasal yollarla tahsil edilir.

Kredi Kartının Asgari Borcunu 1 Gün Geciktirdiğinizde Neler Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hesap kesim tarihinden başlayarak 9-10 gün sonrasında gelen gün son ödeme tarihi olarak belirlenmektedir. Kredi kartınızın bu asgari borcunu ödeyemediğiniz takdirde ileriye dönük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Eğer kredi kartınızın asgari borcunu 1 gün geciktirirseniz, 1 gün geç ödediğiniz için gecikme ve akdi faizini öderseniz. Bunun tam olarak açıklaması şu şekildedir: Kredi kartınızın asgari borcunuzu geciktirdiğiniz gün kadar gecikme ve akdi faiz ödemek zorunda kalırsınız.

kredi kartı son ödeme tarihi geçerse ne olur

Kredi Kartının Son Ödeme Tarihi 1 Gün Geçerse Ne Olur?

Kredi kartınızın hesap kesim tarihinden sonraki 1 hafta içerisinde toplam borç ve asgari ödeme tutarı bildirilir. Son ödeme tarihi kesin ödeme yapacağınız gün olduğu için mutlaka sizin ödeme yapmanız gereken gündür. Kredi kartı borcu son ödeme günü 1 gün değil 1 saat bile geciktirirseniz gecikme faizi ve akdi faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Kredi kartınızın son ödeme tarihi geçtiğinde ödeme yapmadığınız her gün için gecikme faizi ve akdi faiz uygulanır. Eğer kredi kartı borcunuzun son günden ödeme yapacağınız güne kadar her gün için faiz uygulanır.

Kredi Kartınızın Asgari Borcunun Bir Ay Geç Ödenmesi Durumunda

Kredi kartınızın asgari ücret borcunu maddi zorluklar durumuyla ya da unuttuğunuz için 1 ay geç ödediğinizi varsayalım. 1 aylık olarak bahsedilen dönem hesap kesim tarihleri arasındaki 30 günlük dönemdir. Burada bir dönem yani 1 ay geciktirdiğiniz takdirde gecikmiş olarak görünecekseniz. 1 dönemlik yani 30 günlük gecikme ve akdi faiz var olan borcunuza eklenecektir. Burada fark edilmeyen bir ayrıntı bulunmaktadır.

Asgari ücreti sadece ödememeniz değil, asgari borcunuzdan daha az ödediğiniz takdirde de gecikme ve akdi faiz yine de borcunuza işlenecektir. Bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kredi kartınızın asgari borcunu 1 ay geciktirdiğiniz takdirde herhangi bir yasal işlem veya idari takip başlatılmayacaktır.

Kredi Kartınızın Asgari Borcunun 2 Dönem Geç Ödenmesi Durumunda

2 aylık süreyi yani 60 günü kapsayan bu sürede borcunuzun tamamını ya da asgari borcunuzu ödeyemezseniz, 2 aylık dönemi tamamlamış olursunuz. Bu dönemde kartınız kullanıma kapatılır. Kredi kartınızda limit olsa dahi alışveriş yapamaz ya da nakit çekemezsiniz. Bu süreçte bankanız ile bol bol görüşmeler sağlayacaksınız. Bu görüşmeler sizin bir an önce ödeme yapmanızı, ödeme yapmamanız takdirde yasal takip sürecinin başlatılacağı ile ilgilidir. Bu durumda unutulmaması gereken nokta, eğer kredi kartı kullanıcıları arka arkaya 2 dönem boyunca ödeme yapmazsa, bankaya karşı dezavantajlı olmalarıdır.

Kredi kartınızın asgari ödemesini 2 dönem peş peşe yapmadığınızda banka, 3. ekstreniz gelene kadar bekler. 3. dönemde kesilecek olan ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmamanız durumunda, banka sizi arayarak son 7 gün süre verecektir. Belirtilen 7 gün içinde ödeme yapmamanız durumunda hakkınızda banka tarafından yasal işlem başlatılır. Banka geliriniz veya varsa üzerinizdeki mallara el koy koymak adına yasal süreçler başlatılacaktır.

Kredi Kartının Borcu 3 Ay Ödenmese Ne Olur

Kredi kartınızın 3 dönemi geçirdiğiniz de artık hakkınızda yasal işlem başlatılacağını biliyorsunuz. Yasal işleme uğramanız durumunda artık adınız banka tarafından “kara listeye” alınmış olacaksınız. Tabii ki bu da sicilinize işleyen ve 5 yıl boyunca sicilinizde görünecek olan önemli bir ayrıntıdır. Eğer hakkınızda yasal işlem başlatılırsa, bankalardan kredi kartı almak veya kredi kullanmak isterseniz, bu olumsuz sonuçlanacaktır. Çünkü bankalar 5 yıl sicilinizde ki ödemelerinizin iyi olmadığını görecek ve başvurunuzu onaylamayacaktır.

kredi kartı son ödeme günü

Kredi Kartının Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi asgari ödeme tutarı kredi kartı toplam borcunu ödemeyecek durumda ödenmesi gereken zorunlu borçtur. 3 ay boyunca Kredi kartının asgarisini ödemek kartınızın nakit çekime kapatılması ve kalan borca gecikme faizi uygulamasına neden olur. Eğer 1 takvim yılı içerisinde peş peşe 3 defa asgari tutarı öderseniz kartınızı tüm borcu ödeyene kadar kullanıma kapatılır.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi asgari ödeme tutarını ödemek kredi puanı üzerinden oldukça etkilidir. Eğer kredi kartı puanınızı yükseltmek istiyorsanız kredi kartının tüm borcunu ödemeli ve düzenli olarak yapmalısınız. Asgari ödeme tutarını ödemek kredi puanınızın düşmesine neden olur.

Hayatınızın bazı süreçleri zorlayıcı geçiyor olabilir ve bundan dolayı kredi kartınızın asgari borcunu ödeyemeyebilirsiniz. Ödeyemediğinizde takdirde unutmamanız gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Kredi kartınızın son ödeme tarihine kadar ödeyemediğiniz takdirde kredi sicilinize bu gecikme işleyecek ve kredi notunuz olumsuz yönde etkilenecektir. İster bir gün olsun isterseniz 10 gün olsun hiç fark etmez. Bu gecikme sizin kredi sicilinize ve kredi notunuza işleneceğini unutmayın!

En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Kredi kartı son ödeme tarihi 5 gün geçerse ne olur?

Kredi kartı son ödeme tarihi 5 gün geçerse, banka gecikme faizi ve gecikme bedeli gibi ek ücretler talep edebilir. Bu ücretler borcun daha da artmasına ve ödenmesi daha zor hale gelmesine neden olabilir. Ayrıca, gecikmeli ödeme kredi notunun da düşmesine sebep olabilir.

Kredi kartı ödemesi 1 ay gecikirse ne olur?

Kredi kartı ödemesi 1 ay gecikirse, kart sahibi gecikme faizi ödemekle birlikte, kartı kullanımına da kapatılabilir. Ayrıca, gecikme süresi ve ödenmemiş tutara göre bankalar tarafından yasal takip işlemleri başlatılabilir ve kredi notu düşebilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık