Kosgeb

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisini nasıl alabilirim; KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ve KOSGEB Hibe Desteği Alma Şartları Neler? gibi sorularınıza dair her şeyi detaylı bir şekilde araştırdık. KOSGEB destek kredisi nasıl alınır konusu pek çok genç girişimci için ilk başta aranan konular arasında yer alıyor.

KOSGEB Kredileri

Girişimciler için KOSGEB destek programlarından yararlanabilmek için;

  1. Öncelikli aranan şartların başında ise T.C. vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmanız şartı geliyor.
  2. KOSGEB desteği için ilk kez başvuru yapıyor olmanız şartı da aranıyor.
  3. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmeniz için bir iş yerine bağlı olarak sigortalı çalışamazsınız. Kendi işinizi yapıyor olmanız gerekiyor.
  4. KOSGEB kredilerinden yararlanabilmeniz için yapmanız gereken bir diğer önemli husus ise KOSGEB tarafından verilecek olan online eğitimlere katılarak, girişimcilik sertifikası almak olacak.
  5. Daha sonra yapacağınız kredi başvurularında girişimcilik sertifikasına sahip olma şartı aranıyor. Sertifikası olmayan kişiler kredi kullanamaz.
  6. Ayrıca iş yeriniz de yine başvuru sahibine ait olmalı. Başkasının adına kredi verilmez.

KOSGEB Hibe Desteği

Yeni iş kurmuş ve KOSGEB girişimcilik sertifikasına sahip olan kişiler, devletin sağladığı destek programlarından yararlanabilirler. KOSGEB hibe desteği alabilmek için bazı şartları da sağlamanız isteniyor. Bu şartlar:

  1. KOSGEB sistemine kayıt yaptırmak.
  2. Girişimcilik kursuna katılarak girişimcilik sertifikası almak.
  3. Yapacağınız işe dair iş planı hazırlamak.
  4. Bunların ardından hibe programına başvuru yapmak.

Bu adımları uygulayarak yapacağınız kredi başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde, alacağınız kredi ile şirket giderlerinizin bir miktarını rahatlıkla karşılayarak yeni bir adım atacağınız zaman büyük borçlara girmenizin önüne geçilmiş ve daha rahat bir hareket alanı bulmuş oluyorsunuz. Ayrıca iş planınızı da iyi hazırlamalı ve sunumunuzu yüksek öz güvenli şekilde yapmalısınız. Bu sayede proje yönetim kurulunu da ikna etmeniz kolaylaşacaktır.

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB öncülüğünde girişimcilik kredisi alabilmeniz için, sizden istenen KOSGEB Girişimcilik Sertifikası’na sahip olduktan sonra dilediğiniz zaman kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. KOSGEB destek kredisine başvuru yapmak için öncelikli olarak iş yerinizi açmış olmanız ve vergi levhanızı almış olmanız gerekiyor.

Bundan sonra ise KOBİ beyannamesi de kredi başvurularında aranan belgelerden bir tanesidir. KOSGEB veri tabanına girişimcilik kaydınızı yaptırdıktan sonra, diğer gerekli belgeleri doldurmanız gerekiyor. KOSGEB destek kredisine yapılacak olan başvurular sadece resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir. Daha sonra, başvuru durumunuzun ilerleyişini de yine internet sitesi üzerinden kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Bu destek programları ile yeni girişimcileri desteklemek ve ülke ekonomisini canlı tutmak için pek çok insana destek sağlanmaya devam ediliyor.

KOSGEB Destek Kredisi Başvuru Tarihleri

Yeni girişimciler için KOSGEB tarafından verilen kredileri ya da KOSGEB hibelerini alabilmeleri için ilk olarak başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılan başvurular ile birlikte girişimciler, KOSGEB tarafından verilen online kursa katılmaya hak kazanıyor. Online kursu başarılı bir şekilde bitirdikten sonra da KOSGEB içerisinde yetkili kişilere bir sunum yapılır. Yapılan sunumlar incelenir ve başvuru yapan kişi mülakata çağrılır. En son mülakat aşaması da olumlu geçtikten sonra kredi onayı verilir.

KOSGEB Girişimcilik Sınav Soruları ve Cevapları için > TIKLAYIN

Bu işlem basamaklarının tamamlanmasının ardından kredi başvuru tarihleri ise her şehre göre değişiklik gösteriyor. Yıl içerisinde birkaç defa açılan kredi başvuru programları ile yeni girişimciler, kredi başvurularını yapıyorlar. Bu aşamada şehirlere göre başvuru tarihlerini KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Sıfır Faizli 50 Bin TL KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

İlk defa işyeri açacak olan girişimciler için her sene verilen 50.000 TL faizsiz KOSGEB kredisi, esnaflar ve yeni kurulacak olan diğer işletmeler için çok büyük önem arz ediyor. KOSGEB kredisine talep çok fazla olmasına rağmen, kurum tüm talebi karşılayacak seviyede kredi imkanı sunmuyor. Değerlendirme aşamasında belirli eksiklikler çıkabiliyor. Ancak buna rağmen en doğru ve en potansiyel girişimciler kredilerin ulaşması ilk amaç oluyor. Bu doğrultuda ilk olarak, yeni girişimciler KOSGEB veri tabanına kayıtlarını gerçekleştirirler. Sonrasında, kendilerine gelen formu doldurarak çeşitli eğitimlere katılmaları gerekiyor. Eğer daha önce eğitimleri almışlarsa tekrardan almalarına gerek kalmıyor.

Bu aşamada yapılacaklara ek olarak girişimciler, kendilerine yöneltilen çeşitli sorulara verdikleri cevaplara ve mevcut durumlarına göre seçilirler ve kendilerine 36 ay taksitle geri ödemeli olarak 50.000 TL faizsiz kredi verilir. Bu kredinin ilk senesinde KOSGEB herhangi bir ödeme talebinde de bulunmaz ve 12 ay ödeme erteleme kolaylığı sunuyor. Bu sebeple de birçok yeni girişimci bu krediyi alarak işlerini kurdukları ilk seneyi de rahat bir biçimde atlatabiliyor. Sonraki aşamalarda ise işler beklediği doğrultuda gidip belirli bir gelir potansiyeline ulaşınca rahatlıkla bu kredi borcunu yine faizsiz olarak geri ödeme kolaylığını yaşamış oluyorlar.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Başvuru Formu

İlk defa şirket kuracak olan yeni girişimcilerin, kurumdan gerekli destek veya hibeleri alabilmesi için doldurması gereken bir KOSGEB kredi başvuru formu bulunuyor. Bu başvuru formunun üst kısmında kişilerin isimlerinin, adreslerinin ve telefon numaralarının talep edildiği iletişim alanı bulunuyor ve buradaki bilgilerin tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Girişimciler ilk olarak bu başvuru formundaki gerekli alanı dolduruyorlar.

Formun bu kısmından sonra ise girişimcilerden, daha önce aldıkları eğitimleri ve sonrasında ki iş tecrübelerini kurum ile paylaşılması isteniyor. Bu bilgileri de eksiksiz bir şekilde dolduran giren kişiler, iş fikirlerine ait değerlendirme anketini doldurma aşamasına geçerler.

Başvuru formunda bulunan anket bölümünde ise girişimcilerin, hayalini kurdukları iş hakkında ki bilgileri, yürütmeyi tasarladıkları iş planını ve bu işi kurmak adına attıkları somut adımlar girişimcilere soruluyor. Bu sorulara da kişiler fikirlerini yazarak kurumun verdiği başvuru formunu doldurmuş olurlar.

Ayrıca bakınız:

KOSGEB Desteklenen Sektörler Hangileri? > TIKLAYIN

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Programı > TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu