Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Desteklenen Sektörler (Güncel Projeler)

09.05.2023
2.540
A+
A-
KOSGEB Desteklenen Sektörler (Güncel Projeler)

KOSGEB Desteklenen Sektörler; KOSGEB tarafından başvuruda bulunan adaylara sunulan hibe, kredi, eğitim vb. desteklerden yararlanmak isteyen KOBİ ve girişimci adaylarının belirli sektörlerde faaliyet göstermesi gerekiyor.

KOSGEB Desteklenen Sektörler (Güncel Projeler)
KOSGEB Desteklenen Sektörler (Güncel Projeler)

Bir diğer deyişle KOSGEB; her projeyi destekleyip, KOSGEB imkanlarından yararlanılmasına olanak tanımıyor.

Bununla birlikte KOSGEB tarafından sunulan destekler, yaşadığınız şehre göre değişiklik gösterebiliyor.

Son olarak, KOSGEB; pozitif ayrımcılık kapsamında girişimci kadınların projelerine öncelik veriyor.

Bu yüzden de KOSGEB eğitimlerine katılmadan ve başvuruda bulunmadan önce sektörünüzün desteklenip desteklenmediğini mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden bahsetmeye çalışacağız.

Yazımızın aydınlatıcı ve bilgilendirici olması dileğimizle…

KOSGEB Hangi Sektörlere Destek Veriyor?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi, büyümesi, faaliyetlerini başarılı bir şekilde yönetebilmesi, rekabet güçlerinin arttırılması adına kurulan KOSGEB tarafından desteklenen sektörler, nace kodları ile belirtiliyor.

2021 yılında KOSGEB, geçen sene olduğu gibi 13 farklı sektörde faaliyet gösteren işletmelere eğitim, kredi ve hibe vb. imkanlarından yararlanma şansı tanıyor.

KOSGEB tarafından desteklenen bu sektörleri ‘nace’ kodları ile birlikte aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Madencilik ve Taş Ocaklığı

Oldukça geniş kapsamlı olan madencilik ve taş ocaklığı; kendi içerisinde de alt sınıflara ayrılıyor.

Madencilik ve taş ocaklığı kapsamında ele alınan mesleklere taş kömürü madenciliği, doğal gaz çıkarımı, ham petrol çıkarımı, tuz çıkarımı, turba çıkarımı, kum, kil ve taş ocaklığı, çakıl ve kum ocaklarının faaliyetleri, demir cevherleri madenciliği, kimyasal ve gübreleme amaçlı mineral madenciliği vb. meslek dallarını örnek olarak gösterebiliriz.

 • İmalat sektörü

İmalat ve üretimi destekleyici politikaları ile ön plana çıkan KOSGEB, bu sektördeki meslek dallarına her daim öncelik veriyor.

Nace kodu C olan imalat sektöründeki meslek dallarına gıda ürünlerinin imalatı, patatesin işlenmesi ve saklanması, süt ürünleri imalatı, dondurma imalatı, sıvı ve katı yağ imalatı, kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması, fırın ve unlu mamuller imalatı, makarna, şehriye, kuskus vb. unlu mamullerin imalatı, bira imalatı, tekstil ürünlerinin imalatı, ayakkabı, bot, terlik imalatını örnek verebiliriz.

Gıda, mobilya, makina ve tekstil sektörünün çoğunlukla yer aldığı bu sektörde kauçuk ürünlerin imalatı, elektrikli ev aletlerinin imalatı vb. aklınıza gelebilecek diğer imalat sektörleri de bulunuyor.

 • Elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı

Yalnızca girişimcileri değil ülke ekonomisinin gelişimini de destekleyen KOSGEB, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme sektöründe hizmet vermek isteyenlere sunduğu destek ve avantajlar ile biliniyor.

Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı, elektrik enerjisinin ticareti, gaz imalatı, buhar ve iklimlendirme temini, ana şebeke üzerinden gaz ticareti, ana şebeke üzerinden gaz yakıtlarının dağıtımı vb. mesleklerle ilgilenenler; KOSGEB desteklerine başvurabiliyor.

 • Su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri

Nace kodu E olan bu sektörde suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması, hurdaların parçalara ayrılması, atıkların ıslahı ve bertarafı, tehlikesiz atıkların toplanması, materyallerin geri kazanımı, iyileştirme faaliyetleri ve diğer atık yönetimi vb. hizmetler bulunuyor.

 • İnşaat sektörü

F nace koduna sahip olan inşaat sektöründe bina inşaatı, köprüler ve tünellerin inşaatı, demir yolları ve metroların inşaatı, yıkım, yıkım ve şantiyenin hazırlanması, sıva işleri, elektrik tesisatı, çatı işleri, doğrama tesisatı, hizmet projelerinin tesisatı, bina dışı yapıların inşaatı vb. hizmetler yer alıyor.

 • Toptan ve Perakende Ticaret, Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı

Nace kodu G olan bu sektörde motorlu kara taşıtlarının ticareti, bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak yapılan toptan ticaret, otomobillerin ve hafif motorlu kara taşıtlarının ticareti, çiçeklerin ve bitkilerin toptan ticareti, meyve ve sebzelerin toptan ticareti, giysi ve ayakkabı toptan ticareti, atık ve hurda toptan ticareti vb. pek çok ticari faaliyet bulunuyor.

 • Ulaştırma ve Depolama

Nace kodu H olan bu kategoride kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, taksi taşımacılığı, karayolu ile yük taşımacılığı, uzay taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, iç sularda yük taşımacılığı, ev ve işyerlerine verilen taşımacılık hizmetleri vb. faaliyetler yer alıyor.

 • Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyeti

I nace kodlu bu sektörde desteklenen faaliyetlere konaklama, oteller ve benzer konaklama yerleri, lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri, kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler park hizmetleri vb. faaliyetleri örnek olarak gösterebiliriz.

 • Bilgi ve İletişim

J nace kodlu bilgi ve iletişim kategorisinde kitap yayımı, dergi ve süreli yayınların yayınlanması, bilgisayar oyunlarının yayınlanması, televizyon yayıncılığı ve programcılığı faaliyetleri, bilgisayar programlama faaliyetleri, web portalları, bilgi hizmet faaliyetleri vb. faaliyetler bulunuyor.

 • Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler

İdare merkezi faaliyetleri, mimarlık faaliyetleri, bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri, halkla ilişkiler ve iletişim faaliyetleri, reklamcılık, reklamcılık ve pazar araştırması, fotoğrafçılık faaliyetleri vb. faaliyetler M nace kodlu bu sektörde yer alıyor.

 • İdari ve destek hizmet faaliyetleri

N kodlu bu sektörde kiralama ve leasing faaliyetleri, hafif motorlu taşıtların ve arabaların kiralanması ve leasingi, video kasetlerin ve disklerin kiralanması, istihdam faaliyetleri, temizlik faaliyetleri, büro yönetimi ve destek faaliyetleri, paketleme faaliyetleri vb. faaliyetler bulunuyor. 

 • Kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor

R nace kodlu bu sektör, kütüphane ve arşivlerin faaliyetleri, müzelerin faaliyetleri, tarihi alanlar ve yapılar ile turistik yerlerin işletilmesi, kütüphaneler, arşivler, müzeler ve diğer kültürel faaliyetler vb. kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spora dair faaliyetleri içeriyor.

 • Diğer hizmet faaliyetleri

KOSGEB tarafından desteklenen, S nace kodlu bu sektörde saatlerin ve mücevherlerin onarımı, kişisel ve ev eşyalarının onarımı, bilgisayarların ve bilgisayar çevre birimlerinin onarımı, iletişim araç ve gereçlerinin onarımı, cenaze işleri ile ilgili faaliyetler, kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri vb. hizmetler yer alıyor.

Kosgeb Desteklenmeyen Sektörler 2023

Kosgeb desteklenen sektörler nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra sizlere kosgeb desteklenmeyen sektörler hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Alkol ve tütün
 • Birahane ve kahve
 • Sinema, video ve film yapımı
 • Sigorta ve emeklilik fonları
 • Gayrimenkul ve emlak sektörü
 • Hukuk ve muhasebe
 • Eğitim, kursu yada sürücü kursu
 • Hastane, diş yada özel hastane

Bu yazımızda kısaca KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

KOSGEB’den daha önce eğitim aldıysanız ya da KOSGEB desteklerinden yararlandıysanız; yazımızın yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kosgeb Destekli Ne İş Yapabilirim? KOSGEB Destekli İş Fikirleri

2023 KOSGEB Destekleri hangi işleri destekliyor?

2023 yılında KOSGEB tarafından sunulan destekler henüz açıklanmamıştır. Ancak, geçmiş yıllarda KOSGEB’in küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimini desteklemek amacıyla birçok farklı programı bulunmaktadır. Bu destekler arasında faizsiz kredi, hibe, eğitim, danışmanlık, proje bazlı destekler, fuar katılım desteği ve teknoloji transferi desteği gibi birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Desteklenecek iş alanları ise genellikle yenilikçi, teknolojik, katma değeri yüksek ve ihracat potansiyeli olan sektörler olmaktadır.

KOSGEB ne tür işlere destek veriyor?

KOSGEB, genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla faaliyet gösteren bir kurumdur. KOSGEB destekleri arasında faizsiz kredi, hibe, eğitim ve danışmanlık hizmetleri bulunmaktadır. Bu destekler genellikle yenilikçi, teknolojik ve ihracata yönelik işletmelere verilmektedir. Ancak KOSGEB, belirli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere de destekler sağlamaktadır. KOSGEB desteklerinin kapsamı ve miktarı her yıl değişebilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık