Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Muş Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
959
A+
A-
Muş Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Muş Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardıma muhtaç vatandaşlar sosyal yardımlar için belediyeye başvuruda bulunabilirler. Üzümü ve lalesi ile meşhur olan, adına türküler yazılmış Muş ilimizde sosyal belediyecilik faaliyetlerine devam eden Muş Belediyesi; yepyeni projeleri ile fakir, muhtaç ve yoksul kişilere yardımcı olmaya devam ediyor.

Ayni ve nakdi sosyal yardımlarını pandemi sürecinde yoksul ve muhtaç kişilerden esirgemeyen Muş Belediyesi yardımlarına başvuran kişilerin mutlaka Muş il sınırlarında yaşıyor olmaları gerekiyor.

Kısa bir süre önce Muş’ta fakir ve muhtaçlara günlük sıcak yemek dağıtmak üzere faaliyet gösterecek olan aşevinin de temellerini atan Muş Belediyesi; gıda ve erzak içeren kolileri de yoksul mahallerde ikamet eden muhtaç kişilere dağıtmaya Ramazan ayı sonrasında da devam ediyor.

Bu yazımızda kısaca Muş Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, Muş Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Muş Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muş Belediyesi yardımlarına Muş Belediyesi il sınırlarında yaşayan kişiler; bağlı oldukları ilçe binasına giderek ve başvuru formunu doldurarak, başvurabiliyorlar.

Yaşlılar, kronik hastalar yani dışarı çıkmaları sakıncalı olan kişiler ya da belediye yardımlarına online olarak, internet üzerinden başvurmayı dileyenler; yardımlara e-Devlet üzerinden de başvurabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden Muş Belediyesi tarafından yapılan ayni ya da nakdi yardımlara başvurmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Muş Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Muş’ta ikamet eden yoksul vatandaşlar; e-Devlet başvurularının ya da belediyede form doldurarak yaptıkları sosyal yardım başvurularının son durumlarını e-Devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Başvuru sonucunu belediyeyi arayarak da öğrenebiliyorlar.

Belediye binasına giderek, yetkili kişilerden detaylı bilgi de alabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden başvurusunu sorgulamak isteyen kişilerin ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Yani Muş Belediyesi sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemi başvuru sayfası üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Muş Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yoksul, kimsesiz ya da muhtaç kişiler; başvuru sonuçlarını dilerlerse belediyeyi arayarak da öğrenebiliyorlar.

Üstelik başvuru için gerekli olan belgeleri, başvuru şartlarını öğrenebiliyor ve sosyal yardımlara dair merak ettikleri her soruyu yetkili kişilere yöneltebiliyorlar.

Muş Belediyesi’ne ait olan 0436 212 12 81 telefon numarasını arayarak, belediye yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Muş Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Muş Belediyesinin bütçesi doğrultusunda il sınırlarındaki muhtaç ya da yoksul vatandaşlarına yaptığı yardımlara başvuran kişilerin başvuru sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Muş Belediyesi, başvuran kişilerin ekonomik ve sosyal durumlarını doğru bir şekilde tespit edebilmek ve yoksul kişilere öncelikli olarak yardım edebilmek adına başvuru formunda bu kişilerin aylık giderlerine ve gelirlerine yönelik sorular yöneltiyor.

Başvuru formunda başvuran kişinin aylık hane kazancına, hanedeki kişi sayısına, kişinin mesleğine, aylık ortalama fatura ve ısınma giderlerine dair birçok soru yer alıyor.

Muş Belediyesi’nin yardım yapacağı kişilere on binlerce başvuran kişi arasından doğru karar verebilmesi için başvuru sahiplerinin formdaki soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Muş Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Muş Belediyesi tarafından ihtiyaç sahipleri için yapılan tek seferli ya da düzenli olabilen, ayni ve nakdi yardımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Erzak ve gıda yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Giysi yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Para yardımı
 • Şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan ayni ya da nakdi yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan ayni ya da nakdi yardımlar
 • Yaşlılara yapılan yardımlar
 • Engellilere ve kronik hastalara yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Çocuklar için giysi, eğitim ve kırtasiye yardımları
 • Sağlık ve eğitim yardımları
 • Yeni doğan bebekler için yapılan yardımlar

Ramazan ayı boyunca yoksul mahallerde yaşayan aileleri ziyaret ederek, onlara erzak kolileri dağıtan Muş Belediyesi; Ramazan ayı sonrasında da gıda yardım kolisi dağıtma faaliyetlerine kesintisiz bir şekilde devam ediyor.

Gıda ve erzak yardımına başvuran kişilerin yanı sıra yoksul ve muhtaç olduğunu tespit ettiği kişi ve ailelere de erzak kolileri dağıtıyor.

Muş merkezinin yanı sıra ilçelerde ve köylerde ikamet eden ihtiyaç sahiplerine de erzak ve gıda içeren kolileri ulaştıran belediye; vatandaşlarının daha sağlıklı beslenebilmeleri adına onlara yağ, zeytin, peynir, reçel gibi kahvaltılık malzemelerle makarna, bulgur, mercimek gibi yemeklik malzemelerle dolu kolileri teslim ediyor.

Engelli vatandaşlarının, kimsesiz yaşlıların ve kronik hastaların da daha iyi beslenebilmeleri için onlara da belirli aralıklarla yardım kolileri götürmeyi ihmal etmiyor.

Muş Belediyesi; pandemi yüzünden yoksullaşan, ciddi anlamda maddi zarara uğrayan esnaflara, işyerini pandemi dolayısıyla kapatmak zorunda kalan küçük esnaflara ve işten süreli ya da süresiz olarak çıkarılan kişilere de gıda kolileri götürüyor.

Başından trafik kazası, yangın gibi ölümcül kazalar geçen, bu kazalar yüzünden çalışma gücünü ya da evini kaybeden mağdurlara, sel, su baskını, deprem gibi doğal afetlerle yüzleşmek zorunda kalmış kişi ve ailelere de gıda yardımının yanı sıra para yardımı, kıyafet yardımı, eşya yardımı gibi birçok yardım yapıyor.

Ancak afetzedelerin yardımlardan yararlanabilmeleri için Muş Belediyesi tarafından görevlendirilen bilirkişi tarafından hazırlanan raporda bu kişilerin afetlere maruz kaldığına dair bilginin bulunması gerekiyor.

Yeni doğan bebeklerin bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamaya çabalayan Muş Belediyesi; yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerinin yanı sıra ilköğretim ve lise eğitimi gören çocuklarının da yardımına koşuyor.

Yoksul ya da öksüz çocuklar için mont, kaban, ayakkabı armağan eden belediye; onlara eğitim dönemi başladığında kalem, kitap gibi malzemeleri alabilmeleri için bir miktar para desteği de sunuyor.

Gecekondularda ya da köylerde ikamet eden, evini tamir ettirmeye maddi gücü olmayan fakir ve yoksul kişiler için ücretsiz ev tamirat, bakım ve onarım hizmeti verebiliyor.

Kimsesiz yaşlıların düzenli muayenelerini sağlık görevlilerini yaptırmanın yanı sıra onların ev temizlik ihtiyaçlarını da görevlendirdiği temizlik görevlileri ile karşılıyor.

Evde kişisel bakım hizmetinden yaşlıların yanı sıra kimsesiz engelliler ve kronik hastalar da faydalanabiliyorlar.

Evinde oturacak koltuk takımı olmayan ya da buzdolabı, çamaşır makinesi gibi zaruri eşyalara ihtiyacı olan fakir ailelere hayır severlerin bağışladığı ya da kendi bütçesinden ayırdığı bir miktar para ile aldığı eşyaları teslim edebiliyor.

Kirasını bir süredir ödeyemeyen, kira borcu birikmiş olan ailelere ise kira desteği kapsamında bir miktar para yardımında bulunabiliyor.

Eşi vefat eden ve evini geçindirmekte zorlanan, hiçbir geliri ya da destekçisi olmayan dul kadınlara ve onların bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına da gıda, giysi, para yardımı gibi çeşitli yardımlar yapabiliyor.

Engelli vatandaşlarının taleplerini karşılamaya çaba sarf eden Muş Belediyesi; onların hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara destek olmak için engelli vatandaşlarına tekerlekli sandalye, yatağa bağlı yaşayan hastalara ise havalı yatak vb. önemli eşyaları armağan edebiliyor.

Kısacası Muş Belediyesi, ilçelerinde ve köylerinde yaşayan garibanlara, kimsesizlere sahip çıkmak adına sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde birçok yardım sunabiliyor.

Muş Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak gibi en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan, özellikle pandemi döneminde artan gıda fiyatları karşısında bütçesi yeterli olmayan yoksul vatandaşlar; belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden gıda ve erzak yardım paketine başvurabiliyorlar.

Bağlı olunan muhtarlıktan fakirlik belgesi almak; başvuru sahibinin düzenli olarak yani birkaç ayda bir gıda ve erzak yardımı alma şansını arttırıyor.

Vatandaşların bu yardıma başvurabilmeleri için başvuru formundaki sosyal yardım türlerinde yer alan ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Yoksul vatandaşlar; aynı başvuru formuyla gıda yardımının dışında yakacak yardımı, para yardımı gibi diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muş Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Muş Vefa Sosyal Destek Grubu, Yardım Çalışmalarına Devam Ediyor. Muş il sınırlarındaki yaşlılara ve kronik hastalara pandemi sürecinde yardımcı olan Muş Vefa Sosyal Destek Grubu; dışarı çıkamayan engelli, hasta ve 65 yaş ya da üstündeki yaşlı bireylerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Polis, jandarma, AFAD görevlileri gibi gönüllülerden oluşan Muş Vefa Sosyal Destek grubuna 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini aradığınızda ulaşabiliyorsunuz.

Böylelikle gönüllüleri markete gönderebiliyor, onlardan sizin için gıda, temizlik, kişisel bakım vb. malzemeleri satın almalarını yani alışveriş yapmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Bankadan para çekmeniz gerektiğinde gönüllüleri bankaya, ilacınız bittiğinde ise ilaç almaları için eczaneye gönderebiliyorsunuz.

Muş Belediyesi Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Muş Belediyesi; belediye sınırlarında ikamet etme ve ihtiyaç sahibi olma şartlarını taşıyan kişilere yardım ediyor.

Yani Muş Belediyesi sosyal yardımlarına kimsesizler, yetimler, muhtaç dul kadınlar, yoksullar, muhtaçlar vb. maddi sıkıntılar çeken, gıda, yakacak gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak bütçesi bile olmayan kişiler başvurabiliyorlar.

Hiçbir düzenli işi ve düzenli geliri olmayan muhtaç kişilerin yanı sıra geliri olsa dahi temel ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalan yani hane kişi başı aylık ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar başvurabiliyorlar.

Muş Belediyesi, başvuru formunu ve bu kişilerin teslim ettikleri belgeleri inceleyip, başvuru formları arasında karşılaştırma yapıyor. Bu karşılaştırma ile en çok ihtiyaç sahibi olan aileleri tespit etmeyi amaç ediniyor.

İhtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirdiği kişilerin başvurdukları yardımları yapmadan önce onların evine bir komisyon gönderiyor.

Bu komisyon; ailenin maddi durumunu bir de evlerinde inceledikten sonra bir rapor hazırlıyor ve bu raporu belediye değerlendirme kuruluna gönderiyor.

Raporu komisyondan teslim alan Muş Belediyesi değerlendirme kurulu; yerinde inceleme yapılan kişilere rapor sonuçlarına göre yardım edip etmeyeceğine karar veriyor.

Muş Belediyesi; başvuru formunda yanlış bilgi paylaşarak, haksız yere yardımlardan yararlandığı kişileri tespit etmesi durumunda bu kişilerden aldıkları tüm yardımları geri talep ediyor.

Yani fakir ya da dar gelirli olmamalarına rağmen yardımlar alarak, muhtaç kişilerin haklarını gasp eden bu kötü niyetli kişilerin aldıkları nakdi ya da ayni yardımların nakdi karşılığını faiziyle ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Muş Belediyesi sosyal yardım başvurusu ile ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Muş il sınırlarında ikamet ediyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Kimlere Veriliyor?

https://www.youtube.com/watch?v=knOLGCU8clg

Mama ve Bez Parası Yardımı Kaç TL?

239 TL.

Bez ve Mama Yardımı Kaç Yıl Boyunca Alınır?

2 yıl.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık