Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

KOSGEB Destekleri Nelerdir? Girişimcilik Destekleri 2023

31.08.2023
2.134
A+
A-
KOSGEB Destekleri Nelerdir? Girişimcilik Destekleri 2023

Kosgeb Destekleri Nelerdir 2023, KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı, AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri, İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri, Kosgeb KOBİ Finansman Destekleri, Kosgeb Laboratuvar Hizmetleri Desteği , Kosgeb İŞGEM/TEKMER Programı, Kosgeb Desteklerinden Yararlanma Şartları 2023,

KOSGEB Destekleri Nelerdir? Girişimcilik Destekleri hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra esnafın da kendini geliştirmesi, rekabet gücünü arttırıp, ülke ekonomisindeki yerini sağlamlaştırması adına başvuran kişilere pek çok destek sunan KOSGEB; 2023 yılında da girişimcilerin yanında yer alıyor.

Kendi işinin patronu olmak isteyen kişilere sunduğu destekler ve avantajlar ile her yıl on binlerce kişiyi iş sahibi yapan KOSGEB destekleri arasında ‘girişimcilik destekleri’, ‘KOBİ finansman destekleri’, ‘laboratuvar hizmetleri’, ‘İŞGEM/TEKMER programı’ vb. toplamda 6 farklı destek programı yer alıyor.

Temelde 6 sınıfta ele alınan destekler, kendi içerisinde ise alt sınıflara ayrılıyor.

Bu yazımızda gerek KOSGEB başvurusu onaylanan gerek KOSGEB eğitimlerini başarı ile tamamlayan gerekse KOSGEB’e başvurmayı düşünen kişiler için KOSGEB destekleri 2023 nelerdir? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

KOSGEB Destekleri Nelerdir? Girişimcilik Destekleri 2023

İşte, KOSGEB desteklerine dair bilmeniz gereken detaylar:

Kosgeb Destekleri Nelerdir 2023

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri

Kosgeb destekleri nelerdir 2023 yılında neleri destekleyecek hakkında merak edilenler; 2021 yılında kosgeb desteleri ise;

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Yeni bir iş kurma hayalini kuran, yöneticilik becerilerini geliştirmek isteyen girişimcilere özel olan bu program ‘geleneksel girişimcilere’ 60 Bin TL, ileri girişimcilere 370 Bin TL’ye kadar destek sunuyor.

Geleneksel girişimcilere ‘kuruluş desteği’ kapsamında geri ödemesiz olarak sunulan 60 Bin TL; performans desteğini de içeriyor.

Geri ödemesiz bu destekten gerçek kişi statüsünde başvuru tarihinden önceki 1 yıl içerisinde kurulmuş olan işletmeler yararlanabiliyor.

Tıpkı geleneksel girişimci desteğinde olduğu gibi geri ödemesiz olan ileri girişimci desteğinden ise yalnızca ‘İleri Girişimci Programı Kapsamındaki Faaliyet Konuları Tablosu’nda bahsi geçen işletmeler faydalanabiliyor.

AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

Bu sınıftaki destekler, AR-GE ve Inovasyon destekleri, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Stratejik ürün destek programı, KOBİ-Tekno Yatırım-KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım destek programı olmak üzere 4 desteğe ayrılıyor.

AR-GE ve Inovasyon destekleri, bilim ve teknolojiyle ilgili fikirlere ve yeni buluşlara sahip olan kişilerin bilgi ve hizmet üretebilmelerini hedefliyor.

Destek kapsamında AR-GE ve inovasyon projelerine 750 Bin TL’ye kadar ulaşan destekler sunuluyor.

Kira desteği, başlangıç sermayesi desteği, proje danışmanlık ve proje tanıtım desteği, eğitim desteği, personel gideri desteği, makine-teçhizat, donanım, hammadde, yazılım ve hizmet alımı giderleri desteği vb. destekler; bu desteğin içeriğini oluşturuyor.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı, endüstriyel uygulama projesine sahip kişilere 818 BİN TL kadar yüksek bir rakama kadar destek sunuyor.

İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri

Yenilikçi, katma değeri yüksek olan ürün üreten kişilerin uluslarası pazarda yerini alabilmesi, ihracat yapmak isteyen kobilerin güçlenmesi için geliştirilen bu program, kobilere tanıdığı avantajlar ile ön plana çıkıyor.

Bu desteklerden en popüleri olan Yurt dışı Pazar destek programı, e-ticarete ve ihracata başlayan kobilere 300 Bin TL’ye kadar %70 geri ödemesiz, %30 geri ödemeli kredi desteği veriyor.

Verilen bu destekler, yazılım, hizmet alımı, teçhizat giderleri, personel gideri vb. temel işletme giderlerini içeriyor.

İŞ Birliği destek programı, küçük ya da orta ölçekli işletmelerin kendilerinden daha büyük işletmelerle işbirliği içerisinde hareket edebilmelerini amaçlıyor.

Bu kapsamda işletmelere 10 Milyon rakama ulaşan geri ödemesiz ve geri ödemeleri destekler veriliyor.

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ulusal öncelikli projelere 1 MİLYON TL’ye kadar 300 BİN TL geri ödemesiz, 700 BİN TL geri ödemeli destek sunuyor.

Bu program, ülkemizin hem ulusal hem de uluslararası çıkarlarını gözetip, küçük ve orta ölçekli işletmelerin katma değerlerini arttırmayı, ekonomideki paylarını yükseltmeyi hedefliyor.

İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında öncelikle işletmenin hangi desteğe ihtiyaç duyduğu belirleniyor. Böylelikle işletmelerin bilinirliklerinin arttırılması, markalaşmalarına yardımcı olmak, kapasitelerini yükseltmek ve kurumsallaşmalarına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Bu program, yurt içi fuar desteği, nitelikli eleman istihdam desteği, yurt dışı iş gezisi desteği, belgelendirme desteği, tasarım desteği gibi pek çok alt sınıfa ayrılıyor.

İşletme Geliştirme Destek Programı dahilinde işletmelere 370 BİN TL’ye kadar destek veriliyor.

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, kendi içerisinde Uluslar arası Kuluçka Merkezi Kurma Programı ve Uluslar arası Hızlandırıcı Programı olacak şekilde ikiye ayrılıyor.

Program, AR-GE ve inovasyon çalışmaları bizim ülkemizde yürütülen teknolojik ürünlerin ihracatının arttırılmasını, ulusrarası kuluçka merkezi kurulmasını, işletmecilerin gelişmiş girişimciler arasındaki yerini almasını hedefliyor.

Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programı dahilinde işletmelere 60 BİN ABD dolarına varan destekler veriliyor.

100 BİN Dolara kadar varan Uluslar arası Kuluçka Merkezi Kurma programı ile işletmelere kuruluş, altyapı, ofis donanım, ulaşım, altyapı vb. pek çok alanda destek sunuluyor.

Kosgeb KOBİ Finansman Destekleri

Kredi faiz desteğine ihtiyacı bulunan KOBİLERE özel olan KOBİ finansman destek programı, KOBİ istihdamını iyileştirmeyi, KOBİ kalite ve standartlarının yükseltilmesini, KOBİleirn uluslar arası pazardaki rekabet gücünü artırmayı prensip ediniyor.

KOBİ finansman destek programı ile kobilere 500 BİN TL’ye kadar kredi faiz desteği sunuluyor.

Bu destek kapsamında kobilere işletme ve makine teçhizat kredisi veriliyor.

Söz konusu girişimci işletmeler yani KOSGEB desteği ile kendi işini kuran işletmeler olduğunda üst sınır 50 BİN TL iken stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmelere ise 500 BİN TL’ye kadar kredi faiz desteği veriliyor.

Girişimci işletme sahibinin kadın, genç, engelli, gazi ya da birinci derece şehit yakını olduğu durumlarda üst limit, 50 BİN TL yerine 70 BİN TL oluyor.

Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı ile BORSA İstanbul’a katılmak, burada işlem görmek isteyen işletmelere 500 BİN TL’ye kadar destek sunuluyor.

Kosgeb Laboratuvar Hizmetleri Desteği 

Kobilerin ürün kalitelerini yükseltebilmeleri, yurtiçinde daha fazla sayıda ürün üretebilmeleri, uluslar arası firmalarla daha iyi bir şekilde rekabet edebilmeleri noktasında KOSGEB 5 farklı ilde 8 adet laboratuvarı ile metal ve plastik/kauçuk laboratuvarı hizmeti veriyor.

Bu hizmet dahilinde KOSGEB metal ve plastik/kauçuk laboratuvarlarında test yaptıran firmalar, %50’ye varan indirimlerden yararlanıyor.

Adana, Ankara, Bursa, İstanbul ve Konya’da yer alan 8 farklı test laboratuvarları sayesinde işletmeler, test giderlerini yarı fiyatına düşürebiliyorlar.

Kosgeb İŞGEM/TEKMER Programı

Birtakım milli plan ve programlar dahilinde işletmelerin kurulması ve yürütülmesi adına ‘inkübasyon hizmetleri veren bazı yapıların kurulması ve işletilmesi’ni hedefleyen bu program, bu yapılara personel giderleri desteği, mobilya donanım desteği, eğitim, danışmanlık, organizasyon ve tanıtım giderleri desteği vb. destekler sunuyor.

İŞGEM programına belediye, il özel idaresi, Türkiye ve Borsalar Birliğine bağlı odalar, organize sanayi bölgesi yönetimi başvurabilirken; TEKMER programına ise üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, bireysel katılım yatırımcıları ve firmalar, Türkiye ihracatçılar meclisi ve meclise bağlı ihracatçı birlikleri, TGB yönetici şirketi, TTO, OSB yönetimi, başvurabiliyor.

Son olarak TEKMER’e Araştırma ve Geliştirme enstitüleri merkezleri ile girişimcilik, AR-GE, teknoloji geliştirme veya temalar ile ilgili vakıf, kooperatif, dernek ve birlikler başvurabiliyor.

Kosgeb Desteklerinden Yararlanma Şartları 2023

Kosgeb destekleri nelerdir 2023 sorusuna cevap verdikten sonra sizlere kosgeb destekleri nasıl alınır sorusuna cevap vermek istiyorum. Kosgeb desteklerinden yararlanmak için;

  • T.C Vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kosgeb’in 32 saatlik girişimcilik eğitim katılmış olmak
  • İş kurmak danışmanlık eğitimi
  • Online eğitimler

Yukarıdaki şartları tamamladığınızda kosgeb şartlarından yararlanabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB destekleri 2023 nelerdir? sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Konu ile ilgili deneyim ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, böylelikle değerli takipçilerimizle önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB ne tür işlere destek veriyor?

KOSGEB, Türkiye’de faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla bir dizi destek programı sunmaktadır. KOSGEB, genellikle üretim, hizmet ve ticaret sektörleri başta olmak üzere birçok farklı sektöre destek vermektedir. Destekler arasında faizsiz kredi, hibe, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, fuar desteği, patent ve marka tescil desteği gibi çeşitli konular yer almaktadır. KOSGEB desteği almak isteyen işletmelerin belirli şartları karşılamaları ve başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

Girişimcilik destekleri, finansal, teknik ve eğitimsel yardımların yanı sıra ticaret fuarlarına katılım, reklam ve tanıtım desteklerini içeren yeni işletmelerin kurulması ve büyütülmesi için sunulan yardımlardır.
KOSGEB Destekleri Nelerdir? Girişimcilik Destekleri 2023
KOSGEB Destekleri Nelerdir? Girişimcilik Destekleri 2023

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık