Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor? Çalışma Saatleri

SGK
25.05.2023
1.231
A+
A-
Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor? Çalışma Saatleri

Türkiye genelindeki sağlık ocakları, günlük çalışma saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Genellikle sabah saat 08:00’de açılan sağlık ocakları, akşam saat 17:00’de kapanmaktadır. Ancak, öğle arası olarak bilinen süre, genellikle saat 12:00 ile 13:00 arasındadır ve bu süre zarfında sağlık ocakları hizmet vermemektedir.

Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor? Çalışma Saatleri; Sağlık hizmetleri hakkında sıkça merak edilen konulardan biri de sağlık ocakları hakkındadır. “Sağlık ocağı kaçta açılıyor?” sorusu hastane yerine sağlık ocaklarını tercih edenlerin araştırdığı bir konudur. En azından hastaneler kadar kapsamlı hizmet sağlayan sağlık ocakları, sağlık hizmetlerinin ilk basamağıdır.

Bulunduğu bölgede toplum sağlığını korumayı ve fayda sağlamayı amaçlayan sağlık ocakları, uzman ve pratisyen hekimleri, hemşire ve ekipmanları ile temel sağlık hizmeti vermektedir. İkamet edilen adreste her vatandaşa Sağlık Bakanlığı tarafından en yakın sağlık ocağındaki aile hekimi atanmaktadır.

Daha çok hafif hastalıklarda tercih edilen sağlık ocakları, bulundukları bölgede birçok hastanın temel sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Daha minimal çapta bir sağlık hizmeti veren sağlık ocakları, ileri seviye vakalarda hastaları hastaneye sevk etmektedir. Acil müdahale gerektiren acil sağlık ihtiyacı durumlarında yine hastanelerin acil bölümüne yönlendirilmektedir. Sağlık ocakları bu gibi durumlarda doğrudan hizmet verebilecek yetkinliğe sahip değildir.

Her gün yüzlerce kişinin tercih ettiği sağlık ocakları, çalışma saatleri ve çalışma günleri ile oldukça merak edilmektedir. Açılma ve kapanma saati bilgisine göre hastaların muayene için gittiği bu kuruluşların, özellikle korona virüs salgını ile değişen şartlarda ne zaman hizmet verdikleri büyük bir soru işareti oluşturmaktadır.

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Sağlık Ocağı Açılış ve Kapanış Saatleri

Ülkemizin tüm bölgelerinde hizmet veren sağlık ocaklarının, açılıp kapandıkları saatlere göre hastalar muayene için gitmektedir. Peki, sağlık ocağı kaçta açılıyor? Sağlık ocakları, tüm yurt genelinde sabah 08:00 itibari ile açılmakta, 17:00 itibari ile de kapanmaktadır.

Tüm işlemler 2023 yılı içerisinde saat 08:00-17:00 arasında gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda, aile hekim çalışma saatleri değişse de açılış ve kapanış saati daima aynıdır. Farklı koşullardaki bölgelerde esnetilen bu aralık, il ve bölge bazında gerekli duyurular ile duyurulmaktadır. Yine de bölgenizdeki sağlık ocağı çalışma saatlerini teyit etmek isterseniz, özel olarak numaralarından arayarak kesin bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Ülke genelinde sabah saat 08:00’de açılan sağlık ocakları, 12:00-13:00 ara vermektedir. Öğle tatili harici 17:00’a kadar hizmet vermekte, çalışma saatlerini bu şekilde yürütmektedirler. Bu doğrultuda 12:00-13:00 saatleri arası sağlık ocağına gitmeniz durumunda herhangi bir sağlık hizmeti sizlere verilmemektedir.

Tüm ülkede aynı şekilde işleyen bu durum, çalışma saati ve günü olarak aile hekimlerinde değişiklik göstermektedir. Size en yakın konumda bulunan sağlık ocağındaki aile hekiminiz, haftanın farklı günleri ve saatleri çalışabilmektedir. Sistem tarafından belirlenen aile hekimleri çalışma saatlerine, yine iletişim numaralarından sağlık ocağınızı arayabilirsiniz. Aile hekiminizin ismi ile kurumdan detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz. Ülke ve dünyada yaşanan salgın dolayısıyla hekimlerin çalışma durumu ve kurumun faaliyet durumu değişebilmektedir.

Sağlık Ocakları Hafta Sonu Açık Mı?

Birçok kişi hafta içinde iş veya farklı nedenlerle sağlık kuruluşlarına gidememektedir. Özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hafif rahatsızlıklarda tercih edilen sağlık ocakları, hastalarda hafta sonu hizmet veriyor mu sorusunu akıllarına getirmektedir. Bu noktada sağlık ocakları maalesef ki hafta sonu hizmet vermemektedir. Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren sağlık ocakları, hafta sonları tamamen kapalı olmaktadır.

Sağlık Ocaklarına Giderken Randevu Alınmalı Mıdır? Muayene Ücretli Midir?

Sağlık ocaklarında muayene olmak için önceden randevu almak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Sağlık ocağı içerisinde sunulan sistemle muayene öncesinde randevu oluşturulmaktadır. Bunun yanında hastalar, MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) ile online olarak önceden de randevu oluşturabilmektedir.

Sağlık ocaklarının sundukları sağlık hizmetlerini, sigorta güvenceye sahip olan hastalar yararlanabilmektedir. Sigortası olan hastalar tüm hizmetlerden, herhangi bir muayene ücreti ödemeden ücretsiz şekilde yararlanmaktadır.

Sağlık Ocakları Aile Hekimi Nasıl Öğrenilir ve Değiştirilir?

İkamet adreslerine göre otomatik oluşturulan aile hekimi sağlık hizmeti, elektronik ortamda kolay şekilde bilginize sunulmaktadır. e-Devlet ve Sağlık Bakanlığı’nın bir uygulaması olan e-Nabız üzerinden, gerekli bilgiler girilmesiyle size en yakın sağlık ocağı ve aile hekim bilgileri görüntülenebilmektedir.

Aynı zamanda adres veya aile hekimi değiştirme istekleri de bu uygulama üzerinden yapılmaktadır. Her ayın 5’i ve 21’i arasında yapılabilen değişiklik talepleri, bir sonraki gün işleme alınmakta; ayın 21’inden sonraki değişiklik talepleri, sonraki ayın 5’inde gerçekleştirilmektedir. Aile hekimi değişiklik isteği üç ay içerisinde en fazla 1 kez olmaya mahsus gerçekleştirilmektedir.

Bölgesel olarak temel sağlık hizmetini sunan Sağlık ocakları, birçok hafif hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır. İleri düzeydeki hastaların erken teşhisini sağlayan sağlık ocakları, sağlık hizmetlerinde önemli konumdadır.

Aile Hekiminden Randevu Alma

Aile Hekimim Kim? Aile Hekimi Sorgulama Öğrenme ve Değiştirme

 

Sağlık Ocağı Hafta Sonu Hizmet Veriyor mu?

Sağlık ocaklarının hafta sonu çalışma durumu, belirli bir sağlık ocağına ve yerel yönetmeliklere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, bazı sağlık ocakları hafta sonları da hizmet verebilirken, bazıları sadece hafta içi çalışmaktadır.

Reçetelerin Geçerlilik Süresi Kaç Gündür?

4 iş günüdür.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık