KOSGEB Maaş Desteği Nedir? Şartları ve Başvuru

KOSGEB Maaş Desteği Nedir? Şartları ve Başvuru
10.05.2023 17:10
1.851
A+
A-

KOSGEB Maaş Desteği Nedir? Şartları ve Başvuru; KOSGEB maaş desteği almak isteyen kişiler neler yapmalıdır gelin birlikte bakalım. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek, işletmelerin hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarda gelişmelerine ve büyümelerine yardımcı olmak, yeni girişimcilerin maddi yükünü hafifletmek adına kurulan KOSGEB; yanında nitelikli ve sigortalı elaman çalıştıran işverenlere de maaş desteği sunuyor.

Böylelikle işletmelerin kalkınabilmelerine yardımcı olan KOSGEB; bir yandan da ülkemizdeki işsizlik rakamları ile savaşmayı, üniversiteli işsizlerin sayısını azaltmayı hedefliyor.

Pek çok işveren tarafından başvurulan KOSGEB maaş desteği, aynı zamanda nitelikli personellerin istihdam edilmesini, böylelikle iş verimliliğinin de artmasını sağlıyor.

Kısacası KOSGEB maaş desteği, hem işverenlerin hem de personellerin karşılıklı memnuniyetine zemin hazırlıyor.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB maaş desteği nasıl alınır? KOSGEB maaş desteği başvuru şartları nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili en çok merak edilenleri cevaplandırmaya çalışacağız.

İşte KOSGEB maaş desteğine dair bilmeniz gereken o detaylar:

KOSGEB Maaş Desteği Nedir?

KOSGEB maaş desteği, diğer adıyla nitelikli eleman istihdam desteği, 2018 yılından bu yana KOSGEB tarafından kobilere sunuluyor.

Nitelikli yani eğitimli işgücünü desteklemek, üniversite mezunlarının daha iyi koşullar altında çalışmasına öncülük etmek, işletmelerin büyümesine yardımcı olmak; bu desteğin temel hedefleri arasında bulunuyor.

Üst limiti 50 BİN TL olan bu destekten yararlanmak isteyen işletmelerin birtakım özelliklere sahip olmaları bekleniyor. Yani yanında her eleman çalıştıran işveren bu destekten yararlanamıyor.

İşletme Geliştirme Destek Programı’nda yer alan, net ücret şeklinde hesaplanan maaş desteğine prim, ikramiye vb. ödemeler dahil edilmiyor.

Kosgeb Maaş Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Tıpkı diğer destek programlarında olduğu gibi bu programa başvurmak isteyen kobilerin de öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları, ardından kobi beyannamelerini doldurmaları, beyannamelerinin KOSGEB tarafından onaylanması gerekiyor.

Bununla birlikte destek başvurusunun kabul edilmesi noktasında işletmelerin bazı nitelikleri taşımaları da talep ediliyor.

Bu destekten yararlanma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • İşletmenin en az 5 adet sigortalı çalışan çalıştırması şartı:

SGK kapsamında en az 5 adet eleman çalıştıran işletmeler; KOSGEB maaş desteğine başvurabiliyor. Yani 4 ve altı sayıda personel çalıştıran işletmeler, maalesef ki maaş desteği talebinde bulunamıyor.

 • İstihdam edilecek kişinin daha önce aynı işletmede çalışmaması şartı:

İşletme, daha önce yanında çalıştırdığı elamanı bu destek kapsamında işe alamıyor. Yani nitelikli elemanın son 12 ay içerisinde aynı işletmede çalışmamış olması gerekiyor.

 • İşe alınan personelin üniversite mezunu olması şartı:

İşletmeler, lise ya da daha altı eğitim derecesine sahip kişileri yanlarında çalıştırmak istediklerinde bu destekten faydalanamıyor.

Çalıştırılacak elemanın en az iki yıllık üniversite mezunu olması bekleniyor.

Meslek yüksek okul mezunları, iki yıllık lisans mezunları, dört yıllık lisans mezunları, lisansüstü eğitim görenler ve daha üst derece eğitim seviyesi bulunan personeller, bu destek kapsamında işe alınabiliyor.

 • 45 gün içerisinde nitelikli elemanın sigortasını başlatma şartı:

Bu destek sayesinde personellerin maaşını KOSGEB yardımıyla ödemeyi planlayan işletmelerin başvuru tarihinden sonraki 45 gün içerisinde nitelikli elemanı yanlarında sigortalı olarak çalıştırmaya başlamaları gerekiyor.

Bu süre içerisinde personel istihdam etmeyen işletmelerin başvurusu maalesef ki iptal ediliyor.

 • Nitelikli elemanın tam zamanlı istihdam edilmesi şartı:

Part time ya da serbest zamanlı eleman çalıştırmak isteyen işletmeler, bu desteğe başvuramıyor. İşletmelerin mutlaka tam zamanlı personel çalıştırmaları gerekiyor.

Kosgeb Nedir? Kosgeb Giriş ve Kayıt

KOSGEB Maaş Desteği Uygulama Esasları

KOSGEB maaş desteği uygulama esaslarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Askerlik, doğum gibi önemli sebeplerden ötürü daha önce Nitelikli Eleman istihdam desteği kapsamında işe alınmasını rağmen işten ayrılan kişiler, tekrar aynı işletmede çalışmak istediklerinde bu kişilere KOSGEB tarafından destekten kalan üst limit tekrar destek olarak verilebiliyor. Yani işletme, henüz almadığı destek miktarını KOSGEB’den alabiliyor.
 • İşletme sahipleri, işletme ortakları, işletme sahiplerinin ve ortakların anne, baba, eş, çocuklar ve kardeşleri, emekliler ve yabancı uyruklu personeller; bu destek kapsamında istihdam edilemiyor.
 • Nitelikli elemanın işletmenin başka şehrinde faaliyet gösteren şubesine transfer edilmesi durumunda destekten yararlanmaya devam edilebiliyor.
 • Doğum, hastalık, iş kazası, iş göremezlik vb. sebeplerle nitelikli elemanın geçici süreliğine işten ayrılması durumunda eleman işine geri döndüğünde destekten yararlanmayı sürdürüyor.
 • Normal şartlar altında işletme; üçer aylık periyodlar için KOSGEB’e destek talebinde bulunabiliyor. Lakin nitelikli elemanın üç ay dolmadan işten ayrılması ya da işletme tarafından işten çıkarılmasının uygun görülmesi durumunda 3 ay dolmadan işletme, KOSGEB’e başvurup, destek talebinde bulunabiliyor.
 • İşletmeler, aynı anda sadece iki çalışan için bu desteğe başvurabiliyor. Program devam ettiği süre boyunca ise maksimum dört destek başvurusu onaylanıyor. Yani işletmeler, toplamda en fazla 8 kişiyi bu kapsamda istihdam edebiliyorlar.

KOSGEB Maaş Desteği Tutarı Ne Kadar 2023

Pek çok işverenin yakından takip ettiği KOSGEB maaş desteği tutarı, maksimum 50 BİN TL olmakla birlikte işletmelerin nitelikli elemana vermeleri gereken maaş miktarı da KOSGEB tarafından belirtiliyor.

KOSGEB; lisans mezunlarına en az 8.250, lisans üstü mezunlara ise en az 8.250 TL maaş verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Örneğin, yanında çalışacak lisans mezunu elemana asgari ücret ya da 3 BİN TL maaş vermeyi düşünen işletmeler, bu destekten yararlanamıyorlar.

Bununla birlikte işletme tarafından nitelikli elemanlara zaman zaman verilen ek ödemeler, ikramiyeler, primler ve asgari geçim indirimi; maaş destek miktarına dahil edilmiyor.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB maaş desteği 2023 nedir? KOSGEB maaş desteği ne kadar? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce bu destekten yararlandıysanız, deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüş ve önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları, Yaş Sınırı ve Kimlere Veriliyor?

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Kaç Yıl Verilir?

2 yıldır.

Kosgeb Eğitim Belgesini e-Devletten Çıkarabilir miyim?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Gizem dedi ki:

  Merhaba babamın işletmesi 6 yakın kişi çalışmakta ve sigortalı aynı şekilde bende evliyim babamın yanındayım bende bu durumdan KOSGEB maaşında yararlanabiliyor muyum?