Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Veli İzin Dilekçesi (Dilekçe Örneği) Güncel

04.09.2023
1.332
A+
A-
Veli İzin Dilekçesi (Dilekçe Örneği) Güncel

Veli İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?, Öğrencilerin Devamsızlık Günleri Ne kadardır?, Veliler Kaç Gün İzin Dilekçesi Yazabilirler?, Veliler Kaç Gün İzin Dilekçesi Yazabilirler?, Dilekçenin Okula Teslim Zamanı Nedir?, Veli İzin Dilekçesi Örneği, Veli İzin Dilekçesi ile Sınava Girilir Mi?

Veli İzin Dilekçesi; Veliler gerekli durumlarda yakını olan öğrenciler için izin dilekçesi yazabilirler. Bu belgeye ise veli izin dilekçesi denmektedir. Uzun yıllardır veliler gerekli durumlarda bu belgeyi doldurabilmektedir. Günümüz pandemi şartlarında ise bu belgenin önemi daha çok artar oldu. Veliler, virüs salgını süresince velisi olunan öğrencilerin okula gitmesini istemeyebilirler.

Veli İzin Dilekçesi (Dilekçe Örneği)

Öğrencinin kabul edilebilen bir sebepten ötürü izin isteyebilmesi adına, dilekçe uygun bir şekilde doldurulup, imzalanmalıdır. Bu dilekçe ile, öğrenciler mazeretsiz devamsızlık haklarını kullanmamaktadırlar. Öğrenciler veliler tarafından yazılan bu dilekçe sayesinde mazeretli olarak kabul edilip, okuldan izin alabilmektedirler. Öğrencinin devamsızlık hakkından kullanmama ve mazeretli sayılabilmesi için bu belgenin doldurulması zorunludur.

Veli İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Veli izin dilekçesi, yalnızca veliler tarafından yazılmalıdır. Okula beyan eden kişinin de yine veli olması gerekmektedir. Aksi takdirde okul, usulüne uygun hazırlanmayan belgeleri ve beyanları kabul etmeyecektir.

Dilekçe, boş ve temiz bir A4 sayfasına yazılmalıdır. Dilekçe yazılırken kırmızı kalem kullanılmamalıdır. Kırmızı dışında kullanacağınız diğer renkler, siyah veya laciverttir. Kalem türü ise tükenmez veya pilot kalem olmalıdır. Bu gerekleri yerine getirmeyen dilekçeler müdüriyet tarafından kabul edilmemektedir.

Dilekçeye başlarken, A4 sayfasının en üst kısmına velisi olduğunuz okulun adı yazılır. Böylelikle hitap ettiğiniz kurum belirtilmiş olur. Örneğin, velisi olduğunuz okul 19 Mayıs Anadolu Lisesi için; “19 MAYIS ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE” şeklinde belirterek sayfanın en üstüne ortalanıp yazılmalıdır.

Dilekçe uygun kalıplar çerçevesinde, doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Belgelere yazılan her yazı okunaklı olmalıdır ve gerekli yazım kurallarına dikkat edilmelidir. Sizden veli izin dilekçesi için istenen bilgiler şu şekildedir:

  • Öğrenin; sınıfı, numarası, ismi
  • İzinli sayılması talep edilen tarih
  • Mazeret bilgisi
  • Veli isim ve soyisim
  • Dilekçenin yazıldığı tarih
  • Velinin imzası

Öğrencilerin Devamsızlık Günleri Ne kadardır?

Öğrencilerin devamsızlık gün sayısı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bakanlık tarafından mazeretsiz olarak belirlenen devamsızlık hakkı 10 gündür. Öğrenciler mazeret bildirmeden 10 gün boyunca devamsızlık yapabilme haklarına sahiptir., Veli İzin Dilekçesi Örneği Devamsızlık,

Bakanlık, öğrencilere 20 gün de mazeretli devamsızlık hakkı sunmaktadır. Mazeretli devamsızlık, öğrencinin kanıtlanabilir bir belge ile birlikte yaptığı devamsızlığa denmektedir. Bu belgeler arasında hastane raporları ve veli izin dilekçeleri bulunmaktadır. Hastane raporu ve veli izin belgesi bulunan öğrenciler, 20 gün olarak tanımlanan devamsızlık haklarından kullanırlar. Böylelikle öğrencinin okula gitmediği gün, mazeretli devamsızlık olarak gerekli yerlere işlenir.

Veliler Kaç Gün İzin Dilekçesi Yazabilirler?

Belirtildiği gibi mazeretli olarak devamsızlık yapılabilecek gün sayısı 20 gündür. Bu 20 gün, veli izin dilekçesi ile birlikte kullanılabilir. Takip etmeniz gereken husus ise 20 günü geçmemektedir. İzinli olarak tanımlanan günleri, gerekli koşullarda parça parça kullanabilirsiniz.

Dilerseniz hepsini toplu bir şekilde kullanmakta mümkündür. Toplu bir şekilde kullanımlar genellikle doğal afet gibi durumlarda geçerlidir. Okulu haberdar etmeniz şartıyla 20 günü toplu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dilekçenin Okula Teslim Zamanı Nedir?

Herhangi bir sebepten ötürü öğrenci okula gitmediğinde, velinin gün içerisinde okul ile iletişime geçmesi gereklidir. Veli okula; öğrencinin mazeretli bir şekilde, bilgisi dahilinde devamsızlık yaptığını bildirmelidir. Velinin okul ile iletişimi yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir.

Öğrencinin mazeretli izin süresinin dolduğu vakitten itibaren ilgili dilekçenin okula ulaştırılması için verilen süre 5 iş günüdür. Bu demektir ki cumartesi ve pazar günleri bu sürenin kapsamına girmez. Örneğin izinli olunan günler salı ve çarşamba günü ise; izin dilekçesi perşembe, cuma, pazartesi, salı ve çarşamba günü ilgili kuruma beyan edilmelidir.

Veli İzin Dilekçesi Örneği

………………………. LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE,

Velisi olduğum okulunuz 12 ……. sınıfı, ……. ..No.lu öğrencim …………………………………………………………………’yı  2021-2023 Eğitim-Öğretim yılında  11.10.2023 Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitime pandemi nedeniyle göndermeyeceğimi bilgilerinize arz ederim.

Veli tel:                                                                                                         ……./……/2021

Veli adı-soyadı-imza

Veli İzin Dilekçesi Örneği Devamsızlık

DEVAMSIZLIK VELİ İZİN DİLEKÇESİ

ERÜNAL SOSYAL BİLİMLER LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜN

DÖŞEMEALTI/ANTALYA

ÖĞRENCİNİN ADI SOYADI                      :

SINIFI VE ŞUBESİ                           :

OKUL NO                                         :

İZİN İSTEĞİ SEBEBİ                      :

İZİNİN SÜRESİ                                :  Yarım Gün (      )      Tam Gün       (      )       Gün Sayısı   (       )

İZİN TARİHİ                                    : ………/………../202… – ………./…..……/202….’e kadar

Yukarıda bilgileri ve mazeret nedeni yazılı velisi olduğum öğrencimin izinli sayılmasını istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

……../ ………/ 202..

Velinin Adı Soyadı :………………………………

 İmza:………………………………………..

ADRES                                              :

……………………………………………….

……………………………………………….

Cep Tel: …………………………………

Ev / İş Tel: ………………………………

Veli İzin Dilekçesi ile Sınava Girilir Mi?

Bir çok öğrencinin merak ettiği konulardan biri olan veli izin dilekçesi ile sınava girilir mi sorusudur. Normalde sınava girmeyen kişiler mutlaka rapor almaları yada büyük bir mazereti olması gerekir. Bazı durumlarda öğretmen veli izin dilekçesini kabul ederken bazı öğretmenler ise veli izin dilekçesinin yanında telefon ederek izin dilekçesini onaylamasını sağlamaktadır.

Yeni Mezun Öğrencinin Sağlıktan Yararlanma Süresi

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

İzin dilekçe örneği nasıl yazılır?

Aşağıdaki örnek izin dilekçesi, kısa ve öz bir şekilde yazılmıştır:
Sayın [İşverenin Adı/Soyadı],
Bu yazımda, [Başlangıç Tarihi] tarihinden itibaren [Izin Süresi] gün izin talep etmek istediğimi bildirmek istiyorum. Bu süre boyunca, işimi tamamlamak için gerekli tüm önlemleri almış bulunmaktayım.
Saygılarımla, [Adınız Soyadınız]

Veli devamsızlık izin dilekçesi kaç gün?

Veli devamsızlık izin dilekçesi süresi genellikle 3 gün olarak talep edilir. Ancak, bazı durumlarda okul yönetimi bu süreyi değiştirebilir veya ek belgeler talep edebilir.
Veli İzin Dilekçesi (Dilekçe Örneği)
Veli İzin Dilekçesi (Dilekçe Örneği)

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık