Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

01.10.2023
1.980
A+
A-
Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Kimlere Verilir?, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nasıl Alınır?, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar 2023?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, devletimiz tarafından muhtaç kişilere yapılan yardımlardan biri olan ‘muhtaç asker ailesi yardımı’; eşi askere gitmiş kadınlara ya da çocuğu asker olmuş annelere veriliyor.

Ülkemizde geçinmekte zorlanan, yoksul ve yoksun kişileri gözetmeye yönelik projelerden biri olan bu yardım; yalnızca ihtiyaç sahibi ailelere veriliyor.

Yani her askere giden kişinin eşi ya da annesi bu yardımdan yararlanamıyor.

Bu yazımızda kısaca 2023 muhtaç asker ailesi yardımı nasıl alınır? Kimler bu yardıma başvurabilir? Muhtaç asker ailesi yardımı başvuru şartları nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Kimlere Verilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuğu ya da nikahlı eşi askere giden ya da gidecek olan kadınlara verilen bir yardım olan muhtaç asker ailesi yardımı ile kişinin askerlik görevini yerine getirirken, ailesinin maddi sıkıntı çekmemesi hedefliyor.

Askerlik yüzünden kişinin herhangi bir işte çalışamayacak durumda olması, ailenin geçinmekte zorlanması vb. nedenlerden ötürü ailelere verilen bu maddi yardım ile ailelerin bu süreci daha rahat bir şekilde atlatabilmeleri hedefleniyor.

Muhtaç asker ailesi yardımı; öncelikli olarak askere giden kişinin nikahlı eşine veriliyor. Nikahlı eşle aynı adreste oturma ya da aynı evde yaşama şartı aranmıyor.

Kişinin bekar olması halinde ise annesi bu yardıma başvurabiliyor. Annenin vefat etmiş olması durumunda ise askerin babası bu yardımdan yararlanabiliyor.

Asker anne ve babasının bu yardımdan yararlanabilmesi için bekar oğulları ile aynı evde yaşamaları şartı aranmıyor.

Anne ve babanın boşanmış olduğu durumlarda ise asker kişinin birlikte yaşadığı ebeveyni yani anne ya da babası bu yardıma başvurabiliyor.

Anne, baba ya da nikahlı eşin dışında askerin kendisi, büyük annesi, büyükbabası ya da diğer yakın akrabaları bu yardıma başvuramıyorlar.

Muhtaç asker ailesi yardımı; ciddi anlamda yoksul olan, aylık hane geliri asgari ücretin 3’te 1’inin altında olan yani ailede sigortalı işte çalışan birinin olmadığı hallerde bakanlık tarafından veriliyor.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nasıl Alınır?

Bu yardım, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kaymakamlık binalarında faaliyet gösteren, muhtaç kişilere pek çok maddi ve ayni yardımlarda bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakıfları tarafından veriliyor.

Bu yüzden de yardım almak isteyen kişilerin bağlı oldukları yani ikametgahlarının bulunduğu adresteki kaymakamlık binalarındaki vakıflara gitmeleri ve başvuru taleplerini dile getirmeleri gerekiyor.

Daha önce vakıf kaydı olmayan kişilerin öncelikle vakıf kayıtlarının tamamlanması da zorunluluk arz ediyor.

Bu noktada Hane Başvuru Kayıt Formu vb. birtakım belgelerin doldurulması gerekiyor.

Başvuru esnasında kişiden TC kimlik kartını ibraz etmesi de talep ediliyor.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, kişinin yoksul olduğunu kanıtladığından bu yardımı almasını kolaylaştırıyor.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Vakfa giden kişinin yanında mutlaka TC kimlik kartını ya da nüfus cüzdanını götürmesi gerekiyor.

Fakirlik belgesi zorunlu olmamakla birlikte yardım başvurusunun alınmasını kolaylaştırıyor.

Kişiden TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisinin dışında herhangi bir belge talep edilmiyor.

Yardım başvurusu esnasında kişiye MAAY(muhtaç asker ailesi yardımı) sözleşmesi veriliyor. Kişinin muhtaç asker ailesi yardımı sözleşmesini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurması gerekiyor.

Son olarak başvuran kişiden vakıfta kendine teslim edilen yardım başvuru dilekçesini de hazırlaması talep ediliyor.

Başvuru sonrası ailenin maddi durumu, yardıma ihtiyacı olup olmadığı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından incelenmeye başlıyor.

Hatta ailenin evine gidilip, durumu yakından takip edilebiliyor.

Ailenin muhtaç olduğuna karar verilmesi üzerine aileye yani askerin annesine ya da eşine muhtaç asker ailesi yardımı yapılıyor.

https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/muhtac-asker-ailesi-yardimi/

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar 2023?

2023 yılı itibariyle muhtaç asker ailelerine aylık 550 TL maddi yardım yapılıyor.

Bu miktar, kişinin askerliği bitene kadar annesine ya da eşine yılın çift aylarında yani iki ayda bir sefer olacak şekilde düzenli bir şekilde ödeniyor.

Ödemeler, ayın 24’ü ile 28’i arasında yapılıyor.

Başvuran kişinin TC kimlik numarası 0 ise ödeme ayın 24’ünde, 2 ise 25’inde, 4 ise 26’sında, 6 ise 27’sinde, 8 ise 28’inde gerçekleşiyor.

Ödemenin hafta sonu Cumartesi gününe denk geldiği durumlarda ödeme başvuran kişinin PTT hesabına Cuma günü; Pazar gününe denk geldiği hallerde ise Pazartesi günü yatırılıyor.

Askerlik bitimi ile alınan yardım da kesiliyor.

Bununla birlikte bu yardım, maksimum 12 ay süreyle yapılıyor.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nereden Alınır?

Yardım programı, kişinin askerliği boyunca düzenli bir şekilde başvuru sahibinin adına PTT hesabına yatırılıyor.

Kişi, TC kimlik kartı ile PTT şubelerinden herhangi birine başvurup, muhtaç asker ailesi yardımı ödemesini alabiliyor.

Hanede birden fazla askerin mevcut olduğu durumlarda her asker için ayrı ayrı başvuru yapılabiliyor.

Örneğin, çocuklardan birinin evli birinin bekar olduğu hallerde evli kişinin muhtaç eşine, bekar kişinin ise annesine ya da annesi vefat etmişse babasına yardım bağlanabiliyor.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Zaman Yatar 2023

Aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme hak sahibi vatandaşlarımızın PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Muhtaç asker ailesi yardım her yıl belli oranda yükseltilmektedir.

Muhtaç Asker Ailesine Yönelik Düzenli Nakit Yardım

Muhtaç asker ailesine yönelik düzenli nakit yardım parası gerekli şartları sağlayan asker eşine yada asker annesine ödenen paradır. Aylık olmak üzere 2 ayda bir ödene asker ailesi yardım parası Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen asker ailesine ödenmektedir.

Asker Ailesine Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Muhtaç asker ailesine yardım parası için başvurular bulunduğunuz ildeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yada Kaymakamlıklara başvurularak yapılır. Başvuruda bulunan muhtaç asker ailesinin daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kaydı yoksa ‘Hane Başvuru Kayıt Formu’, ‘Sorgu Dilekçesi’ ve ‘MAAY Sözleşmesi’ verilerek doldurulması istenir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nereden Alınır?

Asker ailesi yardım parası bağlanan kişiler paranın nereye yatacağını merak etmektedirler. Askerlik süresince ödenen fakir asker yardım parası PTT hesaplarına yatmaktadır.

ÖNEMLİ; Muhtaç asker ailesine yardım parası ile Asker çocuğu yardım parası ayrı işlemlerdir. Eğer muhtaç asker bekar ise sadece Muhtaç ailesi yardım parası almaktadır. Ancak muhtaç asker evli ise ayrıca asker çocuğu yardım parası da almaktadır. Askerin kaç çocuğu varsa her birine asker çocuğu yardım parası verilmektedir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulama

Yardım başvurusu, başvuruda bulunduğunuz vakfın yoğunluğuna göre ortalama 15-30 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım hattı olan ALO 144’ü arayabilirsiniz.

Ya da e-Devlet üzerinden TC kimlik no ve e-Devlet şifre bilgilerinizle birlikte bu yardımının sonucunun yanı sıra başvurduğunuz diğer yardımlara dair son durumu da sorgulayabilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu hemen görüntülemek için https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı e-Devlet

Muhtaç asker ailesi yardımı başvuru sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Muhtaç asker ailesi yardımı için başvuruda bulunanların başvuru sonuçlarını e-Devlet üzerinden öğrenebilirler. e-Devlet giriş yaptıktan sonra
Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına giriş yaparak başvuru sonucunuzu görebilirsiniz.

Daha önce bakanlık tarafından düzenlenen yardımlardan birini aldıysanız, konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Asker Ailesi Yardımı kimlere verilir?

Asker Ailesi Yardımı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve askerlik hizmetini yerine getirirken hayatını kaybeden veya vazife malulü olan askerlerin çocukları, eşi veya anne-babasına verilen bir sosyal yardım programıdır. Ayrıca, kendi ülkesinde askerlik hizmetini yerine getirirken hayatını kaybeden yabancı uyruklu askerlerin ailelerine de bu yardım sağlanabilir.

2023 muhtaç asker aylığı ne kadar?

2023 yılında muhtaç asker aylığı tutarı henüz açıklanmadı. Ancak, 2023 yılında muhtaç asker aylığı tutarı 1.547 TL olarak belirlenmişti. Gelecek yıl için yapılacak açıklama ile birlikte güncel tutar öğrenilebilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık