Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu

01.10.2023
21
A+
A-
Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu

Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu ile ailesinden uzak şehirde eğitim gören öğrencilerin ulaşım yönünden desteklenmesi hedeflenmektedir. Ulaşım maliyetlerine son zamanda gelen ani fiyat artışları şehir dışında eğitim alan öğrencileri olumsuz etkilemiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlarla öğrencilerin şehirlerarası ulaşım giderli daha da kolay bir hal almaktadır.

Şehir dışında eğitim gören dar gelirli öğrencilere yönelik yapılan yardım kapsamında 2023 yılında 100 bin öğrenciye yol yardımı yapılması planlanmaktadır. 2023 yılı için 2 defa 750 TL değerinde olan gidiş ve dönüş biletlerinin karşılanması amaçlanmaktadır. Yapılan bu yardım kapsamında her bir öğrenciye 1 yıl içinde 3000 TL yol yardımı yapılması yapılan planlamalar arasındadır.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu
Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu

Devlet Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardımı Veriyor Mu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik yapılan pek çok yardım bulunmaktadır. Doğalgaz yardımı, elektrik yardımı, kırtasiye yardımı ve para yardımı bu yardımlardan bazılarıdır. Devlet tarafından düzenli olarak belirli aralıklarla yapılan bu yardımlar ihtiyaç sahipleri için umut olmaya devam etmektedir.

Üniversite öğrencilerine yönelik yol parası yardımı kapsamında şehir dışında okuyan öğrencilerin ailelerini görebilmeleri için 750 TL olarak gidiş ve dönüş paraları devlet tarafından karşılanmaktadır. Dar gelirli ailelerin öğrencilere ve ailelerine yönelik yapılan bu yardımlar ulaşım desteği konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu Şartları

Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu yapmak isteyenlerin bu kapsamda belirlenen şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Yol yardım parası yardımı için üniversite öğrencilerinde aranan şartlar şunlardır;

 • T.C vatandaşı olmak,
 • Öğrencinin ailesinden uzakta üniversite eğitimi görüyor olması,
 • 25 yaşının altında olmak,
 • Lisans öğrencisi olmak,
 • Ailenin muhtaçlık sınırını altında yaşaması,
 • Başvuru yapacak ailelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım nakdi veya ayni yardım alıyor olması,

25 yaşının altında olan ve ailesinden uzakta eğitim gören kişiler bu yardımdan faydalanabilirler. Açık öğretim öğrencileri ile uzaktan eğitim görenler yapılan bu yardımlardan yararlanamazlar. Şehir dışında eğitim gören üniversite öğrencilerinin ailelerini yanında dönerken gidiş ve dönüş biletleri karşılanan öğrencilere bu sayede ulaşım desteği sağlanmaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının üniversite öğrencilerine yönelik vermiş olduğu yol parası yardımından yararlanmak isteyenler bu yardım için başvuruların nasıl yapıldığını araştırmaktadır. Yol yardımı parası almak isteyen öğrencilerin ilk olarak ikametinin yer aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek buradan başvuru formunu doldurması gerekir.

Ön başvuruların e- devlet üzerinden de yapılabildiği bu yardımlara başvuruyu öğrenciler yapabileceği gibi öğrenci velileri de bu vakıflara giderek çocukları için başvuruda bulunabiliyor. E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyenler e- devlet şifresi ve T. C kimlik numaralarıyla sisteme giriş yaparak başvurularını burada online olarak yapabileceklerdir. Öğrenciler ya da veliler ALO 144 ya da ALO 183 sosyal destek hatlarını arayarak yardım başvurularına dair detaylı bilgi alabileceklerdir.

Öğrencilere Yol Parası Yardımı Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli vatandaşların çocuklarına yönelik yol yardım parası vermektedir. Bu yardımlardan dar gelirli ailelerin şehir dışında üniversitede okuyan çocukları yararlanabileceklerdir. Ailesinden uzak şehirde üniversite eğitimi gören öğrencinin lisans öğrencisi olması ve 25 yaşından büyük olmaması aranan şartlara arasında yer almaktadır.

Gerekli şartları taşıyanlar e-devlet üzerinden ön başvuruda bulunabilecekleri gibi bağlı bulunulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek de başvuru taleplerini iletebilirler. Başvurusu olumlu bulunan öğrencilere en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır. Öğrencilerin başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları oldukça önemlidir.

Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu onaylanan öğrencilerin İBAN hesaplarına Vakıflar aracılığı yol yardım paraları yatırılmaktadır. Yapılan bu yol yardım parası desteğinden açık öğretimde okuyanlar ve uzaktan eğitim alanlar yararlanamayacaklardır.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu Sorgulama

Üniversitede okuyan öğrencilere yönelik yapılan yol parası yardımına başvuruda bulunanlar başvuruları bazı mecralar üzerinden kolay bir şekilde sorgulayabilirler. E- devlet platformuna T.C kimlik numaraları ve e- devlet şifreleriyle girenler başvurularını ilgili alana gerekli aramayı yaparak görüntüleyebilirler.

Telefon üzerinden başvuru durumunu sorgulamak isteyenler ALO 144 veya ALO 183 sosyal destek hatları üzerinden gerekli bilgileri alabilirler. Bunun yanı sıra öğrenciler ya da öğrenci velileri başvurmuş oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebilirler.

Öğrencilere Yol Parası Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden daha önce herhangi bir ayni ya da nakdi yardım almamış olan üniversite öğrencilerinin yol parası yardımı için bazı belgeleri teslim etmeleri gerekir.

 • Hane hakli bireylerinin T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi,
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • İkametgah belgesi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Ev kira sözleşmesi,
 • Hane bireylerinin mal beyanlarının yer aldığı belgeler,
 • Gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi. Bu belgenin SGK’dan alınması gerekmektedir.

Aile bireylerinin yoksul ve muhtaç olmasına neden olabilecek sağlık problemi varsa bunun belgesinin de ek belge olarak sunulması gerekir.

Üniversite Öğrencilerine Yönelik Yol Parası Yardımı Başvuru Formu

Üniversite öğrencilerine yönelik yapılan yol yardım parasından yararlanmak isteyen öğrenciler ya da öğrenci velilerinin başvuru formu doldurmaları gerekir. Başvuru formunda aylık hane gelir gider bilgileri, iletişim bilgileri ve kişisel bilgiler gibi bazı bilgiler yer almaktadır.

Başvuruların geçerli sayılabilmesi için bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir. Başvurusu onaylanan adayların ödemeleri Vakıflar tarafından öğrencilerin İBAN numaralarına yatırılacaktır. Hesaplarına yol para yardımı yatan öğrenciler paralarını diledikleri zaman çekebileceklerdir.

Üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu için talepler ulaşıma gelen son zamlarla daha da artmış durumdadır. Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler gerekli belgelerle birlikte ilgili kurumlar üzerinden başvurularını tamamlayabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilere yol yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Yol yardımı parası almak isteyen öğrencilerin ilk olarak ikametinin yer aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek buradan başvuru formunu doldurması gerekir.

Üniversite öğrencisi yol parası nasıl alınır?

Üniversite öğrencilerine yönelik yol parası yardımı kapsamında şehir dışında okuyan öğrencilerin ailelerini görebilmeleri için 750 TL olarak gidiş ve dönüş paraları devlet tarafından karşılanmaktadır.
Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık