Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

10.05.2023
1.021
A+
A-
Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık Aylığı Nedir, Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır, Muhtaçlık Aylığı, e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır, 2023 muhtaç aylığı ne kadar, Muhtaç aylığı ne kadar, Muhtaç aylığı Başvurusu, Fakirlik maaşı sorgulama, e-devlet fakirlik maaşı başvurusu

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?
muhtaç aylığı

Muhtaçlık Aylığı Nedir? e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? Pandemi dönemi başta olmak üzere normal süreçler doğrultusunda da yardıma muhtaç olan kimselere muhtaç aylığı devlet tarafından verilmektedir. Fakirlik ya da muhtaçlık belgesine sahip olan kişiler, devlet kanalları üzerinden başvuru yaparak muhtaçlık aylığı alabilmekte ve bu aylıkla geçimini sağlayabilmektedir.

Muhtaç aylığı almaya hak kazanan bireyler, maddi durumlarını düzeltene kadar bu aylıktan faydalanabilmektedir. Yoksulluğu azaltmak amacıyla verilmekte olan bu aylıktan fakirlik belgesi olan herkes kolaylıkla faydalanabilir. Ancak bu aylık verilmeden önce başvuru yapan bireylerde belirli şartlar aranmakta ve bu şartlar doğrultusunda başvuru onaylanmaktadır. Peki muhtaçlık aylığı nedir? Başvuru koşulları nelerdir? Muhtaçlık aylığına nasıl başvuru yapılabilir?

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir?

Fakirlik belgesine veya muhtaçlık belgesine sahip olan kişilerin öncelik olarak e-Devlet kanallarından başvuru yapması ve bu doğrultuda muhtaç aylığı takibi yapması gerekmektedir. Muhtaçlık aylığı başvurusu yapan bireylerin sadece kendilerinin maddi durumu değil aynı zamanda ailenin de maddi durumu kontrol edilmekte, belirli süreliğine takip edilmektedir. Muhtaçlık aylığına başvuru yapan kişilerin ailelerinin maddi durumu düzgün ise o birey, muhtaç aylığından faydalanamamaktadır. Muhtaç aylığı başvurusu yapmak ve bu aylıktan faydalanmak için gerekli olan diğer şartlar ise şu şekildedir:

 • Şehit ve gazi yakını olmak,
 • Hane içerisinde kimsenin gelire sahip olmaması,
 • Sosyal güvenceye sahip olmayan ve yaşlı kişilere bakma yükümlülüğü olan aileler,
 • Okul masraflarını karşılayamayan aileler ve bireyler,
 • Okula giden çocuklara sahip olan ve muhtaç olan aileler,
 • Fakirlik belgesine sahip olan kişiler,

Yukarıdaki imkansızlıklarla mücadele eden kişiler, ülkemizde devlet tarafından verilmekte olan muhtaçlık aylığından faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığından Kimler Faydalanamaz?

Muhtaçlık aylığından faydalanabilecek kişiler olduğu gibi bu aylıktan faydalanamayan kişiler de bulunmaktadır. Bu aylıktan faydalanamayan kişiler ise şu şekildedir;

 • Düzenli geliri bulunanlar,
 • Herhangi bir işte çalışanlar,
 • Sosyal güvencesi bulunan kişiler,
 • Vasiye sahip olan kişiler,
 • Dul maaşı, yetim maaşı ve benzer devlet imkanlarından faydalanan bireyler

Yukarıdaki imkanlara sahip olan kişiler muhtaçlık aylığından faydalanamamaktadır.

Muhtaç Aylığı Nedir? Muhtaçlık Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Fakirlik ya da muhtaçlık aylığı, birçok imkansızlıkla karşı karşıya kalan ve herhangi bir geliri bulunmayan ailelere ya da bireylere verilmektedir. Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara muhtaçlık aylığı verilir. Ancak bu aylıktan faydalanmayı isteyen kişiler devlet tarafından tespit edilmemektedir. Tespit yapılabilmesi ve aylıktan faydalanmak için öncelikle başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Sosyal güvencesi olmaması,
 • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
 • Gelir getiren her hangi bir taşınmazı olmaması
 • 18 yaşından küçükler abi, abla ve diğer vasiler doğrultusunda başvuru yapabilmektedir.
 • Ailede engelli yakını olanların engelli raporuna sahip olması,
 • Aile yakınlarının ölüm durumlarının belgelenmesi gerekmektedir.

Muhtaç Aylık Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Muhtaçlık aylığı başvurusu yapmak isteyen kişilerin belirli belgelere sahip olması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurularda belgeler otomatik olarak sistemde kayıtlıdır. Bu sayede kolaylıkla belge yüklemesi yapılabilmektedir. Ancak kurumlar aracılığıyla yapılacak olan başvurularda belgelerin tamamının çıktı halinde teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru yapılması mümkün değildir. Muhtaçlık aylığına başvuru yapmak isteyen kişilerin sahip olmaları ve teslim etmeleri gereken belgeler şu şekildedir:

 • T.C Nüfus cüzdanı veya fotokopisi
 • Muhtaçlık aylığı dilekçesi
 • İkametgah belgesi
 • Fakirlik belgesi
 • Okula giden çocuk varsa öğrenci belgesi
 • Aile bilgileri ve kimlik belgeleri
 • Engelleri raporu
 • SGK hizmet dökümü belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Vefat belgeleri

Yukarıdaki belgelerin başvuru sırasında teslim edilmesi şarttır. Aksi takdirde başvurular onaylanmamakta ya da başvuru oluşturulmamaktadır.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığından faydalanmak isteyen kişilerin öncelik olarak gerekli şartları karşılaması, ardından da teslim edilmesi gereken belgelere sahip olması gerekmektedir. e-Devlet kanalları üzerinden henüz muhtaçlık aylığı başvurusu yapılmamaktadır. Ancak fakirlik belgesi sorgulama ya da alınan yardımları sorgulama gibi işlemler e-devlet kanallarından yapılmaktadır.

Muhtaçlık aylığı başvurusu yapmak için kişilerin gerekli evraklarla ikametlerindeki ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen gitmeleri gerekmektedir. Şahsen gidemeyen kişiler ise posta yoluyla evrak ve dilekçe göndererek başvuru yapabilmektedir.

Muhtaç Aylık Kaydı Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylık kaydı talebinde bulunan kişiler yetim ve engelli muhtaç aylık başvuru formunu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra engel ve özrünü belirten sağlık raporu ve diğer belgeler ile beraber bulunduğu ilin Vakıflar Genel Müdürlüğüne elden yada posta ile Milli Müdafaa Caddesi No:20 Kızılay Ankara Türkiye adresine göndermeleri gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmekte olan muhtaçlık aylığının tutarı 1.474 ₺’dir. Ancak bu tutar engel durumu, okutulan çocuk, yeni doğmuş çocuk ve gider kaynakları doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca muhtaçlık aylığının belirlenmesinde önemli olan faktörlerden biri de ekonomik durumdur.

Muhtaçlık Aylıkları Nereden Çekilir?

2023 yılında 1.474 ₺ olarak yatırılmakta olan muhtaçlık aylıkları iki kurum aracılığıyla çekilebilmektedir. Kimlik bilgileriyle ve belgeleriyle PTT üzerinden bu maaşın çekilmesi mümkündür. Ayrıca vatandaşlar, Ziraat bankasına giderek de muhtaçlık aylığını çekebilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığı için başvuru yaptıktan sonra bu aylığı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Fakirlik aylığı sorgulama işlemini telefon ya da internet üzerinden yapabilirsiniz. Muhtaçlık aylığı sorgulamasını telefonla yapmak isterseniz (0312) 415 50 00 numaralı telefonu arayarak yapabilirsiniz. Bu numarayı arayıp T.C. Kimlik numaranızı tuşlayarak muhtaçlık maaşını almaya hak kazanıp kazanmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise internet aracılığıyla e-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. e-Devlet sistemine giriş yapmak için önce T.C. Kimlik numaranızı sonra da e-Devlet şifrenizi yazmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra muhtaçlık aylığı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ancak e-Devlet şifreniz yoksa bir PTT şubesine giderek 2₺ karşılığında bir şifre alabilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Formu

Muhtaçlık ve aylık 2 farklı şekilde ödenmektedir. Yetim muhtaç aylık ve Engelli muhtaç aylığı formu doldururken size hangisi uygun ise onu doldurmanız çok önemidir.

Engelli Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Engelli bireylerin muhtaçlık ayılığı almaları için aşağıdaki formu eksiksiz tam olarak doldurup başvuruda bulunması gerekmektedir.

Engelli muhtaç aylığı başvurusu formu için tıklayınız>>>>>>>> Engelli Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Yetim Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Yetim muhtaç aylığı almak isteyen bireylerin yetik muhtaçlık aylığı başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir.

Yetim muhtaç aylığı başvurusu formu için tıklayınız>>>>>>>> Yetim Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Muhtaçlık Aylığı Yaş Sınırı Kaçtır?

Muhtaçlık aylığı alabilmek için belirlenmiş bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Genellikle engelli vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilen muhtaçlık aylığına her yaştan yardıma muhtaç kişiler başvuru yapabilmektedir. Ancak yetimlik aylığı konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır.

Yetimlik aylığı, yalnızca 18 yaşından küçüklere verilmekte olup, eğer kişi eğitim hayatına devam ederse bu aylık 25 yaşına kadar verilir.

Muhtaçlık Aylığım Neden Kesildi?

Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması ya da bakım altına alınması, yetim erkek çocuğun 18, yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, aylığın aralıksız 3 ay alınmaması halinin tespitini takip eden ay başından itibaren alıkları kesilir.

Muhtaçlık Aylığı Ne Zaman Yatar?

Muhtaçlık aylığı, hak sahiplerinin hesaplarına aylık olarak yatırılmaktadır. Ancak maaş tarihleri kişilerin doğum tarihinin son rakamlarına göre değişiklik gösterir. Doğum tarihinin son rakamı:

 • 0 ve 5 olan kişilere her ayın beşinci günü,
 • 1 ve 6 olan kişilere her ayın altıncı günü,
 • 2 ve 7 olan kişilere her ayın yedinci günü,
 • 3 ve 8 olan kişilere her ayın sekizinci günü,
 • 4 ve 9 olan kişilere her ayın dokuzuncu günü muhtaçlık aylığı yatırılmaktadır.

Muhtaçlık aylığı nedir? Muhtaçlık aylığı başvuru formu konusu ilginizi çektiyse, blog alanımızdaki diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır? Kimlere Verilir?

https://www.youtube.com/shorts/Pp_DhQOcylg

Muhtaçlık aylığı kimlere verilir?

Muhtaçlık aylığı, sosyal güvencesi olmayan ve yoksulluk sınırının altında gelire sahip olan vatandaşlara devlet tarafından verilen bir destek programıdır. Muhtaçlık aylığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından verilmektedir.

Muhtaçlık maaşı ne kadar?

Muhtaçlık maaşı, Türkiye’deki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından belirlenir ve ödenir. Maaş tutarı, alıcının ihtiyacına, ailenin gelir durumuna ve diğer faktörlere göre değişebilir. Bu nedenle, sabit bir maaş tutarı vermek mümkün değildir. Başvuru yapılan yerel Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak, kişi ya da aileye özel olarak hesaplanan maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık