Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

30.10.2023
1.106
A+
A-
Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Burdur Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?, Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası, Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu; Yardıma muhtaç vatandaşlar sosyal yardımlara başvurmak için belediyeye gidebilirler. Akdeniz Bölgemizin en şirin illerinden biri olan Burdur’da yoksul vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarına devam eden Burdur Belediyesi; pandemi döneminde maddi yetersizlikler içerisindeki esnafları ve işinden ayrılanları da unutmuyor.

Vatandaşlarına birçok ayni ve nakdi yardımlarda bulunan belediye; Burdur il sınırlarında ikamet eden yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmeyi sürdürüyor.

Belediye; ihtiyaç sahiplerinin yiyecek, yakacak, kıyafet, ev eşyası, kırtasiye, tablet vb. birçok ihtiyacını karşılamaya özen gösteriyor.

Burdur Belediyesi; muhtaçlara, yoksul ve dar gelirli vatandaşlara ve engellilere yardımcı olarak, onlara geleceklerine dair umut aşılıyor.

Bu yazımızda Burdur Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, Burdur Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Burdur Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda kolisi yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kira yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Kronik hastalara ve kimsesi olmayan yaşlılara yapılan yardımlar
 • Dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)

Burdur Belediyesi; ayni ya da nakdi yardımlarını muhtaçlara, yoksul ve dar gelirlilere ve engellilere öncelikli olarak yapıyor.

Yani herhangi bir geliri olmayan, SGK kaydı bulunmayan, sigortalı bir işte çalışmayan, öksüz, kalacak yeri olmayan, dul, kimsesi olmayan MUHTAÇ kişilere öncelik veriyor.

Yoksul ve dar gelirli olan yani hane halkı kişi başına düşen ortalama gelir; asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişiler de Burdur Belediyesi sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Şiddet mağduru olan kadınlar, kalacak yeri olmayan kişiler, eşi vefat etmiş, eşi evi terk etmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlar, en az %60 ve üzerinde engeli bulunan engelli vatandaşlar; belediye sosyal yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Belediye; aynı ev içerisinde yer alan birden çok kişinin sosyal yardımlara başvurması halinde yalnızca bir kişinin başvurusunu kabul ediyor.

Olağanüstü bir felakete maruz kalanlara, hastalık ya da kaza yüzünden kendisini ve ev halkını bir süre geçindiremeyecek durumda olan vatandaşlara da ayni ve nakdi yardımlar yapıyor.

Burdur Belediyesi, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere para yardımı yapabileceği gibi onlara alışveriş kartı, çek, akıllı kart, kart kontörü vb. para yerine geçebilecek kartlar da verebiliyor. Bu kartlar ile ihtiyaç sahipleri, kendi temel ihtiyaçlarını anlaşmalı marketlerden temin edebiliyorlar.

Belediye; maddi sorunları yüzünden eğitim hayatına devam edemeyen ortaöğretim, lise ya da üniversite öğrencilerine de karşılıksız nakdi yardımlarda bulunabiliyor.

Nakdi yardımlar, çoğunlukla yılda bir ya da iki sefer yapılmakla birlikte belediye başkanının onayı ile süreli şekilde de yapılabiliyor. Yani muhtaç kişiler, muhtaçlıkları ortadan kalkana dek belediyenin hem nakdi hem de ayni yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Belediye, ayni yardımlar kapsamında muhtaçlara, yoksullara, engellilere ve dul kadınlara gıda, sıcak yemek, yiyecek, yakacak, kırtasiye, ilaç, tıbbi araç gereç, ücretsiz içme suyu vb. yardımlarda bulunabiliyor.

Engellilere ise hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik olarak araç-gereç ve protezler, tekerlekli sandalye, havalı yatak vb. malzemeler dağıtabiliyor. Ancak engelli yardımlarından faydalanmak isteyen kişilerin en az %60 engel oranına sahip olduklarına dair tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

İlk, ortaöğretim ve lise öğrencilerine kırtasiye yardımlarında bulunan belediye, öğrencilerin kitap, kalem, defter vb. ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aynı zamanda onlara mont, kaban, bot, ayakkabı vb. giyim ihtiyaçlarına yönelik olarak da malzemeler sunuyor.

Dar gelirli, muhtaç ya da yoksul aile çocukları Burdur belediyesi ücretsiz tablet yardımından da faydalanabiliyorlar.

Bu noktada yoksul ailelerin muhtarlıktan alacakları fakirlik belgesi ile bizzat belediyeye başvurmaları gerekiyor.

Belediye tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımlar, belirli hallerde kesiliyor.

Muhtaç kişilerin muhtaçlık durumlarının ortadan kalkması örneğin işe girmeleri ve düzenli gelir elde etmeye başlamaları halinde belediyeden aldıkları ayni ve nakdi yardımlar kesiliyor.

Aynı zamanda belediye sosyal yardımlarına başvuran kişilerin yalan beyanlarda bulunduklarının tespiti halinde de yardımlar kesiliyor.

Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye sosyal yardımlarına başvurmak için bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

Belediyeye sosyal yardım başvurusu için gittiğinizde sizden öncelikle başvuru formunu doldurmanız talep ediliyor.

Başvurularınızı alternatif olarak belediyeye ait olan internet sitesi üzerinden online bir şekilde de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak belediyenin resmi sitesini ziyaret etmelisiniz.

Belediye yetkilileri ile iletişime geçmek adına https://www.burdur.bel.tr/ linkini tıkladıktan sonra sayfanın hemen sağ üst köşesindeki BİZE ULAŞIN menüsüne tıklamalısınız.

Daha sonra yararlanmak istediğiniz sosyal yardımlardan, maddi durumunuzdan bahsettiğiniz bir mesaj oluşturmalısınız.

Belediyenin mesajınızı aldığınızda size ulaşabilmesi için iletişim formunda e-mail ya da hotmail adresinizi ve telefon numaranızı da yazmayı unutmamalısınız.

Belediye yardımlarına dair detaylı bilgi edinmek, hangi yardımlardan yararlanabileceğinizi öğrenmek için Burdur belediyesini arayabilirsiniz.

Ancak başvurularınızın olumlu bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız, mutlaka kendiniz belediyeye gitmenizi ve başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanızı öneriyoruz.

Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belediye yardımlarına başvurmak, başvurunuzu sorgulamak, yardımlarla ilgili detaylı bilgi edinmek adına belediyeye ait olan 0248 233 53 90 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Burdur Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye sosyal yardım başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek, başvurularınızla ilgili bilgi almak için bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

Online başvuru sonuçlarınızı takip etmek adına iletişim formunda bahsettiğiniz hotmail ya da e-mail adresinizi her gün kontrol edebilirsiniz.

Belediyeyi arayarak da yardım başvurunuzun son durumunu sorgulayabilirsiniz.

Burdur Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye gittiğinizde sosyal yardımlara başvurabilmeniz için sizden bir dilekçe yani başvuru formu doldurmanız isteniyor.

Bu form ile muhtaçlık durumunuza dair bilgi edinmek amaç ediniyor.

Başvuru formunda sizlere eğitim durumunuza, TC kimlik numaranıza, ikametgah adresinize yani kişisel bilgilerinize yönelik soruların yanı sıra muhtaçlık seviyenizi tespite yönelik sorular da yöneltiliyor.

Medeni haliniz, ailenizdeki kişi sayısı, kirada oturup oturmadığınız, çalışıp çalışmadığınız, aylık geliriniz vb. soruların yer aldığı başvuru formundaki tüm soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Başvuru formu, daha sonra belediye yetkilileri tarafından araştırılıp, inceleniyor.

Çalışmanıza rağmen kendinizi işsiz olarak göstermenizin daha sonra tespit edilmesi halinde yardımlardan yararlanamıyorsunuz.

Bu durumun yardımlar aldıktan sonra tespiti halinde ise belediye, sizi mahkemeye bile verebiliyor. Yani yanlış beyanda bulunmak, yasal anlamda suç teşkil ediyor. Geliriniz iyi olmasına rağmen kendinizi yoksul göstermeniz ve sosyal yardımlardan yararlanmanız halinde daha sonra aldığınız yardımları faiziyle birlikte geri ödemeniz gerekebiliyor.

Belediye yardımlarını suiistimal etmek, yasal anlamda suç işlemek anlamına geliyor.

Burdur Belediyesi Gıda Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burdur Belediyesi, Ramazan ayında da muhtaç ailelere ve kişilere bir aylık gıda malzemelerinin yer aldığı gıda kolilerini dağıtmayı sürdürüyor.

Bu kolilerden ücretsiz bir şekilde faydalanmak isteyen dar gelirli ve yoksul vatandaşların belediyeye bizzat başvurmaları gerekiyor.

Gıda kolileri, muhtaç kişilerin ev adreslerine kadar belediye çalışanları tarafından teslim ediliyor.

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşların yanı sıra maddi sıkıntı içerisindeki esnaflar, işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflar ve işinden çıkarılan kişiler de gıda yardımına başvurabiliyorlar.

Burdur Tablet Başvurusu

Ülke genelinde başlatılan Askıda Tablet ve İnternet kampanyasına katılan belediyelerden biri olan Burdur Belediyesi; kampanya kapsamında dar gelirli ve muhtaç aile çocuklarına ücretsiz tablet armağan ediyor.

Üstelik ücretsiz tablet dağıttığı eğitim çağındaki çocukların internet ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Böylelikle yoksul aile çocukları pandemi döneminde online derslere katılabiliyorlar.

Çocukların geleceğe daha umutla bakmalarına yardımcı olan Askıda Tablet ve İnternet kampanyası kapsamında belediye, binlerce yoksul aile çocuğuna tablet armağan etmeyi planlıyor.

Ücretsiz tablet ve internet, sadece yoksul aile çocuklarına veriliyor.

Sınırlı sayıdaki ücretsiz tabletlere başvurmak isteyen ailelerin çocuklarına ait öğrenci belgeleri ve muhtarlıktan alabilecekleri fakirlik belgesi ile belediyeye başvurmaları gerekiyor.

Su Faturası Yardım Başvurusu – Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Burdur Belediyesi Yaşlılara ve Hastalara Yardım Başvurusu

Burdur Belediyesi, Yaşlılara ve Hastalara Yardım Ediyor; Pandemi dolayısıyla ülke çapında başlatılan ve hız kesmeden devam eden bir diğer kampanya olan Vefa Sosyal Destek kampanyasına katılan Burdur Belediyesi; 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların ihtiyaçlarını karşılıyor.

65 yaş üstü yaşlılar ya da ciddi bir kronik hastalığı bulunan kişiler ve engelliler; 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını aramak suretiyle temel bazı ihtiyaçlarının gönüllüler ve belediye çalışanları tarafından karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

Örneğin, gıda, ekmek, temizlik malzemesi, şampuan vb. temel kişisel bakım malzemelerini ya da ilaç vb. ihtiyaçlarını bu hatlardan birini arayıp, gönüllülere daha sonra ücretlerini evlerinin kapısında teslim etmek üzere aldırabiliyorlar.

Yoksul ve muhtaç kişiler ise ücretsiz bir şekilde yardımlara başvurabiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek grubu; yaşlıların, engellilerin ve hastaların banka ve diğer kamu kurumlarına dair işlemlerini de onlar adına gerçekleştiriyor.

Burdur Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Aylık düzenli herhangi bir geliri olmayanlar, sigortalı bir işte çalışmayanlar, sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen muhtaç olarak kabul edilenler yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar, şiddet gören kadınlar, dul kadınlar, yoksul ailelerin çocukları, çalışmalarına engel bir hastalığı olan kronik hastalar, engelliler; belediye sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda bir kaza ya da doğal afet sonrası kendisine ve ailesine bakamayanlar, düzenli işi olmalarına rağmen ailedeki kişi sayısı fazla olanlar, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, hastalar, geliri ve mesleği olmayan kadınlar ve velayetlerindeki çocuklar da yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Burdur Belediyesi, sınırlı bir bütçe ile muhtaç kişilere yardım ettiğinden önceliğini ciddi anlamda muhtaç kişilere veriyor.

Bu noktada belediyenin gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmesi için sosyal yardımlara başvuran kişilerin başvuru formunda bilgileri doğru doldurmaları gerekiyor.

Belediye başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre öğrenci belgesi, engelli belgesi, ölüm belgesi vb. belgeler talep edebiliyor. Öğrenci belgesi, yoksul aile çocuklarının kırtasiye ve tablet yardımlarından yararlanabilmeleri için istenirken ölüm belgesi ise eşi vefat etmiş dul kadınlardan isteniyor.

Belediye, başvuruları inceledikten sonra yardım etmeye karar verdiği kişilerin evine bir rapor hazırlamak üzere görevliler gönderiyor.

Başvuru sahiplerinin sosyo-ekonomik yaşam koşullarına, yaşadıkları eve dair bilgiler içeren bu raporla birlikte başvuru formunu da inceledikten sonra kimlere yardım yapacağına dair karar veriyor.

Belediyenin sosyal yardımlarından faydalanan kişilerin ise muhtaçlıkları ortadan kalktığında belediyeye bu durumu bizzat bildirmeleri gerekiyor.

Aksi halde bu durumun belediye tarafından tespit edilmesi halinde başvuru sahiplerine ceza kesiliyor.

Bu yazımızda Burdur Belediyesi yardım başvurusuna dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ve Sorgulama ( Gıda Yardımı Başvurusu )

https://www.youtube.com/watch?v=ECFS9rfrbtA

Ev Hanımları da Sosyal Yardımlara Başvuruda Bulunabilir mi?

Evet.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ev Hanımlarına Kaç TL Yardım Yapıyor?

500-1100 TL arasında bir yardım yapmaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık