Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.127
A+
A-
Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Mardin’de yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlar belediyenin çeşitli imkanlarından faydalanabilmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en güzel şehirlerinden biri olan, birden çok medeniyete ait tarihi eserleri yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören Mardin’de vatandaşlarının yaşam şartlarını iyileştirmek adına çaba gösteren Mardin Büyükşehir Belediyesi, korona virüsün beraberinde getirdiği pandemi sürecinde daha da yoksullaşan kişilere yardımcı oluyor.

Ayni ve nakdi yardımları ile kısmi kapanma ve tam kapanma süreçlerinde maddi sıkıntıya düşen esnaflara, işten çıkarılanlara, muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarına umut olan Mardin Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahiplerinden ise birtakım belgeleri teslim etmelerini bekliyor.

Örneğin, muhtaç kişilerin işsiz olduklarını kanıtlamalarına yönelik olarak SGK’dan belge; engellilerin ise tam teşekküllü bir devlet hastanesinden engellilik oranlarını gösteren sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Mardin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2023 yılında yapılan ayni ya da nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Para yardımı
 • Kira desteği
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim ve sağlık yardımları
 • Yaşlılara yönelik yardımlar
 • Engellilere ve kronik hastalara yönelik yardımlar
 • Muhtaç asker, gazi ve şehit yakınlarına yönelik yardımlar
 • Muhtaç, yoksul ve dar gelirli dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebek paketi yardımları

Şehir merkezinde yaşayan yoksul ve dar gelirli vatandaşların yanı sıra köylerde ikamet eden ihtiyaç sahiplerine de gıda ve erzak içeren koliler dağıtan Mardin Belediyesi; hayır sever vatandaşları tarafından bağışlanan giysi, eşya, beyaz eşya, battaniye gibi ev eşyalarını da ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor.

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarına bütçesi doğrultusunda nakdi yardımlar yapmaktan geri kalmayan Mardin Büyükşehir Belediyesi; yoksul ve fakir ailelerin dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerini unutmayarak, anne ve babalarına hediye olarak, bebek beşiği, bebek bezi ve maması, bebek battaniyesi gibi bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan Hoş Geldin hediyesini sunuyor.

Mardin merkezde, ilçelerinde ya da köylerde ikamet eden yoksul aileler; çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamak için kırtasiye desteğine, ulaşım giderleri içinse ulaşım yardımına başvurabiliyorlar.

Başvuruları değerlendiren Mardin Büyükşehir Belediyesi, ilköğretim, lise ya da üniversite öğrencilerine eğitimlerine devam edebilmeleri için ulaşım desteği kapsamında aylık bir miktar para yardımında bulunabiliyor.

Kırtasiye desteği dahilinde yoksul ailelere çocuklarının kalem, defter, kitap vb. ihtiyaçlarını almaları için para verebiliyor.

Salgın yüzünden zor durumda kalan vatandaşlara erzak desteği! Başvuru için... - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Kış aylarında son derece soğuk geçen günlerde çocuklarının ısınmaları için onlara bot, kaban, mont, ayakkabı gibi giysiler dağıtabiliyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi; sık sık kimsesiz ve kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlıların, engellilerin ve kronik hastaların evlerini ziyaret ederek, onların nelere ihtiyaç duyduğunu tespit ediyor ve onlara ayni ya da nakdi yardımlar yapıyor.

Örneğin; evini temizlemeye bile gücü olmayan yaşlılar ve engelliler için evde temizlik hizmeti veriyor.

Yoksul ve fakir ailelerin barındıkları evleri ziyaret ederek, sağlıksız ve kötü koşullarda yaşayan ailelerin evlerinde bakım ve tamirat işlemleri yapabiliyor.

Kimi zaman da kirasını ödemekte zorlanan fakir ailelere kira desteği sunarak, onların daha iyi evlerde yaşayabilmelerini sağlıyor.

Muhtaçlara, yoksullara, yaşlılara, kronik hastalara ve engellilere sosyal yardımlara başvurmamış olsalar bile gıda ve erzak içeren koliler dağıtabiliyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi; zabıta ya da muhtarlık tarafından fakir oldukları tespit edilen kişilere de yardım etmeyi unutmuyor.

Mardin Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Mardin Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıları Yalnız Bırakmıyor. Pandemi döneminde korona virüs riskine karşı önlem olarak evde kalmaları sağlıkları için oldukça elzem olan yaşlılara, engellilere ve kronik hastalara yardım götüren Mardin Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri; 65 yaş üstü ve kimsesiz yaşlılarına ve hastalarına sahip çıkıyor.

Kendilerine 112, 155 ya da 156 üzerinden ulaşan yaşlı ve hastaların en temel ihtiyaçlarını görüyor.

Örneğin; yaşlıların ve hastaların ilaçlarını eczaneden alıyor, marketten ekmek, yağ, makarna vb. beslenme ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapıyor.

Hatta bu kişilerin maaşlarını bile bankadan çekebiliyor.

Muhtaç ya da yoksullardan ücret talep etmeyebilen Mardin Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri; maddi durumu iyi olan kişilerden alışveriş ücretini ise teslimat esnasında talep ediyorlar.

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir? Başvuru Sorgulama

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mardin il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve yoksullar; belediye yardımlarına başvurmak için belediyeye gidip, başvuru formu doldurabiliyorlar.

Belediyede yetkili kişiler ile görüşüp, muhtaçlıklarından bahsedebiliyorlar.

Bizzat belediyeye giderek, yetkililerle görüşmek; kişilerin ayni ya da nakdi yardım alma şansını arttırıyor.

Alternatif olarak başvurular, e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak isteyen dar gelirli ve ihtiyaç sahibi bireylerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

TC kimlik no ve e-Devlet şifreleriyle sisteme giren Mardinli ihtiyaç sahipleri, başvuru formunu doldurup, başvurmak istedikleri sosyal yardımları seçebiliyorlar.

e-Devlet şifresi olmayanlar ise kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, şifrelerini alabiliyorlar.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yetkilileri ile iletişime geçerek, onlara başvurabilecekleri ayni ve nakdi yardımlara dair sorular yöneltmek, başvuru için gerekli belge ve şartları öğrenmek ya da önceki başvurularının sonucunu sorgulamak isteyen kişiler; Mardin Büyükşehir Belediyesine ait olan telefon numarasını arayabiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların 0482 215 19 31/32/33 telefon numaralarından birini aramaları gerekiyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak, başvuru formunu doldurup Mardin Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuran ya da başvurularını belediye binasından gerçekleştirenler; başvurularını e-Devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Dileyen kişiler, başvuru sonucunu öğrenmek için belediyeyi de ziyaret edebiliyorlar.

Alternatif olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi telefon numaralarından birini arayıp, yetkililerle iletişime de geçebiliyorlar.

Mardin Büyükşehir Belediyesi başvurusunu e-Devlet üzerinden sorgulamak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başvuru Formu

Ülkemizdeki tüm belediyelerde olduğu gibi Mardin ilçe belediyelerinde ya da büyükşehir belediyesinde yapılan başvurularda da başvuru sahiplerinin form doldurmaları gerekiyor.

Mardinli başvuru sahiplerinin yardımlara ne denli ihtiyaç duyduklarına dair belediyeye bilgi veren bu formda kişiye aylık gelirlerinin yanı sıra giderlerine yani harcamalarına yönelik sorular da yöneltiliyor.

Örneğin; kişinin aylık kazancına, aylık ortalama fatura ödemelerine, mesleğine, aylık hane halkı kazancına dair bazı soruları yanıtlaması gerekiyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formunda kasıtlı olarak yani yardımlardan faydalanmak için kendisini fakir ve muhtaç gösterenler ve yardım almaya hak kazananlar, daha sonra bu durumun belediye tarafından tespit edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Diğer yoksul ve dar gelirli vatandaşların yardım alma haklarını gasp eden bu kişilerin aldıkları tüm yardımları faiziyle birlikte nakit olarak belediyeye ödemeleri gerekiyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, cezai yaptırım olarak uyguladığı para cezası ile yardımlarının kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal edilmesi önlüyor.

Ceza kestiği kişilerden faiziyle geri aldığı yardım ücretini ise gerçek anlamda yoksul ve muhtaç kişilere dağıtıyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mardin Büyükşehir Belediyesi, dağıttığı gıda ve erzak yardım kolileri ile yoksul ve dar gelirli ailelerin daha sağlıklı gıdaya erişebilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Gıda ve erzak yardımı yapmaya karar verdiği kişilere yağ, peynir, zeytin, makarna, bulgur, mercimek gibi temel besin malzemelerini içeren erzak kolileri dağıtıyor.

Üstelik bu kolileri, ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi erzak ve gıda yardımına da bağlı olunan belediyeden ya da e-devlet üzerinden başvurulabiliyor.

Başvuru esnasında başvuru sahibi kişilerin başvuru formunda yer alan sosyal yardım türlerinden ‘gıda ve erzak yardımı’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Muhtaç olanlar yani SGK kaydı ve düzenli geliri olmayanlar; kimsesiz yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar; asker, şehit ve gazi yakınları; kimsesizler, yetimler; öksüzler; hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ü ya da altında olanlar, bağlı oldukları belediyenin yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Bu kişilerin muhtaç ya da kimsesiz olduklarını kanıtlamaları için belediyeye bazı kamu kurumlarından aldıkları belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Örneğin; yoksul ve geliri olmayan dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini, sel, yangın ve deprem gibi afetlere maruz kalan ve evsiz kalanların bilirkişi raporunu belediyeye götürmeleri gerekiyor.

Mardin ilçe belediyesi ya da büyükşehir belediyesi; bu belgeleri incelip, başvuru sahibinin maddi durumunu araştırdıktan sonra onun evine bir komisyon yolluyor.

Görevi formda belirtilen bilgilerin ve teslim edilen belgelerin doğruluğunu bir de yerinde görmek olan komisyon tarafından hazırlanan rapor; belediye değerlendirme kuruluna teslim ediliyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından oluşan değerlendirme kurulu; tüm belgeleri ve inceleme komisyonunun hazırladığı raporu inceliyor.

Üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım yapacağı ihtiyaç sahiplerine karar veriyor.

Bu yazımızda Mardin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ile ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Mardin il sınırlarında ikamet ediyorsanız, belediye ayni ya da nakdi yardımlarına dair soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

Belediye Maddi Yardım Başvurusu ( Covid-19 Destekleri)

700 TL Gıda Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Belediyelerden Erzak Yardımı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Belediyelere şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Ben ve eşim 2 tane cocuklarim var eşim engeli piskoloji tedavi gorüyor madi durumda cok sıkındi cekiyoruz belediye tarafin yardima muhtaciz

 2. Mehmet dedi ki:

  Acil yardim bekliyoruz

 3. Nurullah havuzoğlu dedi ki:

  Efendim ben 30 ay Mardin kapalı ceza evinde yattı şuan Midyat açık ceza evinde hükümlü ve covid izininden yaralanıp çıktım şuan iş bulamıyorum ve çalışmıyorum ben evli 4 çoçuk babasıyım hiç bir gelirimiz yok şuan evime 1 ekmek alacak param yok çoçugum bez alamıyorum ev kiramız birikmiş elektrik faturasını ödeyemiyoruz çoçukların okul masrafını karşılayamıyorum şuan oturduğumuz evde ne bir televizyonumuz ne buzdolabımız ne fırınımız ne yıkanacak bir şohbenimiz ne örtünecek battaniyemiz ne yatacak yastıgımız var gelin bakın şuan oturduğumuz evi kontrol edin ben ve çoçuklarım.perişan haldeyiz sizin anlayacağınız ölmüşüz gömenimiz yok siz büyüklerimizden ricam beni ve ailemi bu magduriyetten kurtarmanızdır bana bir iş imkanı saglayın allah için çoçuklarımın yüzüne bakamaz oldum Allah için şu mübarek 3 aylar hürmetine bana yardımcı olun beni bu utançtan kurtarın

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık