Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır? Evraklar ve Ücretler?

01.10.2023
4.256
A+
A-
Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır? Evraklar ve Ücretler?

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?, Nikah İçin Gerekli Belgelerin Toparlanması, Nikah Başvurusunda Bulunma Aşaması, Nikah için Gerekli Evraklar Nelerdir?, Nikah İşlemleri Sağlık Raporu

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır? Evraklar ve Ücretler? Evlenmenin hayalini kuran, evlilik gününü kararlaştıran pek çok çift; nikah işlemlerini bir an önce tamamlamak ve bu süreci rahat bir şekilde geçirebilmek istiyor.

Bu yüzden de nikah evraklarını nikahtan uzun bir zaman dilimi öncesinde almaya, nikah evrak ücretlerini ise yatırmaya başlıyor.

Bu süreçte çiftleri farklı kurumlardan almaları gereken pek çok evrak ve resmi prosedür bekliyor.

Corona virüs nedeniyle ertelenen nikahları yetiştirme çabaları, evrakları tamamlama sürecinde çiftlerin daha da telaşa kapılmasına yol açıyor.

Bu yazımızda kısaca nikah işlemleri nasıl yapılır? Nikah için gerekli evraklar ve ücretler nelerdir? vb. çiftler tarafından en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte oldukça yorucu olabilen bu sürece dair bilmeniz gereken o detaylar:

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yasal evlilik yaşı, 18 olmakla birlikte 17 yaşını dolduran kişiler de anne babalarının ya da yasal vasilerinin nikaha onay vermeleri doğrultusunda evlenebiliyorlar.

16 yaşını dolduran kişiler ise ‘mahkeme kararı’ sonrasında evlenebiliyor.

Çiftlerin nikah başvurusunda bulunurken mutlaka nikah için gerekli olan tüm belgeleri tamamlamış olmaları gerekiyor.

Nikah işlemlerinin nasıl yapıldığını adım adım aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

Nikah İçin Gerekli Belgelerin Toparlanması

Eskiden nikah için istenilen belgelerin toparlanıp, bir araya gelmesi oldukça uzun sürebiliyordu. Bu durum, pek çok çifti paniğe sürüklüyor, hatta çiftlerin bu süreçte oldukça gergin olmalarına neden olabiliyordu.

Lakin günümüzde belediyelerde de e-Devlet sisteminin kullanılması, nikah belge toplama sürecinin daha kolay bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

Çiftlerin nikah başvurusu öncesinde bu belgeleri mutlaka toplamaları gerekiyor.

Nikah Başvurusunda Bulunma Aşaması

Evlilik hayaliyle yanıp tutuşan çiftlerin öncelikli olarak eşlerden birinin ikametgahının bulunduğu belediyeye bağlı olarak hizmet veren evlendirme dairesine başvurulmaları gerekiyor.

Nikahın kıyılacağı yerde çiftlerden herhangi birinin ikametgahının olmadığı durumlarda ise çiftlerin öncelikle ‘evlenme izin belgesi’ almaları gerekiyor.

Bu durumda nikah; ilçede yaşayan çiftler için ilçe müftülükleri, köyde yaşayan çiftler içinse muhtarlar tarafından kıyılıyor.

Çiftler, evlilik için gerekli belgeleri toparladıktan sonra maksimum 6 ay içerisinde evlilik başvurusunda bulunabiliyorlar.

Bu süre içerisinde çiftlerin başvuruda bulunmaları halinde tekrar belgeleri gerekli yerlerden almaları gerekiyor.

Nikah için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nikah için gerekli belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Evlenme beyannamesi:

Evlenme beyannamesi, evlilik talebi için başvurulan belediye tarafından çiftlere veriliyor.

Evlendirme dairesine başvuru esnasında verilen bu belge; genellikle 2 ya da 4 kopyadan oluşuyor.

Doldurulan bu belgenin tekrar belediyedeki evlendirme dairesine teslim edilmesi gerekiyor.

  • Nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi:

Nüfus cüzdanı suretinde bulunan fotoğrafların mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş olmaları ve bilgilerin okunabilir düzeyde olmaları gerekiyor.

Çiftlerin bu aşamada nüfus cüzdanı fotokopisini nikah dairesine teslim etmeleri önem arz ediyor.

***Bu aşamada çiftlerin sürücü belgeleri, kimlik olarak kabul edilmiyor.

  • Vesikalık fotoğraf:

Çiftlerin kendilerine ait birer adet vesikalık fotoğrafı evlendirme dairesine teslim etmeleri gerekiyor. Bununla birlikte talep edilen fotoğraf sayısı, başvurulan belediyeye göre değişebiliyor.

Bu noktada bu fotoğrafların mutlaka son 6 yıl içerisinde, renkli ve ön cepheden sivil kıyafetlerle çekilmiş olmaları da talep ediliyor.

  • Çiftlerden birinin 17 yaşında olması durumunda ailesinden izin aldığını gösteren belge:

Çiftlerden birinin 17 yaşını doldurduğu hallerde mutlaka anne babasından ya da yasal vasisinden evliliğe dair onay aldığını gösteren belgeyi alması ve bu belgeyi evlendirme dairesine teslim etmesi gerekiyor.

  • Çiftlerden birinin 16 yaşında olması durumunda mahkemeden aldığı mahkeme kararı:

16 yaşında evlenmek isteyen kişinin annesinin, babasının ya da yasal vasisinin onayı olsa dahi mahkemeden mutlaka mahkeme kararını alması gerekiyor.

Nikah İşlemleri Sağlık Raporu

Nikah başvurusunda en çok zaman alan belgelerin toparlandığı bu aşamada çiftlerin kan gruplarının birbirlerine uyumlu olup olmadığını, evlenmelerine engel herhangi bir sağlık sorunlarının bulunup bulunmadığını gösteren birtakım belgelerin alınması gerekiyor.

Bu süreçte çiftlerden Akdeniz anemisi testi, HIV, hepatit testi, kan uyuşmazlığı testi vb. pek çok belge istenebiliyor.

Çiftler arasında kan uyuşmazlığı; evliliğe engel olmasa dahi bu durumda ileride bebeğin kan uyuşmazlığından olumsuz yönde etkilenmesini önleyecek bazı tedavilerin yapılması gerekli olabiliyor.

HIV, hepatit, Akdeniz anemisi hastalıklarının çiftlerden birinde tespit edildiği hallerde ise kişilerin evlenebilmeleri için öncelikle tedavi olmaları, tedavilerinin başarı ile sonuçlanması yani tamamen iyileşmeleri bekleniyor.

Evlilik için sağlık raporu başvurusunun mutlaka aile hekimine yapılması gerekiyor. Yani diğer devlet hastanelerine ya da özel hastanelere, başvuru yapılamıyor.

Bununla birlikte diğer hastanelerden alınan test ve tahlil sonuçları, aile hekimine sunulabiliyor. Aile hekimi, bu test ve tahlilleri kabul edebileceği gibi ret de edebiliyor.

Bu yüzden evlilik için sağlık raporu almak için öncelikle aile hekiminize başvurmalısınız!

Evlilik sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 ay olduğundan bu raporu aldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde mutlaka evlenmelisiniz! Aksi halde bu raporu tekrar almanız gerektiğini ve tüm başvuru sürecinin tekrar başlayacağını unutmamalısınız!

Evlenmeden Önceki Kızlık Soyadını Kullanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının bu taleplerini belediyedeki evlendirme dairesi memuruna mutlaka bildirmeleri gerekiyor.

Yazılı bir soyadı dilekçesini doldurma suretiyle yapılan başvuru sonrasında kadınların nüfus cüzdanında eşlerinin soyadından hemen önce kendi kızlık soy isimleri yer alıyor.

Bununla birlikte kızlık soyadını kullanma başvurusu, evlilik sonrasında kadının kendi kimliğini yenilerken doldurduğu dilekçe ile de yapılabiliyor.

Kişinin yalnızca kendi soyadını kullanmak istemesi yani eşinin soyadını kullanmak istemediği hallerde ise evlenme sonrası mahkemede dava açması gerekiyor.

Nikah İşlemleri Ücreti 2023

Belediye nikah salonlarında kıyılan nikahlar; genellikle ücretsiz olsa da nikah için gerekli ücret; belediyeden belediyeye değişiklik gösterebiliyor.

Bazı belediyeler, 180 TL gibi uygun rakamlar talep ederken; bazı belediyelerde bu rakam, 650 TL’ye kadar yükselebiliyor.

2023 yılı itibariyle bu ücretin asla 650 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

Nikah memurunu düğününe getirmek isteyen çiftlerin ödemesi gereken fiyat ise 450 TL ile 1250 TL arasında değişiyor.

Belediyelerin nikah işlemi ücreti, belediyeden belediyeye göre değişiklik gösterebileceği için ücretlere dair detaylı bilgi edinmek adına nikah kıyılacak belediyeye danışmalısınız!

Evlilik Cüzdanı Ücreti 2023

Evlilik cüzdanı ücreti; standart bir fiyat olduğundan tüm belediyeler tarafından 200 TL ücret talep ediliyor.

Bazı belediyeler ise evlilik dosya ücreti olarak, ekstra ücret talep edebiliyor.

 Nikah Sağlık Raporu Ücreti 2023

Sağlık raporu başvurusu, aile hekimlerine yapıldığından çiftlerin herhangi bir ücret ödemeleri gerekmiyor.

Lakin talep edilen belgeleri özel hastanelerden alıp, aile hekimine onaylatacak kişilerin test ve tahlil paralarını ödemeleri gerekiyor.

Çiftlerden birinde evliliğe engel hastalığın tespiti halinde iyileşene dek ödemesi gereken miktar; hastalığına ve hangi hastanede tedavi göreceğine göre değişebiliyor.

Bu yazımızda nikah işlemlerine dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Bu sürece dair deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi sizler de değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Erteleme İşlemleri

https://www.youtube.com/watch?v=0dZODxEbIYg

Resmi nikah ücreti ne kadar 2023?

2023 yılı için resmi nikah ücreti ile ilgili henüz bir bilgi mevcut olmadığından, ücretler her ilde ve belediyede değişiklik gösterse de 2023 yılında Türkiye genelindeki ortalama resmi nikah ücreti 282 TL idi.

Resmi nikah ücreti ne kadar?

Resmi nikah ücretleri, her ilde ve belediyede farklılık gösterse de 2023 yılında Türkiye genelindeki ortalama ücret 282 TL olarak belirlenmiştir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık