Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Para ve Gıda Yardımı)

10.05.2023
1.439
A+
A-
Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Para ve Gıda Yardımı)

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Konya Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar bunun için neler yapmalı gelin birlikte bakalım. Ülkemizin en kalabalık 7. şehri olan, toplam 31 ilçeden oluşan Konya’da görevde olan büyükşehir belediyesi; pandemi döneminde ve Ramazan ayında muhtaç, yoksul ve dar gelirli ailelere ayni ve nakdi yardımlar yaparak, onlara umut oluyor.

Konya il sınırlarında ikamet eden yetim, muhtaç, dar gelirli ve yoksul kişi ve aileler; Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvurabiliyor, temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yardım alabiliyorlar.

Ramazan ayında binlerce yoksul aileye gıda kolisi dağıtan belediye; para yardımlarında bulunarak da ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor.

Bu yazımızda kısaca Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Konya Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ve yoksul kişilere yönelik olarak yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, sosyal kart yardımı vb.)
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kira yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Engelliler için yapılan sosyal yardımlar
 • Doğal afetlere maruz kalanlara yapılan yardımlar
 • Yoksul aile çocukları için kırtasiye ve tablet yardımları
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardımlarda bulunurken, yardım edeceği kişilerde birtakım kriterler arıyor.

Muhtaçlık kriterine göre ülkemizde herhangi bir geliri olmayan, düzenli sabit bir işte çalışmayan, SGK kaydı bulunmayan kişilere yani muhtaçlara öncelikli olarak yardım ediyor.

Dar gelirli ve yoksul kriterine göre ise ülkemizde hane halkı aylık kişi başı düşen ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişi ve ailelere yani yoksullara yardımcı oluyor.

Muhtaç, dar gelirli ve yoksul kişilerin yanı sıra engellilere, kimsesi olmayan yaşlılara, çalışmayacak durumda olan kronik hastalara, herhangi bir geliri olmayan dul kadınlara da sosyal yardımlarda bulunuyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi; il sınırlarında bulunan aşevlerinde her gün yetim, yoksul, dar gelirli ve muhtaç kişilere sıcak yemek dağıtıyor.

Pandemi döneminde evden çıkamayacak halde olan hastalara ve yaşlılara ise sıcak yemek servisi yaparak, yemeklerini bu vatandaşların evlerine kadar götürüyor.

Kış aylarında da yoksul vatandaşlarını unutmayarak, onların kömür, odun vb. yakacak yani ısınma giderlerini karşılıyor.

Yoksul ailelerin çocuklarını unutmayan Konya Büyükşehir Belediyesi; ilköğretim ya da lise eğitimi gören çocuklara mont, kaban, önlük, okul çantası, bot vb. ihtiyaçlarını alıyor. Aynı zamanda bu çocuklara kırtasiye yardımında da bulunuyor.

Ücretsiz tablet dağıtarak, yoksul aile çocuklarına eğitim desteği sunan belediye; çocukların pandemi döneminde online eğitime katılabilmelerini ve EBA derslerini takip edebilmelerini sağlıyor.

Yoksul ailelerin üniversite kazanan çocukları için de para yardımında bulunabiliyor.

Doğal afetlere maruz kalan ya da ciddi bir kaza sonrasında çalışma yeteneğini kaybeden, maddi açıdan zor duruma düşen hem kendisine hem de ailesine bakmakta zorlanan kişilere de Konya Büyükşehir Belediyesi, ayni ve nakdi yardımlar sunuyor.

Eşinden ya da ailesinden şiddet gören kadınlara sahip çıkan belediye, eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış ve geliri olmayan kadınlara da yardımcı olmayı unutmuyor.

Barınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişiler için kira yardımında bulunan belediye, onların daha sağlıklı ve hijyenik evlerde yaşayabilme hayallerini de gerçeğe dönüştürüyor.

Yoksul ailelere hayırseverler tarafından bağışlanan kıyafet, eşya, mobilya vb. malzemeleri de teslim eden belediye; yoksullara belirli limitlere sahip olan sosyal kartlar dağıtıyor.

200-300-500 TL gibi aylık belirli limitlere sahip olan bu kartlarla yoksul vatandaşlar; BİM, Migros, ŞOK gibi anlaşmalı birtakım mağazalarda alışveriş yapabiliyorlar.

Engelli vatandaşların baston, tekerlekli sandalye, akülü sandalye vb. ihtiyaçlarına da mümkün olduğunca yanıt vermeye çalışan Konya Büyükşehir Belediyesi; muhtaç asker ailelerine, şehit ve gazi ailelerine de destek oluyor.

Pandemi yüzünden işleri düşen, kira ve personel giderlerini karşılamakta zorlanan esnaflara gıda kolisi dağıtan belediyenin yardımlarına işyerini kapatmak zorunda kalan esnafların yanı sıra bu dönemde işsiz kalan Konyalı vatandaşlar da başvurabiliyorlar.

Yeni bebek sahibi olan yoksul aileler için sunduğu ‘yeni doğan bebek yardım paketi’ kapsamında onlara bebek bezi, bebek maması, beşik, battaniye vb. malzemeler armağan ediyor.

Evde Yaşlı Bakım Hizmeti vererek, yaşlı vatandaşlarına da sahip çıkan belediye; yaşlıların sağlık kontrollerini ücretsiz bir şekilde periyodik olarak yapıyor. Aynı zamanda engellilerin ve yaşlıların temizlik, ev bakım onarım vb. ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak adına belediyeye gidebilir, burada sosyal yardım başvuru formunu doldurmak suretiyle ayni ve nakdi yardımlara başvurabilirsiniz.

Alternatif olarak e-Devlet online sosyal yardım başvuru sistemi üzerinden de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Uygulamaya Git butonuna tıklamalısınız.

Yeni açılan sayfada öncelikle sosyal yardımlarına başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmeli, daha sonra da başvuru formunu doldurmalısınız.

Formun hemen altındaki sosyal yardım türleri arasından başvurmak istediğiniz yardımları da seçtikten sonra başvuru formunuzu onaylayıp, göndermelisiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ayni ve nakdi yardım başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek yani başvurunuzu sorgulamak için belediyeye gidebileceğiniz gibi belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden de başvurularınızın son durumunu takip edebilirsiniz.

e-Devlet belediye sosyal yardım başvuru sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sonucu öğrenmek için ayrıca belediyenin resmi sitesinin inceleyebilirsiniz. Konya belediyesi yardım başvuru sonuçları ayrıca cep telefonuna SMS olarak gelecektir. Başvurusu sonucu kayıtlı olan telefona bilgilendirme SMS sonrası kullanılabilir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeye gerçekleştirdiğiniz sosyal yardım başvurularınızı sorgulamak, başvuru için gerekli olan belgeleri ve başvuru şartlarını ve hangi yardımlardan yararlanabileceğinizi öğrenmek adına 444 5 542 Konya Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyenin ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin hem e-Devlet üzerinden hem de belediyeden gerçekleştirdikleri başvurular esnasında mutlaka sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişiye kişisel bilgilerinin yanı sıra maddi durumuna yönelik bazı sorular da yöneltiliyor.

Başvuru sahibinin mesleğine, aylık gelirine, hane halkı kişi sayısına, hane aylık toplam gelirine yönelik bu sorular ile belediye; başvuran kişinin muhtaçlık seviyesini tespit edebilmeyi amaç ediniyor.

Belediye ayni ve nakdi yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru formundaki tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç olarak gösteren yani başvuru formunda yalan bilgiler paylaşan, sosyal yardım başvurusu onaylanan ve bir süreliğine yardım alan kişilerin muhtaç olmadıklarının belediye tarafından tespit edilmesi halinde bu kişiler, cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin belediyeden aldıkları tüm yardımları faiziyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinde Konya’da yaşayan vatandaşlara yardımcı olmak adına sosyal kart uygulamasını faaliyete geçiren belediye; 300-400-500 TL gibi farklı limitlere sahip olan bu kartları yoksul vatandaşlarına dağıtıyor.

Vatandaşlar; belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden sosyal kartlara başvurabiliyorlar.

Belediye tarafından başvuru sahiplerine verilen, BİM, Migros gibi anlaşmalı marketlerde geçerli olan sosyal kartların limiti, hanedeki kişi sayısına ve başvuran kişinin muhtaçlık durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart ailelerin kart hesaplarına yatırılan para yardımı miktarını son düzenleme ile beraber yükseltmiştir. İşsiz kalan, maddi durumu kötüleşen, iş yeri kapanan kişilere verilen sosyal kart tek seferlik verilebileceği gibi maddi durumu kötü ailelere düzenli olarak sosyal kart yardımı verilebilir.

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusunda bulunmak için sizlere ister e-Devlet üzerinden isterseniz belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Konya Belediyesi sosyal yardım kartı nasıl alınır ve kimlere verilir hakkında detaylı bilgi veren Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2023 yazımızı okuyabilirsiniz.

konya belediyesi yardım başvurusu

Konya Sosyal Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi döneminde Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Sosyal Destek Paketi kapsamında esnaflara 1000 TL para yardımında bulunuluyor.

Muhtaç kişilere ise gıda kolisi dağıtılıyor. Aynı zamanda Sosyal Destek paketi kapsamında muhtaçlara sosyal kartlar da dağıtılıyor.

Nisan ayında başlayan 2. faz Sosyal Destek Paketine online olarak, internet üzerinden kısa bir süre önceye kadar başvurulabiliyordu.

Ancak çok sayıda başvuru alınması itibariyle online başvuru alımları sona erdi.

50 Milyon liralık bütçenin ayrıldığı 2.faz sosyal destek paketi kapsamında 10 bin esnafa 1000 TL; 10 bin 500 aileye ise sosyal yardım kartları dağıtıldı.

Pandemi sürecinin ve korona virüsün Konya halkını mağdur etmeye devam etmesi halinde Sosyal destek paketi başvurularının ilerleyen süreçte tekrar halka açılması bekleniyor.

Konya Belediyesi Sosyal Destek Grubu Yardım Başvurusu

Konya Vefa Sosyal Destek Grubu Çalışmalarına Devam Ediyor! Konya’da faaliyetlerine devam eden Vefa Sosyal Destek Grubu gönülleri; ihtiyaç sahibi kişilere ve ailelere ulaşmayı sürdürüyor.

112, 155 ya da 156 hatlarından birini arayan ihtiyaç sahipleri; yardım taleplerini Vefa Sosyal Destek grubuna iletebiliyor.

65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalığı yüzünden evden çıkmaları sakıncalı olanlar ise bu hatları arayıp, grup gönüllülerinden kendileri adına alışveriş yapmalarını rica edebiliyorlar.

Yaşlılar ve kronik hastalar; bankacılık ve kamu kurumlarına dair diğer işlemlerinin gönüllüler tarafından gerçekleştirilmesi için de Sosyal Destek Grubu hatlarını arayabiliyorlar.

65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalar; gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım, ilaç vb. her türlü zaruri ihtiyaçları için sosyal destek hatlarını arayabiliyorlar.

Alışveriş esnasında grup gönülleri tarafından ödenen alışveriş tutarını ise evlerine teslime gelen gönüllülere ödemeleri gerekiyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi; engellilere, yaşlılara, kronik hastalara, doğal afetlere maruz kalanlara, eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlara, muhtaçlara, düzenli ve sabit geliri olmayanlara ve dar gelirlilere her daim yardımcı olmaya devam ediyor.

Belediye; sınırlı bir bütçeye sahip olduğundan yardımlarda bulunurken önceliğini her daim ihtiyaç sahiplerine ve yoksullara veriyor.

Gerek belediyeye giderek, sosyal yardımlara başvuran gerekse e-Devlet üzerinden ön başvuru işlemlerini gerçekleştiren başvuru sahiplerinden birtakım belgeler talep ediyor.

Belediyenin talep ettiği bu belgeler; başvuran kişilerin özel durumlarına göre ve hangi yardımları talep ettiklerine göre değişebiliyor.

Örneğin; bir kaza sonrası çalışamayacak hale gelen kişilerden kazaya dair belge; engellilerden ise engelli olduklarına dair tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alabilecekleri sağlık kurulu raporu isteniyor.

Çocukları için belediyeye eğitim, kırtasiye ve tablet yardımlarına başvuran kişilerin ise çocuklarına dair öğrenci belgelerini belediyeye bizzat teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuran kişilerden SGK’dan almaları gereken maaşlarına dair belge de istenebiliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahibi tarafından teslim edilen tüm belgeleri inceledikten sonra muhtaç olduğuna kanaat getirdiği kişinin evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi başvuru sahibinin başvuru formunda bildirdiği bilgilerin doğruluğunu yerinde inceleme yaparak, araştırmak olan inceleme komisyonu; başvuru sahibinin sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlıyor.

Belediye değerlendirme kurulu, bu raporu ve diğer belgeleri inceleyip, yardım yapıp yapmayacağına dair son kararını veriyor.

Belediye yardımlarından yararlanmaya hak kazanan ve birden çok yardımdan yararlanan kişilerin muhtaçlıklarının ortadan kalkması halinde belediyeye haber vermeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

Muhtaçlıkları sona ermesine rağmen belediye yardımlarından faydalanmaya devam eden kişilerin daha sonra belediye tarafından tespit edilmesi durumunda bu kişilerin yararlandıkları yardımları faiziyle geri ödemeleri talep ediliyor.

Bu yazımızda Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yaşlılık Aylığı Nedir? Koşullar, Hesaplama ve Başvuru

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardım Başvurusu Kapatıldı Ne Anlama Gelir?

Başvurunun sonuçlandığı anlamına gelir.

Erzak Kolisi Yardımı için Nereye Başvurabilirim?

Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Ali çalışır dedi ki:

  Kanser ve kalp hastasıyım hiçbir gelirim ve yardım almak istiyorum

 2. Musa Uğur dedi ki:

  30 Nisan 2018.de ve 12 Temmuz da,aort damarı yırtılması sonucu, rahatsızlık geçirdim. Bu yüzden o günden bu yana çalışamıyorum..%53 engelli raporum var, ama hiçbir gelirim yok. EŞİM çalışıyor ..gereğinin yapılmasını arz ederim..bu güne kadar hiçbir kurum veya kuruluştan herhangi bir şekilde yardım almadım. Müracaat yaptım ama, olmadı

 3. necdetkaya dedi ki:

  yardım500ytl

 4. Selma alıç dedi ki:

  Eşim pandemiden dolayı calismi yor evim kira banada yardım edin

 5. Mehmet AYDOĞAN dedi ki:

  3 tane okula giden öğrencim var öğrenci yardımında bulunmak istiyorum

 6. Nuh kardaş dedi ki:

  Selamün aleyküm BEN MANAVGAT ANTALYA’DAN YAZOYORUM KONYALI BÜYÜKLERİMİN ELLERİNDEN KÜÇÜKLERİMİN GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM KONYA OLARAK YARDIM ELİNİZİ EKSİK ETMEDİNİZ ALLAH BİNLERCE KES RAZI OLSUN SİZLERDEN YANGINDA AMCAM VE YENGEMİ KAYBETTİM BABAM VE BEN AİLEM BU DURUMDAN DOLAYI PERİŞAN HALDEYDİK HALENDE ÖYLEYİZ VE İNANIN SAMAN VE YEM KONUSUNDA ÇOK İHTİYACIM VAR ALLAH RIZASI İÇİN BANA YEM VE SAMAN YARDIMINDA BULUNURSANIZ SEVİNİRİM EV VE TÜM EŞYALARIMIZ YANDI 60 KÜÇÜK BAŞ HAYVANIM VAR YEM VE SAMAN ELİMDEKİ 10 GÜN YETECEK ŞEKİLDE KALDI BİR DEFA BELEDİYEDEN SAMAN ALDIM MANAVGAT BELEDİYE SİNDEN BİR TARIM İLÇEDEN YEM BAŞKA HİÇ BİR YARDIM ALAMADIM BU KONUDA BANA ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLUN MANAVGAT VE ANTALYA BELEDİYESİNDEN HİÇ BİR ŞEY İSTEMİYORUM SİZLERDEN BAŞKA GÜVENECEĞİM KİMSE YOK

 7. Şeyma dedi ki:

  S.a konyada yaşıyorum ev kira 4 çocugum var 3 okuyor onlara beslenme katamıyorum hiç bir şekilde harçlık veremiyorum araç gereçleri eksik okul çantaları yırtık formaları yeterince eski durum el vermiyor burdan yetkililerden yardım bekliyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık