Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Durumunu Gösteren Belge

10.05.2023
111
A+
A-
Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Durumunu Gösteren Belge

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Durumunu Gösteren Belge hakkında aradığınız tüm bilgiler yazımızda mevcuttur. Gelir belgesi nerelerde kullanılır, gelir belgesi hangi kurumlardan alınır, gelir belgesi nasıl alınır, e-Devlet üzerinden gelir belgesi nasıl alınır, aile gelir belgesi örneği formu, çalışan gelir belgesi nasıl alınır, emekli aile gelir belgesi nasıl alınır, gelir belgesi yerine geçen evraklar nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı burada.

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Durumunu Gösteren Belge
Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Durumunu Gösteren Belge

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Durumunu Gösteren Belge

Devletin sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen binlerce vatandaş maddi durumunu gösteren gelir belgesini nasıl alacağını merak etmektedir. Özellikle maddi durumu kötü olan vatandaşlar sosyal yardımlar için gelir belgesini göstermek zorundadır.

e-Devletten gelir belgesi nasıl alınır veya aile gelir belgesi nasıl çıkartılır hep merak edilmiştir. Merak edilmesinin sebebi ise birçok kurum ve kuruluş sizden gelirinizi resmi olarak ispatlamanızı istemektedir. Bu sebeple gelir belgesini nasıl çıkartacaklarını bilemeyen insanlar bu konu hakkında araştırma yapmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı vatandaşlara birçok yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için ilk olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında ise kurum sizden gelir durumunuzu gösteren belge talep etmektedir.

Gelir Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Sosyal yardımlardan ya da belediye yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar başvuru esnasında gelir belgesini kuruma teslim etmelidir. Gelir durumunu gösteren belge sayesinde vatandaşlar sosyal yardımlardan rahatlıkla faydalanabilirler.

Sosyal yardımlarının yanı sıra kredi çekmek için de gelir belgesinin gösterilmesi zorunludur. Gelir belgesini almak için ise emekliler için farklı çalışanlar için farklı yollar mevcuttur.

Gelir belgesinin kullanılacağı yerler;

 • Maddi yardımlardan faydalanmak için
 • Kredi almak için
 • Vize başvurusunda bulunmak için
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfından yardımlar almak için

Yukarıda saydığımız maddelere göre gelir belgesinin gösterilmesi zorunludur.

Gelir Belgesi Hangi Kurumlardan Alınır?

Aylık kazancınızı ispatlamak adına verilen gelir belgesini pek çok farklı yollardan alabilirsiniz. Aile gelir belgesi almak isteyen ve nasıl alacağını bilemeyenler için şimdi sizlere gelir belgesi hangi kurumlardan alınır sıralayacağım.

Gelir belgesini alabileceğiniz kurumlar;

 • SGK bir işte çalışanlar iş yerlerinden gelir belgesi alabilirler
 • Serbest meslek grubunda olan kişiler vergi levhalarını gösterebilirler
 • Emekli olan kişiler e-Devlet üzerinden gelir belgesini alabilirler
 • Devlet memuru olanlar e-Devlet sistemi üzerinden gelir belgesi alabilirler
 • Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından devlet memurları gelir belgesini alabilirler

Sizler de yukarıda saydığımız yerlerden gelir belgenizi talep edebilir sosyal yardımlara ya da kredi çekmek için bankalara gelir belgenizi başvuru esnasında verebilirsiniz.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

İş yerinizde bulunan İnsan Kaynakları birimine giderek gelir belgenizi talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra maaşınız yattığı bankadan maaş dökümünü de talep edebilirsiniz.

SGK iş yerinde çalışanlar SGK hizmet dökümünü e-Devlet üzerinden çıkartabilir ve bunu isteyen kuruma gelir belgesi olarak teslim edebilir. Devlet memurları da e-Devlet üzerinden maaş bordrosu ve gelir belgelerini alabilir ve talep eden kuruma teslim edebilirler.

İş yeri sahibi olan yani kendi işinde çalışan kişiler ise gelir belgelerini kanıtlamak için vergi levhalarını kullanabilirler. Kendi işini yapan kişiler için bir diğer yöntem ise bankaya yatan gelirleri fatura keserek de isteyen kuruma gösterebilirler.

e-Devlet Üzerinden Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesini talep eden kurumlara e-Devlet üzerinden gelir belgenizi çıkartarak teslim edebilirsiniz. İster sosyal yardımlardan faydalanmak için kullanın isterseniz de kredi çekmek için başvuruda bankalara teslim edin.

e-Devlet üzerinden gelir belgesini nasıl alırsınız sizler için adım adım anlattık. Gelir belgesi için;

 • Öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bunun için en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi alabilirsiniz.
 • e-Devlet sistemine kullanıcı bilgilerinizi girmenizin yanı sıra yeni kimlik kartınızla ya da banka bilgilerinizle de giriş yapabilirisiniz.
 • e-Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti yazın.
 • Yazdıktan sonra karşınıza bordro hizmetleri çıkacaktır
 • Bordro hizmetleri sayfasından hangi yıla ait veya hangi aya ait belgeyi almak istiyorsanız bunun için seçim yapmalısınız.
 • Seçiminiz yaptıktan sonra sorgula kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Sorgulama sonucunda istediğiniz gelir belgesi karşınıza çıkacaktır
 • Gelir belgesini sistemden çıkartarak isteyen kuruma teslim edebilirsiniz.

Sizlere kısaca e-Devlet üzerinden gelir belgesini nasıl alırsınız anlattık.

Aile Gelir Belgesi Örneği Formu

Aile gelir belgesi örneği formunu almak isteyen kişilere şunu belirtmeliyiz ki form istenen kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir.

Okul ya da yatılı okulların istediği aile gelir belgesi örneği formu kısmına maaş bordrosunu eklemeli veya vergi levhanız var ise vergi levhasını eklemelisiniz.

Çalışan Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesini ispatlamak isteyen kişiler bu belgeyi çeşitli yollardan alabilirler. İlk olarak çalıştığınız kurumdan gelir belgenizi talep edebilirsiniz. Bunun dışında çalışan kişiler gelir belgelerini e-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümünden alabilirler.

e-Devlet üzerinden maaş bordrosunu devlet memurları alabilir özel kurumda çalışanlar ise alamazlar. Devlet memurları istedikleri ay ve tarihte maaş bordrosunu e-Devlet üzerinden alabilirler.

Emekli Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesi sosyal yardımlardan faydalanmak için istenilen belgelerin başında gelmektedir. Bu sebeple pek çok vatandaş gelir belgesini isteyen kuruma teslim etmek zorundadır.

Emekli aile gelir belgesi almak isteyen kişiler ise e-Devlet üzerinden kullanıcı bilgilerini girerek maaş bilgileri sayfasından görüntüleyebilirler. e-Hizmetler bölümünden maaş dökümünü çıktı olarak alabilir ve sizden isteyen kuruma teslim edebilirsiniz.

Bunların dışında emekli olan kişiler emekli maaşını aldıkları bankadan hesap dökümünü de talep edebilirler.

Aile Gelir Durumunu Gösteren Belge

Ailede yaşayan tüm kişilerin gelirini gösteren belgeye aile gelir belgesi denir. Ailedeki herkesin tüm gelirlerini gösteren bu belgeyi vatandaştan bazı kurumlar başvuru esnasında talep edebilmektedir.

Belgelenmeyen ya da kanıtlanmayan gelirleri hiçbir kuruma gelir olarak gösteremezsiniz. Almış olduğunuz maaş ya da faturalandırılmış gelirlerinizi kuruma hane geliri olarak verebilirsiniz.

Sosyal yardımların yanı sıra maddi yardım talebinde de bulanan vatandaşlardan kurumlar aile gelir belgesi istemektedir. Bu belge sayesinde ailede yaşayan kişilerin tüm gelirleri gözükmekte ve kişiye maddi yardım yapılıp yapılmayacağına daha rahat karar verilmektedir.

Özellikle öğrencilere para yardımı başvuru esnasında aile gelir durumunu gösteren belge talep edilmektedir.

Gelir Belgesi Yerine Geçen Evraklar

Resmi kurumlardan alınan ve gelir belgesi yerine geçen bazı evraklar mevcuttur. Bunlar; maaş bordrosu, vergi levhası, banka hesap dökümü ve SGK hizmet dökümüdür.

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Gelir Belgesiz Kolay Kredi Veren Bankalar

Aile geliri gösteren belge nasıl alınır?

Aile gelirini gösteren belge genellikle gelir durumunu kanıtlamak amacıyla kullanılan belgelere verilen genel bir isimdir. Bu belgeler arasında gelir beyanı, maaş bordrosu, vergi beyannamesi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü, banka hesap hareketleri gibi belgeler bulunabilir. Aile gelirini gösteren belgeler, kişinin veya ailenin toplam gelirini, çalıştığı kurumun veya bankanın resmi belgesiyle kanıtlamaktadır. Bu belgeleri çalışılan kurumdan, bankadan veya ilgili resmi mercilerden talep edebilirsiniz.

Geliri gösteren belge nereden alınır?

Geliri gösteren belgeler, genellikle kişinin çalıştığı kurumdan veya gelir elde ettiği kaynaktan temin edilir. Örneğin, maaş bordrosu çalıştığınız şirket veya işveren tarafından verilir. Gelir beyanı ise vergi dairesi tarafından talep edilebilir ve vergi mükellefleri tarafından hazırlanır. Diğer belgeler, banka hesap hareketleri için bankadan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü için SGK’dan talep edilebilir. Geliri gösteren belgeleri almak için ilgili kurumla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

editor
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık