Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları

07.05.2023
1.984
A+
A-
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları

Mali müşavir olma şartları genellikle lise ya da dengi bir okul seviyesinden muhasebeyle ilgili bölüm okuyanlar tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Ancak liseden direkt olarak mali müşavir olmak mümkün değildir. Bunun için ilk olarak lisans seviyesinde bir üniversite eğitimi almak gerekmektedir. Ancak sadece lisans seviyesinde bir mezuniyet belgesi almak da yeterli olmayacaktır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları

Bir üniversitenin iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olduktan sonra mali müşavir olmak için başka aşamalardan da geçmek gerekmektedir. Mali müşavirlik için çıkılan yolculukta lisans mezuniyetinden sonra mali müşavirlik sınavına girilmelidir. Bu sınava girdikten sonra da 3 yıl boyunca yeminli bir mali müşavirin ya da serbest muhasebeci mali müşavirin yanında staj eğitimi görülmelidir. Ancak yüksek lisans mezunlarının bu noktada bir avantajı vardır.

Lisans mezunları için gereken staj süresi 3 yılken yüksek lisans mezunlarının gerekli staj süresi 2 yıldır. Söz konusu sınavdan başarılı olduktan sonra gerçekten güzel bir maaşa sahip olan bu meslekler icra edilebilmektedir. Size bu konuda aşamalardan biri olan sınavlar hakkında bilgi vereceğiz. Gelin konuyu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

İşte serbest muhasebeci mali müşavir olmak için ne yapmak gerekir sorusunun cevabı;

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak serbest muhasebeci mali müşavir olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra gereken şartları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • T.C. vatandaşı olması gerekli
 • İktisat, işletme, maliye, bankacılık, siyasal bilimler, hukuk, kamu yönetimi dallarında lisans eğitimi almak ya da bu alanlarda yüksek lisans eğitimi almak,
 • Mesleğin şeref ve haysiyetine uygun olmayan davranışlarda bulunmamak,
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
 • Kamu haklarından herhangi bir şekilde mahrum bırakılmamış olmak,
 • Herhangi bir disiplin işlemi sonucunda memuriyetten mahrum bırakılmış olmamak gereklidir.

Eğitim konusuna ek olarak, Yükseköğretim kurumundan onaylı yabancı denk bir eğitim fakültesinden mezun olmak da serbest muhasebeci mali müşavir olma şartlarına uygundur.

Bu aşamadan sonra tabii ki de hemen istenen statüye gelinememektedir. Daha önceden de değindiğimiz gibi en az 3 yıl süre boyunca serbest muhasebeci mali müşavir ya da yeminli mali müşavir yanında staj yapılmalıdır. Buna ek olarak da serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavında başarı elde edilmesi gerekmektedir. Doğal olarak da serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatı almış olmak gerekmektedir.

3568 sayılı Yasanın 5. maddesine göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmanın şartları ise;
 • En az 3 yıl boyunca serbest muhasebesi mali müşavir ya da yeminli mali müşavirlerin yanında staj yapmak,
 • Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavında başarılı olmak
 • Kanunda belirlenen şekilde vergi inceleme yetkisini almış, Mesleki yeterlilik sınavından başarı ile geçmiş olanların yeminli mali müşavir sınavına girip başarı göstermeleri gereklidir.
 • Serbest Mali Muhasebeci Müşavir ruhsatını almış olmaları lazım

SMMM olma şartları hakkında yapılan düzenlemeyi Resmi Gazeteden okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı Şartları

Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavı, kısaltılmış adıyla SMMM sınav tarihleri adayların hep merak ettiği tarihler olmuştur. 2023 SMMM sınav tarihleri; 2023/1. Dönem Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı  19-20 Mart 2023 tarihlerinde yapılacaktır. 2023/2. Dönem Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı 16-17 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılacaktır. 2023/3. Dönem Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı 26- 27 Kasım 2023 tarihinde yapılacaktır.

Bunların yanı sıra yapılması planlanan 2.dönem staj giriş başvuruları ise 11 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak. Sınav başvuruları ise TESMER Otomasyon sistemi üzerinden internetten olacak şekilde yapılacak. Başvuru sırasında adaylardan da bir taahhütname istenecek.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nasıl Olunur

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir muhasebecinin yaptığı tüm işlerin yanında işletmelerin muhasebe sistemlerini kurmak ve geliştirmek, finans ve mali mevzuat konularında danışmanlık yapmaktır. Mali tabloları, raporları ve beyannameleri düzenlemesinin yanında, bilirkişilik de yapabilir. Serbest muhasebe mali müşavir olmak için hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler bölümlerinden 4 yıllık eğitimi tamamlamaları gereklidir. Bu bölümlerden mezun olanlar 3 yıllık staj süresinin yanında meslek sınavında başarı göstermeleri yeterlidir.

Mali Müşavir Olmanın Şartları 2023

 • T.C. vatandaşı olmak (yabancı serbest muhasebeci malî müşavirler hakkındaki hüküm saklıdır).
 • Medenî hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis yahut zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak.
 • Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak.
 • Meslek şeref ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak.
mali müşavir olmak için

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olmanın Şartları 2023

 • Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.
 • Staj amacıyla serbest muhasebeci malî müşavir veya yeminli malî müşavir yanında iki yıl çalışmış olmak.
 • Serbest muhasebeci malî müşavirlik sınavını kazanmış olmak.
 • Türkiye genelinde malî denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında 8 yıllık konularda en az 8 yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.
 • Serbest muhasebeci malî müşavirlik ruhsatını almış olmak.

Yeminli Mali Müşavir Olmanın Şartları 2023

 • En az 10 yıl serbest muhasebeci malî müşavirlik yapmış olmak,
 • Yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş olmak,
 • Yeminli malî müşavir ruhsatını almış olmak, Şartları aranır.
 • Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanların, bu yetkiyi aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında öğretim üyeliği veya görevliliği yapmış olanların bu hizmetlerinde geçen süreleri serbest muhasebeci malî müşavirlikte geçmiş süre olarak kabul edilir. Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış ve meslekî yeterlilik sınavını vermiş olanlar ile yukarıda sayılan konularda profesörlük unvanı almış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Maaşları

Çok sık sorulan sorulardan biride Serbest Muhasebeci Mali Müşavir maaşları ne kadar ve ne kadar kazanıyorlar sorusudur. Ortalama olarak bir Mali müşavir 8.000 – 15.000 TL arasında maaş almasına rağmen Serbest Muhasebeci Mali Müşavir maaşı çalışılan yere bağlı olarak 30.000 TL kazar çıkmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olma şartları hakkında bilgi vermeye çalıştık aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Nasıl Devlet Memuru Olunur? Memur Olma Şartları

Kimler Serbest muhasebeci mali müşavir olabilir?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) olmak için Türkiye’de üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri veya Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olmak, yeterli mesleki deneyime sahip olmak ve SMMM sınavını başarılı bir şekilde geçmek gerekmektedir. Ayrıca, bir SMMM stajını tamamlamak ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na kayıt olmak gerekmektedir.

2 yıllık muhasebe mezunu mali müşavir olabilir mi?

Hayır, 2 yıllık muhasebe mezunu bireyler mali müşavir olamazlar. Mali müşavir olabilmek için en az 4 yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun olmak veya yabancı ülkelerde alınan denklik belgesi ile kabul edilmek gerekmektedir. Ayrıca mesleki sınavları başarıyla geçmek de gerekli bir şarttır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık