Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?
10.05.2023 00:55
1.491
A+
A-

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır? Evlenerek işten ayrılan ya da şehir değiştirdiği için işini bırakmak zorunda kalan kadınlara devlet tarafından verilen evlilik tazminatı, yeni evlenen çiftlerin yükünü bir nebze de olsun hafifletiyor.

Yalnızca kadınlara tanınan bu haktan yararlanmak isteyen kadınların ise birtakım koşulları taşımaları gerekiyor.

Evlenen kişinin evlendiği tarihten sonra maksimum 1 yıl içerisinde yararlanması gereken bu tazminat, yalnızca işten ayrılmak zorunda kalan kadınlara veriliyor.

Bu yazımızda kısaca evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminatı nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminatı Nedir?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminatı sadece kadınlara tanınmış yasal haklardan biridir. Evlenen bir kadın evlilik sebebi ile işten ayrılması sonucu aldığı tazminata evlilik tazminatı denir. Çalıştığı zaman evlenen kadına evlendikten sonraki 1 yıl boyunca tanınan bir haktır. 1 yıl içerisinde dilediği zaman evlilik nedeniyle işten ayrılabilir.

Evlilik Tazminatı Başvuru Koşulları

1457 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde evlenme nedeniyle işten ayrılan kadınların hangi koşullarda bu tazminatı almaya hak kazanabilecekleri ayrıntılı bir şekilde ifade ediliyor.

Başvuru koşullarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişinin evlendiği tarihten önce en az 1 yıl sigortalı yani SSK kapsamında çalışıyor olması
  • Başvurunun evlenme tarihten sonra maksimum 1 yıl içinde yapılması
  • Evlilik nedeniyle işten ayrılma talebinin noterde onaylatılan dilekçe ile işverene iletilmesi.
  • İstifa dosyasına dilekçe ile birlikte evlilik cüzdanı fotokopisinin de koyulması

UYARI: Evlendiği için işten ayrılan kadın, daha sonra tekrar işe başlayabiliyor. Aldığı tazminatı ödememekle birlikte tekrar işten ayrıldığında işsizlik maaşından hiçbir şekilde yararlanamıyor.

İşverenin tazminat talebini kabul etmemesi halinde kişi, işverene dava açabiliyor.

İş sözleşmesinin feshi halinde ‘kıdem tazminatı’ hakkı da doğduğundan kişinin fesih işlemini unutmaması gerekiyor.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminat Başvurusu Nereye Yapılır?

Evlilik nedeniyle işi bırakan kadınların çalıştıkları kuruma dilekçe yazarak şahsen başvurmaları gerekiyor.

Lakin kötü niyetli işverenlere karşı korunmak için kişinin mutlaka noterden ihtarname çekmesi gerekiyor.

Noter ihtarnamesi ile kişinin tazminat talebinin askıya alınması, dilekçenin işleme alınmaması riski de ortadan kalkmış oluyor.

Yasal düzenlemede evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminatının işveren tarafından kendiliğinden verilmesi gerektiği belirtilmediği için bu tazminatı alabilmek için mutlaka dilekçe ile işverene başvurmalısınız.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminatı Dilekçe Örneği

’1 Ocak 2021 tarihinde evlenmem sebebiyle 1475 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesinde belirtilen kıdem tazminat hakkımın, evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminatımın ve diğer tüm haklarımın tarafıma ödenmesini talep ediyor ve kendi isteğimle istifa ediyorum.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma İhbar

Evlilik nedeni ile işten ayrılan kişi ihbar süresi kadar önceden haber verme zorunluluğu yoktur. Evlendikten sonra kadın işçi 1 yıl içerisinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir.

Kadın işçi evlilik sonra ihbar bildirimi bulunmasına gerek yoktur ancak evlilik nedeni ile işten ayrılmak istiyorsa 1 yıl içerisinde yazılı bir dilekçe ve evlilik cüzdanının fotokopisi ile ihbar süresinin kullanmandan işverene ulaştırması yeterlidir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılan Kişi İşsizlik Ödeneğine Hak Kazanır Mı?

Evlik nedeni ile işten ayrılan kişi işsizlik maaşı almaya hak kazanamaz. Evlilik nedeniyle işten ayrılmak işsizlik maaşını almaya sebep değildir. İşsizlik maaşı almak için kendi dışınızda işten ayrılmanız gereklidir. İşveren tarafından işten çıkarılmak yada benzer sebepler ile işten ayrılmanız gereklidir. Evlilik sonrası kişi kendi isteğiyle işten ayrılmayı düşünürse işsizlik maaşı alamaz.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Yıllık İzin Ücreti

Evlilik sonrası işten ayrılmak isteyen kadın yazılı dilekçe vererek işten ayrılmak isteyebilir. Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde dilediğiniz zaman bu hakkınızı kullanabilirsiniz. İşten ayrılırken size fazla mesai ücretleri ve yıllık izin haklarınız işten tarafından verilmez zorundadır.

Evlilik Tazminatı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Tazminat hesaplamasında işçinin aldığı son maaşla çalıştığı yıl çarpılıyor. Kişi, çalıştığı her yıl için 30 günlük tazminat almaya hak kazanıyor. Yani bir yıl çalışan kişi, son aldığı maaş miktarı kadar tazminat alıyor. 5 yıllık çalışan işçinin maaşı hesaplanırken son maaşı ile 5 çarpılıyor.

Örneğin son aldığı maaş 3000 TL olan ve 5 yıllık bir çalışma geçmişi olan kadın; 15000 TL gibi bir evlilik tazminatı almaya hak kazanıyor. Bununla birlikte alınacak olan tazminat miktarının hiçbir şekilde kıdem tazminatı tavan miktarını da geçmemesi gerekiyor.

Kişinin son aldığı maaşın kıdem tazminatı tavanından yüksek olması halinde maaşı değil de kıdem tazminatı tavanı çalışılan yıl ile çarpılıyor.

Kıdem tazminatı tavanı 6.715,30 TL olduğundan örneğin son aldığı maaşı 6.500 TL olan ve 3 yıl çalışan kişiye 19.500 TL kıdem tazminatı ödeniyor.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminat Davası Nasıl Açılır?

İşverenin tazminatı ödemeye yanaşmaması, teslim ettiğiniz dilekçeyi işleme koymaması halinde dava hakkınız doğuyor.

Bu durumda avukata gitmeli ve işverene dava açmalısınız. Lakin avukata gitmeden önce işvereninizle mutlaka konuşmalısınız.

Evlilik tazminat davasının mutlaka evlenme tarihinden itibaren maksimum 1 yıl içerisinde yapılması gerekiyor.

Noterden ihtarname almak, kişinin talebini kanıtlayıp, davanın kendi lehine sonuçlanmasına yardımcı oluyor.

Sizler de konuyla ilgili öneri ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir ve takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan tazminat ne zaman ödenir?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan tazminat, işçinin son ücretinden hesaplanarak hesaplanır ve işten ayrılış tarihinden itibaren en geç 2 hafta içinde ödenir. Ancak bu süre işverenin ödeme planına ve işçinin isteğine bağlı olarak değişebilir.

1 yıllık evlilik tazminatı ne kadar?

Ülkeden ülkeye ve kanunlara göre farklılık göstermekle birlikte genellikle evlilik tazminatı diye bir kavram bulunmamaktadır. Ancak, birçok ülkede, evlilik birliğinin sona ermesi durumunda, işçinin işyerindeki haklarına yönelik tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu tazminatlar işçinin çalıştığı süreye, ücretine, işyerindeki haklarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Dolayısıyla, evlilik nedeniyle işten ayrılan işçiye ödenecek tazminat miktarı da bu faktörlere göre belirlenir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.