Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

10.05.2023
69
A+
A-
Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü yükseköğrenim bursu nedir, Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim bursu nedir, Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu nasıl yapılır? Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu ne zaman gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır
Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ülkemizde sosyal yardımlar yapan kurumlardan biridir. 2023 yılında da çalışmalarına devam eden kurum, ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmıştır.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu yardımlar kuru gıda yardımından tutun da eğitim yardımına kadar çeşitlilik göstermektedir. Yapılan yardımlardan biri de burs yardımıdır. Eğitimine devam etmekte maddi anlamda zorlanan ya da eğitimine ara vermek zorunda kalan öğrenciler için umut olan kurum, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs yardımında bulunarak onları desteklemektedir.

İlköğretim, ortaöğretim, lise ya da üniversite öğrencileri Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burstan yararlanabilirler. Yoksul ailelerin çocukları özellikle bu burslar sayesinde eğitimlerine devam edebilmekte ve eğitim giderlerini karşılayabilmektedir.

İhtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız olarak verilen burs yardımı ile eğitim giderlerini karşılayabilen öğrenciler bu sayede ailelerinin sırtındaki yükü bir nebze de olsa hafifletebilmektedir.

Muhtaçlık sınırı altında yaşayan, anne veya babasını kaybetmiş çocuklar burslarda öncelik tanınan guruba girmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Alma Şartları

Ülkemizde birçok kurum ve kuruluş eğitime destek vermektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü de yaptığı sosyal yardımlarla anıldığı gibi öğrencilere sağladığı burs yardımı ile de anılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, muhtaç durumda olan dar gelirli ailelerin çocuklarına destek olmak adına burs vermekte ve hiçbir karşılık almamaktadır. Burs yardımı çalışmalarını her yıl olduğu gibi 2023 yılında da sürdüren kurum bu sayede birçok öğrencinin hayatına dokunmuştur.

İlköğretim, ortaöğretim, lise ya da üniversite fark etmeksizin öğrencilere burs verilmekte ve eğitimlerine destek olunmaktadır. Özellikle muhtaçlık belgesi yani fakirlik belgesine sahip ailelerin çocukları için son derece önem arz eden burs yardımı, karşılıksız olarak yapılan bir yardımdır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen burs yardımına ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları başvurabiliyorken özel okul, açık öğretim ya da mesleki açık öğretim okullarında okuyan öğrenciler başvuruda bulunamamaktadır. Ayrıca başka kurum ya da kuruluşlardan burs ya da eğitim adına yardım alan kişiler de burs yardımından yararlanamazlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler her yıl yayınlanan başvuru tarihlerini takip etmelidirler. Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi aracılığıyla burs başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Burs yardımı başvurusunda bulunacak olan öğrenciler, VGM resmi internet sayfası üzerinden başvuru taleplerini oluşturabilmektedir.

TEV Bursu Nasıl Alınır? Başvurusu Ne Zaman?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Kimlere Verir?

İhtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız olarak burs yardımı sağlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu hizmetine 2012 yılından beri devam etmektedir.

Başvuru talebi onaylanan öğrenciler eğitim dönemleri boyunca karşılıksız burs yardımı alabilmektedir. Eğer öğrenci KYK dan geri ödemeli burs alıyorsa VGM bursundan yararlanamıyor. Ortalama 8 ay boyunca burs yardımı alacak olan öğrenci böylelikle eğitim giderlerini karşılayabilecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim bursu, ilkokul, ortaokul ya da liseye giden öğrencilere verilmektedir. Başvuru talebinde bulunan ve başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenci 9 ay boyunca yani her eğitim döneminde burs yardımından faydalanabilmektedir.

Sadece ülkemizin vatandaşı olan öğrencilere değil yabancı uyruklu öğrencilere de burs imkanı sağlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, eğitim dönemleri boyunca burs hizmeti vermektedir.

Farklı herhangi bir kurumdan burs alan öğrenciler ile yüksek lisans, doktora öğrencileri bu burs imkanından yararlanamamaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs yardımından kısaca bahsettik. Peki burs başvurusu nasıl yapılır, gelin birlikte bakalım…

KYK Bursu Ne Zaman Yatar? Hangi Ay? Hangi Bankaya Yatar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuru Yöntemi

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler öncelikle kurumun resmi internet sayfasından burs başvuru tarihlerini takip etmelidirler. Her yıl, eğitim dönemi başlangıcında tarihler sitede yayınlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu site üzerinden gerçekleştirilmekte ve öğrenciler için sitede başvuru formu bulunmaktadır. Öğrenciler başvuru formunda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır.

Bu eğitim öğretim yılı için yani 2021-2023 yılı başvurusu için tarihlere bakmak isterseniz; https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2023-2023-egitim-yili-burs-basvurulari linkini kullanabilirsiniz. Böylece belirtilen tarihler arasında başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Ne Zaman?

Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sayfasında yayınlanan tarih bilgisi;

İlkokul, ortaokul ve lise bursu için 15-30 Ekim 2023, Yükseköğrenim bursu için ise 01-15 Kasım 2023 tarihleri verilmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sayfasında yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu için ise;

01-15 Kasım 2023 tarihi, başvuru tarihi olarak açıklanmıştır.

Ayrıca internet üzerinden belediye ve kaymakamlık burs başvurularını da takip edebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuru Sonucu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına verilen burs yardımı için başvuruda bulunan öğrenciler, başvurularını sistem üzerinden sorgulayabilecektir. Yani Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasından hem başvurunuzu yapabilir hem de başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Başvuru talebinde bulunan öğrenciler www.vgm.com.tr adresi üzerinden başvuru durumlarını sorgulayabilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Zaman Açıklanır?

Burs başvurunda bulunan ve başvurusu onay alan öğrenciler, genelde belirtilen son burs başvuru tarihinden sonraki ayda açıklanmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrenciler kısa bir süre içerisinde belirlenerek, öğrencilere burs ödemeleri eğitim dönemlerinde ödenmeye başlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Burs Alabilecekler?

Burs yardımından öncelikle anne ya da babası olmayan ve muhtaç ailelerin çocukları yararlanmaktadır diyebiliriz. Yetim ya da öksüz olmayan kişilerde ise muhtaçlık sınırının altında yaşama durumuna bakılmaktadır.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazanç, asgari ücretin 1/3 ü altında olan ailelerin çocukları burs yardımından yararlanabilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs yardımından yararlanmak isteyen öğrencide aile durumu, geliri, ailede yaşayan sayısı, muhtaçlık durumu gibi pek çok etkene bakılmaktadır. Çünkü amaç gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişiye bu yardımı sağlamaktır.

İşi olmayan ya da düzenli geliri olmayan ailelerin çocukları, engel sahibi bireylerin çocukları, dul kalmış kişilerin çocukları ya da hastalığı yüzünden çalışamayacak durumda olan ve bu durumu sağlık raporu ile de tescil edilen kişinin çocukları burs yardımı alabilmektedir.

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar ve İş Adamları

Ortaöğrenim burs yardımı 9 ay boyunca verilirken yükseköğrenim bursu ise 8 ay boyunca verilmektedir. Yani eğitim dönemleri boyunca, hak kazanan kişiye burs ödemesi yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burs yardımından yararlanabilmek için belirli koşulları sağlamakla birlikte bazı durumlarda ise bursun kesilmesinin söz konusu olacağı bilinmelidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs yardımı kesilme durumlarından bazıları; öğrencinin öğrencilik durumunun sona ermesi, öğrencinin kaydını dondurması, genel not ortalamasının 2.00 ın altında olması ya da öğrencinin en az bir yarıyıl uzaklaştırma almış olması gibi durumlarda burs yardımı kesilmektedir.

Ayrıca öğrenci herhangi bir suç sebebiyle cezası tescil edilmiş olanlar hariç, 6 ay ve üstü hapis cezası ile kesinleşen bir mahkumiyet durumun olması, vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlüğüne belirlenen süre içerisinde transkriptini teslim etmeyen öğrencilerin de burs yardımı kesilmektedir.

Vakıf üniversitesinde %100 burs alarak okuyan öğrenci, bursunu kaybederek eğitim görmeye devam ederse yine burs yardımı kesilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğünde burs başvurusu nasıl yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan burslara başvurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesine girin.
Ana sayfada bulunan “Burs Başvuruları” veya benzeri bir bağlantıya tıklayın.
Başvuru sayfasını açtıktan sonra istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Bu bilgiler genellikle kişisel bilgiler, eğitim durumu, gelir bilgileri vb. olabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu kime çıkar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları, genellikle maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yöneliktir. Burslar, düşük gelirli ailelerden gelen ve başarılı akademik performansa sahip olan öğrencilere verilebilir. Ancak her burs programının kendi belirlediği kriterler ve öncelikleri olabilir. Burs almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başvuru şartlarını ve gerekliliklerini yerine getirmek önemlidir. Bu nedenle, burs başvurularıyla ilgili detaylı bilgileri Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden takip etmek önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Özlem Ceylan dedi ki:

    Benim okumakta olan iki tane kızım var onların okuması için desteğinize ihtiyacım var,yedi yıl önce eşimden resmi olarak boşandım,tek başına onlara bakmaya çalışıyorum, evim kira durumumuz gerçekten çok zor sizden bir anne olarak destek talep ediyorum, şimdiden teşekkürlerimi borç bilirim, saygılarımla.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık