Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Erteleme İşlemleri

10.05.2023
2.167
A+
A-
Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Erteleme İşlemleri

Nikah Tarihi Almak, Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Evlenmeye adım atacak olanların ilk olarak yapacakları şey nikah tarihini belirlemektir. Hayatının aşkını bulduğuna emin olan, ruh eşiyle mutlu bir yaşam sürmek isteyen çiftler, birlikteliklerini tüm sevdiklerine ilan etmek ve aşklarını doyasıya yaşamak için bir an önce evlenmenin ve nikah tarihi almanın hayalini kuruyorlar.

Nikah tarihinin alınmasıyla başlayan, çiftlerin evlilik yolunda ilerlemesini sağlayan bu süreç; evlilik için bir dizi belgelerin alınması, düğün yerinin kararlaştırılması,  gelinlik ve damatlığın alınması vb. bir dizi heyecanlı işlemi içeriyor.

Bu yazımızda evlenmeyi düşleyen çiftler için nikah tarihi nasıl ve nereden alınır? sorusunu yanıtlamaya, çiftlerin evlilik yolunda nasıl ilk adımı atabileceklerine değinmeye çalışacağız.

İşte, çiftlerin nikah tarihi alma sürecine dair bilmesi gereken o detaylar:

Nikah Tarihi Nasıl ve Nereden Alınır?

Evlenmek için nikah tarihi almak isteyen kişilerin yaşadıkları yerdeki yani ikametgahlarının bağlı olduğu şehirdeki belediyeye gitmeleri gerekiyor.

Tarih almak için belediyeye giden çiftlere; belediye yetkilileri nikah yani evlilik için gerekli belgeleri dile getiriyor.

Aynı zamanda yetkili kişiler; nikah için uygun olan yani boş günleri de çiftlere belirtiyorlar.

Uygun günler arasından çiftlerin seçtiği tarih; nikah günü olarak belirleniyor.

Bu süreç içinde çiftlerin kendilerinden istenilen belgeleri toparlamaları ve nikah öncesi bu belgeleri belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

 Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çiftler, belediyeye gittiklerinde nikah tarihini almaları için mutlaka her iki tarafın da belediyede bulunması ve evlenmek istediklerini yetkili kişiye beyan etmeleri gerekiyor.

Bununla birlikte çiftlerden birinin belediyeye gitmek için müsait olmadığı hallerde bu kişi; evlenmek istediği kişiye vekalet vererek de nikah işlemini başlatabiliyor.

Yani çiftlerden birinde vekalet olması halinde nikah işlemi, tek kişi tarafından da kolaylıkla belediyede başlatılabiliyor.

Nikah Tarihi için Gerekli Belgeler

Nikah tarihi almak için belediyeye giden çiftlere nikah gününe kadar hazırlamaları gereken belgeler, yetkili kişilerce bildiriliyor.

Evlenmek isteyen ve bu niyetinde ciddi olan çiftlerin bu belgeleri nikaha kadar toplamaları gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

  • Nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartı aslı ve fotokopileri
  • Çiftlere ait vesikalık fotoğraflar(kaç adet olacağı belediyeden belediyeye göre değişiklik gösterebiliyor)
  • Çiftlere ait nüfus kayıt örnekleri
  • Çiftlere ait ikametgah belgeleri
  • Çiftlere dair evlenme ehliyet belgeleri(çiftlerin evlenmeye engel teşkil eden herhangi bir akıl sağlığı problemini olmadığını göstermeleri gerekiyor)
  • İki örnek şeklinde düzenlenen evlenme beyannameleri
  • Çiftlere dair sağlık raporu(Aile hekiminden alınması gerekiyor)

 Yukarıdaki belgeleri zamanında eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayan çiftler; kararlaştırdıkları yani belediyeden aldıkları nikah gününde evlenebiliyorlar.

Çiftler; nikah işlemlerini belediyede gerçekleştirebilecekleri gibi belediye nikah memuru çiftlerin düğün mekanına giderek nikahlarını orada da kıyabiliyor.

Nikah İşlemi Ücreti Ne Kadar?

Nikah işlemlerinin ücreti; belediyeden belediyeye değişmekle birlikte bu tutar, genellikle 400-600 TL arasında değişiyor.

Nikahın düğün yerinde gerçekleşeceği durumlarda çiftlerin ekstra olarak 1000 TL’ye kadar uzanan bir ücret ödemeleri gerekli olabiliyor.

Çiftlerin aynı zamanda 2023 yılında 445 TL olarak kararlaştırılan nikah cüzdanı bedelini de ödemeleri gerekiyor.

Kimi belediyeler tarafından ise evlilik dosya ücreti olarak 80 TL talep ediliyor.

Nikah fiyatları üzerinde düğünün belediyede yapılıp yapılmayacağı, nikahın hafta içi mi yoksa hafta sonu mu olacağı da belirleyici oluyor.

Nikah tarihi nasıl ve nereden alınır? Nikah günü nasıl iptal edilir,  ertelenir? - Haber 7 YAŞAM

Nikah Tarihi Ne Kadar Önceden Alınmalı?

Nikah tarihi için gerekli evrakları tamamlayan çiftlerin evlendirme dairesine giderek başvurmaları halinde yoğunluğu bağlı olarak 24 saat içerisinde nikah tarihi verilir. İsterseniz size de uygun olması halinde istediğiniz bir tarihte nikah kıyabilirsiniz.

Nikah Tarihi Aldıktan Sonra Değiştirilir Mi?

Almış olduğunuz nikah tarihini elinizde olmayan özel sebeplerden dolayı ertelemek yada tarihini değiştirmek istiyorsanız nikah tarihi aldığınız belediyeye bizzat başvurmanız gerekmektedir. Genelde olarak nikah tarihinize 1 haftada fazla bir zaman varsa ücretsiz olarak nikah tarihini değiştirebilirsiniz. Eğer 1 haftadan az süre varsa sizde tekrardan nikah ücreti talep edilir.

Nikah Tarihi İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlenecek kişinin sağlık raporu alması zorunludur. Evlilik için sağlık raporunu aile hekimi, sağlık ocağı, poliklinik, aile sağlı merkezi, özel hastane ve devlet hastanesinden alabilirsiniz.

Evlenecek kişilerin yukarıda saydığım hastanelere eşi ile beraber bizzat başvurmaları gereklidir. Yapılan testler sonucunda aynı gün içerisinde sağlık raporu size teslim edilir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Belediyeler Nikah Tarihi Veriyor Mu?

Nikah tarihi almak için başvurular bizzat belediye ye yapılır. Belediyeler nikah tarihi vermek için yetkili kurumlardır.

Nikah Tarihi Nasıl İptal Ettirilir ve Değiştirilir?

Nikah tarihini iptal ettirmeyi ya da ertelemeyi düşünen çiftlerin bu durumu nikah günü aldıkları belediyeye zamanında bildirmeleri gerekiyor.

Çiftler, nikah gününden en az 1 hafta öncesinde nikah tarihini değiştirebiliyor ya da erteleyebiliyorlar.

Çiftlerin nikahı iptal ettirmekte geciktikleri durumlarda çiftlerden yine de nikah işlem ücreti alınıyor.

Yani çiftlerin yapmış oldukları ödemeler onlara hiçbir şekilde iade edilmiyor.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftlerin evlenmeye engel teşkil eden bir engellerinin olmadığını gösteren belgeye ‘evlenme ehliyet belgesi’ ismi veriliyor.

Bu belge; çiftlerin bağlı oldukları nüfus müdürlüklerinden alınıyor.

Evlenme ehliyet belgesinde çiftlerin medeni durumları, anne ve babalarının isimleri, doğum tarihleri vb. bilgiler yer alıyor. Bu belge sayesinde çiftlerin evlenmesine herhangi bir engelin bulunup bulunmadığı araştırılıp, sorgulanıyor.

Bu belge alınmadan önce çiftlerin mutlaka aile hekimlerinden sağlık raporlarını da almaları gerekiyor.

Belediyede nikah günü alma işlemi esnasında çiftlerden birinin bulunamayacağı hallerde alınması gereken vekaletname ise noterden alınabiliyor.

Nikah Tarihi Almayı Engelleyen Durumlar

18 yaşını doldurmuş olan çiftler; kendi kararları ile nikah tarihi alabiliyorlar.

18 yaşını doldurmamış yani henüz 17 yaşındaki kişilerin nikah tarihi alabilmeleri için yasal temsilcilerinin izinlerinin olması gerekiyor.

16 yaşı doldurmamış yani henüz 16 yaşındaki kişilerin ise mahkeme kararı almış olmaları talep ediliyor.

Eşi vefat eden yani boşanan kadınların ise evlenebilmeleri için 300 günlük bekleme sürelerini doldurmaları gerekiyor.

Sağlık raporunu alamayan, verem, bel soğukluğu, cüzzam, akıl hastalığı, Hepatit C ya da Hepatit B hastalıklarından biri tespit edilen çiftler; tedavi olup, iyileşene dek evlenemiyorlar.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazarak, sizler de deneyimlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır? Evraklar ve Ücretler?

Evlilik Parası, Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

e-Devlet Üzerinden Nikah Tarihi Alınır mı?

Evet.

Nikah Tarihi İçin İlk Nereye Başvurulur?

Belediyenin evlenme dairesine başvurulur.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık