Yardım Başvurusu

İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır? İstanbul’da yaşayan vatandaşların maddi olarak yeterli imkana sahip olamaması halinde İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından farklı yardımlar sunulmakta, maddi güçlüklerini ispat ederek yardım almak isteyen İstanbullular için İBB yardım çeki konusu merak edilen bir gündem halini almaktadır.

Pek çok kişinin temel ihtiyaçlarını kendi istediği şekilde karşılamasına yardımcı olan İBB yardım çeki başvurusu hakkında tüm merak edilen detaylarsa içeriğimizde yer almaktadır.  İşte İBB yardım çeki başvurusu ve İBB yardım sorgulama hakkında detaylı bilgi…

İBB Yardım Çeki Nedir?

Her belediyenin olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de muhtaç durumdaki vatandaşlar için sunduğu pek çok yardım kaynağı bulunmakta, Sosyal Hizmetler birimi aracılığıyla ulaştırılan bu yardımlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi de son derece yoğun bir çalışma göstermektedir.

İBB’nin maddi imkansızlıklar ve yetersizlikler yaşayan kişilere ihtiyaçlarını alabilmesi için sunduğu avantajlı yardım imkanlarından biri olan İBB yardım çeki ise Sosyal Destek İstanbul kart adıyla da bilinmektedir.

İBB Yardım Çeki Ne Kadar?

Onay alması halinde kişilere market alışverişlerini nakit olarak gerçekleştirme imkanı sunan İBB yardım çeki ücreti ailelerin durumuna göre değişmekte, verilen çeklerin yalnızca market alışverişlerinde geçerli olduğu da unutulmamalıdır. Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en kolay bulunabilen market zincirlerinde geçerli olmasıyla alışverişi konforlu hale getiren bu çekler, 50 TL, 100 TL ve 150 TL gibi farklı miktarlarda olmaktadır.

Migros, Şok, Onur Market gibi market zincirlerinde kullanılan bu çekler, ilk defa yardım başvurusunda bulunarak onay alan vatandaşlara sabit olarak 200 TL şeklinde verilmektedir. Daha sonraki aylarda yapılan yardımlar ise kişinin durumuna göre bahsedilen 3 farklı miktarda verilebilmektedir.

İBB Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İBB Kart Limiti Ne Kadar

İBB Sosyal Yardım Kart Nasıl Alınır? Ne Zaman Yüklenecek

İBB Yardım Çeki Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB tarafından Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunan muhtaç durumdaki aileler için nakit alışveriş imkanı sağlayan bir sistem olan İBB yardım çekini, sosyal yardım kartı, göç yardımı ve eğitim yardımı gibi farklı kategorilerde verildiğini eklemek faydalı olacaktır. İBB yardım çeki başvurusu yapmak isteyenlerin direkt olarak iletişim birimine başvurmak için Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece olarak farklı semt seçenekleri bulunmakta, ayrıca isteyenler bu Sosyal Yardım Noktaları haricinde 444 00 93 telefon numarasından da yetkililere erişim sağlayabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yapılan yardım başvurularını değerlendirdikten sonra uygun gördüğü kişilere nakdi yardım iletmekte, böylece kişinin kendi ihtiyaçlarını kendi isteği doğrultusunda karşılaması sağlanmaktadır. Başvuruların netlik kazanarak olumlu ya da olumsuz sonuçlanması değerlendirmeyi gerçekleştiren birimlerin yoğunluğuna bağlı olarak değişmekte, bu süre ortalama 6 ay olmakta, başvuruların olumlu sonuçlanmasıyla birlikteyse yardımın alınma süresi maksimum 3 gün olmaktadır.

İBB Yardım Çeki Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB yardım çeki başvuru sorgulama içinse yine başvuru için kullanılabilen 444 00 93 numaralı hattı aramak veya e-Devlet yardım başvuru sonucu sorgulama ekranlarına bakmak yeterli olmaktadır. Ayrıca online olarak sorgulama gerçekleştirmek isteyenler için sunulan bir diğer alternatif de İBB resmi web sitesi üzerinden başvuru sonucuyla ilgili sekmeye girerek kontrolleri sağlamaktır.

İBB Yardım Çeki Haricindeki İBB Yardımları Nelerdir?

Başvurulması ve onaylanması halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı desteği kapsamında kişilere ne miktarda bir nakdi yardımda bulunulacağı tamamen ailenin durumuna göre değişkenlik göstermekte, bu durumda Belediyenin farklı yardım kalemleri hakkında bilgi edinmek doğru olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu gibi alt başlıklarda değerlendirilen yardım kategorileri şu şekildedir:

  • Sosyal Yardım Kartı / İstanbul Kart
  • Nakdi yardım çeki
  • Göç yardımı
  • Eğitim yardımı
  • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü eşya yardımı

Kişilerin markette harcayabileceği nakdi yardım çeklerinin haricinde giysi, gündelik tüketim ürünü gibi ihtiyaçlarında ilgili birimlere başvurarak kendi klasmanında farklı yardımlar alması mümkün olabilmektedir.

Sizlere bu yazımızda İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

2 Yorum

  1. evim kira durumum yokserbest meslek yeşilkartliyiz3cocuk var zor geçiniyoruzAllahrizasi için yardim edin lütfen5372357167

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu