Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

10.05.2023
2.750
A+
A-
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2023, KOSGEB Kadın Girişimci Desteğinden Kimler Yararlanabilir? Kadınlara İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileri? Kosgeb Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Hibe ve sıfır faizli krediler vererek, yeni girişimcilerin hayallerine kavuşmasına yardımcı olan KOSGEB; pozitif ayrımcılık kapsamında kadınlara pek çok avantaj sunuyor.

Kadınların ülke ekonomisine katılım payını arttırmayı, kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmelerine olanak tanımayı hedefleyen KOSGEB; 60 BİN TL’ye kadar uzanan hibe desteği ile kadınların kendi işlerini kurabilmelerine, kendi işlerinin patronu olabilmelerine öncülük ediyor.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Kimler bu destekten yararlanabilir? vb. bu desteğe dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, KOSGEB Kadın Girişimci Desteği’ne dair bilmeniz gereken detaylar:

 Kosgeb Kadın Girişimci Desteği 2023

İmalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret vb. belirli sektörlerde faaliyet göstermek üzere iş kurmak isteyen kadın girişimcilere verilen destek, kadınların yanı sıra engelli, şehit yakını, gazi yakını vb. kişilere de veriliyor.

Pozitif ayrımcılık kapsamında bulunan 60 BİN TL’lik destekten yararlanmak isteyen tüm girişimci kadınların KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini başarı ile tamamlamaları, KOSGEB kuruluna başarılı ve dikkat çekici bir iş planı sunmaları gerekiyor.

İş planı onaylanan kişiler, KOSGEB anlaşmalı bankalara başvurdukları tarihte kısa bir zaman dilimi içerisinde hibelerden yararlanmaya başlıyorlar.

Adım adım 60 BİN TL değerindeki hibe desteğine başvurmak için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden online kadın girişimci eğitimine katılın

KOSGEB geri ödemesiz hibe krediden yararlanmak için öncelikle kosgeb.gov.tr sitesine girmeli, burada yer alan kadın girişimci online eğitimine katılmalısınız.

7-10 gün boyunca devam eden online eğitimi tamamladıktan ve sertifikanızı aldıktan sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

 • KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programına Başvurun

İkinci aşamada yine KOSGEB resmi sitesi üzerinden Girişimciliği Geliştirme Destek Programına başvurmalısınız. Günümüzde başvurular, e-devlet sitesi üzerinden gerçekleşiyor. Şifreniz ve TC kimlik numaranız ile destek programına başvurma şansınız bulunuyor.

Halihazırda bir şifreniz yoksa PTT’ye gidip, 2 TL gibi bir fiyata e-devlet şifrenizi alabilmeniz mümkün.

UYARI:  Kendi içerisinde geleneksel girişimci ve ileri girişimci desteği olacak şekilde ikiye ayrılan girişimciliği destekleme programından geleneksel girişimcilik programına başvurmalısınız.

 • İş planınızı hazırlayın

Kadın girişimci online eğitimleri esnasında sizlere eğitim sonrasında KOSGEB kuruluna sunacağınız iş planınızı nasıl hazırlamanız gerektiği A’dan Z’ye detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Destek başvurusunda bulunduğunuzda öncelikle KOSGEB, başvurunuzu değerlendirmeye alıyor. Başvurunuzu kabul ettiği takdirde sizleri iş planınızı sunmanız için kurul toplantısına çağırıyor.

Toplantının günü, saati ve yeri sizlere KOSGEB tarafından telefon ya da mail aracılığıyla iletiliyor.

Şayet iş planınız onaylanırsa 90 gün içerisinde henüz işletmenizi kurmadıysanız işletmenizi bir an önce kurmanız gerekiyor.

 • Ödeme talebinde bulunun

Son aşamaya kadar geldiğinizde artık KOSGEB hibelerinden yararlanmak için ödeme talebinde bulunabiliyorsunuz.

Bu noktada işletme masraflarını KOSGEB’e iletmeniz yani faturaları toplamanız gerekiyor.

Ödeme talebinde bulunduğunuzda kuruluş desteği, makine ve teçhizat desteği, performans desteği alabiliyorsunuz.

Uyarı:  Alternatif olarak online kadın girişimci eğitimi yerine UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ alabilir, aldığınız bu eğitimi tamamladıktan ve sertifikanızı aldıktan sonra desteklere başvurabilirsiniz. 32 saat süren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; KOSGEB anlaşmalı kurumlarda, ortalama 15 kişilik sınıflarda veriliyor. Bununla birlikte eğitimi online alma şansınız da bulunuyor. Kurumlarda, eğitmenler ve yetkililer eşliğinde düzenlenen eğitimlere katılım zorunluluğu bulunuyor. %20 ve üzerinde devamsızlık yapmanız durumunda maalesef ki eğitimden diskalifiye oluyor, girişimci sertifikanızı alamıyorsunuz.

Bu durumda Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na başvurma şansınızı da kaybetmiş oluyorsunuz.

Eğitimler, belirli tarihlerde düzenlendiği için başvuru tarihlerini düzenli bir şekilde takip etmenizi ve eğitimleri kaçırmamanızı öneriyoruz. Aksi halde bir sonraki eğitime kadar beklemek zorunda yani iş yeri açma hayalinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları, Yaş Sınırı ve Kimlere Veriliyor?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2023

Destek kapsamında işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanım desteği, işletme giderleri desteği, sabit yatırım desteği kadınlara sunuluyor.

İşyeri kirası, personel net ücretleri; ‘işletme giderleri desteği’ kapsamında bulunurken, sabit yatırım desteği geri ödemeli olan 100 bin TL krediyi içeriyor.

Yani 60 BİN TL geri ödemesiz hibenin yanı sıra 100 BİN TL olan sabit yatırım desteğinden de kadın girişimciler yararlanabiliyor.

kosgeb kadın girişimci

KOSGEB Kadın Girişimci Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Kadın girişimci desteğine başvuru koşullarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • PKK, FETÖ, PYD vb. terör örgütleri ile ilişiğinin bulunmaması
 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak
 • KOSGEB iş planının onaylanması

Yukarıdakiler temel kriterler olmakla birlikte sektör seçimi de hibe ve geri ödemeli kredilerden yararlanma noktasında önem arz ediyor.

KOSGEB, desteklediği sektörleri nace kodları başlığı altında kendi resmi sitesinde açıklıyor. Bu yüzden de hangi sektörde faaliyet göstermek istediğinize karar vermeli, ardından bu sektörün KOSGEB tarafından onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmelisiniz.

Desteklenen ve en çok hibe verilen sektörlere güzellik merkezi işletmeciliği, butik işletmeciliği, ev yemekleri lokantası, kuaför, pastane vb. kadınlara yönelik olan sektörleri örnek olarak gösterebilmemiz mümkün.

Kadınlara İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

KOSGEB geri ödemeli kredilerinden yararlanmak isteyen bayanlar, KOSGEB anlaşmalı bankalara başvurarak, kredi talebinde bulunabiliyor.

Krediler, sadece KOSGEB anlaşmalı olan 9 bankadan alınabiliyor. Bu 9 bankayı aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Vakıf
 • Ziraat
 • İş Bankası
 • Halk Bankası
 • TEB
 • Şekerbank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • ING Bank

KOSGEB Girişimcilik Sınav Soruları ve Cevapları

UYARI:  Kredi başvurusunda bulunurken daha önce çalıştığınız bankayı tercih etmeniz, sizlerin avantajına olacağı gibi dezavantajına da olabilir. Bazı durumlarda bankalar, geçmişteki kredi ödemelerini düzensiz olarak yapan, kara listeye alınmış kişilere kredi vermeyebiliyorlar.

Kosgeb Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb kadın girişimcileri verdiği destek ve hibe ile kadın girişimcileri desteklemektedir. Kadın girişimcileri kendini işini kurmaları ve iş hayatına atılmaları sağlamaktadır. Kosgeb kadın girişimci kredisi nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse ilk olarak başvuru için gerekli evrakları tamamlamaları gerekmektedir.

 • Resmi siteden başvuru formu doldurulur
 • T.C. vatandaşlık kimlik kartı
 • 18 yaşını doldurmaları gerekmektedir
 • Gelir belgesi
 • Kosgeb kadın girişimci eğitim desteği aldığını gösteren resmi belge

Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kosgeb Kadın Girişimci Eğitimi Başvurusu

Kosgeb kadın girişimci eğitim başvurusunda bulunmak eğitim sertifikasını almak ister toplu eğitim alabilir yada isterseniz online eğitim başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hali hazırda kosgeb kadın girişimcilik eğitim başvurusu iki şekilde yapılmaktadır.

 • E-Devlet üzerinden başvuru
 • Resmi kosgeb sitesi üzerinden başvuru

Başvuru sonra ilinde hangi tarihlerde eğitim olduğunu resmi siteden incelemeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz il ve ilçeden eğitim tarihlerini inceledikten sonra e-devlet ile linkine tıklayarak çıkan listeden örgün yada uzaktan eğitim adımını takip ederek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

KOSGEB kadın girişimci desteğinden yararlanıp, kendi işini kuranlardansanız; deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüş ve önerilerinizi kendi işini kurmayı dileyen değerli bayan takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık