Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

30.10.2023
1.333
A+
A-
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu sene de gıda ve para yardımları yapmaktadır. Ülkemizin en kalabalık 8. şehri olan Şanlıurfa’da asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çeken vatandaşlarının yaşamlarını kolaylaştırmak ve iyileştirmek adına onlara yardımcı olmaya devam eden

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile kimsesiz vatandaşlarına sahip çıkıyor.

Şanlıurfa il sınırlarında yaşayan yoksullar, muhtaçlar ve kimsesizler; başvuruları kabul edildiği taktirde yardımlardan faydalanmaya başlayabiliyorlar.

Bu yazımızda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Giysi yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kira yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Mülteciler için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Yoksul dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak çorba dağıtımı
 • Yeni doğan bebekler için yapılan yardımlar
 • Asker, şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi ve muhtaçlara düzenli olarak gıda yardım kolileri dağıtarak, temel gıda ihtiyaçlarını karşılamayan kişilere yardımcı oluyor.

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişileri düşünerek, şehrin farklı noktalarında çorba evleri ve çorba çeşmeleri açan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ve fakir kişilerin karnını doyuruyor.

Şanlıurfa il sınırlarında ikamet eden kimsesiz ve muhtaç kişiler, çorba evlerine ya da çorba çeşmelerine giderek, her gün sıcak çorba içebiliyorlar.

Yeni Doğan Bebekler için hazırladığı ‘Hoş Geldin Bebek Yardım Projesi’ kapsamında yoksul ve muhtaç anne ve babalara yeni doğan bebeklerinin ihtiyaçları için kullanmaları adına bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği, bebek battaniyesi vb. malzemeler içeren hediye paketlerini armağan ediyor.

Hoş geldin Bebek Yardım Projesi kapsamında bebek bezi ve bebek maması yardımlarından düzenli olarak yararlanmak isteyen kişilerin muhtarlığa giderek, fakirlik belgesi almaları gerekiyor.

Şanlıurfa il sınırlarında yaşayan ve kimsesi olmayan yaşlıları, engellileri ve kronik hastaları unutmayarak, onların evlerini her gün ziyaret eden Şanlıurfa Belediyesi; yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için sunduğu evde bakım hizmeti dahilinde yaşlıların ve engellilerin sağlık kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırıyor.

Temizlik hizmeti dahilinde yaşlıların ve engellilerin evlerini temizlikçilere temizleten ve onların daha sağlıklı ve hijyenik evlerde yaşamalarını sağlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Güzel Evim Yardım Projesi dahilinde ihtiyaç sahiplerinin evlerini tamir ediyor.

Güzel Evim Yardım Projesi ile evleri bakımsız olan, tadilat ve tamirata ihtiyacı olan, boya ve badana giderlerini karşılamakta zorlanan kişilere ücretsiz tamirat ve tadilat hizmeti veriyor.

Öğrenciler için eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yoksul ilköğretim ve lise öğrencilerinin kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyor.

Öğrencilere zaman zaman burs verebilen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, onlara mont, kaban, ayakkabı, çanta vb. kıyafetler de hediye ediyor.

Sağlık yardımı dahilinde SGK’lı bir işte çalışmayan kişilere doktor ve ilaç yardımı da sunabilen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi; tıbbi araç gerece, tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak vb. medikal cihazlara gereksinim duyan engellilerin de yardım başvurularına dönüş gerçekleştiriyor.

Şanlıurfa’da yer alan aşevleri; her gün çıkarılan taze ev yemeklerini aşevlerini ziyaret eden muhtaçlara ve yoksullara dağıtıyor.

Kış aylarında muhtaç ve kimsesiz vatandaşlarını unutmayarak, onların ısınma giderlerini azaltmayı hedefleyen belediye, ailelere kömür, odun, kabuk vb. yakacak malzemeler götürüyor. Bazen de kömür sobası alacak bütçesi bile bulunmayan yoksullara soba hediye edebiliyor.

Eşi cezaevine giren, eşinden boşanmış ya da eşi vefat etmiş, kendisine yardım edecek ve maddi destek sunacak kimsesi olmayan dul kadınların gıda, eşya, giyim vb. ihtiyaçlarını da düşünen belediye, dul kadınların çocukları içinse kırtasiye ve eğitim yardımları sunuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yoksul ve muhtaç vatandaşların dışında afetzedelere ve mültecilere de yardım elini uzatıyor.

Yangın, sel, su baskını vb. doğal afetler yüzünden ev eşyaları zarar görmüş ya da evi yaşanmaz halde olan afetzedelere ise nakdi yardım, kıyafet yardımı, eşya yardımı gibi ihtiyaçlarına yönelik yardımlar yapabiliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına büyükşehir belediyesine ya da bağlı olduğunuz Şanlıurfa ilçe belediyesine giderek veya e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

e-Devlet sosyal yardım başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamanız gerekiyor.

Linke tıkladığınızda başvuru formuna erişebiliyor, başvurmak istediğiniz belediyeyi ve yardımları seçebiliyor ve yardım başvurunuzu onaylayarak, gönderebiliyorsunuz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Para yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı vb. yardım başvurularınızın son durumunu öğrenmek yani henüz sonuçlanıp sonuçlanmadığına dair bilgi edinmek için Şanlıurfa Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Sorgulama işlemini e-Devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

İlçe belediyesinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı sorgulamak için belediyeye gidebilirsiniz.

Kısacası yukarıda bahsettiğimiz 3 yöntemden biri ile başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Ancak belediye sosyal yardım başvurularının ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlandığını, bazen bu sürenin bir aydan da daha uzun olabileceğini hatırlatmak istiyoruz!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvuru şartlarına ve başvuru için gerekli belgelere dair ayrıntılı bilgi edinmek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan güncel yardımları öğrenmek, başvuru için gerekli belgelerle ilgili fikir edinmek adına büyükşehir belediyesine ait olan 0414 318 51 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numara üzerinden belediyeye yetkililerine her türlü soru, talep, görüş ve önerilerinizi de iletebilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımlara başvuran Şanlıurfalı ihtiyaç sahiplerinin doldurmaları gereken başvuru formunda başvuru sahiplerinin mesleklerine, aylık gider ve kazançlarına dair soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Böylelikle büyükşehir belediyesi, başvuran kişilerin muhtaçlıklarını ve ekonomik durumlarını ölçmüş oluyor.

Yani başvuru formuna bakarak ve formda paylaşılan bilgileri değerlendirerek, sınırlı bütçesiyle öncelikle kimlere yardım edeceğine daha kolay bir şekilde karar veriyor.

Kısacası tüm başvuruları değerlendirirken formda paylaşılan bilgileri kıstas olarak kabul ediyor.

Bu bilgilere göre yardım edeceği kişileri belirlediğinden Şanlıurfalı başvuru sahiplerinin formda mutlaka doğru ve güncel bilgiler paylaşmaları, belediyeyi kandırmaya çalışmamaları gerekiyor.

Aksi halde formda yanlış bilgiler paylaşarak, belediyeyi kandırmak istediği daha sonra yani yardımlar aldıktan sonra belediye tarafından fark edilen kişiler, ceza olarak aldıkları yardımların güncel nakit karşılıklarını faiziyle ödemekle yükümlü oluyorlar.

Cezai yaptırım ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ülkemizdeki tüm belediyeler, sosyal yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını, yardımlarının kötü niyetli kişilerce suiistimal edilmesini de önlemiş oluyorlar.

Muhtaç olmadıkları halde kendilerini muhtaç gösteren ve yardımlar alan, belediyenin durumu fark etmesi ile kendilerine ceza kesilen ancak cezai yaptırımlara karşı çıkan ve ödemeyi kabul etmeyen kişiler, belediye tarafından mahkemeye veriliyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kimsesizler, muhtaçlar, yoksullar, yetimler, öksüzler, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan engelliler, yaşlılar ve kronik hastalar kısacası Şanlıurfa il sınırlarında ikamet eden tüm ihtiyaç sahipleri belediye yardımlarına başvurabiliyorlar.

Hane kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar yani dar gelirli ve yoksullar ile işsizler, düzenli geliri ve SGK kaydı olmayanlar yani muhtaçlar; belediye yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen kişilerin engelli belgesi, fakirlik belgesi, ölüm belgesi vb. belgeleri belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Belgeleri de teslim alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, belgelerin doğruluğunu araştırmak ve başvuran kişilerin muhtaçlıklarını tespit etmek adına onların ikametgah adresine komisyon gönderiyor.

Görevi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuran kişilerin muhtaçlıklarını ve ekonomik durumlarını ölçerek, rapor hazırlamak olan komisyonun teslim ettiği raporu da inceleyip, değerlendiren belediye değerlendirme kurulu, üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği ihtiyaç sahiplerini kararlaştırıyor.

Şanlıurfa Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Şanlıurfa Vefa Sosyal Destek Grubu, Yardım Çalışmalarını Sürdürüyor. 65 yaş üstü vatandaşların ve kronik hastaların pandemi sürecinde en büyük destekçisi ve yardımcısı olan Vefa Sosyal Destek Grubu Şanlıurfa gönüllüleri, 112, 155 veya 156 hatları aracılığıyla Şanlıurfa gönüllülerine ulaşanların talepleri doğrultusunda ihtiyaçlarını karşılıyor.

Gönüllüler, markete, pazara, eczaneye ve diğer gerekli yerlere gönderecek kimsesi olmayan yaşlı, hasta ya da engellilerin temel ihtiyaçları için alışveriş yapıyor.

Bankadan başvuran kişilerin maaşlarını bile çeken Şanlıurfa Vefa gönüllüleri, yardım çalışmaları ile kimsesiz yaşlıların ve kronik hastaların kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardımına başvurmak için büyükşehir belediye binasına ya da bağlı olduğunuz Şanlıurfa ilçe belediyesine gidebilirsiniz.

Ayni ya da nakdi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin güncel sosyal yardımlarına hızlıca evinizden bile çıkmak zorunda kalmadan e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile e-Devlet üzerinden de başvurabilirsiniz.

Başvurunuzu hangi şekilde gerçekleştirirseniz gerçekleştirin, başvuru formunda sosyal yardım türleri ana başlığı altındaki ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini mutlaka işaretlemelisiniz.

Sosyal yardım türleri altındaki para yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı gibi diğer yardımlara da aynı form üzerinden başvurabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İhtiyaç Sahibi Ailelere Destek

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Güzel Evim Yardım Projesi ile İhtiyaç Sahiplerinin Evlerini Yeniliyor! İhtiyaç sahibi ve dar gelirli kişiler; evlerinin bakım, tadilat, boya, badana ve tamirat gibi işlemleri için de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurabiliyorlar.

Evinin boya badana ihtiyacını karşılayacak maddi gücü olmayan ya da çatısız veya bakımsız evlerde oturan yoksul kişiler, ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri tadilat, bakım ve onarım hizmeti sayesinde daha güzel, sağlıklı ve konforlu evlere kavuşabiliyorlar.

Şanlıurfa il sınırlarındaki muhtaç ve yoksul vatandaşların başvurabileceği bu yardım sayesinde aileler, daha huzurlu bir ortamda sevdikleriyle yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Hoş Geldin Bebek Yardım Projesi ile Ailelere Destek Oluyor. Hoş Geldin Bebek Yardım projesi ile kısa bir süre önce bebek sahibi olmuş ailelere bebek bezi, bebek maması, bebek battaniyesi, bebek kıyafeti gibi malzemeleri hediye eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Hayırlı Olsun hediyesi ile anne ve babaların kendilerini çaresiz ve umutsuz hissetmelerine engel oluyor.

Bu proje sayesinde bebeklerin sağlıklı gelişimini de desteklemiş oluyor.

Aileler, bebek bezi ve bebek maması yardımlarından bir süreliğine faydalanabiliyorlar.

Yardıma başvuracak ailelerin de muhtaç ya da dar gelirli olmaları gerekiyor.

Yani Hoş geldin Bebek Yardımı; işsiz ve gelirsiz ailelere ve dar gelirlilere yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan ailelere yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de daha önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden ayni ya da nakdi sosyal yardım aldıysanız ya da yakın zamanda almayı düşünüyorsanız, belediye yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

https://www.youtube.com/watch?v=d3WAxbJlUzo

SED Yardımı Ortaöğretim Çağında Olup Okumayan Öğrenci İçin Ne Kadar?

2.059,99 TL.

SED Yardımı Yükseköğretim Çağındaki Öğrenci İçin Ne Kadar?

3.708,00 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Selda doğan dedi ki:

  sizlerden gıda ve temizlik az ediyorum.Yardımcı olursanız teşekurler.

 2. Ceylan dedi ki:

  Temizlik malzemeleri istiyorum yada gıda yardımı istiyorum.naktı yardim olur eşim çalişmiyor küçük bebegim var zor durumdayım burdan yetkılilere sesleniyorum lütfen yardım edin.

 3. Azize.susen dedi ki:

  Temizlik.mazemeleri. ve gıda .istiyorum.zor.durumdayım.eşimin.işi.yok.çok.zor.durumdayım.6tane.çocuğum.var4tanesi.okula.gidiyor.evim.kira.çok.muhtacım.

 4. Zeynep soylu dedi ki:

  Merhaba ben kırk gün önce doğum yaptım ve yardıma ihtiyacım var bebek bezi mama falan yardımcı olursanız çok sevinirim bide evimde deprem ve sel sonrası hasarlar meydana geldi itiraz kapanmış dediler kimse yardımcı olmadı lütfen yardım edin

 5. Zeynep soylu dedi ki:

  Ben yeni doğum yaptım hem bebek ürünleri bez mama hem nakdi yardım ihtiyacım var

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık