Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

SGK
07.05.2023
6.363
A+
A-
Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası; Ülkemizde 2012 yılında hayata geçirilen genel sağlık sigortası ile artık sigortası olmayan vatandaşlarımız bile sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

Genel Sağlık Sigortası’na sahip olan vatandaşlar, sigortaları sayesinde SGK anlaşmalı hastanelerde muayene olabiliyorlar.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK’lı bireyler de yapılan güncelleme ile GSS kapsamında bulunuyorlar.

2012 yılında yapılan düzenleme ile işsiz, kimsesiz, muhtaç kişiler de Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabiliyorlar. Bu kişiler, hastalandıklarında, bir kazaya karıştıklarında devlet hastanelerine giderek, ücretsiz bir şekilde muayene olabiliyorlar.

Sağlık sigortası olmayan yoksul kişilerin sigorta primleri SGK yani devlet tarafından karşılanıyor.

Bu yazımızda kısaca sigortası olmayanlara genel sağlık sigortası nasıl yapılır? Genel sağlık sigortası başvurusu nereden yapılır? vb. konuya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık hizmetlerinden tüm vatandaşların eşit bir şekilde yararlanabilmesi amacıyla 2012 yılında yürürlüğe giren GSS; kişilerin maddi durumlarına bakılmaksızın vatandaşların temel sağlık hizmetlerini alabilmelerini hedefliyor.

Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası, kendi içerisinde iki sınıfa ayrılıyor.

G0 sınıfındaki vatandaşlar, hiçbir aylık sigorta primi ödemeksizin temel sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

G1 sınıfında ise Bağ-kur, Emekli Sandığı ve SSK’ya tabi olan çalışanlar ve hane kişi başına düşen gelir aylık ortalama net asgari ücretin 1/3’ü üstünde olan diğer vatandaşlar bulunuyor.

G1 sınıfında olup da Bağ-kur, Emekli Sandığı ya da SSK’ya tabi olmayan kişilerin ise kendi genel sağlık sigortası primlerini her ay düzenli bir şekilde yatırmaları gerekiyor.

Bu bağlamda 2023yılı itibariyle sigortası olmayan kişilerin her ay 150,12 TL yatırmaları gerekiyor.

Genel Sağlık Sigortası G0 Sınıfı Kimleri İçeriyor?

Hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilerin genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanıyor.

18 yaş altındaki tüm gençlerin ve çocukların sigorta primleri, devlet tarafından karşılanıyor.

Asgari ücretle çalışmasına rağmen hane başı kişi başına düşen ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altındaki aileler de GO sınıfına tabi tutuluyorlar.

Ancak bu kişilerin mutlaka gelir testine girmeleri, gelir testi sonucunda G0 sınıfında yer almaları da gerekiyor.

Hiçbir işte çalışmayan, yardıma muhtaç yani yoksul aileler de G0 sınıfında bulunuyorlar.

Bu kişilerin de sağlık sigorta primleri, SGK yani devlet tarafından karşılanıyor.

Genel Sağlık Sigortası G1 Sınıfı Kimleri İçeriyor?

Hane başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün üstünde olan kişiler, G1 sınıfında yer alıyorlar.

Bu sınıf; SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı’na tabi olan kişilerin yanı sıra çalışmayan, ancak muhtaç durumda da olmayan kişileri de içeriyor.

Çalışmayan ve maddi durumu çok da kötü olmayan vatandaşlarımız; sağlık hizmetlerinden G0 sınıfı gibi ücretsiz yararlanamıyorlar.

Bu kişilerin her ay düzenli olarak sigorta primlerini ödemeleri gerekiyor.

Genel Sağlık Sigortası’ndan Kimler Yararlanabilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi TC vatandaşları, GSS’den faydalanabiliyorlar.

SSK’lı kişilerin sigortadan yararlanabilmeleri için SSK primlerinin işveren tarafından Bağ-kur’lu kişilerin primlerinin ise kendileri tarafından yatırılması gerekiyor.

G0 sınıfındakiler ise ücretsiz olarak bu sigortadan yararlanabiliyorlar.

18 yaş altındaki kişiler, erkek ya da kadın fark etmeksizin anne-babalarının sigortasından faydalanabiliyorlar.

18 yaş üstü erkekler ise lise ya da dengi okullarda eğitim görüyorlarsa 2 yıl daha yani 20 yaşlarına kadar anne-babalarının sağlık güvencesine tabi oluyorlar.

Yükseköğrenim veya dengi okulların birinde eğitim gören erkekler ise 25 yaşlarına kadar anne-babalarının sağlık güvencesi kapsamında sağlık hizmeti alabiliyorlar. 25 yaşlarını doldurduklarında bekar ve işsiz olsalar dahi her ay asgari ücretin %3’ünü sigorta primi olarak ödemeleri gerekiyor.

Kız çocuklarında ise herhangi bir yaş şartı aranmıyor. Bekar oldukları müddetçe kadınlar, anne-babalarının evli olduklarında ise eşlerinin sağlık sigortasından faydalanabiliyorlar.

Eşlerinin sağlık sigortası mevcut olmayanların ise kendi sigorta primlerini ödemeleri gerekiyor. Çünkü kadınlar, evlendikleri takdirde anne-babalarının sağlık sigortasından ne yazık ki faydalanamıyorlar.

GSS Prim Borcu Nedir?

G0 sınıfında bulunmayan yani G1 sınıfında tabi olan kişilerin her ay ödemeleri gereken sigorta primlerinin ödenmemesi halinde ödemeleri gereken birikmiş prim borçlarına GSS prim borcu adı veriliyor.

Kişi, 60 gün yani 2 ay boyunca GSS prim borcunu ödemediğinde artık sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.

Prim borcu sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden hızlıca yapılabiliyor.

Henüz gelir testi yaptırmayan, bu yüzden de G0 sınıfında değerlendirilmediği için kendisine prim borcu çıkarılan kişilerin de bir an önce gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

Birikmiş GSS prim borcu mevcut olan kişiler, birikmiş borçlarını ödeyene dek sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar.

GSS Prim Borcu Sorgulama 2023

GSS prim borcu sorgulama işleminizi daha önce de belirttiğimiz gibi e-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkini tıklayabilirsiniz.

Herhangi bir geliriniz yoksa aylık gelirinizin asgari ücretin 1/3’ü ve altındaysa gelir testi  ön başvuru işleminizi de e-Devlet üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Gireceğiniz gelir testi sonrasında G0 sınıfına dahil olduğunuz taktirde sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Gelir testi yaptırmak için yaşadığınız yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidebilirsiniz.

Kaymakamlık binasındaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında yaptırdığınız gelir testinin sonucunu da e-Devlet üzerinden hızlıca sorgulayabilirsiniz.

GSS Prim Borcuna Nasıl İtiraz Edilir?

Bazı hallerde GSS prim borcu mevcut olmayan kişiler, prim borçları ile karşılaşabiliyorlar.

E-devlet sitesine giren pek çok vatandaş, kendilerine prim borcu çıkarıldığını görebiliyorlar.

Bu durumda vakit kaybetmeksizin itiraz dilekçesi ile birlikte SGK’ya giderek, prim borcuna itiraz edebilirsiniz.

Ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, itirazını dile getirebilir ve gelir testi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır 2023?

Daha önce gelir testi yaptırmamış, bu yüzden de kendisine prim borcu çıkarılmış olan ya da G0 sınıfında bulunmadığı için sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamayan kişilerin mutlaka gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

En genel tanımıyla gelir testi, herhangi bir işte çalışmayan, SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı’na da tabi olmayan kişilerin ve aile bireylerinin gelirlerinin tespit edilmesini ve bu ailelerin GSS’ye katılarak, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlayan teste deniyor.

Gelir Testi sonrasında işsiz bireyler; aylık hane kişi başına düşen ortalama net gelir, asgari ücretin 1/3’ünün üstünde olması halinde G1 sınıfına dahil ediliyorlar. Bu kişilerin sağlık hizmeti alabilmeleri için her ay asgari ücretin yüzde 3’üne tekabül eden miktarda sağlık sigorta primlerini ödemeleri gerekiyor.

Yoksul, kimsesiz, yardıma muhtaç kişiler yani aylık hane kişi başına düşen ortalama net geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar ise G0 sınıfına katılıyorlar. G0 sınıfındaki vatandaşlar, ücretsiz olarak devlet hastanelerinde muayene olabiliyorlar.

Gelir Testinde Sorulan Sorular Neler?

Gelir testine katılan kişilerin, doğru sınıfa dahil edilebilmeleri noktasında onlara gelir ve gider durumlarına ve harcamalarına dair birtakım sorular yöneltiliyor.

G0 sınıfına dahil olacak kişilerin üzerine kayıtlı arsa, tarla, ev vb. gayrimenkullerinin mevcut olmaması gerekiyor.

Aynı zamanda test yaptıran kişilerin banka hesaplarına, banka hesaplarında ne kadar birikimleri olduğuna, üzerine kayıtlı araç, otomobil bulunup bulunmadığına da bakılıyor.

Gelir testinde kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin(anne, baba, çocuk, eş) gelir ve giderlerine yönelik sorular da bulunuyor.

Kısacası sigortası olmayan kişilerin genel sağlık sigortasına kayıt olmaları ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için bir an önce gelir testi yaptırmaları gerekiyor diyebiliriz.

Gelir Testinin Yenilenmesini Gerektiren Durumlar

Bazı hallerde vatandaşların gelir testine tekrar girmeleri yani gelir testini yenilemeleri gerekiyor.

Gelir testinin yenilenmesini gerektiren durumları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hane halkı birey sayısında herhangi bir değişiklik olması(ölüm ya da doğum)

Yukarıdaki durumda kişinin gelir testine tekrar girmesi gerekiyor.

G0 sınıfına dahil olan yani herhangi bir sigorta primi ödemeyen kişilerin evleri de her yıl düzenli olarak yetkili olan kişiler tarafından ziyaret ediliyor.

Yapılan ziyaretler ile ailenin mali durumunda herhangi bir değişiklik olup olmadığı tespit ediliyor.

Muhtaçlıktan çıkan yani muhtaç olmadığı tespit edilen vatandaşların da asgari ücretin yüzde üçü miktarında GSS primini her ay ödemeleri gerekiyor.

Muhtaç ve yoksul olduğu halde Gelir Testine girmeyen bu yüzden de muhtaçlığı tespit edilmeyen kişiler de kendilerine çıkarılan ve daha önce ödemedikleri GSS prim borcuna itiraz edebiliyorlar.

Gelir Testine İtiraz Edilebilir mi?

Muhtaç olduğu halde yapılan gelir testi sonrasında G1 sınıfına dahil edilen kişiler, gelir testi sonuçlarına itiraz edebiliyorlar.

İtirazların ise tebligattan yani gelir testi sonucunun kişinin adresine gönderildiği günden sonra maksimum 15 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

İtirazlar ise testin yapıldığı kaymakamlık binasındaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılabiliyor.

15 günlük süre içerisinde kişinin teste itiraz etmemesi halinde tekrar itiraz etme şansı bulunmuyor. Yani itiraz hakkı zaman aşımına uğramış oluyor.

GSS Başvurusu Nereye Yapılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi GSS ön başvuru işlemi, e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Alternatif olarak vatandaşlar, ön başvuru işlemlerini SGK resmi sitesi üzerinden de yapabiliyorlar.

Gelir Testi yaptırmak isteyen kişilerin daha sonra kaymakamlık binalarındaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor.

Ardından vatandaşların talep edilen belgelerle birlikte SGK il ya da ilçe müdürlüklerine giderek, istenilen belgeleri yetkili kişiye teslim etmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, GSS sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyorlar.

GSS Başvurusunda İstenilen Belgeler

Genel Sağlık Sigortası başvurusunda talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • GSS başvuru formu
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi(G0 sınıfına dahil olmak isteyen kişiler için)
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında yapılan gelir testi sonuçları
 • Kişi ve ailenin ikametgah belgeleri
 • Kişinin ve ailesinin aylık gelir durumunu gösteren belgeler
 • En son sigorta prim ödemesini gösteren SGK prim kayıtları
 • Engelli kişiler için güncel engelli kimlik kartı
 • 65 yaş üstü aylığı alan kişiler için belge
 • Harp malulü kişiler için kendilerine ve ailelerine dair istenilen belgeler
 • GSS başvurusunda bulunan kişiye ve ailesine dair TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı asılları ve fotokopileri
 • Başvuran kişinin ve ailesinin mal varlığına ilişkin belgeler

Yukarıdaki belgelerin yanı sıra SGK tarafından başvuran kişiye göre ek belgeler de talep edilebiliyor.

GSS başlatmak isteyen kişilerin talep edilen bu belgeleri zamanında teslim etmeleri bekleniyor.

Bu yazımızda sigortası olmayanlar için genel sağlık sigortası nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar? Kimlere Yapılır

Hiç bir geliri olmayan GSS öder mi?

GSS (Genel Sağlık Sigortası) primi, hiçbir geliri olmayan vatandaşlar için de ödenmektedir. Ancak bu durumdaki vatandaşlar, sosyal güvencesi olmayan kişilerden sayılmaktadır ve prim ödemelerini düzenli olarak yapamayacak durumda olanlar için bazı düzenlemeler mevcuttur.

Genel Sağlık Sigortası olmayanlar ne yapmalı?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olmayanlar, birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanmak için özel sağlık sigortası yaptırabilirler. Özel sağlık sigortası primleri, kişinin yaşına, sağlık durumuna, sigorta şirketine, sigorta kapsamına göre değişiklik göstermektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık