Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

10.05.2023
34
A+
A-
E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Engelli Kimlik Kartı nedir, Engelli Kimlik Kartı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir, E-Devlet Engelli Kimlik Kartı sorgulama nasıl yapılır, Engelli Kimlik Kartı nereden alınır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu
E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli bireyler, yaşamlarının pek çok alanında farklı zorluklarla karşılaşmaktadır. Ülkemizde de doğuştan ya da sonradan engel sahibi olan birçok kişi bulunmaktadır.

Hayatlarının her aşamasında engellerle karşılaşan engelli bireyler için yaşamı kolaylaştırmanın yolları aslında oldukça basittir. Üstelik onların yaşamlarını kolaylaştırırken aslında kendi yaşamlarımızı da kolaylaştırmaktayız. Sonuçta her birey birer engelli adayıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarda olduğu gibi engelli bireylere yönelik yardımlarda da çalışmalarını yürütmektedir. Özellikle bu noktada engelli kimlik kartı hizmeti ile pek çok engelli bireyin hayatlarına dokunmaktadır.

Ülkemizde teknoloji ile birlikte artık verilen hizmetler ve yapılan sosyal yardımlar internet üzerinden başvuru almaktadır. Devlet de bu noktada e-Devlet sistemi ile birçok hizmeti vatandaşın ayağına getirmiştir. e-Devlet sistemi ile yapılan sosyal yardımlara başvurabileceğiniz gibi başvuru durumlarınızın takibini de yapabilirsiniz.

Engelli kimlik kartı için e-Devlet üzerinden kolaylıkla başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu linkini kullanabilirsiniz.

e-Devlet sistemi kolayca kullanabileceğiniz bir sistemdir. Yapmanız gereken sadece kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmaktır. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra almak istediğiniz yardımı arama yerine yazarak ilerleyebilirsiniz. Başvuru talebinizi oluştururken sizden birtakım bilgiler istenmektedir. Başvuru talebinizin doğru değerlendirilebilmesi için istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız önemlidir.

Engelli kimlik kartı için e-Devlet sistemi üzerinden ön başvuru yaparak randevu talebi oluşturursunuz. Başvuru için istenen belgeler ile birlikte bakanlığa bizzat giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Nedir Nasıl Alınır?

Engelli olmak, zor olan yaşam mücadelesi içerisinde bir de insanların koyduğu engellerle baş edebilme sanatına sahip olabilmek demektir. Aslında hem zor hem de bir o kadar kolay bir yolculuktur bu…

Her birey birer engelli adayı olduğunu unutmayarak yaşarsa ve çevresini de buna göre dizayn ederse aslında pek de bir sorun kalmamış olacaktır. İnsanlar, engelleri kaldırmak için ya da en aza indirmek için çalışmış olacak ve hayat daha bir yaşanır hale gelecektir. Peki bu noktada engelli kimlik kartı engelli bireyler için ne demek, gelin birlikte bakalım…

Engelli kimlik kartı, devletin engelli bireylere verdiği bir haktır. Bu kart ile birlikte engel sahibi birey bazı dezavantajlı durumlardan korunmaya çalışılmıştır. Engelli kimlik kartı bir ayrıcalık olarak görünse de aslında kişinin hak ettiği bir hakkı kişiye teslim etmek demektir.

Engelli bireyler, devletin vermiş olduğu bu kartlar ile farklı imkanlardan ücretsiz ya da indirimli şekilde yararlanabilme hakkı elde etmiş olurlar. Böylece yaşamda ben de varım diyebilmekte ve temsil edilebilmektedirler. Yaşamın her alanında engelli bireylere yer vermeye çalışan devlet, birçok çalışma yapmakta ve her geçen gün bu konuda yeniliklere imza atmaktadır.

Ayrıca devletin verdiği engelli maaşı hakkında da bilgi alabilmek için sitemizde mevcut olan konulara göz atabilirsiniz.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusunda bulunan vatandaşlar istenen belgeleri de teslim ettikten sonra başvuru durumlarını ifade edeceğimiz şekilde sorgulayabilirler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ALO 144 ya da ALO 183 numaralı hatları aracılığı ile ister almak istediğiniz sosyal yardımı isterseniz de engelli kimlik kartı başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet sistemi ile de başvuru durumunuz hakkında sorgulama yapabilmeniz mümkündür.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak adına çeşitli yardımlar ve projelerle çalışmalarına devam etmektedir. Engelli kartı da bakanlık tarafından sağlanan yardımlardan biridir diyebiliriz.

Engelli kimlik kartı ile kişiler bazı ulaşımlardan bedava bazı ulaşımlardan ise indirimli şekilde yararlanabilmektedir. Ayrıca farklı etkinliklerden de indirimli şekilde yararlanma hakkı elde eden engelli bireyler, sosyal ve ekonomik anlamda desteklenmiş olurlar.

Devletin sağlamış olduğu kart imkanı ile engelli bireylerin yaşamlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Kartın yaşam içerisinde sağlamış olduğu imkanlara baktığımızda engelli bireyler, kültürel aktivitelerde ücretsiz ya da indirimli haklar elde edebilmektedirler. Ulaşımda kolaylıklar sağlayan engelli kartı ile kişiler eğitim hizmetlerinde de ücretsiz ya da indirimli imkana sahiptirler.

Arabaları olan engelli bireyler için ücretsiz park yerleri mevcut olmakla birlikte engelli araç muayenelerinde indirim sağlayan yerler de söz konusudur.

Engelli kimlik kartına başvuruda bulunan ve istenen belgeleri ibraz eden kişiler, yapılan inceleme sonrası kart alabilme hakkını elde ederlerse çeşitli indirim ve ayrıcalıklardan faydalanabileceklerdir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Kimlere Veriliyor?

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartına başvuru talebinde bulunan bireyler istenen belgeleri ibraz etmek ve teslim etmekle yükümlüdürler. Öncelikle ön başvuru için e-Devlet sisteminden başvuru taleplerini oluşturmaları gerekmektedir.

Engelli kimlik kartı başvurusunda bulunabilmek için kişinin yani engel sahibinin en az %40 engel derecesine sahip olması yani engelli raporuna sahip olması gerekmektedir. Bu durumu sağlık kuruluşu ile onaylaması gereken birey reşit değilse veli ya da vasisi yoluyla işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Engelli kimlik kartı için bakanlığın ilgili müdürlüğüne giderek istenen belgeleri yani kimlik belgesi, sağlık raporu, vesikalık fotoğraf gibi belgeleri teslim etmek gerekmektedir. Böylece engelli kimlik kartına başvuru sürecini tamamlamış olan birey, durumun incelenmesi ve sürecin sonuçlanmasını bekleyecektir.

Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Kimlik Kartı Nerelerden Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan engelli kimlik kartı için ilgili bakanlığa bağlı müdürlüklere giderek ya da e-Devlet sistemini kullanarak başvuruda bulunmak mümkündür.

Başvuru esnasında birtakım şartları sağlıyor olmak gerekmekte ve ayrıca istenen belgeleri de ibraz etmek istenmektedir. Verilen bilgiler ve teslim edilen belgeler, ilgili kişiler tarafından incelendikten sonra başvuru talebi cevaplandırılmaktadır.

Engelli kimlik kartı başvuru talebi olumlu cevaplanan kişilerin adreslerine bir hafta içerisinde kartları teslim edilmektedir. Amaç bu kart sayesinde kişinin yaşam şartlarını kolaylaştırmak ve bazı haklar sağlayarak kişinin kendisini eksik görmesini engellemektir. Çünkü eksik olan aslında kişinin kendisi değil yaşamdaki şartların eksikliğidir.

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Engelli kimlik kartı başvurusunda bulunan kişilerden dilekçe yazmaları istenmemektedir. Kişilerden sadece başvuru formunu doldurmaları ve istenen belgeleri tamamlayarak teslim etmeleri istenmektedir.

Engelli kimlik kartı başvuru sürecini e-Devlet sistemi ile takip edebileceğiniz gibi kimlik kartı başvuru randevunuzu da sistem üzerinden alabilmektesiniz. Böylece ilgili müdürlüğe giderek istenen belgeleri teslim edebilir ve sürecin sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz.

Engelli kimlik kartı başvuru sürecinde başvuru formunda istenen bilgileri doğru doldurmak başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için son derece önemlidir. Çünkü istenen bilgiler, belgeler ile ibraz edilmesi istenen bilgilerden oluşmaktadır.

E-devlet engelli kimlik kartı nasıl alınır?

E-devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
E-devlet sistesine giriş yapın.
Arama kutusuna “Engelli Kimlik Kartı” yazın.
Çıkan sonuçlar arasından “Engelli Kimlik Kartı Başvurusu” seçeneğini tıklayın.
Açılan sayfada istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun.
Başvurunuzu onaylayın ve gönderin.

Internetten engelli kimlik kartı nasıl alınır?

Internet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesine erişin.
Ana sayfada yer alan “E-Devlet Kapısı” veya “Kimlik Kartı Başvurusu” gibi bir seçeneği tıklayın.
E-Devlet sistemine giriş yapın. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden veya mobil imza gibi yöntemlerle temin edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık