Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Şartları – E-Devlet Başvuru Formu

04.09.2023
27
A+
A-
Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Şartları – E-Devlet Başvuru Formu

Her aileye 500 TL yardım başvurusu şartları geçim şartlarının son zamanlarda daha da zor bir hale gelmesiyle 2023 yılının en çok araştırılan konularından biri olmaktadır. Sosyal destek programı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 500 TL yardım, ihtiyaç sahibi aileler faydalanabilmektedir.

Tüm dünyada etkisini hızlı bir şekilde gösteren ekonomik sıkıntılar kişilerin maddi olarak zor zamanlar geçirmesine neden olmaktadır. Pandemi dönemi ile başlayan ve sürekli artmaya devam eden fahiş fiyat artışları yardım başvurularında bulunan kişilerin sayısının da doğruda artmasına neden olmaktadır. Devlet bu zorlu şartlarda vatandaşlara desteğini her daim sürdürmektedir.  

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının vermiş olduğu 500 TL yardımdan yararlanabilecek olanların kimler olduğu merak konularından biridir. Buna göre para yardımından;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar,
 • Herhangi düzenli bir gelire sahip olmayanlar,
 • Kirada oturanlar,
 • Yetim ve öksüzler,
 • Çocuklu aileler,
 • Afetzedeler,
 • Eşi vefat eden ve gelire sahip olmayan kadınlar,
 • Herhangi bir mülk ve araca sahip olmamış olanlar,
 • Yetim ve öksüz çocuğu olanlar,
 • % 40 oranından fazla engele sahip olanlar yararlanabileceklerdir.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Şartları

Her aileye 500 TL yardım başvurusunda bulunmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Başvuru şartlarını yerine getirenler 500 TL nakit yardımından yararlanabileceklerdir. Buna göre;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Başvuruda bulunan kişinin ya da hane halkının üzerine kayıtlı herhangi bir araç veya mülkün olmaması,
 • Başvuruda bulunan kişinin toplam hane gelirinin açlık sınırından daha düşük olması,
 • Başvuru yapan kişinin hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaması, aranan şartlar arasındadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından düzenli olarak sosyal yardım alan vatandaşların bu yardımdan yararlanmak için tekrar başvurmalarına gerek olmamaktadır. E-devlet üzerinden 500 TL nakit yardım başvurusunda bulunmak isteyenler e-devlet şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile birlikte sisteme girerek başvuru talebinde bulunabilirler.

E- Devlet Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu

E- devlet sistemi üzerinden yardım başvurusunda bulunmak için yapılması gerekenler oldukça basittir. T.C kimlik numarası ve e- devlet şifresi olan herkes sisteme giriş yaptıktan sonra kolayca başvuru yapabilir. E- devlet şifresi olmayanlar da PTT şubelerine giderek şifre talebinde bulunabilirler.

Her aileye 500 TL yardım başvurusu şartları taşıyan kişilerin e- devlet sistemi üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girmeleri gerekir. Ekrana gelen talimatları sırasıyla yerine getiren ve başvuru formunu dolduran kişiler başvuru işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaklardır.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak devlet tarafından yapılacak olan her aileye 500 TL nakit yardımı başvurusunda bulunmak isteyenler için bazı alternatifler yer almaktadır. Buna göre vatandaşlar ikametgah adreslerine en yakın yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını buradan bizzat gerçekleştirebilirler.

İnternet üzerinden online olarak yardım başvurusunda bulunmak isteyenler ise e- devlet sistemi üzerinden başvurularını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Başvuru esnasında iletişim bilgilerinin doğru girilmesi sürecin devamı için büyük önem arz etmektedir.

Her aileye 500 TL yardım başvuru formu doldurulurken başvuru formunda bazı soruların cevaplanması istenmektedir. Böylelikle başvuruda bulunacak olan kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı araştırılmaktadır.  Bu aşamada başvuru sahiplerinin doğru bilgileri yazmaları büyük önem arz etmektedir.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Açıklanır?

500 TL yardım başvurusunda bulunan kişiler başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmektedir. Yardım başvuru sonuçlarının açıklanma tarihine dair net bir tarih olmayıp başvuru işleminin ardından sonuçların 2 hafta içerisinde açıklanması beklenmektedir. Bunun yanında başvuru yapan kişilerin başvuru esnasında belirtmiş oldukları banka hesabına her ayın 15’inden önce yatırılmaktadır.

Her Aileye 500 TL Yardım Parası Nereye Yatar?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç ailelere yönelik yapılan 500 TL nakit yardımı kişilerin başvuru esnasında belirttikleri banka hesabına yatırılır. Hesaplarına yardım parası yatan vatandaşlar her ayın 15’inden önce paralarını çekebilirler. Yardım paraları ATM’lerden ya da şubelerden çekilebilmektedir.

Yapılan sosyal yardım ödemeleri vatandaşların Vakıfbank ya da PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında banka hesabı bulunmayan kişiler yardım paralarını PTT şubelerinden çekebilirler. Vatandaşlar 500 TL sosyal yardım ödemelerinin yatıp yatmadığını internet bankacılığı aracılığı ile ya da ATM’lerden kontrol ederek öğrenebilirler.

500 TL Yardım Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Her aileye 500 TL yardım başvurusu şartları dahilinde başvurularını yapan kişiler başvurularının takibini telefon üzerinden ya da internet üzerinden yapabilirler. Başvuru takibi e- devlet üzerinden yapılabileceği gibi ALO 144 destek hattı üzerinden de yapılabilmektedir. ALO 144 destek hattı ile başvuru sorgulaması yaparken müşteri temsilcisi T.C kimlik numarası ve isim soy isim gibi bilgileri isteyebilmektedir.

E- devlet üzerinden yapılacak olan yardım başvurularının sorgulanması için sisteme girişin ardından başvuru sorgulama ekranına ‘’ her aileye 500 TL yardım sorgulama ‘’ yazılıp arama yapıldığında başvuru durumu öğrenilebilecektir. Başvurusu onaylanan kişiler ‘’ kabul edildi ‘’sonucu ile karşılaşırlar. Başvurusu onaylanmayan kişiler ise ekranda ‘’ başvurunuz reddedildi ‘’ ibaresiyle karşılaşırlar.

Her aileye 500 TL yardım başvurusu şartları yerine getirenler ayın belirli günlerinde ödemelerini alabileceklerdir. Ödemeler vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının son hanesine göre yapılmaktadır. Buna göre;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesi 0 ile bitenler pazartesi,
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesi 2 ile bitenler salı,
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesi 4 ile bitenler çarşamba,
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesi 6 ile bitenler perşembe,
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesi 8 ile bitenler ödemelerini cuma günü alabileceklerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Her aileye 500 TL yardım başvurusu nereden yapılır?

Türkiye’de her aileye 500 TL yardım başvurusu yapmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Başvurular genellikle e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilir. Ayrıca, yerel belediyeler ve kaymakamlıklar da başvuru süreçleri hakkında bilgi sağlayabilirler.

500 TL yardım başvurusu kimler alabilir?

Türkiye’de 500 TL yardım başvurusu, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından düşük gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere sunulan bir destektir. Başvuruyu alabilen kişiler genellikle gelir durumu, aile büyüklüğü ve diğer kriterlere göre belirlenir. Başvuru şartları ve kimlerin yardım alabileceği hakkında kesin bilgilere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya yerel yetkililerin resmi kaynaklarından ulaşabilirsiniz.
Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu
500 TL Yardım Başvurusu Şartları

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık