Yardım Başvurusu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal ve ekonomik yetersizlikler içerisindeki vatandaşlarına pandemi döneminde de ayni ve nakdi yardımlar yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarına yardım eli uzatıyor.

Vatandaşlarına giyecek, gıda, eşya, tıbbi araç ve gereç vb. pek çok yardımlar sunan Muğla Büyükşehir Belediyesi, muhtaç kişilere para yardımı da yapabiliyor.

İhtiyaç sahiplerine sosyal destek kartı dağıtarak, bu kişilerin gıda, temizlik, kişisel bakım ihtiyaçlarını anlaşmalı marketlerden satın alabilmelerine olanak tanıyan Muğla Büyükşehir Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına başvuracak kişilerin gerçek anlamda yoksul ya da muhtaç olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, Muğla Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Muğla Büyükşehir Belediyesinin maddi açıdan sıkıntı çeken dar gelirli, ihtiyaç sahibi ya da muhtaç vatandaşlarına yönelik olarak yaptığı ayni ve nakdi sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabilmemiz mümkün:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Ev eşyası ve mobilya yardımı
 • Tıbbi araç ve gereç yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Protez araç ve gereç yardımı
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara ve çocuklarına yapılan yardımlar
 • Sağlık yardımları
 • Eğitim yardımları
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Kira yardımı
 • Yaşlılara ve kronik hastalara yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebeklere yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Para yardımı
 • Sosyal destek kartı yardımı

Muğla Büyükşehir Belediyesi; Muğla il sınırlarında ikamet eden muhtaç kişilere sosyal yardımlarda öncelik veriyor.

Yani mesleği, düzenli geliri ve SGK kaydı olmayanlar; yardımlardan öncelikli olarak yararlanıyorlar.

Muhtaç yaşlı ve özürlülere düzenli olarak gıda ve erzak içeren koliler dağıtan Muğla Büyükşehir Belediyesi, olağanüstü bir felakete, kazaya ya da doğal afete maruz kalan vatandaşlarına da eşya yardımı, para yardımı, giysi yardımı gibi birçok yardım sunuyor.

Hastaneye ulaşım ücretini karşılayamayacak kadar kötü durumda olan muhtaç, kimsesiz, yoksul, engelli ve yaşlılara ulaşım desteği vererek, onların ulaşım giderlerini karşılıyor.

Maddi sorunları yüzünden eğitim hayatına devam edemeyecek durumda olan lise ve üniversite öğrencilerine burs niteliğinde geçici veya süreli nakdi yardımlar yapabiliyor.

İhtiyaç sahiplerinin sosyal ve ekonomik sorunlarını çözebilmek adına sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde barınma ihtiyacını karşılayamayan vatandaşlarına kira desteği sunabiliyor.

Isınma giderlerini karşılamakta zorlanan yoksul ve muhtaç vatandaşlarına kış aylarında kullanmaları için kömür, odun vb. yakacak malzemeleri dağıtıyor.

Evinde soba ile ısınan, sobası eskiyen ya da sobası olmayanlara da soba hediye edebiliyor.

Nakdi ve ayni yardım çalışmalarını büyük bir gizlilik içerisinde yürüterek, vatandaşların onurunu zedelememeye özen gösteren Muğla Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardımlara müracaat etmeyen lakin yoksul ya da muhtaç oldukları zabıta, muhtarlık gibi farklı kurumlar tarafından tespit edilen ya da muhtaçlıkları haberlere konu olmuş kişilere de yardımlar götürüyor.

Muğla’da yer alan aşevi; her gün öksüzlere, yetimlere, kimsesizlere ve yoksullara günlük sıcak yemek dağıtıyor.

Ramazan aylarında iftar çadırları düzenleyerek, binlerce muhtaç kişinin karnını doyuran Muğla Büyükşehir Belediyesi; fakir mahallelerde ve gecekondu tipi evlerde ikamet eden vatandaşlarına ücretsiz gıda ve erzak kolileri dağıtıyor.

Yoksul ailelerin ve dul kadınların muhtaç çocuklarına kırtasiye ve eğitim yardımı yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu çocuklara bedenlerine uygun mont, kaban, ayakkabı gibi kıyafetlerle defter, kalem, kitap vb. malzemeleri ücretsiz dağıtıyor.

Engellilere, yaşlılara ve kronik hastalara hastalıklarına yönelik olarak tıbbi araç ya da gereç de dağıtan belediye, zaman zaman engelli vatandaşlarına protez araç ve gereç yardımında da bulunuyor. Engelli vatandaşlarının tekerlekli sandalye, baston vb. medikal araç ve gereç ihtiyaçlarına zamanında yanıt vermeye çalışıyor.

Şehitler için taziye çadırları düzenleyen ve yoksullara ücretsiz yemekler dağıtan Muğla Büyükşehir Belediyesi, yoksul olduğunu tespit ettiği şehit, asker ve gazi yakınlarına da ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Muhtaç, maddi sıkıntı çeken ve yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için anne ve babalarına bebek bezi, bebek beşiği ve maması gibi temel malzemeleri hediye ediyor.

Dar gelirli kişiler, başvuruları kabul edildiği taktirde bebek bezi ve bebek maması yardımından sürekli faydalanabiliyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına bağlı olduğunuz belediyeye ya da büyükşehir belediyesine gidip, başvuru formunu doldurarak başvurabiliyorsunuz.

e-Devlet üzerinden evinizden çıkmadan da başvurularınızı online platformda gerçekleştirebiliyorsunuz.

Online başvuru yapmak isteyenlerin e-Devlet şifreleri ve TC kimlik no bilgileri ile birlikte https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, sisteme girdikten sonra başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru formunda başvurabilecekleri sosyal yardım türlerini de detaylı bir şekilde görebiliyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru formunu dolduran kişiler, başvurularının üzerinden 2-3 hafta geçtikten sonra başvuru sonuçlarını öğrenmek adına belediyeye gidebiliyorlar.

Başvuru sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki tıklanarak da gerçekleştirilebiliyor.

Sorgulama işlemi ile vatandaşlar, başvurularının olumlu ya da olumsuz sonucunu öğrenebiliyorlar.

Belediye sosyal yardım başvurularının yoğunluğuna göre başvuruların sonuçlanması, bir aydan daha da uzun sürebiliyor.

Vatandaşlar; bağlı oldukları belediyeyi ya da Muğla Büyükşehir Belediyesini aramak suretiyle de başvuru sonucunu öğrenebiliyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Muğla il sınırlarında ikamet edenler; Büyükşehir Belediyesine ait telefon numarasını arayıp, yetkili kişilerden Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan güncel sosyal yardımları, bu yardımlara başvuru şartlarını ve gerekli belgeleri öğrenebiliyorlar.

Başvurularını sorgulamak için de belediyeyi arayabiliyorlar.

Vatandaşlar, her türlü soru, öneri ve talepleri için 444 4 801 telefon numarası üzerinden yetkili kişilere ulaşabiliyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım türlerine e-devletten ya da belediyeden form doldururken başvurduğunuzda birtakım soruları yanıtlamanız gerekiyor.

Geliriniz ve giderinize yönelik soruların bulunduğu başvuru formu ile belediye; aylık ortalama gelirinizi, kazancınızı, giderlerinizi tespit ederek, muhtaç olup olmadığınıza yani yardımlara gerçek anlamda ihtiyaç duyup duymadığınıza karar veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, ayni ya da nakdi yardımlarını sınırlı bir bütçe ile yaptığından başvuru formlarını değerlendirdikten sonra en ihtiyaç sahibi ailelere ve kişilere yardım sunuyor.

Bu yüzden de gerçek ihtiyaç sahiplerinin ayni ya da nakdi yardım taleplerinin karşılanması noktasında başvuru sahiplerinin başvuru formunda doğru bilgiler vermeleri, belediyeyi yanıltmaktan kaçınmaları gerekiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muğla Büyükşehir belediyesinin düzenli gıda ve erzak yardımlarından yararlanmak için belediyeye gidebilir ya da e-devlet üzerinden gıda ve erzak yardımına başvurabilirsiniz.

Başvuru formunda yer alan ve başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretleyerek, erzak yardımı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gıda ve erzak yardımı başvurunuz kabul edildiğinde makarna, bulgur, peynir, zeytin gibi malzemeleri içeren gıda kolilerini belediye dağıtım görevlilerinden ev adresinizde ücretsiz bir şekilde teslim alabilirsiniz.

Muhtarlıktan fakirlik belgesi aldığınız taktirde gıda ve erzak yardımından düzenli olarak yararlanabilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Muğla Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi yılda 2 defa olmak üzere Ramazan bayramında ve kurban bayramında ihtiyaç sahibi ailelere verilen koliler belediyenin belirlediğin ailelere yılda 2 defa verilmesine karşın bazı ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak her ayda verilmektedir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuru formu doldurulabileceği gibi bizzat belediyeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Muğla Büyükşehir Belediyesi, İhtiyaç Sahiplerine Sosyal Destek Kartı Dağıtıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa bir süre önce hayata geçirilen Destek Kart Projesi kapsamında yoksul, dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara 150-250 TL arasında limitler içeren kartlar dağıtılıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne giderek, destek kart başvurusu kabul edilen kişilerin kartlarına düzenli olarak para yatırılıyor. Halk Kartlara tanımlanan limit; kart sahibinin sosyo-ekonomik durumuna yani yoksulluk seviyesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Halk Kart isimli sosyal destek kartlarına vatandaşlar, büyükşehir belediyesinin yanı sıra bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek de başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, anlaşmalı marketlerde bu limitlerini gıda, temizlik malzemesi, kırtasiye, kişisel bakım vb. ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabiliyorlar.

Kredi kartı gibi kullanılabilen Halk Kartlar; pos cihazlarıyla uyumlu bir şekilde çalışıyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Hasta ve Yaşlılara Destek

Muğla Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlı ve Kronik Hastalara Destek Oluyor! Muğla’daki yaşlıların ve kronik hastaların pandemi sürecinde yardımına koşan Muğla Vefa Sosyal Destek Grubu; bu kişilere destek olarak, ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapıyor.

Örneğin; markete gidemeyen ve markete gönderecek yakını da olmayan engelliler, yaşlılar ve kronik hastalar, gönüllülerden markete gitmelerini rica edebiliyorlar.

Aynı şekilde bankadan para çektirmek ya da eczaneden ilaçlarını aldırmak istediklerinde de gönüllülerden yardım alabiliyorlar.

Engelliler, yaşlılar ya da kronik hastalar; yardım için 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Muğla il sınırlarında ikamet eden, SGK maaş bordrosu, fakirlik belgesi, engelli sağlık kurulu raporu gibi kendilerinden talep edilen belgeleri belediyeye ya da büyükşehir belediyesine teslim edenler, ayni ya da nakdi yardımlardan başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular ise ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi; başvuruları değerlendirdikten sonra başvuruları birbiriyle karşılaştırıyor.

Yaptığı karşılaştırma sonrasında en muhtaç kişileri ve onların ailelerini tespit ediyor.

Başvuru sahibi tarafından teslim edilen tüm belgelerin doğruluğunu kamu kurumlarından yardım alarak araştırdıktan sonra onların evlerine inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon ise maddi yetersizlikler içerisindeki kişinin yaşadığı evine, yaşam şartlarına, sosyo-ekonomik durumuna ve ailesinin maddi durumuna dair hazırladığı raporu daha sonra büyükşehir belediyesine teslim ediyor.

Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından oluşturulan belediye değerlendirme kurulu, salt çoğunluğu ile başvuru sahibinin muhtaç olup olmadığına, başvurusunun olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlanacağına karar veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi yardımlarından haksız yere yararlanan, başvuru formunda yanlış bilgi paylaşan ve yanlış bilgi paylaştığı daha sonra belediye tarafından fark edilen kişiler ise cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Belediyenin nakdi ve ayni yardımlarından muhtaç olmamalarına rağmen faydalanan bu kişilerin aldıkları yardımlarının nakdi karşılığını ödemeleri gerekiyor. Üstelik aldıkları yardımların nakit karşılığını faiziyle ödemek zorunda kalıyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Esna Destek Paketi

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Esnaf Destek Paketi ile Esnaflarına Sahip Çıkıyor! Esnaf vatandaşlarını unutmayan Muğla Büyükşehir Belediyesi; Esnaf Destek paketi başvurusu kabul edilenlere para ve gıda yardımında bulunuyor.

Pandemi yüzünden ekonomik sıkıntı çeken esnaflar ve işyerini kapatanlar; Esnaf Destek Paketine başvurabiliyorlar.

Bu pakete başvurmak isteyen esnafların Büyükşehir Belediyesine bizzat gitmeleri gerekiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Esnaf Destek Paketi yardımlarına kıraathane, kahvehane, kantin, elektronik oyun salonları ve spor salonu işletmecileri başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda S plakalı servis araç sahipleri ile BB plakalı özel toplu taşıma araç sahipleri de paket kapsamında nakdi yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Muğla’da ikamet ediyorsanız; Muğla ilçe ya da büyükşehir belediyesi yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

3 Yorum

 1. Gıda odun para yardımı istiyorum iki tane çocuğum var ben dul bir kadınım evim kira

 2. Para yardımı istiyorum küçük bebeğim var eşim çalışmıyor kiradayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu