Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Özürlü ve Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir? Neden Kesilir?

10.05.2023
1.052
A+
A-
Özürlü ve Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir? Neden Kesilir?

Özürlü ve Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir? Neden Kesilir? Engelli maaşı alan kişilerin maaşları hangi sebeple kesilir gelin birlikte bakalım. Özürlü maaşı birçok engelli bireyin hakkı olan ve her ay düzenli olarak önceden belirtilen banka hesabına yatırılması suretiyle ulaştırılan bir yardım ödeneğidir. Bugün itibariyle ülkemizde binlerce insan engelli maaşı yardımından faydalanmaktadır.

Bazı istisnai durumlar haricinde her bir engelliye Eğitim ve Araştırma Hastane’lerinden alınan heyet raporu ibrazı ile bağlanan engelli maaşı birtakım durumlar söz konusu olduğunda kesintiye uğrayabilmektedir. Siz de “Özürlü maaşı hangi hallerde kesilir? Neden kesilir?” sorularına yanıt arıyorsanız yazımızın devamını takip edin. Engelli maaşının neden kesilebileceğine ilişkin aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle buluşturacağız.

Özürlü Maaşı Kesilme Sebepleri Nelerdir?

Düzenli olarak alınan engelli maaşının kesilme sebepleri arasında birkaç farklı etken bulunmaktadır. Eğer engelli maaşınız kesildiyse paniğe kapılmadan neden kesilmiş olabileceğini düşünerek bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Özürlü maaşı kesilme sebeplerden bazıları aşağıdaki gibidir:

İkametgah Değişikliği Sebebiyle Kesinti

Özürlü maaşı almaktayken yapılan adres değişiklikleri yardımın kesintiye uğramasına sebebiyet verebilmektedir. “Özürlü maaşı hangi hallerde kesilir?” sorusunun en yaygın cevabı ikametgah değişikliği sebebiyle kesinti olarak başı çekmektedir. Burada değinmemiz gereken en önemli nokta yapılan adres değişikliğinin aynı ilçe içerisinde olup olmadığıdır. Eğer aynı ilçe içerisinde adres değişikliği gerçekleştiriliyor ise bu genellikle engelli maaşınızın kesilmesine sebep olmaz. Bu durumda diğer sebepler üzerinde yoğunlaşmak daha mantıklı bir davranış olacaktır. Aynı ilçe içerisinde yapılan adres değişiklikleri bu tip sıkıntılara genellikle sebebiyet vermez. Fakat farklı ilçeler arasında ikametgah değişikliği yaptıysanız ve ardından engelli maaşınız kesintiye uğradıysa, kesintinin sebebi yüksek ihtimalle yapmış olduğunuz ikametgah değişikliği işlemidir.

Engelli maaşı yatırma ve hak ediş vb. gibi işlemlerle her ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Kurumları ilgilenmektedir. Adres değişikliğinizi maaşı bağlattığınız süreçte ikamet ettiğiniz Sosyal Yardımlaşma Kurumu’nun bulunduğu ilçe sınırlarının dışında bir noktaya yaparsanız maaşınız ivedilikle kesilecektir. Bu kesintiler gerçekleştirilmeden önce genellikle maaşı alan tarafa herhangi bir bilgilendirme ya da tebligat işlemi gerçekleştirilmez. Maaşınız bir anda habersizce kesilebilir.

Eğer maaşınız adres değişikliği sebebiyle kesintiye uğradıysa yapabileceğiniz tek şey yeni taşındığınız ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na giderek yeniden başvuru yapmaktır. Tıpkı ilk başvuruda olduğu gibi gerekli tüm evraklar sizden yeniden istenecektir.

Ölüm Sebebiyle özürlü Maaşı Kesintisi

Özürlü maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda, yardım ödeneği vefatın gerçekleşmesinden takriben birkaç gün içerisinde kesilir. Olası ki, şahsın vefatı resmiyete işlenmemiş ise ya da herhangi bir aksilik sebebiyle maaş yatmaya devam edebilmektedir. Ancak vefat tarihinden sonra alınan tüm maaşlar yüksek bir faiz ile devlete geri ödetilir.

Şahsın vefatından sonra hala engelli maaşı hesaba yatmaya devam ediyorsa bunu bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na giderek ivedilikle bildirmelisiniz. Aksi takdirde büyük bir maddi çıkmazın içine girebilir aynı zamanda ciddi yasal yaptırımlarla da karşılaşabilirsiniz.

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

Engelli maaşı ihtiyaç sahibi kişiye bağlandıktan sonra bile ihtiyaç sahipliği durumu Sosyal Yardımlaşma Kurumları’nın yetkili merciileri tarafından sürekli incelenmektedir. Gerek merkezi gerekse düzenli olarak yapılan sosyal incelemeler sonucunda maaş bağlanan kişinin ihtiyaç sahipliği durumu ortadan kalktıysa maaş kesintiye uğrayabilmektedir.

Örneğin sistemde mal varlıklarınız görünmeye başlarsa Heyet Kararı ile artık muhtaç olunmama sebebiyle maaş kesintisi işlemi hızlıca devreye sokulur. Engelli üzerine alabileceğiniz vergi indirimli araç sebebiyle bile aylığınız kesintiye uğrayabilmektedir. Çünkü engelli üzerine alınan mülk  gerçekleştirilecek olan ilk gelir testinde hanenin geliri olarak görünecektir. Bu tip durumlarda engelli maaşının kesilip kesilmemesi tamamen edindiğiniz aracın rayiç bedel fiyatına bağlıdır.

Engelli maaşı hak edişi hesaplamalarında muhtaçlık sınırı 2023 yılı itibariyle 2.835 TL olarak belirlenmiştir. Hanedeki kişi başına düşen gelir bu sınırı aştığındaysa ihtiyaç sahipliği durumunuz ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle de maaşınız kesintiye uğramaktadır. Sosyal Yardımlaşma Kurumları’nın kullandığı sistemlerde tüm mali varlık bilgilerinize erişilebilmektedir. Kurumlar buna istinaden kesinti yapabilme hakkını elinde saklı tutmaktadırlar.

Bu duruma tek istisna olarak banka hesaplarınızı gösterebilmekteyiz. Sosyal Yardım kurumları banka hesap bilgilerinize ilişkin herhangi bir detaya erişemezler. Bu tip bilgilere erişmek ancak ve ancak mahkeme kararıyla elde edilebilen bir haktır.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engel Maaşı Hangi Şartlarda Kesilir

Engel oranının düşmesi sebebiyle kesinti genellikle çok karşılaşılan bir durumdur. Ancak rapor süreniz bittikten sonra alacağınız yeni raporun niteliğine bağlı olarak karşınıza çıkabilmektedir. Rapor süreniz bittikten sonra yeni rapor alabilmek için ilgili sağlık kuruluşunun heyetine başvurduğunuzda çıkan yeni raporda engel oranı %40’ın altında ise engelli maaşı alma hakkınızı kaybetmiş olacaksınız.

Bu noktada tıpkı Ölüm Sebebiyle Kesinti maddesinde belirttiğimiz gibi, raporunuzdaki bu değişikliği bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na belirtmez ve maaşı almaya devam ederseniz bu durum tespit edildiği anda maaşınız kesilecektir. Üstelik maaşınız kesilmekle kalmayacak rapor yenilendikten sonra aldığınız tüm engelli maaşlarını yüksek bir faiz oranıyla devlete geri ödemek zoruna kalacaksınız. Aynı zamanda uğraşmak zorunda kalacağınız yasal yaptırımlar bir hayli başınızı ağrıtabilecek türden olacaktır.

Engelli Maaşım Neden Kesildi?

Sosyal Güvenlik Kaydı ile İşe Giriş; Engelli maaşı bağlanan birey eğer Sosyal Güvenlik kapsamında çalışmaya başlarsa ve bu bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Yardımlaşma Kurumu tarafından tespit edilirse kişiye ödenen maaş hızlı bir şekilde kesilebilmektedir. Bu şartlar altında eğer SGK’lı işe giriş fark edilmez, maaş alınmaya devam edilirse bir önceki maddedeki ağır yaptırımlar uygulanır.

İşe giriş tarihinden önceki maaş hak edişi hesaplanarak içerideki tüm bakiye engelli bireye aktarılır. Fakat daha sonraki aylarda maaş ödemesi yapılmaz. İşten çıkma durumunda ise engelli maaşını sanki ilk kez bağlatıyormuşçasına tüm işlemler tekrar yapılmak zorunda kalınır. Bağlı bulunduğunuz ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na elinizde bulunan rapor ve diğer gerekli evraklarla yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvurudan sonra gelen değerlendirme süreci maalesef kısaltılamamakta olup tüm aşamaları yeniden atlamanız ve bir süre beklemeniz gerekmektedir. Maalesef ki Sosyal Yardımlaşma Kurumları’nın işten çıkış sonrasında maaşı otomatik olarak yeniden bağlayacak bir sistemi bulunmamaktadır.

Özürlü Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli yakınınız için engelli maaşı alıyorsanız, bu maaş engelli yakınınız 18 yaşına girdiği gün kesilmektedir. Bunun sebebi 5 – 18 yaşları arasında bulunan engelli bireylere bağlanan yardım ödeneğiyle 18 yaş üzeri bireylere bağlanan ödeneğin birbirlerinden çok farklı kategorilerde değerlendiriliyor olmasıdır. Bu bireylere bağlanan maaş miktarı da oldukça farklı seyretmektedir.

Engelli yakınınızın 18 yaşını doldurması sebebiyle engelli maaşınız kesintiye uğradıysa hızlı bir şekilde bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma Kurumu ile görüşerek faydalanabileceğiniz yardım ödenekleri ve yapmanız gereken işlemler konusunda detaylı bilgi almalısınız.

Özürlü Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı?

Özürlü maaşı hangi hallerde kesilir? Neden kesilir? Özürlü maaşı kesildikten sonra tekrar alınır mı? gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey iyi bir araştırma süreci içerisine girmektir. Eğer aylığınız SGK’lı işe giriş ya da ikametgah değişikliği gibi sebeplerden dolayı kesildiyse maaşınızı tekrar bağlatmak için bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na yeniden başvuru yaparak bağlatabilmeniz mümkündür.

Fakat bunun için engelli maaşı alan kişinin SGK’lı işte artık çalışmıyor olması elzemdir. Tekrar gireceğiniz değerlendirme sürecinde gelir testini geçebilir. Buna ek olarak, bahsi geçen diğer tüm koşulları yeniden sağlayabiliyor olursanız engelli maaşını yeniden bağlatabilmeniz mümkündür.

Sizlere bu yazımızda Özürlü ve Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir? Engelli Maaşı Neden Kesilir? sorusuna cevap vermeye çalıştık aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yaşlı ve Engelli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ne Kadar Oldu?

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Engelli Maaşı Alan Bir Kişi Sigortalı İşe Girerse Maaşı Kesilir mi?

Evet.

Engellilere Yardım Parası En Az Ne Kadar Verilmektedir?

1.595 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık