Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar? Kimlere Yapılır

SGK
10.05.2023
2.346
A+
A-
Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar? Kimlere Yapılır

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar? Genel Sağlık Sigortası hakkında merak ettikleriniz yazımızın içeriğinde. T.C. vatandaşlarının sağlık hizmetlerinin karşılanabilmesi amacıyla 1 0cak 2012 tarihinde yürürlüğe giren ‘genel sağlık sigortası, SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’na tabi olan kişilerin yanı sıra kendi primlerini ödeyerek, sigortaya dahil olmak isteyen ev hanımlarını, düzenli bir geliri olmayan ve sigortalı bir işte çalışmayan kişileri de kapsıyor.

Çalışmayan kişilerin de devlet tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi amacıyla başlatılan Genel Sağlık Sigortası; kaza, iş kazası, meslek hastalığı, iş göremezlik, hastalık vb. durumlarda sigortalı kişinin hastanelerde hizmet alabilmesini sağlıyor.

Genel Sağlık sigortasının kimleri kapsadığı ise düzenli bir şekilde primlerini yatırarak, sigortalı olmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, bu sigortaya dair bilmeniz gereken detaylar:

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

En genel tanımıyla genel sağlık sigortası, çalışan kişilerin yanı sıra çalışmayan kişileri de kapsayan, çalışmayan kişilerin primlerini ödemek koşuluyla sağlık sigortasından yararlanabilmelerini mümkün bir hale getiren, tüm TC vatandaşlarının sağlık hizmetlerinden eşit oranda faydalanabilmesini sağlayan bir sigorta türü olma özelliği taşıyor.

Bu sigorta kapsamında kişiler, hastanelerde hastalık, iş kazası, mesleki hastalık, iş göremezlik vb. durumlarda tıpkı SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı ile sağlık sigortasından yararlanan kişiler gibi sağlık hizmeti alıyor.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Genel sağlık sigortasından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olan herkes, bu sigortadan yararlanabiliyor. Özellikle maddi durumu elvermeyen muhtaçlar, sığınmacılar, işsiz kişiler bu sigorta sayesinde sağlık hizmeti alabiliyor.
 • Stajyerler, çıraklar gibi özel sınıftaki kişiler de genel sağlık sigortasına başvurabiliyorlar.
 • Bu sigorta, başka ülkelere çalışmak amacıyla giden kişileri de kapsıyor.
 • TC vatandaşı olmasına rağmen başka ülkelerde yaşayan ve sağlık hizmeti almakta zorlanan kişiler de genel sağlık sigortasından faydalanabiliyor.
 • Maddi anlamda yardıma muhtaç olan yani geçinmekte zorlanan aileleri de kapsıyor.
 • Çeyiz parası almasına rağmen evlilik sonrası eşleri tarafından bakılmakla yükümlü olmayan kız çocuklarını, evlilik sonrası 2 yılda eşlerinden ayrılan kadınları kapsıyor.
 • İşçiler, memurlar, esnaflar yani serbest meslek erbabı da genel sağlık sigortasına başvurabiliyor.
 • Emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar
 • SGK’dan aylık gelir alanlar yani sigortalı çalışanlar

**Emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, herhangi bir prim ödemeksizin genel sağlık sigortasından yararlanırken, SSK kapsamında aylık gelir alan kişilerin primleri işverenleri tarafından brüt aylık ücretlerinden kesilerek, ödeniyor.

Bağkurlu kişilerin ise kendi primlerini kendileri düzenli bir şekilde ödemeleri gerekiyor.

**Genel sağlık sigortası kapsamında bu sigortadan yararlanabilecek kişiler, 2 temel sınıfa ayrılıyorlar.

Hane halkında kişi başına düşen aylık net geliri, asgari ücret net gelirinin üçte birinin altında olan kişiler G0 sınıfında yer alıyorlar. Bu kişilerin sağlık sigorta primleri tamamen devlet tarafından ödeniyor.

Yani geçinmekte zorlanan, maddi anlamda yardıma muhtaç, bakmakla yükümlü olduğu kişilere bakamayan kişiler ve bu kişilerin eş ve çocuklarının sağlık sigortaları devlet tarafından karşılanıyor.

Hane halkı kişi başı aylık net geliri, net asgari ücretin üçte biri ve üzerinde olan kişiler ise G1 sınıfında bulunuyorlar.

Bu kişilerin genel sağlık sigortasına katılabilmeleri için aylık brüt gelirlerinin %3’ünü prim olarak ödemeleri gerekiyor.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

Genel Sağlık Sigortasından Kimleri Kapsamaz

TC vatandaşı olan herkes, bu sigortadan yararlanabilmekle birlikte istisnai olarak bazı meslek gruplarına mensup kişiler bu sigortaya katılamıyorlar.

Genel sağlık sigortasından yararlanamayacak yani sigortaya başvursa dahi başvurusu kabul edilmeyecek bu kişileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Yedek subay okulu öğrencileri
 • Er ve erbaşlar
 • Yabancı ülke vatandaşı olmasına rağmen Türkiye’de yaşayan kişiler
 • Yabancı ülkeye çalışmak için gurbetçi olarak giden ve gittiği ülkenin sigortasını yaptırmış kişiler
 • Kamu kurumlarının yurtdışı temsilciklerinde sözleşmeli olarak çalışan personeller
 • Yaşadığı ülkenin sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olan TC vatandaşları
 • Ceza infaz kurumlarında ya da tutukevlerinde yükümlü ve tutuklu olan kişiler
 • Türkiye’de oturma izni almış yabancılar

Genelde Sağlı Sigortası Kimlere Yapılır

İşçinin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir mi? İşçinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler yani eşi ve çocukları genel sağlık sigortasından yararlanabilmekle birlikte bu noktada birtakım sınırlamalar karşımıza çıkıyor.

Şayet işçinin eşi çalışıyorsa ya da çocuğu çalışarak kendi parasını kazanıyorsa bu sigortadan yararlanamıyorlar.

18 yaşını doldurmasına rağmen çalışmayan, işsiz erkek çocukları da sigortadan faydalanamıyor.

Hangi hane halkının genel sağlık sigortasından yararlanabileceğini ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Sigortalı kişinin çalışmayan, eşe yardım aylığı almayan ya da başka bir sigortadan yararlanmayan eşi
 • 18 yaşını henüz doldurmamış erkek çocukları(Lise ve dengi okul mezunları 20, yükseköğretim görenler 25 yaşına kadar evlenmedikleri takdirde sigortadan yararlanabilir)
 • İşçinin en az %60 ve üzerinde güç kaybı olan engelli çocukları
 • İşçinin malul çocukları
 • İşçinin henüz evlenmemiş kız çocukları
 • İşçinin toplam gelirleri asgari ücret net tutarından daha az olan anne ve babası

**İşçinin kız çocukları, evlenene kadar genel sağlık sigortasından yararlanabilmekle birlikte erkek çocuklar, şayet eğitim görmüyorlarsa maksimum 18 yaşına kadar bu sigortadan faydalanabiliyor.

Yükseköğrenim ve doktora öğrencisi olan erkekler, 26 yaşına kadar bu sigorta kapsamında sağlık hizmeti alabiliyorlar. 26 yaş ve sonrası kişiler ise genel sağlık sigortasından yararlanamıyor.

İşçinin malul ve engelli çocukları ise cinsiyet ve yaş fark etmeksizin bu sigorta kapsamında sağlık hizmeti alıyor. Üstelik bu kişiler evlenseler dahi genel sağlık sigortasına tabi oluyorlar.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=1TR8wLSVSyE

Genel Sağlık Sigortası Tüm Aileyi de Kapsar mı?

Evet.

GSS Gelir Testi Yapmak Zorunlu mudur?

Hayır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık