Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

10.05.2023
1.703
A+
A-
İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır? Sağlık raporu almak isteyen kişiler hangi adımları izlemeli sizler için paylaştık. Yeni bir işe başlayacak olan kişilerin işin gerektirdiği tüm koşullara uygun sağlık şartlarına sahip olduğunu yani kişide çalışmasına engel herhangi bir sağlık probleminin olmadığını gösteren sağlık raporu; pek çok iş yeri tarafından başvuru sahiplerinden talep ediliyor.

Özellikle tehlikeli ya da çok tehlikeli olarak sınıflandırılan iş kollarına başvuruda istenilen sağlık raporu, işçilerin yeni işlerine fiziksel açıdan adapte olup olamayacaklarını gösteriyor.

Sağlık raporu, devlet hastanelerinden, üniversite hastanelerinden ve az tehlikeli işlere başvuru için aile hekimlerinden alınabiliyor.

Mesleki hastalık ve meslek kazası vb. durumların söz konusu olabileceği iş dallarında ise başvuru sahibinden sağlık kurulu raporu istenebiliyor.

Özellikle engelli bireylerin iş başvurularında sağlık kurulu raporunun mutlaka alınması gerekiyor.

İş kazalarının olabileceği meslek dallarına başvuran işçilerin mutlaka almaları gerekli olan sağlık kurulu raporunun Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, tam teşekküllü bir hastaneden alınması zorunluluk arz ediyor.

Yani bu rapor, tüm sağlık kurumlarından ne yazık ki alınamıyor.

Bu yazımızda kısaca iş için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır? 2023 sağlık raporu ücreti ne kadar? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, sağlık raporu alınma sürecine dair bilmeniz gereken o detaylar:

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Alınacak sağlık raporunun özelliğine göre alınabilecek kurumlar da değişiklik gösteriyor.

Az tehlikeli işlere yapılan başvurularda Aile Hekimi’nden alınan sağlık raporu yeterli olurken, aile hekiminin uygun görmesi üzerine hasta, devlet hastanesine daha ayrıntılı muayene için yönlendirilebiliyor.

Sağlık raporları, aile hekimlerinin yanı sıra özel hastanelerden ya da devlet hastanelerinden de alınabiliyor.

Genellikle başvurulan işyerinde 50 kişiden daha az işçinin çalıştığı, başvurulan işin az tehlikeli iş sınıfında yer aldığı hallerde Aile Hekimi ve Toplum Sağlığı Merkezi’nden rapor alınabiliyor.

Tehlikeli meslek dallarına başvuran kişinin ise üniversite hastanesinde ya da devlet hastanesinde muayene olması gerekiyor.

UYARI: Yüksek tehlikeli işlerde sağlık raporu, işyerindeki hekim tarafından veriliyor ve işçiler işyeri hekimi tarafından muayene ediliyor.

İşyerinde hekimin bulunmadığı durumlarda ise kişiden tam teşekküllü bir hastaneden alması gereken ‘sağlık kurulu raporu’, diğer adıyla heyet raporu da istenebiliyor.

Heyet raporu; yaklaşık 7-8 adet, kendi alanında uzman doktorlardan oluşan heyet tarafından alınan raporu ifade ediyor.

Heyet raporu alacak kişinin göz, ruh ve sinir hastalıkları, dahiliye, kulak, burun ve boğaz vb. birden çok branşta muayene olması gerekiyor.

İşe alım için sağlık raporu nasıl ve nereden alınır? Ücreti ne kadar? - Ekonomi Haberleri EKONOMİ

İş İçin Sağlık Raporu Hangi Hallerde Alınır?

İş başvurularında işveren kurum tarafından talep edilen sağlık raporunun hangi hallerde alınması gerektiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Yeni iş başvurularında
 • İş değişikliklerinde
 • İş kazası, meslek hastalığı vb. sağlık problemleri sonrası seyahat eden işçinin tekrar işe geri dönmek istediği hallerde
 • İşçinin işyerinde çalışırken işin tehlike sınıfının artması yani çok tehlikeli iş kapsamına girmesi halinde

Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen bazı iş kollarında işçilerin periyodik aralıklarla yani düzenli bir şekilde sağlık raporu almaları da gerekli olabiliyor.

Özel Hastanelerden Sağlık Raporu Alınabiliyor mu?

Özel hastanelerin de sağlık raporu verme yetkisi bulunuyor.  Yani günümüzde özel hastanelerden iş için sağlık raporu, engelli raporu, yurtdışı tedavi raporu vb. sağlık raporları için başvuruda bulunabilirsiniz.

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nedir? Nereden Alınır?

Gece vardiyasında çalışacak kişilerden talep edilen ‘geçe çalışabilir sağlık raporu’; özellikle bekçilik, özel güvenlik vb. işçinin geceleri çalışmasının gerekli olduğu hallerde isteniliyor.

Aynı zamanda işyerindeki iş hekimleri, başvuran kişilerden gece çalışıp çalışmaya sağlıkların elverip elvermediğine dair ek tetkikler ve testler de isteyebiliyorlar.

Bu raporun devlet ya da üniversite hastanelerinden alınması gerekiyor.

Periyodik Sağlık Raporu Nedir? Nereden Alınır?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işverenler tarafından işe yeni başlayan kişilerden talep edilen periyodik sağlık raporu,  Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş bazı meslek dallarına özel olarak alınması gereken raporu tanımlıyor.

Bu sağlık raporları belirli bir süreliğine alındığından bu süre dolduğunda işçinin tekrar sağlık raporu alması gerekiyor.

Yapılacak işin az tehlikeli olduğu, çalışılan firmadaki personel sayısının 10’un altında olduğu hallerde bu rapor, Aile Hekimlerinden alınabiliyor.

Örneğin, ofis işleriyle ilgilenecek olan, işyerinde herhangi bir tehlike arz eden teçhizat ve makine kullanması gerekmeyen işçiler, periyodik sağlık raporlarını aile hekimlerine muayene olup alabiliyorlar.

Maden, fabrika, depo vb. tehlikeli işler söz konusu olduğunda ise raporun işyeri hekiminden ya da tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu şeklinde alınması zorunluluk arz ediyor.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

Heyet Raporu Nedir? Nereden Alınır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle tehlikeli işlere başvuracak kişilerden istenilen heyet raporu, Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilmiş, tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınması gereken raporu tanımlıyor.

Sağlık kurulu raporu olarak da adlandırılan heyet raporu, iş başvurularının yanı sıra engelli maaşı başvurusu, askerlik başvurusu, askerlikten muafiyet vb. farklı durumlarda da isteniyor.

Heyet raporu alacak kişi, tam teşekküllü bir devlet hastanesinde ya da üniversite hastanesinde yaklaşık 7-8 farklı branşta uzman hekime muayene oluyor.

Ardından muayene sonuçları, 7-8 uzman hekimden oluşan heyet tarafından inceleniyor.

Son olarak, incelenen bu sağlık kurulu raporu, baş hekim tarafından imzalanıyor.

Heyet raporunun kişiye teslim edilmesi, hastanenin yoğunluğuna göre 7-15 gün arasında değişiklik gösterebiliyor.

İşe Giriş Sağlık Raporu Ne Zaman Verilir?

Aile hekimlerinden alınan işe giriş sağlık raporu, genellikle aynı gün içerisinde kişiye teslim ediliyor.

Hastanelerden alınan sağlık raporunun kişiye teslim edilmesi ise birkaç günü hatta bir haftayı bulabiliyor.

Heyet raporları ise daha uzun süre içerisinde çıkmakla birlikte kişiye genellikle bir iki hafta içerisinde veriliyor.

İşe Giriş Sağlık Raporu Alınacak Merkezlerin Listesi

İşe giriş sağlık raporunun hangi sağlık kurumlarından alınabileceğini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İşyeri hekimleri(tehlikeli işlerde)
 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite hastaneleri
 • Sağlık ocakları(aile hekimleri)

**Eskiden askeri hastaneler, askeri personeller için sağlık raporu veriyordu. 15 Temmuz darbesinden sonra askeri hastanelerin kapatılması ile birlikte askeri personellerin bu hastanelerde muayene olma ve sağlık raporu alma şansları da sona erdi.

Günümüzde askeri sağlık raporları, bazı devlet hastaneleri tarafından veriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı askeri personelleri için sağlık ya da sağlık kurulu raporu vermeye yetkili devlet hastanelerine Antalya Atatürk Devlet Hastanesi, İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Pendik Devlet Hastanesi’ni örnek olarak gösterebiliriz.

İş İçin Sağlık Raporu Ücreti 2023

Sağlık raporu ücretinin muayene öncesinde hastane veznesine yatırılması gerekiyor.

İşe başlayan kişinin ödemesi gereken sağlık raporu ücreti ise raporu alacağı sağlık kurumuna ve raporun türüne göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu bağlamda;

 • Aile hekimlerinden ücretsiz bir şekilde alınabiliyor.
 • Üniversite hastanelerinden ya da devlet hastanelerinden alınan sağlık raporu ücreti, 167-200 TL arasında değişiklik gösteriyor.
 • Tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanelerinden alınabilen sağlık kurulu raporu ise üniversitelerden ortalama 300, devlet hastanelerinden ise ortalama 200 TL’ye alınabiliyor.

Sağlık Raporu Hangi Hallerde Alınır?

İş başvurularının yanı sıra kişinin birtakım devlet yardımlarına başvurmak istediği ya da temel görev ve haklarını yerine getirmek istediği hallerde de kişiden sağlık raporu istenebiliyor.

Sağlık raporunun iş başvuruları dışında hangi durumlarda talep edildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Evlilik başvurularında
 • Ehliyet başvurularında
 • Engelli maaşı başvurularında(sağlık kurulu raporu)
 • Evde bakım maaşı başvurularında(sağlık kurulu raporu)
 • Askerlik başvurularında
 • Spor lisansı başvurularında
 • Silah ruhsatı alma başvurularında
 • Üniversite kayıtlarında

**Ülkemizde yukarıdaki hallerde kişiden sağlık raporu isteniyor.

Sizlere bu yazımızda İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır? sorusuna cevap vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Heyet Raporu Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti ve Veren Hastaneler

Sağlık Raporunu Aile Hekimimizden Alabilir miyiz?

Evet.

Sağlık Raporu Ücretini Kim Öder?

Çalışan öder.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık