T.C. ile GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?

T.C. ile GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?
10.05.2023 16:48
1.446
A+
A-

TC ile GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır? Genel sağlık sigortası borcunu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde bu yazımızda paylaştık. Tüm TC vatandaşlarının hastalık, iş kazası, iş göremezlik, malullük vb. durumlarda sağlık sigortasından yararlanabilmesine olanak tanımak amacıyla 2012 yılında yürürlüğe giren genel sağlık sigortasına dair prim borçları internet üzerinden kolaylıkla sorgulanabiliyor.

İnternet aracılığıyla GSS’li kişiler, başvurularının kabul edilip edilmediğini, ne zaman sigorta primi ödemeye başlayacaklarını, hangi GSS sınıfında yer aldıklarını, kısacası genel sağlık sigortasına dair merak ettikleri tüm sorulara yanıt bulabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca TC kimlik no ile GSS sorgulanır mı? TC ile GSS sorgulaması nasıl yapılır? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, GSS sorgulamaya dair bilmeniz gereken o detaylar:

e-Devlet GSS Borcu Sorgulama

TC vatandaşlarının kamu hizmetlerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmelerini mümkün bir hale getiren e-Devlet sistemi üzerinden GSS borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Vatandaşlar, TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme girerek, GSS borcu sorgulama sayfasına erişebiliyorlar.

Üstelik prim borcu biriken kişiler, GSS borçlarını e-Devlet üzerinden ‘kredi kartı ile ödeme seçeneğini’ tercih ederek ödeyebiliyorlar.

e-Devlet üzerinden GSS borcunuzun olup olmadığını öğrenmek, mevcut prim borcunuzu ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkini tıklamalı, sonrasında ise TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız.

Sayfa üzerinden sorgulama işlemi sonrasında borcunuzu da ödeyebilirsiniz.

Aynı zamanda GSS tescilinizin yapılıp yapılmadığını, genel sağlık sigortanızın başlatılıp başlatılamadığını, aylık ödemeniz gereken prim miktarını hızlıca öğrenebilmeniz mümkün.

TC ile GSS Gelir Testi Sonucu Sorgulama

2017 yılına kadar GSS’li olmak isteyen kişiler, öncelikle gelir testine tabi tutuluyor, ödemeleri gereken aylık prim miktarı bu test sonrasında belirleniyordu.

2017 yılında yapılan son güncelleme ile gelir testi zorunluluk olmaktan çıkarıldı.

Günümüzde GSS borçlarına itiraz etmek isteyen kişiler ve muhtaç durumda olduğu için prim borcu devlet tarafından ödenmesi gereken kişiler, gönüllü olarak gelir testi yaptırabiliyorlar.

Gelir testi sonrasında kişiler, G0 ve G1 olacak şekilde iki sınıfa ayrılıyorlar. G0 sınıfında hane halkı kişi başı geliri, asgari ücretin üçte birinin altında olan kişiler, G1 sınıfında ise hane halkı kişi başı geliri, asgari ücretin üçte biri ve üzerinde olan kişiler yer alıyor.

G0 sınıfında yer alan kişilerin GSS prim borçları, her ay devlet tarafından karşılandığı için kişilerin borç ödemelerine gerek kalmıyor.

TC ile GSS gelir testi sonucu sorgulama ile kişinin hangi sınıfta yer aldığını öğrenme şansı da bulunuyor.

TC ile GSS gelir testi sonucunuzu hızlıca sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-gelir-testi-sonucu-sorgulama linkini tıklamalı, sonrasında TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Böylelikle hangi GSS sınıfında yer aldığınızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

TC kimlik numarası ile GSS borcunuzu sorgulayın! - Son Dakika Milliyet

TC ile GSS Borcu Sildirme

TC kimlik numaranız ve kredi kartı bilgileriniz ile e-Devlet üzerinden GSS borcunuzu ödeyerek, sildirme şansına da sahipsiniz.

Böylelikle SGK anlaşmalı bankalara gitmek yerine saniyeler içerisinde borcunuzu ödeyebilir, sağlık hizmetlerinden kesintisiz bir şekilde yararlanmaya devam edebilirsiniz.

TC ile GSS borcunuzu ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkini tıklamalı, TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme girmelisiniz.

Sonrasında borç bilgilerinizin yer aldığı ekranın hemen altında bulunan ‘Kredi Kartı ile Ödeme Yap’ butonuna tıklamalısınız.

Dilerseniz, anlaşmalı bankaların internet bankacılığını ya da mobil bankacılığını kullanarak, borcunuzu ödeyebilir ve sildirebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama Neden Önemli?

GSS borçlarının 60 günden daha fazla birikmesi, hem GSS’li kişinin hem de bakmakla yükümlü olduğu yani GSS’den yararlanan diğer kişilerin sağlık hizmetlerini alamamalarına neden oluyor.

Bu yüzden de kişinin borçlarını yakından takip etmesi, prim borçlarını zamanında ödemesi gerekiyor.

Üstelik GSS borçlarının zamanında ödenmemesi, kişinin gecikme zammı ödemesi ile de sonuçlanıyor.

E-devlet üzerinden GSS borç sorgulama işlemi ile sağlık hizmetlerinden yararlanamama, gecikme zammı ile karşılaşma vb. her türlü riske karşı hem kendinizi hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri koruyabilirsiniz.

Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS Nedir?

TC sınırlarında yaşayan tüm vatandaşların yani SGK’ya bağlı SSK, Emekli Sandığı ve Bağkurlu kişilerin yanı sıra işsiz kişilerin, düzenli geliri olmayanların, ev hanımlarının ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlayan sigorta türüne GSS ismi veriliyor.

Genel sağlık sigortasına katılan kişiler, işsiz olsalar dahi aylık belirli bir sigorta primi ödedikleri takdirde devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

GSS, hastalık, engellilik, iş kazası, meslek hastalığı, iş göremezlik durumlarında kişilerin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlıklarını tekrar geri kazanmalarını amaç ediniyor.

SSK ve Emekli sandığına bağlı olan kişiler,  kendiliğinden bu sisteme dahil edilirken Bağkurlu kişilerin kendi sigortalarını kendileri karşılamaları yani aylık prim ödemeleri yapmaları gerekiyor.

Dul ve yetim aylığı gibi devlet tarafından muhtaç kişilere bağlanan aylıklardan alan kişiler de kendiliğinden GSS’ye tabi oluyorlar.

Yani onların da GSS prim ödemesi yapmalarına gerek kalmıyor.

Bu yazımızda GSS sorgulama işlemine dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de genel sağlık sigortasına tabiyseniz, konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

GSS Borcu Nasıl Silinir? GSS Borcu Silinir Mi?

Genel Sağlık Sigortası Aktif mi Nasıl Öğrenebiliriz?

Size yakın SGK il müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortasından Aile Faydalanır mı?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.