Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Heyet Raporu Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti ve Veren Hastaneler

SGK
09.05.2023
2.778
A+
A-
Heyet Raporu Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti ve Veren Hastaneler

Heyet Raporu Nasıl Alınır? Kamu kurumlarına yapılan iş başvuruları başta olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşu tarafından talep edilebilen heyet raporu; en genel tanımıyla Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü devlet hastaneleri, özel hastaneler ya da üniversite hastanelerinden alınan sağlık raporunu ifade ediyor.

Heyet Raporu Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti ve Veren Hastaneler
Heyet Raporu Nedir Nasıl Alınır Ücreti ve Veren Hastaneler

Sağlık ocakları ve aile hekimlerinden alınamayan bu rapor; kişinin talep edilen tüm birimlere muayene olması, gerekli tüm tetkikleri yaptırması anlamına geliyor.

Bu yazımızda kısaca heyet raporu nasıl alınır? Heyet raporu nereden alınır? vb. konuyla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, heyet raporuna dair bilmeniz gereken o detaylar:

Heyet Raporu Nedir?

Temel sağlık birimlerine yani sağlık bölümlerine gidilip, muayene olunması sonrasında alınan, kişinin sağlık durumuna dair bilgileri içeren heyet raporu, tek bir bölümden değil de muayene olunan tüm bölümlerden alınan genel raporu ifade ediyor.

Bu rapor, genellikle kamu kurum ve kuruluşları tarafından işe başlamak isteyen yani iş başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerden talep ediliyor.

Heyet raporu alacak kişinin bu raporu tam teşekküllü bir hastaneden alması aynı zamanda rapor alınacak hastanenin de TC Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekiyor.

Sağlık raporuna heyet raporu denilmesi, bu raporun tam teşekküllü ve TC Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerde mutlaka bulunması zorunlu olan ‘heyet ekibi’ tarafından verilmesinden kaynaklanıyor.

Heyet ekibinde mutlaka her branştan bir adet uzman doktor bulunuyor.

Kimi hastanelerin heyet ekibinde 7-8 uzman doktor yer alırken bazı hastanelerde ise uzman hekim sayısı 3-4 hekim ile sınırlı tutuluyor.

Heyet ekibi tarafından hazırlanan sağlık raporunun daha sonra hastane baş hekimi tarafından da onaylanması gerekiyor.

Başhekimin olmadığı durumlarda ise heyet raporunu yetkili baş hekim yardımcısı imzalayabiliyor.

Heyet Raporu Neden Alınır?

Farklı branşlarda yapılan muayeneler sonrasında sağlık kurulu tarafından verilen heyet raporu, yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan iş başvurularında istenmiyor.

Aynı zamanda lisans almak isteyen sporcuların da bu noktada öncelikli olarak heyet raporu almaları gerekiyor.

Zorlu şartlar altında çalışacak işçilerden de bu zorlu şartlarda çalışmalarına engel teşkil eden bir sağlık sorunlarının mevcut olmadığını gösterir nitelikte olan heyet raporu isteniyor.

Heyet raporu ile işveren tarafından işçinin zorlu iş şartlarında çalışıp çalışamayacağı öğrenilmiş oluyor.

Aynı zamanda heyet raporu ile muhtemel iş kazalarını önlemek de hedefleniyor.

Heyet raporu, bazen de sağlık problemi yüzünden istirahat etmesi gereken kişilerden izin süreli izin almaları halinde talep ediliyor.

Hastaların uzun süreli kullanmaları gereken ilaçları SGK üzerinden almaları gerektiğinde heyet raporu almaları zorunlu olabiliyor.

Bununla birlikte uzun süreli medikal cihaz ya tıbbi alet kullanması gereken hastaların SGK ödemelerinden yararlanabilmeleri noktasında bu raporu almaları gerekiyor.

Yurtdışı çıkışlarında, askerlikten muaf olma işlemleri esnasında, engellilik durumunun kanıtlanmasında, işitme engellilerin ve diğer hastaların kullanmaları gereken protezlerin varlığı söz konusu olduğunda da heyet raporu alınması gerekiyor.

Heyet Raporu Nereden Alınır?

Heyet raporunun daha önce de belirttiğimiz gibi tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınması ve bu raporun sağlık kurulu tarafından verilmiş olması gerekiyor.

Muayene olacak kişinin rapor talebini dile getirirken, raporu hangi amaçla alacağını yani iş başvurusu mu yoksa sağlık sorunu mu yoksa diğer nedenlerden öütürü mü bu raporu almak istediğini ifade etmesi gerekiyor.

Çünkü kişinin hangi bölümlere görünmesi gerektiği yani hangi branşlarda muayene olması gerektiği heyet raporunun alınma ve talep edilme nedenine göre değişiklik gösterebiliyor.

Heyet Raporu Veren Hastaneler

Heyet raporu tam teşekküllü tüm hastanelerden alınan belgedir. Genelde 6 yada 7 farklı bölümün toplanması ile alınan bu belge genelde heyetin toplanması ve orta kararı ile verildiği için heyet raporu olarak adlandırılır. Heyet raporu veren hastaneler her il ve ilçedeki Tam donanımlı devlet hastaneleridir.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporu almak istiyorsanız, TC Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tam teşekküllü bir devlet hastanesine ya da özel hastaneye gitmelisiniz.

Ardından yetkili kişiden alabileceğiniz matbu dilekçesini mutlaka doğru ve anlaşılır bir şekilde doldurmalısınız.

Heyet raporu dilekçesinde;

 • İsim ve soy isminizi
 • İletişim bilgilerinizi
 • Neden rapor almak istediğinizi
 • Mevcut sağlık sorunlarınızı ve kullandığınız ilaçları

detaylı bir şekilde belirtmelisiniz.

Muayene olmadan önce sizden heyet raporu için talep edilen ücreti yatırdıktan sonra muayene olabilir ve sağlık kurulu tarafından hazırlanan heyet raporunuzu alabilirsiniz.

Heyet Raporu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Tam teşekküllü bir hastaneye başvuru için gittiğinizde sizden birtakım belgeler talep ediliyor.

Heyet raporu almak için gerekli evrakları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • 2 ya da 4 adet vesikalık fotoğraf(talep edilen fotoğraf sayısı, hastaneye göre değişebiliyor)
 • Heyet raporu başvuru formu ya da heyet raporu dilekçesi
 • Heyet raporu ücretinin yatırılması

Belgelerin teslimi ve kişiden istenilen ücretin yatırılması sonrasında kişi, farklı branşlara muayene oluyor.

Muayeneler sonrasında da kişi, raporunu 3-7 işgünü içerisinde alabiliyor.

Söz konusu özel hastaneler olduğunda bu süre, daha da kısa olabiliyor.

Heyet Raporu Almak için Tedavi Olunan Bölümler

Rapor almak için başvuruda bulunduğunuzda sizden rapor alma sebebinizi başvuru formunda ya da dilekçede belirtmeniz isteniyor.

Daha sonra bu dilekçe ve başvuru formu yetkili kişilerce inceleniyor.

İnceleme sonrası, hangi bölümlere görünmeniz gerektiği de size iletiliyor.

Yani görünmeniz gereken bölümler; rapor alma nedeninize göre değişebiliyor.

Heyet raporu almak için sıklıkla tedavi olunan branşları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Dahiliye(iç hastalıkları)
 • Göz
 • KBB
 • Nöroloji
 • Genel cerrahi
 • Ruh sağlığı

olacak şekilde temelde 6 bölüme görünmeniz gerekebiliyor. Rapor alma nedeninize göre görünmeniz gereken bölümler daha fazla ya da daha az sayıda olabiliyor.

Heyet Raporu Kaç Günde Alınır?

Heyet raporu, muayeneler sonrasında maksimum 7 iş günü içerisinde teslim ediliyor.

Bu süre raporun alınacağı hastanedeki sağlık kurulunun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Kişi, ortalama 3-5 iş günü içerisinde heyet raporunu hastaneden alabiliyor.

Heyet Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Heyet raporunun geçerlilik süresi, hastanın sağlık durumuna göre değişebiliyor.

Rapor üzerinde raporun geçerlilik süresi de açıkça belirtiliyor. Heyet raporu geçerlilik süresi değişkenlik göstermektedir. Size verilen heyet raporunun geçerlilik süresi raporda açıkça yazmaktadır.

Heyet Raporu Ücreti Ne Kadar 2023

Heyet raporu almak için ödemeniz gereken miktar, raporu özel hastaneden mi yoksa devlet hastanesinden mi alacağınıza, rapor alma nedeninize yani hangi bölümlere görüneceğinize göre değişiklik gösterebiliyor.

Rapor ücreti üzerinde hastane giriş ücreti, tedavi ücretleri ve evrak ücretleri gibi farklı etmenler belirleyici olabiliyor.

Özel hastanelerden alınan heyet raporu ücreti, genellikle 100-300 TL arasında değişirken, devlet hastaneleri söz konusu olduğunda 100-200 TL arasında bir ödeme ve bu ödemeyi hastanedeki muhasebe bölümüne yapmanız gerekiyor.

Sizler de konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, deneyimlerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Devlet Hastanesi’nde heyet raporu ücretli mi?

Devlet hastanelerinde heyet raporu genellikle ücretsiz olarak verilir. Ancak bazı özel istekleriniz varsa ek ücret talep edilebilir.

Heyet raporu özelde kaç TL?

Heyet raporu özel hastanelerde hastanın durumuna ve ihtiyacına göre farklı fiyatlarda olabilmektedir. Bu nedenle net bir fiyat vermek mümkün değildir. Heyet raporu için ücret konusunda öncelikle hastanenin belirlediği ücret tarifesine ve sağlanan hizmetlerin detaylarına göre fiyatlar değişebilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık