Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

10.05.2023
1.697
A+
A-
Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar? Sosyal yardımlar çeşitli adlar altında ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Bu sosyal yardımlar sadece ayni değil nakdi yardımlar olarak da sunulmaktadır.

Ağır engele veya şiddetli bir hastalığa sahip olan, bu yüzden de kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayamayan kişilere bağlanan; kişinin daha rahat bir ortamda ve iyileştirilmiş ev koşullarında yaşayabilmesi adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanan aylığa evde bakım parası ismi veriliyor.

Engelli bireyin bakım giderlerine destek olmak adına bağlanan bu aylığa başvuracak kişilerin ciddi anlamda engelli olmaları ve engel oranlarının en az %50 olması gerekiyor.

Evde bakım yardımı kapsamında engelli bireye hanede bakımını üstlenen kişi tarafından 24 saat bakılması gerekse de kişinin bakımını üstlenen kişinin olmaması halinde bakım görevi, kendisine en yakın adreste ikamet eden akrabasına düşüyor.

Bu durumda kendisine maaş bağlanan akrabanın engelli kişiye günde en az 8 saat bakması gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca evde bakım parasına nasıl başvurulur? 2023 evde bakım parası ne kadar? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, evde bakım parasına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Yaşlılık Maaşı Aylığı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Evde Bakım Parasına Nasıl Başvurulur?

Başvurunun hane halkında engelli kişiye bakan kişi tarafından yapılması gerekiyor.

Bu bağlamda muhtaç engelli bireyin eşi, çocukları, eşinin anne ya da babası, çocuklarının eşleri, annesi ya da babası, annesinin ya da babasının annesi ya da babası, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, torunları, torunlarının eşleri, kardeşlerinin çocukları, kardeşlerinin çocuklarının eşleri, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri, eşinin kardeşinin çocukları evde bakım parasına başvurabiliyor.

Halaları, halalarının eşleri, amcaları, amcalarının eşleri, teyzeleri, teyzelerinin eşleri, teyze çocukları, teyze çocuklarının eşleri, dayıları, dayılarının eşleri, dayılarının çocukları veya eşleri, amca çocukları veya bunların eşleri de bakım parasına başvurabilecek akrabalar arasında yer alıyorlar.

Başvuruların başvuru sahibi tarafından bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne yapılması gerekiyor.

**Başvuru esnasında hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama gelir baz alınıyor.

Kişiye evde bakım maaşı bağlanabilmesi için hane halkı aylık ortalama kişi başı gelirin güncel net asgari ücretin üçte birinden daha az olması gerekiyor.

 Evde Bakım Maaşı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru sahibinin başvuru esnasında birtakım evrakları yanında götürmesi ve yetkili kişiye teslim etmesi gerekiyor.

Gerekli olan belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı( başvuru sahibi ve engelli muhtaç kişiye ait)
  • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan ve kişinin engelli olduğunu gösteren, en az %50 engelli sağlık raporu
  • Bakmakla yükümlü olan kişileri kapsar şekilde kişilerin gelir ve mal durumlarını gösteren yazılı beyan, taahhüt, beyanın içeriğine dair belgeler
  • Sürekli bakıma ihtiyaç duyan, bu yüzden de yatılı özel bakım merkezine yerleştirilmesine devlet tarafından karar verilen 18 yaş üstü, muhtaç ve engelli kişiler için mahkemeden alınması gereken, kişinin koruma altına alınması ve özel bakım merkezine yerleştirilmesi gerektiğini gösteren karar ile kişinin velayet altında değilse kendisine vasi atanması kararı
  • Akıl zayıflığı ya da hastalığı yüzden kendi günlük işlerini göremeyen ve kendine bakamayan 18 yaşını doldurmuş engelli hastalar için kendisine sürekli bakılması gerektiğini ifade eden, başkalarıyla birlikte yaşadığı takdirde başkaları için hayati tehlike arz ettiğini gösteren, bu yüzden de kısıtlanmasının gerekliliğini gösteren mahkeme kararı ile velayet altında değilse kendisine vasi atanması kararı

**Sağlık kurulu raporunun Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü bir hastaneden alınması ve üzerinde en az %50 oranında engelli olduğunun yazılı olması gerekiyor.

Aksi halde alınan diğer raporlar, müdürlük tarafından kabul edilmiyor.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Bağlanır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi başvuru, engelli ve muhtaç kişinin engel oranının en az %50 olduğu, kendisine bakmayı ve ihtiyaçlarını gideremediği hallerde kabul ediliyor.

Yani her engelliye bu maaş bağlanmıyor. Aynı zamanda kişinin kendi hayatını kendi başına idame ettirememesi de gerekiyor.

Kendi beden temizliğini yapamayan, tuvalet, yeme ve içme ihtiyacını tek başına karşılayamayan, kendisine ve çevresine zarar verme ihtimali bulunan, herhangi bir tehlike ile karşılaştığında tehlikeden kaçabilecek akıl sağlığına sahip olmayan, tek başına giyinip, soyunamayan ya da merdiven inip, çıkamayan, tek başına yemek yapamayan, bulaşık ve çamaşır yıkayamayan, alışveriş yapamayan, ev temizleyemeyen kısacası başkasının yardımı olmaksızın yaşayamayan kişiler engelli ve muhtaç kişiler sınıfında yer alıyorlar.

Evde Bakım Parası Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Başvurular, tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edildiği tarihten sonra maksimum 30 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Olumlu sonuçlanan başvuruların yanı sıra olumsuz sonuçlar da engelli bireyin yasal temsilcisine yazılı bir şekilde il müdürlüğü tarafından bildiriliyor.

Olumsuz sonuçlara başvuru sahibi yazılı bildiriden sonra maksimum 30 gün içerisinde başvuru yaptığı il müdürlüğüne olacak şekilde itiraz edebiliyor.

İtiraz halinde tekrar müdürlük tarafından yetkilendirilen mütevelli heyeti, engelli muhtaç kişinin hanesinde keşfe çıkıyor. Teslim edilen belgelerin doğruluğu da tekrar araştırılıyor ve bir kez daha karar veriliyor.

Verilen bu kararın da olumsuz olması halinde başvuru sahibi, bu sonuca tekrar itiraz edemiyor.

UYARI: İkametgah adresinin haber verilmeksizin değiştirilmesi halinde başvuru sahibinin adres değişikliğini maksimum 15 gün içerisinde başvurduğu ve maaş aldığı il müdürlüğüne bildirmesi gerekiyor.

Aynı zamanda haneye dair gelir değişikliklerinin ve engelli kişinin vefat halinin de mutlaka bildirilmesi gerekiyor.

Bildirinin gerçekleşmediği hallerde sorumlulara yönelik olarak müdürlük tarafından yasal ve idari takip başlatılıyor.

Bu durumda başvuran kişi, vefat ve gelir değişikliğinden sonra maaş aldığı süreler için aldığı maaşı yasal faizi ile birlikte geri ödemek zorunda kalıyor.

Evde Bakım Parası Müracaattan Sonra Toplu Alınıyor Mu?

Evde bakım parası yardımı müracaattan sonra toplu ödeme ancak daha önce evde bakım parası alan kişilere yapılmaktadır. Yani adres değişikliği yada şehir değişikliğinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bizzat başvurarak adres değişikliğini bildirdikten sonra kesilen ayları size toplu olarak ödemektedirler.

İl dışı adres değişikliğinde incelemeye gelen heyet tekrar evde bakım yardım parası onayladığında kesilen ödemeler için yapılır. Bakım hizmetleri değerlendirme heyeti kesilen aylıkların ödemesi gerektiği kanaatini getirdiğinde ödeme yapılır. İlk defa evde bakım parası başvurusunda bulunanlarla ise asla toplu ödeme yapılmaz.

2023 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılır?

Başvurusu olumlu sonuçlanan hak sahibi kişilerin hesaplarına her ayın 15’ ile 31’ i arasında aylık maaşları yatırılıyor.

2023 Evde Bakım Aylığı Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle engelli muhtaç kişilere her ay 4.337 TL evde bakım maaşı ödeniyor.

Evde Bakım Parası Hangi Hallerde Kesilir?

Evde bakım parası, adres değişikliği başta olmak üzere bazı hallerde otomatik bir şekilde kesilebiliyor.

Evde bakım parasının kesilme nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Süreli raporu bulunan engelli muhtaç kişiler için rapor süresinin dolması
  • Haber verilmeksizin gerçekleştirilen adres değişiklikleri
  • Haneye dair gelir değişiklikleri( hane halkından birinin sigortalı olarak işe başlaması, aileye miras kalması vb.)
  • Başvuru sahibinin ya da engelli muhtaç kişinin vefat etmesi
  • Hanenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması

**Yukarıdaki hallerden herhangi birinin gerçekleşmesi halinde başvuru sahibine yani engelli kişinin velisine, vasisine ya da ona bakmakla yükümlü olan akrabasına bağlanan evde bakım maaşı kesiliyor.

Aynı zamanda değişikliklerin bildirilmemesinden ötürü kişiler hakkında idari ve yasal takip de başlatılıyor.

2023 Evde Bakım Parası Sorgulama

Başvurunuzun sonuçlanıp, sonuçlanmadığını yani kabul edilip edilmediğini e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla ve hızlıca sorgulayabilmeniz mümkün.

Bu noktada öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini tıklamalı, TC kimlik no ve e-Devlet şifre bilgilerinizle sisteme giriş yapmalısınız.

Henüz e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi temin edebilirsiniz.

Yaşlı ve Engelli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ne Kadar Oldu?

https://www.youtube.com/watch?v=2nlvAFdYGmI

Evde Bakım Parası Ne Zaman Hesaba Yatar?

Genellikle ayın 15 i ve sonrasında hesaba yatırılmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Son Zamla Birlikte Ne Kadar Oldu?

Son zamlarla birlikte 4.337 TL olmuştur.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık