Çevre Temizlik Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çevre Temizlik Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır?
10.05.2023 00:28
1.488
A+
A-

Çevre Temizlik Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır? Belediye sınırları içerisindeki tüm konut, işyeri ve diğer yapılarda ikamet eden kişilerin ve kurumların ödemek zorunda olduğu çevre temizlik vergisi diğer adıyla çöp vergisi miktarı; bu vergiyi ödemekle yükümlü işyeri sahipleri tarafından 2023 yılında da araştırılmaya devam ediyor.

Çevre Temizlik Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Çevre Temizlik Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır

Söz konusu evler olduğunda kişinin su faturasına yansıtılan çöp vergisi, söz konusu işyeri sahipleri ve esnaflar olduğunda ise bu verginin mutlaka zamanında yetkili kuruma yani belediyeye ödenmesi gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca çevre ve temizlik vergisine kimler tabidir? Çevre ve temizlik vergisi sorgulaması nasıl yapılır? vb. konu ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, bu vergiye dair bilmeniz gereken o detaylar:

Çevre ve Temizlik Vergisi Nedir? Kimler Bu Vergiye Tabidir?

Konut ve işyerleri dahil tüm bina sakinlerinin ödemekle yükümlü olduğu çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nda açık ve net bir şekilde ifade ediliyor.

2464 sayılı kanuna göre bu vergi hane başına alınıyor. Yani apartmanlarda ve diğer yapılarda yaşayan sakinlerin ve iş yeri sahiplerinin tamamının bu vergiyi ödemeleri gerekiyor.

Konut sakinlerinin yani vatandaşların ödemeleri gereken çevre ve temizlik vergisi onların su faturasına yansıtıldığından vatandaşların ayrıca bu vergiyi ödemelerine gerek kalmıyor.

Bununla birlikte işyeri ve dükkan sahiplerinin çöp vergisini yılda iki sefer olacak şekilde belediyeye ödemeleri zorunluluk arz ediyor.

İstisnai olarak belediyenin çevre ve temizlik hizmetlerinden yararlanmalarına rağmen su ihtiyacını belediyeden karşılamayan kişilerden bu vergi alınmıyor. Bu kişiler, farklı vergilere tabi tutuluyorlar.

Çevre ve Temizlik Vergisinden Kimler Muaftır?

İlgili kanuna göre vatandaşların ve işyeri işleten kişilerin ödemeleri gereken bu vergiden bazı kurum ve kuruluşlar muaf tutuluyor.

Aynı zamanda işyeri sahibi dükkanını ya da mağazasını kullanmadığı hallerde belediyeye konuyla ilgili dilekçe yazdığı takdirde çevre ve temizlik vergisini ödeme zorunluluğundan kurtulabiliyor.

Taşınmazların yani dükkan ve işyerlerinin kiraya verilmesi halinde bu verginin kiracı tarafından ödenmesi gerekiyor.

Çöp vergisini zamanında ödemeyen kişiler, bu vergiyi gecikme zammı ile ödemek zorunda kalıyorlar.

Çevre ve temizlik vergisinden muaf olan belli başlı kurumları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İl özel idaresi
 • Üniversiteler
 • Kızılay Genel Merkezi ve tüm şubeleri
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki öğrenci yurtları
 • Elçilik ve konsolosluk hizmetine ve elçilerin ikametgahı için tahsis edilmiş konutlar ve binalar
 • Genel ve katma bütçeli idareler
 • İbadethaneler
 • Belediye ve köylerin kurdukları birliklere ait olan binalar
 • Uluslararası kuruluşlara ait temsilciliklerin kullandığı binalar

E-Devlet Üzerinden Çevre ve Temizlik Vergisi Sorgulama

Çevre ve temizlik vergisi miktarını ve bu vergiyi ne zaman ödemeniz gerektiğini e-Devlet üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden kolaylıkla sorgulayabilmeniz mümkün!

Aynı zamanda bu adresler üzerinden vergi borcunuzu kredi kartınızı kullanarak da dakikalar içerisinde ödeyebilirsiniz.

Çevre ve temizlik vergisini e-Devlet üzerinden sorgulamak ve ödemek için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde adım adım özetleyebiliriz:

 • Çevre ve temizlik vergisi, emlak vergisinin bir alt sınıfı olduğundan e-Devlet üzerinden emlak vergisi sorgulama sayfasına ulaşarak, çevre ve temizlik vergisi seçeneğini bulmanız gerekiyor.
 • Vergi sorgulama sayfasına ulaşmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu linkini tıklamalısınız.
 • Ardından TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.
 • Sayfaya tıkladığınızda sayfa sizi tüm vergi borçlarınıza dair bilgilendiriyor. Yani çevre ve temizlik vergisi borç miktarınızın yanı sıra diğer vergi borçlarınızı da sistemde rahatlıkla görebiliyorsunuz.
 • E-devlet sistemini daha önce hiç kullanmadıysanız, PTT’ye giderek kendinize ait e-Devlet şifrenizi alabilir, TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme hızlıca giriş yapabilirsiniz.
 • Üstelik çevre ve temizlik verginizi ve diğer vergileri kredi kart bilgileriniz ile kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Sayfasından Çevre ve Temizlik Vergisi Sorgulama

e-Devlet şifreniz yoksa Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden çevre ve temizlik vergisi miktarını sorgulayabilir, hatta ödeme işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi borcu sorgulama için yapmanız gereken tek şey https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=odeme linkini tıklamak!

Bu linki tıkladıktan sonra TC kimlik numaranız, güvenlik kodu vb. size yöneltilen tüm soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Sonrasında tüm vergi borçlarınızı görebileceğiniz ve ödeyebileceğiniz sayfaya sistem tarafından yönlendiriliyorsunuz.

Belediyeden Çevre Temizlik Vergisi Sorgulama

Vergi borcunuzu bağlı olduğunuz yani çevre ve temizlik hizmetlerinden yararlandığınız belediyeye giderek de öğrenebilir, belediye hizmet ofisindeki vezneden vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ayrıca bulunduğunuz ilçe belediyesinin resmi internet sitesine giriş yaparak e-belediye borç sorulama sayfasından T.C. kimlik numarasının girerek borç durumunu sorgulayabilirsiniz.

SMS ile Çevre ve Temizlik Vergisi Sorgulama

Çevre ve temizlik vergisi dahil tüm borçlarınızı sorgulayabilmenizin en kolay yöntemi ise SMS ile vergi borcu sorgulama!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bir projesi olan sms ile borç sorgulama kapsamında 378 farklı başlıktaki vergi borcunuzu öğrenebiliyorsunuz.

SMS ile borç sorgulama hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, önce telefonunuzun mesaj bölümüne girmeli ve BORC yazmalısınız. Sonrasında mesaja TC kimlik numaranızı, nüfus cüzdanı seri numaranızı ve annenizin kızlık soyadının ilk 2 harfini yazmalısınız.

Son olarak bu mesajı 1189’a mesaj olarak göndermelisiniz.

Örnek sorgulama:

‘BORC 12345646312 A12 YE yazdıktan sonra bu mesajı 1189’a yollamalısınız.

Çevre Temizlik Vergisi Nasıl Ödenir

Çevre temizlik vergisinin ödemese mesken yani evler için su faturasından tahsil edilirken iş yerleri için ise belediyelerin veznelerinden ve belediyelerin resmi internet siteleri üzerinden ödenmektedir.

Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Tarihleri

Çevre temizlik vergisi yılda 2 defa ödenmektedir. İster yıllık olarak ödeyebileceğiniz gibi 6 ayda bir taksitle ödeme imkanınız bulunmaktadır. Temizlik vergisi ilk taksiti 1 Haziran tarihine kadar ödenmesi gereklidir.

Çevre Temizlik Vergisi Gecikme Cezası

Çevre temizlik vergisi ödeme si yapacak ev ve işyerleri belirtilen tarihine kadar ödemediklerinden gecikme cezası uygulanır. Aylık ortalama olarak 1.40 oranında faiz uygulanır.

Çevre temizlik vergisinin öğrenmek ve sorgulamak için sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler (Güncel Projeler)

Belediyeye olan borcumu nasıl öğrenebilirim?

Belediyeye olan borcunuzu öğrenmek için belediyenin web sitesini ziyaret edebilir veya ilgili belediye borç sorgulama sayfasından TC kimlik numaranızı girerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, belediyeninzn müşteri hizmetleri veya çağrı merkezini arayarak da borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye emlak vergisi nasıl sorgulanır?

Belediye emlak vergisi sorgulama işlemi için öncelikle ilgili belediyenin resmi internet sitesine veya e-belediye hizmetlerine girilmesi gerekmektedir. Ardından, “Emlak Vergisi Sorgulama” veya benzeri bir seçeneğin seçilmesiyle birlikte, ilgili gayrimenkulün adres veya vergi numarası gibi bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında, emlak vergisi borcu veya ödeme durumu sorgulanabilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.