Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

KOSGEB Genç Girişimci Desteği

07.05.2023
3.121
A+
A-
KOSGEB Genç Girişimci Desteği

KOSGEB Genç Girişimci Desteği; Kendi işini kurmak ya da mevcut işini büyütmek isteyen girişimcileri her daim destekleyen KOSGEB; 2023 yılında da genç ve kadın girişimcilere destek olarak, onların hayallerine kavuşmalarına yardımcı oluyor.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği
KOSGEB Genç Girişimci Desteği

KOSGEB Genç Girişimci desteği kapsamında 18 ve 29 yaş aralığındaki gençler; KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanabiliyorlar.

KOSGEB’den genç girişimci desteği almak isteyen adayların ülke ekonomisine katkıda bulunan, istihdamı olumlu yönde etkileyen, ülke gelişimini destekleyen iş projelerine sahip olmaları ve projelerinin KOSGEB kurulu tarafından mutlaka onaylanması gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB genç girişimci desteği nedir? Genç girişimci desteği nasıl alınır? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nedir?

2023 yılında kendi işini kurmayı planlayan genç girişimcilere KOSGEB tarafından sunulan, 70 BİN-370 BİN TL arasındaki hibe desteğine genç girişimci desteği ismi veriliyor.

70 BİN TL hibe desteğinden yararlanmak isteyen adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları, 30 yaşından henüz gün almamış yani 29 yaş ve altında olmaları gerekiyor.

Üstelik gençler; ihtiyaç halinde KOSGEB kredilerine başvurabiliyor ve düşük faizli kredi de çekebiliyorlar.

Adayların KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanmaları için öncelikle KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmaları, 32 saatlik eğitimi başarı ile tamamlamaları ve KOSGEB’e sundukları iş planlarının da KOSGEB tarafından onaylanması gerekiyor.

KOSGEB; erkek ve kadın genç girişimcilere hibe ve kredi desteğinin yanı sıra vergi muafiyeti de sunuyor.

Genç Girişimcilere Özel Vergi Muafiyeti Desteği Nedir?

Henüz 29 yaşını tamamlamamış yani 30 yaşından gün almamış genç girişimci adayları, projelerinin devletin sunduğu vergi indirimlerinden de faydalanabiliyorlar.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20.maddesine göre tam mükellef olmaları şartıyla 29 yaş ve altındaki gençler, takvim yılından sonraki 3 vergi dönemi için kazançlarının 75 BİN TL altı olan kısmı için herhangi bir vergi ödemiyorlar.

Kazancı vergi dönemi süresince 75 BİN TL üstü olan adayların ise vergi ödemeleri gerekiyor.

Genç girişimcilere özel vergi muafiyetinden yararlanabilme şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İlk defa işletme kuruyor olma
 • Şahıs işletmeleri, adi ortaklık ya da şahıs şirketleri gurubunda bir işletme kurma(limited ve anonim şirket ortaklıkları vergi indiriminden faydalanamıyorlar)
 • İşin genç girişimci tarafından bizzat yönetilmesi ve idare edilmesi(genç girişimcinin kendi işinin başında olması ve kendi işinde çalışması gerekiyor)
 • Daha önce faaliyetleri sona eren ya da hala faaliyet göstermekte olan bir işletme sahibinin üçüncü dereceye kadar akrabası ya da eşi olmama(ölüm nedeniyle işletmenin eş ya da çocuklar tarafından devralınması dışında)
 • İşe başlama tarihinden sonra maksimum 10 gün içerisinde bağlı olunan vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunma

18-29 yaş aralığında, yeni iş kurmuş ve tam vergi mükellefi olan girişimciler; KOSGEB eğitimlerine katılmamış ve KOSGEB desteği almamış olsalar dahi vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulundukları takdirde vergi muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

Yani vergi desteğinden yararlanabilmek için mutlaka KOSGEB desteği almak gerekmiyor.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Başvuru Şartları

Adaylar; hibe ve krediye yeni girişimci desteği adı altında başvurabiliyorlar.

Adaylar, yeni girişimci programına katılıp, başarılı oldukları takdirde 2023 yılı için 70 BİN TL’den başlayan hibelerden faydalanabiliyorlar.

Yeni girişimci programına başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • 32 saat süren KOSGEB girişimcilik eğitimine katılmak ve eğitimi başarı ile tamamlamak(yeni yapılan düzenlemeye göre meslek liselerinden mezun olan yani mesleki eğitim alan adayların girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekmiyor)
 • Eğitim sonrasında düzenlenen sınavları başarı ile geçmek ve sertifika almak
 • KOSGEB iş projesinin KOSGEB tarafından onaylanması
 • Daha önce herhangi bir destekten yararlanmamış olmak
 • İşletmenin son bir yıl içerisinde kurulmuş olması
 • İşletmenin adayın kendi kişisel çabaları ile açılması
 • İşletmede ortaklık söz konusuysa başvuru sahibinin işletmede en az %50 ve üzerinde pay sahibi olması
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak(KOSGEB resmi sitesi üzerinden veritabanına kayıt olabiliyorsunuz)
 • KOSGEB veritabanına kayıt olduktan sonra kobi beyannamesini doldurmak ve beyannameyi başvuru tarihine kadar düzenli olarak güncellemiş olmak
 • İşletmenin başvuru sahibi tarafından kurulmuş olması(adayın daha önce kurulmuş bir işletmeye sonradan ortak olması ya da işletmeyi devralması durumunda KOSGEB desteği söz konusu olmuyor)
 • KOSGEB sigorta prim desteğinden yararlanmak isteyen adayların daha önce sigortalarının hiçbir şekilde başlatılmamış olması gerekiyor.
 • İkametgahın bulunduğu vergi dairesine giderek, genç girişimciler için Kazanç İstisnası belgesi almış olmak

**Kazanç istisnası belgesi sayesinde adaylar, 3 vergi dönemi boyunca vergi muafiyetinden de yararlanabiliyorlar.

KOSGEB Genç Girişimci Desteğine Nasıl Başvurulur?

İş planınıza güveniyorsanız, sizler de genç girişimci desteğine başvurup, işletmenizin makine, teçhizat, kurulum, kira vb. temel ihtiyaçlarını KOSGEB’den alabileceğiniz 70 BİN TL hibe sayesinde karşılayabilirsiniz.

Ancak bu desteği almanız için öncelikle işletmenizi kurmanız gerekiyor. Tüm harcamalarınızı faturalandırmanız halinde 70 bin TL hibe alabiliyorsunuz.

Yani öncelikle kendi sermayeniz ile kendi işletmenizi açmış olmanız gerekiyor. KOSGEB’den alacağınız hibe ve kredi ile kendi işinizi kurma şansınız olmuyor.

Yeni girişimci desteğine başvurmak için öncelikle KOSGEB girişimcilik eğitimini almalısınız.

Kosgeb Genç Girişimci Desteği 2023

Adım adım KOSGEB yeni girişimci desteğine nasıl başvurabileceğinizi aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • KOSGEB veritabanına kayıt olun. Beyannameyi doldurun.
 • Yeni Girişimci desteğine başvurmak için e-Devlet resmi sitesine giriş yapın.
 • Yeni Girişimci Desteği Başvuru formunu doldurun.

Yeni girişimci desteğine başvurduğunuzda başvurunuz, öncelikle KOSGEB tarafından değerlendiriliyor.

Değerlendirme sonrasında size site üzerinden olumlu ya da olumsuz cevap gönderiliyor.

Olumlu cevap almanız halinde yine e-Devlet üzerinden başvuru taahhütnamenizi yollamanız gerekiyor.

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları, Yaş Sınırı ve Kimlere Veriliyor?

Genç Girişimci Bağkur Desteği Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Vergi muafiyetinden yararlanan genç girişimciler; aynı zamanda devletin sunduğu Bağ-kur desteğinden de faydalanabiliyorlar.

18-29 yaş arasındaki genç girişimcilerin Bağ-kur desteği kapsamında 12 yıl yani 1 yıl boyunca prim ödemeleri Hazine tarafından karşılanıyor. Yani adaylar; herhangi bir sigorta primi ödemeksizin adayların sigortaları başlatılıyor ve girişimciler, 1 yıl boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

İşyerinin kapatılması ya da işin değiştirilmesi halinde genç girişimcilere sunulan Bağ-kur desteği de kesiliyor.

Bağ-kur desteği de tıpkı vergi muafiyetinde olduğu gibi ilk kez sigortası başlayan, kendi işletmesini kuran genç girişimcilere sunuluyor. Yani adaylardan vergi muafiyetinden faydalanmaları için taşımaları gereken başvuru şartlarını taşımaları bekleniyor.

Bağ-kur desteği almak isteyen adayların öncelikle tabi oldukları vergi dairesine giderek, genç girişimci istisnası belgelerini almaları, ardından da aldıkları bu belgeyi SGK il müdürlüğüne götürerek, teslim etmeleri gerekiyor.

Sizler de 18-29 yaş aralığında olup; KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden birinde kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız; KOSGEB hibe ve kredilerinden, vergi muafiyetinden ve Bağkur desteğinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle işletme kurulum giderlerini ve işletmenize dair diğer harcamalarınızı daha rahat bir şekilde karşılayabilir, ileride işlerinizi kolaylıkla büyütme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Genç girişimci Bağkur desteği 2023 nasıl alınır? sorusunu cevaplamaya, KOSGEB genç girişimci desteklerine dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce KOSGEB desteklerinden yararlandıysanız ya da yakında yararlanmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

KOSGEB Genç girişimci Desteği kaç TL?

KOSGEB Genç Girişimci Desteği, genç girişimcilerin iş kurmaları veya mevcut işlerini geliştirmeleri amacıyla sağlanan bir hibe desteğidir. Destek tutarı girişimcinin işletmesinin bulunduğu sektöre, işletmenin konumuna ve yatırım miktarına göre değişiklik göstermektedir. Destek kapsamında sağlanan hibe tutarı en fazla 50.000 TL olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Genç girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Genç Girişimci Desteği almak için öncelikle KOSGEB’in resmi internet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunda iş planınızı detaylı bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca KOSGEB eğitimlerine de katılmanız gerekiyor. Başvurunuz uygun görülürse, KOSGEB tarafından destek miktarı belirlenerek size bildirilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar ben sadece 50 tl lik kod istiyorum verirmisiniz ? Lütfen ihtiyacım var

  1. eren dedi ki:

   İnş bulursunuz

 2. Aykut dedi ki:

  Ben genç girişimci kredisi çekmek istiyorm kosgep belgem var sanayide dükkan açmak için

 3. aytaç dedi ki:

  Merhaba benım yanımda eskiden calışmış bir elemanım vardı ve dükkanımı devir almak istiyor. 2005 yılından beri acık olan bir işyeri burayı içindekilerle KDV vs ile devretmem mümkünmüdür..

 4. cağla dedi ki:

  merhaba , üniversitede okuyan biri işyeri açmak için destek alabilirmi

 5. Semra dedi ki:

  Merhaba eğitim online internet üzerinden mi oluyor 32 saat sonra sertifikayı nasıl alıyoruz? Ünv mezunuyum sertifika almak için sınava da girmem gerekiyor mu ?

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık