Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

01.10.2023
1.869
A+
A-
Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Elektrik Yardımı Nedir?, Elektrik Faturası Yardımı Kimlere Verilir?, Elektrik Faturası Yardımı Alma Şartları, Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?, Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Devletin yardıma muhtaç kişilere sunduğu desteklerden biri olan elektrik yardımı; yoksul kişilerin elektrik faturalarını daha rahat bir şekilde ödeyebilmelerini hedefliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlattığı yardım kampanyalarından biri olan elektrik yardımı, yalnızca gerçek anlamda ihtiyaç sahibi kişilere veriliyor.

2023 yılı itibariyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yardım başvurusunda bulunan kişilere maksimum 206 TL destek sunuluyor.

Elektrik faturasının daha yüksek rakamlarda gelmesi durumunda ise kişi, aradaki farkı kendi ödemek zorunda kalıyor.

Bu yazımızda kısaca elektrik yardımı nasıl alınır? Elektrik yardımına nasıl başvurulur? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, elektrik yardımına dair bilmeniz gereken detaylar:

Elektrik Yardımı Nedir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen elektrik yardımı, ailelerin bir nebze de olsa rahat nefes alabilmelerini, faturalarını ödeyemedikleri için elektriklerinin kesilmesini ve elektriksiz kalmalarını önlemeyi amaç ediniyor.

Elektrik yardımı ile aileler, elektrik faturalarının bir kısmını ödeyebiliyorlar.

2023 yılı itibariyle yoksul ailelere maksimum 206 TL’lik bir yardım yapılıyor.

Lakin bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin muhtaç ve yoksun olmaları, sigortalı bir işlerinin bulunmaması yani zor geçiniyor olmaları ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olmaları gerekiyor.

Aksi halde sigortalı bir işi bulunan, düzenli gelir elde eden kişilerin yardım başvuruları olumsuz sonuçlanıyor.

Elektrik Faturası Yardımı Kimlere Verilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi elektrik faturası yardımı, devlet tarafından sunulan diğer yardımlarda olduğu gibi muhtaç ve fakir kişilere ve ailelere veriliyor.

Aylık hane geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olan kişiler, ülkemizde ihtiyaç sahibi kişiler olarak kabul ediliyor.

Düzenli bir şekilde yapılan elektrik faturası yardımı da tıpkı diğer yardımlarda olduğu gibi kişinin ya da ailesinin muhtaçlık durumu sona erdiğinde kesiliyor.

Elektrik yardımı, aynı zamanda düzenli bir şekilde devletten sosyal yardım alan kişilere de veriliyor. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’na göre muhtaç, güçsüz TC vatandaşlarına ve 2023 sayılı 65 yaşını doldurmuş kimsesiz ve muhtaç yaşlılara yani düzenli bir şekilde yardım edilmesi kararlaştırılan kişilere de elektrik yardımı yapılıyor.

Bu kanunlar kapsamında devletten gıda yardımı, kira yardımı vb. yardımlar alan, sigortalı bir işte çalışmayan, üzerine kayıtlı bir gayrimenkulu olmayan kişilerin yardım başvuruları da olumlu bir şekilde sonuçlanıyor.

Devletten evde bakım aylığı, engelli maaşı ya da yaşlılık aylığı alan ihtiyaç sahibi kişiler de elektrik faturası yardımından yararlanabiliyorlar.

Elektrik Faturası Yardımı Alma Şartları

Elektrik faturası yardımı almak için bazı şartları yerine getirilmesi gerekmektedir. Elektrik faturası yardımı için aşağıdaki evrakları hazırlanmanız gerekmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvurulması gereklidir. Ayrıca bulunduğunuz ilçedeki Kaymakamlık elektrik yardımı başvurusu yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım almak isteyen kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekiyor.

Başvuru esnasında kişiden birtakım belgeleri teslim etmesi talep ediliyor.

Belgelerin teslimi sonrasında kişinin başvurusu değerlendirmeye alınıyor. Muhtaç olduğu tespit edilen kişilere ise yardım yapılıyor.

Kişiler, 2023 yılı itibariyle 103 ile 206 TL arasında olan yardım parasını PTT şubelerinden alabiliyorlar.

PTT’ye yardım parasını almak için giden kişilerin yanlarında giderken TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanlarını ve ödemeleri gereken en son yani güncel elektrik faturalarını da götürmeleri gerekiyor.

Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Yardım başvurusu için yetkili kurumlara giden kişilerden birtakım belgeler talep ediliyor.

Elektrik faturası yardımı için gerekli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Başvuru dilekçesi
  • Güncel elektrik faturası
  • Başvuru yapan kişinin ya da aile fertlerinden birinin TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi

**Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi ise kişinin elektrik yardımı alma şansını arttırıyor.

Elektrik Faturası Yardımı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Yoksul kişilere yapılacak elektrik faturası yardımı, birtakım kriterler doğrultusunda yapılıyor.

Bu kriterler doğrultusunda kişiye 103 ile 206 TL arasında bir yardım yapılıyor.

Elektrik faturası yardım miktarı hesaplanırken hanedeki kişi sayısı ve harcanan elektrik miktarı baz alınıyor.

Bu doğrultuda;

  • 1 ya da 2 kişilik hanelere aylık 75 kilovasaatlik 103 TL,
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovasaatlik 137 TL,
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovasaatlik 171 TL,
  • 5 ve üstü kişilik hanelere aylık 150 kilovasaatlik 206 TL
  • Kronik bir rahatsızlığı mevcut olan ve bu yüzden evde tıbbi cihaz kullanarak yaşamak zorunda olan hastalara kesintisiz güç kaynağı sunabilmek için 200 TL

elektrik faturası yardımı yapılıyor.

Ödenmesi gereken miktarın yardım miktarını aştığı hallerde kişinin kalan miktarı kendi cebinden ödemesi gerekiyor.

***Kronik hastalığı yüzünden tıbbi cihazla yaşamak zorunda olan hastaların cihaza bağlandıkları tarihten sonra biriken elektrik faturası borçları da tek seferlik olmak üzere yani başvuru sonrası ilk ay bakanlık tarafından ödeniyor.

Bununla birlikte 200 TL’lik elektrik faturası yardımı, yalnızca 2828 sayılı kanunda belirtilen kişilere yani bakıma muhtaç ya da engelli olarak evde bakım yardımı alan kişilere yapılıyor.

Aynı zamanda başvuruda bulunan kişinin cihaza bağlı bir şekilde evde yaşamak zorunda olduğunu kanıtlayan sağlık raporunu da başvuru sırasında teslim etmesi gerekiyor.

Hastalığı dolayısıyla evden çıkamayan kronik hastaların yerine hastanın vasisi, vekili ya da velisi başvuru yapabiliyor.

Kişinin velisinin, vekilinin ya da vasisisin olmadığı durumlarda ise başvuru, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli tarafından hastanın evinde alınıyor.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Elektrik yardımı devlet desteği nakit olarak yapılan yardımlardan biri değildir. Fatura ödemelerinde yapılan indirimdir. 80 TL kadar faturalarınız devlet tarafından ödenirken 80 TL aşan faturalarda farkı siz ödersiniz. Elektrik faturanız her ay geldiğinde PTT şubelerine giderek indirimli ödersiniz.

Elektrik Yardımı Her Ay Mı Yapılacak?

Elektrik yardımı desteği başvuru sonucunda olumlu olarak değerlendirilirse her ay yapılacak yardımlardan biridir. Gerekli incelemeler sonucu uygun görülmeniz halinde her ay bu indirimden yararlanabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Sorgulama Telefon Numarası

Elektrik faturası yardımı sorgulama telefon numarası ise Alo 144 Hizmeti numarasıdır. Elektrik yardımı dahil bir çok sosyal yardım hakkında bilgi alabileceğiniz Alo 144 Sosyal Yardım Hattı hafta için 08:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik yardımı başvurunuzun olumlu sonuçlanıp, sonuçlanmadığını, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yaptığınız tüm başvuruların son durumunu e-Devlet üzerinden kolaylıkla sorgulayabilir, yardım sonuçlarını yakından takip edebilirsiniz.

Başvurunuzun son durumunu sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayın.

Ardından TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ya da diğer giriş yöntemlerinden birini seçerek sisteme giriş yapın.

Bu linki tıkladığınızda karşınıza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yaptığınız tüm yardım başvuruları çıkıyor.

Elektrik yardımı sonuçlarınızı bu sayfa üzerinden sorgulayabiliyorsunuz.

Dilerseniz başvuru sonucunuzu ALO 144’ü arayarak da sorgulayabilir, daha önce başvurduğunuz tüm yardımlara dair müşteri temsilcisinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği

Elektrik yardımı almanın şartları nelerdir?

Elektrik yardımı için belirlenen şartlar ülkeye ve yardım programına göre değişebilir. Ancak genellikle, düşük gelirli ailelere ve sosyal güvencesi olmayan kişilere yönelik olarak düzenlenen elektrik yardımı programlarında, başvuru yapan kişinin gelirinin belirli bir alt sınırın altında olması, belirli bir yaşın üzerinde veya altında olmaması ve evde bulunan kişi sayısına göre belirlenen bir gelir düzeyinde bulunması gibi şartlar aranabilmektedir. Bu şartlar yardım programına ve ülkeye göre değişebilir, bu nedenle öncelikle hangi programın ya da ülkenin kriterlerine uygun olduğunu belirlemek gereklidir.

Sigortalı çalışan elektrik yardımı alabilir mı?

Sigortalı çalışanlar da, eğer belirli bir gelir sınırının altında yaşıyorlarsa ve diğer yardım programı kriterlerine de uyuyorlarsa, elektrik yardımı alabilirler. Ancak bazı yardım programları sadece belirli sosyal gruplara veya belirli durumlardaki kişilere yönelik olabilir. Bu nedenle, hangi programların mevcut olduğunu öğrenmek ve kriterleri incelemek gereklidir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık