Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

İBB Yardım Başvuru ve Sorgulama

10.05.2023
1.411
A+
A-
İBB Yardım Başvuru ve Sorgulama

İBB Yardım Başvuru ve Sorgulama; Yardım başvurularında ve dağıtımlarında öncelikli sırada yer alan kurumlar belediyelerdir. Özellikle bu belediyelerden biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında canla başla çalışmaya devam etmektedir.

İBB yardım başvuru ve sorgulama işlemlerini, ihtiyacı olan kişi ve ailelerin yönlendirmeleriyle kolayca gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, salgın sürecinde İstanbul halkına yardımcı olmak ve birlik beraberliği arttırmak için çeşitli fikirler üretilmiştir. Bu fikirlerden en kapsamlı olanı; İstanbul’un birçok yerinde yaşayan ve yardıma ihtiyacı olan kişiler için yardım kampanyasıdır. Yardım kampanyası doğrultusunda;

 • Erzak yardımları,
 • Kira yardımları,
 • Nakdi ve ayni yardımlar,
 • Eğitim yardımı,
 • İlaç yardımı,
 • İş bulma hizmetleri,
 • Tedavi ihtiyaçlarının karşılanması gibi çeşitli sosyal ve maddi yardımlar yapılmaktadır.

Yardıma ihtiyaç duyan, asgari ücretin altında gelir sahibi olanlar, herhangi bir geliri bulunmayanlar; İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na giderek başvuru yapmışlardır. Yapılan başvuru sırasında, doldurdukları formlar sonucunda kişiler değerlendirmeye tabii tutulmuştur.  Yardım almak için uygun kriterlere sahipseler, İBB tarafından ihtiyaçları karşılanmıştır. Yalnızca müracaat eden ailelerin talepleri doğrultusunda, başvuru ağının geçerli olması kararlaştırılmıştır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kalan Bakiye Sorgulama

İBB Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu ve mayıs ayına kadar sürdürülebilmiş olan yardım başvuruları;

 • Edirnekapı Sosyal Yardım Birimi
 • Üsküdar’da bulunan Selimiye İletişim noktasına
 • Büyükçekmece’deki İletişim noktasına yapılmıştır.

Ayrıca 444 00 93 numaralı telefon hattını arayarak da yardım talebinde bulunulabilmektedir.

Başvuru işlemi gerçekleştirildikten sonra, belediye ekipleri evleri ziyaret ederek gözlem yapmaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda, yardıma ihtiyacı olan aileler tespit edilerek ve ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapılmıştır. Başvuru uygulamaları güncel olarak incelendiğinde; yalnızca Askıda Faturası için kabul edilmektedir. https://sosinc.ibb.gov.tr/ linkine tıkayarak, İBB yardım başvuru ve sorgulama hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İBB Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB yardım başvuru ve sorgulama yapmak için İBB portal üzerinden sorgulama sayfasına erişim sağlamanız gerekmektedir:

 1. https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query bağlantısı üzerinden sorgulama sayfasına geçin.
 2. Başvuru No yazan alana başvuru numaranızı doğru bir şekilde yazınız.
 3. Güvenlik Numarası yaza alana ilgili bilgiyi yazınız.
 4. Başvuruyu Sorgula butonuna tıklayarak, başvurunuz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardımı Nasıl Alınır?

Salgın ve afet sürecinde ekonomik faaliyetlerin oldukça azalmış olması, İstanbul halkını da olumsuz etkilemiştir. Bu süreçte İBB, İstanbul’da yaşayan insanların ekonomik anlamda refahını sağlamak için, birçok alanda yardımlar yapmaktadır. Fakat bu yardımlar belirli özellikler doğrultusunda yapılmaktadır. Bu kriterler sırasıyla aşağıda verilmiştir;

 • İş olanağı ve maddi geliri bulunmayan kişi veya aileler,
 • İşten çıkarılmış ve maddi geliri az olan kişiler,
 • Sağlık alanında ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler,
 • Eğitim alanında yeterli olanakları bulunmayan kişiler,
 • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken aileler,
 • Konaklama alanında maddi zorluk yaşayan kişiler.

İBB’nin Sağlık Çalışanlarına Sağladığı Hizmetler

İBB Pandemi sürecinde, sağlık çalışanlarımıza destek olmak için, ücretsiz olarak ulaşım hizmetleri sağlamaktadır. Covid-19 döneminde, canlarını tehlikeye atarak, fedakârlık yapan sağlık çalışanları için geçerli olan bu uygulamanın süresi, 30 Haziran tarihine kadar uzatılmıştır. Sağlık çalışanlarının hizmet ettikleri sağlık kuruluşlarına, ücretsiz olarak ve konforlu bir şekilde ulaşımları sağlanmaktadır. Ulaşım sürecinde Covid-19 kurallarına uyulmakta, ulaşımın gerçekleştiği araçlar düzenli olarak, İBB çalışanları tarafından dezenfekte edilmektedir.

İBB Sosyal Destek Kartları Nedir?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin Covid-19 sürecinde başlatmış olduğu, yardım kampanyalarından en çok kullanılanı destek kartlarıdır. Yaklaşık olarak 176 bin ailenin yararlandığı destek kartları, kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu doğrultuda İstanbul sınırları içerisinde bulunan, 39 mağaza ile anlaşma yapılmıştır. Bu 39 mağaza zinciri, asgari şartlarda alışveriş yapmaya uygun şirketlerdir.

Yardım ağında bulunan ve kabul görmüş ailelere, destek kartları verilmiştir. Bu destek kartları, 39 tane mağazada alışveriş yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Sosyal Destek İstanbulkart kupon yerine geçerek, ailelerin temel gıda alışverişlerini yapmalarına yardımcı olmaktadır. 1 yıl arayla düzenli olarak yenilenen İstanbulkart projesi, marketlerle ve unlu mamuller satan şirketlerle anlaşmaktadır. İhtiyacı olan aileler bu proje sayesinde, her sene hizmet almaya devam etmektedirler.

İBB Askıda Faturası Nedir?

Covid-19 sürecinde; maddi geliri azalanlar ve işten çıkarılmış İBB vatandaşlarımız için, Askıda Fatura uygulaması adı altında yardımlar yapılmaktadır. Faturasını maddi geliri olmadığı için ödeyemeyen kişilerin faturaları, İBB tarafından ödenmektedir. Askıda ağı projesi sadece başvuru ile düzenlenen bir yardım projesidir. Kişiler Hayırseverlerin ve İBB’nin katkılarıyla yapılan yardımlarla;

 • Elektrik
 • Su
 • Doğalgaz faturalarının ödemeleri düzenli olarak yapılmaktadır.

Uygulama başlatıldığı günden itibaren; birçok ailenin yükü hafifletilmiş, sosyal ve maddi yardımlar yapılmıştır. Askıda Fatura uygulaması sayesinde, ilk 10 günde oluşturulan veriye göre 124 binin üzerinde ailenin doğalgaz ve su faturaları ödenmiştir. Askıdaki fatura tutarları, 15 milyon 685 gibi ciddi bir rakamdan oluşmaktadır. İSKİ ve İGDAŞ abonelerinin, İBB Sosyal Hizmetler Başkanlığı’na yaptıkları başvuru sayesinde, faturaları direkt olarak ödenmektedir.

İBB Halk Ekmek Projesi

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, İstanbul’da bulunan ekmek satış noktalarının yetersizliği üzerinde durarak, yeni satış noktaları oluşturmuştur. Bu açılan yeni ekmek büfeleri sayesinde, İstanbul’un birçok yerinde 350 adet yeni ekmek satış büfesi kurulmuştur. Genellikle büfeler, ekmek satan noktaların bulunmadığı mahallelere açılarak, ihtiyaç sahiplerinin ekmek ihtiyaçları giderilmiştir.

Covid-19 döneminde, sosyal mesafenin önemini sağlamak için, İstanbul Halk Ekmek Mobil uygulaması kurulmuştur. Mobil uygulama sayesinde, özel araçlarla evinize getirilen halk ekmeklerle İstanbul halkının sağlığının korunması amaçlanmıştır. Mobil hizmeti saat 11.00 ile 18.00 arasında vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önderliğinde uygulanan proje, İstanbul halkının hem kaliteli hem de bütçe dostu ekmekler almasını sağlamıştır.

İstanbul halkının bu projeye olan talepleri doğrultusunda, günlük 800-900 bin arasında üretilen ekmek sayısı, 1 milyon 250 bine çıkarılmıştır. Ayrıca satışı gerçekleştirilen halk ekmekler, gramlarına uygun fiyatlarla vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

İBB Kadın Kooperatifleri Nedir?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, kadın kooperatiflerinde çalışan kadınların ürünlerini, satın alarak, İstanbul’da birçok insana yardımcı olmaktadır. Türkiye’nin birçok yerinde yaptıkları el işlerini ve ürünlerini İBB’ye gönderen kadınlar sayesinde yardım ağı genişletilmektedir. Kadınlarımızın kendi gelirlerini kazanmalarına olanak sağlanmaktadır.

Bu sayede hem Kadın kooperatiflerinde, kadının çalışma alanları ve iş gücü desteklenmekte, hem de İstanbul halkının ihtiyaçları karşılanmaktadır. İBB’nin bu alanda kadınlarla yaptığı iş birliği, kadına verilen önemin ve kadın haklarına ne kadar değer verildiğini göstermektedir.

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

İBB nin Depremzedelere Sağladığı Psiko-Sosyal Destek Hattı Numarası nedir?

ALO 153 ya da 0212 449 90 01 numaraları destek sağlamaktadır.

İBB Halk Ekmek de Ramazan Pidesi Kaç TL?

5 TL olarak satışı yapılacaktır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık